poniedziałek, 4 lutego 2019

Opłata za wstęp do Wenecji dla turystów

Nowa edycja tekstu 10 stycznia 2020 roku.
Od 1 lipca 2020 roku wchodzą w życie nowe zmiany!!! Wenecja wprowadza nową opłatę za wstęp do miasta.
Turyści jednodniowi, którzy będą chcieli odwiedzić Wenecję w najbliższym sezonie, będą musieli zapłacić bilet wstępu.


Rada Miasta Wenecji podczas debaty 24 października zatwierdziła rezolucję, która wprowadziła pewne zmiany w opłatach za dostęp dla turystów odwiedzających miasto. 
Bilet wstępu dla turystów do Wenecji miały rozpocząć się zeszłego lata, ale został przełożony na lipiec 2020 roku, aby mieć czas na stworzenie i przetestowanie w sieci sprzedaży oraz płatności, która umożliwią zakup biletów w Internecie, ale również przetestowanie automatów. 
Od 1 lipca 2020 roku do 31 grudnia zwykła opłata za bilet wstępu do Wenecji wyniesie 3 euro. Opłata wzrośnie do 6 euro w dni „dni czerwone” i 8 euro w dni „dni czarne” w zależności, czy będzie to niski, czy wysoki sezon. 
Dla statków stawka będzie obowiązywać w wysokości 5 euro. Od 1 stycznia 2021 roku rozpocznie się pełny reżim z nowym planem taryfowym: 6 euro w zwykły dzień, 8 euro w „czerwone dni”, 10 euro „czarne dni”. Przy pełnym reżimie zostanie wprowadzona „zielona kropka” na dni bez turystów: stawka w tych dniach spadnie do 3 euro. W przypadku statków stawka wzrośnie  do 7 euro. Opłaty będą dotyczyć turystów tzw. jednodniowych. Turysta, który będzie spał w hotelu w Wenecji, nie będzie płacił tej opłaty, będzie płaciła podatek turystyczny, tak jak było do tej pory. 
Kary od 100 do 450 euro są przewidziane dla tych, którzy nie przestrzegają zasad.
Najdroższym dniem w roku będzie 15 sierpnia 2020 roku, kiedy to trzeba będzie zapłacić maksymalną stawkę 8 euro.
Opłata za wstęp będzie się różnić w zależności od dni i okresów w roku. W tym momencie ma się to tak (tak, jak zawsze, piszę to, co doczytałam): 
 • 178 dni będą zielone — bilet w wysokości 3 euro; 
 • 5 dni będą „czerwone”, gdy następuje krytyczny przepływ ludzi — bilet będzie kosztował 6 euro (sobota 25 lipca i każda sobota sierpnia - 1, 8, 22 i 29); 
 • jeden będzie „czarny dzień”, z powodu wyjątkowej krytyczności napływu turystów — bilet w wysokości 8 euro (15 sierpnia).
Przepis ten nakłada na turystę obowiązek zatrzymania i okazania kontrolerom biletu wstępu. Opłata za wstęp jest stosowana jako alternatywa dla podatku turystycznego, musi być uiszczona przez każdą osobę, która chce odwiedzić zabytkowe centrum Wenecji lub inne mniejsze wyspy laguny w ciągu dnia, bez nocowania w mieście.

Celem burmistrza Wenecji jest zarządzania przepływami turystów, to znaczy „rezerwacja przyjazdów i ich prognozy”. „Tylko wtedy będziemy w stanie policzyć liczbę osób przybywających do Wenecji — powiedział. Wstęp nie zostanie zablokowany, ale będzie bardziej skomplikowany dla tych, którzy nie rezerwują. Zamierzamy zagwarantować obywatelom lepszy pobyt, przede wszystkim mieszkańcom: zapobiec wyludnieniu”.

Oprócz wyjątków przewidzianych w ustawie zwolnienie będzie przysługiwać kilku kategoriom: 
 • turystom, którzy płacą podatek turystyczny; 
 • mieszkańcom prowincji i regionu Veneto; 
 • posiadacze karty Venezia Unica umożliwiającej transport; 
 • dzieci poniżej 6 lat; 
 • osoby niepełnosprawne i osoby towarzyszące osobom niepełnosprawnym; 
 • pacjenci w placówkach służby zdrowia lub pacjenci po terapii; 
 • osoby uczestniczące w zawodach sportowych; 
 • organy ścigania, 
 • strażacy, 
 • wolontariusze; 
 • współmieszkańcy i krewni (do trzeciego stopnia) mieszkańców. 
Gmina pracuje nad dodaniem kolejnych zwolnień w przyszłości dla osób urodzonych w Wenecji i dla osób przybywających w autokarach turystycznych, które płacą już za wjazd na teren ztl. Kto jest zwolniony z płatności składki, będzie mógł napisać auto certyfikat, wiedząc, że w przypadku fałszywych deklaracji, oprócz kar administracyjnych, poniesie konsekwencje karne.

W TYM MOMENCIE JESZCZE NIE WIEM, GDZIE MOŻNA KUPIĆ TAKI BILET W INTERNECIE.

Post bedzie zawsze uaktualniany o nowe wiadomości.


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Pozdrawiam

Renata
Share:

7 komentarzy

 1. Czyli wprowadzono w życie to co zapowiadano od dawna.
  Przypuszczam, że w innych europejskich i obleganych stolicach też się za to wezmą:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A JA TU MIESZKAM JUZ 27 LAT I PRAWDE MOWIAC JESTEM ZADOWOLONY Z TEJ DECYZJI. ILOSC TURYSTOWQ JEST TAKA ,ZE MY WENECJANIE NIE MOZEMY NAWET SPOKOJNIE ZROBIC ZAKUPOW ,NIE MOWIAC O DOTARCIU DO DOMU W TYM TLUMIE. W KONCU WYDANIE 3 EURO NIE NIE JEST WIELKI MAJATEK A MIASTO MOZE WRESCIE ZYSKA WIECEJ FUNFUSZY NA INFRASTRUKTURE. KRZYSZTOF

  OdpowiedzUsuń
 3. A wiadomo jak będą pobierać podatek? My jedziemy 6.05. Mamy włączoną opłatę do noclegu 3 euro za os za noc. Kto będzie sprawdzał czy zapłaciłam? Będzie jakąś brama wjazdowa? Skąd będzie wiadomo że nie przyjechałam na 2 godziny tylko na 5 dni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W artykule jest napisane, że to opłata tylko dla turystów jednodniowych, a nie turystów nocujących w Wenecji.
   Napisane jest również, że ten post będzie uaktualniany. W tym momecie nie mogę jeszcze napisać jak to będzie kontrolowane.
   Nasuwa się myśl, że śpiąc w Wenecji, będzie faktura za spędzoną noc, więc nie wiem czego się obawiać, jeśli trafi się jakaś kontrola.

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń
 4. A jeśli miną np 72 godziny od ważności biletu 3-dniowego i jeszcze po tych 72 godzinach zostanę w Wenecji 2 godziny (np w oczekiwaniu na samolot) to muszę dopłacać 3 Euro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Ci się nie oberwie :-)
   Nie znudzę się powtarzać, to są dopiero wstępne informacje ;-)
   Napisałam tylko to, co do tej pory wiadomo!

   Pozdrwiam serdecznie

   Renata

   Usuń

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu (IP oraz jeśli zostały podane: podpis, adres mail, strona www) przez tę stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Kalejdoskop Renaty