13 listopada 2017

10 muzeów na świecie, które moim zdaniem warto zobaczyć

Muzea są miejscem, gdzie można podziwiać obiekty o wielkich walorach artystycznych, historycznych i naukowych.
Jeśli starasz się dodać trochę kultury do swojego życia, moja lista może być właśnie tym, czego szukasz.
Które wybrać, skoro i tak wszystkich miejsc nie zdołamy odwiedzić?
Podpowiadam Wam kierując się tym, co do tej pory widziałam i co mi się spodobało. Mój subiektywny ranking. Może się komuś podobać, albo i nie.
Poniżej przedstawiam Wam 10 muzeów na świecie, które moim zdaniem warto zobaczyć.

1.GUGGENHEIM W BILBAO

Muzeum Guggenheima w Bilbao to hiszpańskie muzeum sztuki współczesnej, obecnie  jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. 
Muzeum zostało zaprojektowane przez Franka Gehry'ego. Budynek uznawany jest za architektoniczny geniusz, a także zaliczany jest do najważniejszych budowli naszych czasów.
Muzeum jest zbudowane na brzegach rzeki, w miejscu, które kiedyś były przemysłowym pustkowiem, obecnie obecnie stanowi centrum i duszę miasta. Jest bez wątpienia główną atrakcją turystyczną miasta.
W muzeum możemy znaleźć olbrzymie zbiory sztuki XX wieku oraz sztuki współczesnej. 

 2.GUGGENHEIM W NOWYM JORKU
Budynek projektu Franka Lloyd Wright'a jest sam w sobie arcydziełem współczesnej architektury. Przyciąga turystów i fotografów z całego świata. 
Budowla ma kształt odwróconej piramidy babilońskiej lub spirali. Jest zlepkiem różnych kształtów, trójkątów, owali, łuków, kół i kwadratów. Znajdziemy tu owalne kolumny, kształty fontann i schodów, oraz okrągłe i spiralne wzory na podłogach.
Niektórzy, krytykują Wrighta za jego muzeum, którego kształt na zewnątrz dla niektórych przezwycięża sztukę wewnątrz. Faktem jest, że według mnie jest w tym trochę prawdy. Muzeum robi niesamowite wrażenie.
Zwiedzający muzeum najpierw są zawożeni windami na najwyższe piętro, a następnie oglądając eksponaty schodzą w dół po łagodnym zboczu.  
W muzeum możemy znaleźć sztukę współczesną, w której zderzają się nurty od impresjonizmu, aż po modernizm.
3.MUZEA WATYKAŃSKIE
Bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie zaliczają się do najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych turystów zwiedzajacych Rzym.
Na terenie Muzeów Watykańskich znajduje się najważniejsza kolekcja klasycznych rzeźb i sztuki renesansowej - w tym kaplica Sykstyńska Michała Anioła, która przyciąga co roku 4 miliony zwiedzających. 

Muzea Watykańskie powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży.
4.GALLERIA UFFIZI WE FLORENCJI
Galleria degli Uffizi to jedno z największych włoskich muzeów, kryjących w sobie niezliczone skarby malarstwa i rzeźby. To słynne muzeum, jest jednym z najczęściej odwiedzanych we Włoszech.
Znajdziemy tutaj najcenniejsze na świecie kolekcje dzieł sztuki, wśród nich arcydzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła i Rafaela. Galleria odwiedzana jest każdego roku przez 1,5 miliona osób.

5.MUZEUM CENTRO DE ARTE REINA SOFIA W MADRYCIE
Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii znane też jako Muzeum Królowej Zofii. Jest to jedno z najlepszych i najbardziej uczęszczanych muzeów w Madrycie. Co roku odwiedza go ponad 2 miliony turystów. 
Na stałą ekspozycję muzealną składają się dzieła wybitnych artystów hiszpańskich, takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Joan Miro czy Antoni Tapies oraz zagranicznych, takich jak: Max Ernst, Rene Magritte, Yves Tanguy i Francis Bacon. 
6. METROPOLITAN MUSEUM OF ART W NOWYM JORKU
The Metropolitan Museum of Art (w skrócie: The Met) jest największym muzeum w Nowym Jorku i jednym z największych na świecie muzeów sztuki. Należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji w Nowym Jorku - prawie 5 mln gości rocznie.
Niesamowita ilość eksponatów, począwszych od legendarnych dzieł holenderskich mistrzów takich jak Rembrandt i Van Gogha, przez ekscytującą sztukę nowoczesną  (np. Pollock i Noguchi), do olśniewających pokazów biżuterii i kostiumów oraz całej egipskiej świątyni. 7.AMERYKAŃSKIE MUZEUM HISTORII NATURALNEJ
Amerykańskie Muzeum Historii Naturalne w Nowym Jorku jest jednym z najbardziej znanych muzeów historii naturalnej na świecie. Muzeum należy do największych muzeów na świecie.
Jest tez bardzo stare – istnieje od 1869 roku i obecnie składa się z 25 połączonych budynków, w których zebrano około 33 miliony eksponatów, od makiet zwierząt, przez kości dinozaurów i minerały. Rocznie obiekt odwiedza około 5 mln osób.

8.NATIONAL AIR AND SPACE MUSEUM W WASZYNGTONIE
Niesamowite miejsce dla wszystkich, a w szczególności dla wszystkich miłośników lotnictwa i podboju kosmosu.
Posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych i kosmicznych. W Muzeum można obejrzeć także statki kosmiczne - sputniki, legendarne konstrukcje, przeżyć proste doświadczenia z fizyki.
Jeśli jest to temat, który Cię interesuje, to spędzisz cały dzień i wrócisz kolejnego dnia. Jak większości muzeów w Waszyngtonie wstęp darmowy.9.LUWR W PARYŻU
Luwr to najsłynniejsze i najchętniej odwiedzane muzeum świata. Znajduje się w centrum Paryża i jest ogromne. Mieści się w dawnym pałacu królewskim Palais du Louvre.
Jego zbiory liczą ok. 35,000 dzieł sztuki i rozmieszczone są w siedmiu działach: Starożytny Egipt; Starożytny Bliski Wschód, Starożytna Grecja, Starożytny Rzym, Sztuka Islamu, Rzeźba, Malarstwo, Rzemiosło Artystyczne, Rysunek i Grafika. To w Luwrze znajduje się najbardziej znany obraz świata – Mona Lisa Leonarda da Vinci.

10.VAN GOGH MUSEUM W AMSTERDAMIE
Amsterdamskie Muzeum tego niesłychanie popularnego i kontrowersyjnego malarza.
Nie mogłam nie umieścić go w mojej liście. 
Holenderskie muzeum ma największą na świecie kolekcję obrazów artysty – około dwustu.
W Amsterdamie nigdy na dłużej nie zabawił, ale to właśnie w stolicy Holandii znajduje się najwspanialsza kolekcja jego dzieł. 


Spodobało się ? Podaj dalej!

Zapraszam do dołączenia mojej grupy facebookowej - Włochy po mojemu ;-)

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-)   
 
Share:

12 komentarzy

 1. Nigdy nawet sobie nie pomyślałem że muzeum może być tak pięknie zbudowane. Nie musi być nudne. Czy Pani zwiedziła wszystkie te muzea? Podoba mi się obraz ten po prawej stronie z muzeum w Nowym Jorku. Taki sam jest w moim kościele. Wychodzi więc na to że obrazy do kościołów malowano seryjnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Zgadzam się z Tobą. Muzeum nie musi być nudne :-) A niektóre są wręcz przepiękne na zewnątrz, jak i wewnątrz.
   Tak, miałam szczęście, widziałam już wszystkie z wymienionych. Mój subiektywny przewodnik, o muzeach, które warto zobaczyć na świecie.
   Prawdobodobnie tak. Mam nadzieję, że mówisz o obrazie Luca Giordano "Annunciazione"(Zwiastowanie).

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń
 2. W żadnym z tych miejsc póki co nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to lista może się przyda :-)

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń
 3. Świetne zestawienie. Z tych wszystkich miejsc najbardziej kręcą mnie Metropolitan Museum of Art, Luwr i Muzea Watykańskie. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się je odwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny przegląd najciekawszych muzeów :) Na pewno do kilku się wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chciałabym kiedyś mieć możliwość zobaczyć Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej :) Bardzo fajny pomysł na ranking :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak do tej pory, znam podobne muzeum historii naturalnej, ale w Pretorii.
  Zresztą znam to muzeum z filmu, z takiej komedii z takim marnym aktorem w roli głównej. Nie sądzę że taki głupi film był grany w Polsce. Mnie udało się to obejrzeć, bo był na torrentach. Tytuł filmu, to "Night in museum", czy coś w tym stylu. Film dziadowski, ale można przy okazji zobaczyć muzeum, a to jest najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie tylko 2 pozycje ;)

  Z listy do obejrzenia to chyba bym wziął te "Air and Space" w Waszyngtonie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super wybór!
   Choć nie jestem miłośniczką lotnictwa, o dziwo bardzo polubiłam to muzeum :-)

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń
 8. A ja wolę chybaniejsze muzea.I muzea sztuki współczesnej to nie moja bajka.Najbardziej cenie sobie muzea typu...dom Rafaela w Urbino we Wloszech czy bazylikę są.Eufemii w Poreciu na Chorwacji ( V wiek,!)Do dziś pamiętam też wspaniale Muzeum Narodowe w Budapeszcie,ogrom dzieł sztuki na M2 mnie powalił ale nie widziałam muzeów w Ameryce,może dlatego 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W rankingu chciałam pokazać znane muzea, może kiedyś zrobię ranking mniej znanych. Musiałabym się zastanowić, bo jest ich naprawdę dużo.

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.

Kalejdoskop Renaty