wtorek, 6 czerwca 2017

Jak zwiedzać jezioro Orta? Wywiad z mieszkanką

Dziś kolejny wpis o miejscu w formie wywiadu, tym razem okiem mieszkańca.
Mowa będzie dziś o mało znanym włoskim jeziorze Orta.
Orta jest jednym z najpiękniejszych włoskich jezior.
Nic dziwnego, że miejscowość Orta San Giulio znalazła się na liście najpiękniejszych miasteczek we Włoszech.
Dzisiaj chciałabym Wam pokazać to piękne jezioro okiem mieszkanki - Blanki. Blanka mieszka nad jeziorem już kilka lat, któż zatem zna je lepiej, jak nie ktoś, kto odkrywa ten nieodkryty włoski kawałek codziennie, o każdej porze roku ?
A gdyby po przeczytaniu tego wywiadu, było Wam mało tego rajskiego miejsca, zapraszam na blog Blanki - Italia jak lubisz.Witaj .... Zaczynamy od krótkiej prezentacji. Powiedz nam coś o sobie ?
Witam Cie Renata, dziękuję za zaproszenie do wywiadu. Bardzo się cieszę, że mogę opowiedzieć w kilku słowach o miejscu gdzie mieszkam. 
W regionie Piemont, znalazłam się po raz pierwszy w 2005 roku. Tam osiadłam, założyłam rodzinę i mieszkam do dziś. 
Przez ten czas najwięcej łączyło mnie z turystyką poprzez różnego typu prace, praca w hotelu, tłumaczenia turystyczne, co w związku z tym zaowocowało blogiem i strona o mojej okolicy, oraz organizowaniem pobytu tutaj gościom z Polski. 
Oprócz tego ciągle fascynuje mnie rękodzieło, a także metody medycyny naturalnej, zabiegi ajurvedyjskie, medycyna chińska, japoński masaż shiatsu.
Jakie było Twoje pierwsze wrażenie po przybyciu nad jezioro Orta? Coś Cię zaskoczyło?
Pierwszy raz pojechałam do Orty, jak wspominałam, w 2005 roku, miałam zorganizowana prace na 2 miesiące wakacji w galerii malarstwa w samym centrum Orty. Kiedy wjechałam na tereny Orty, a później doszłam do centrum miasteczka, moja pierwsza myśl była taka : "Dlaczego nikt nie wie o tym miejscu???"
Z czasem zdałam sobie sprawę, że cała okolica jest bardzo ciekawa i istnieje wiele miejsc, o których informacji, nie wiedzieć czemu, nie było ani w przewodnikach, ani w internecie...
Ostatnio sytuacja trochę się zmienia, gdyż więcej Polaków wyrusza na własną rękę na "podbój" Italii i więcej osób tutaj dociera. Pojawia się coraz więcej zdjęć z podróży, opisów, informacji...
Ostatnio Orta cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na najnowszy film oscarowego reżysera Giuseppe Tornatore "La corrispondenza", którego wiele scen kręconych było właśnie na Wyspie San Giulio. Zdjęcia z filmu przedstawiające wyspę robią naprawdę duże wrażenie... Film opowiada o miłości i wpisuje się wspaniale w miasteczko, które cieszy się mianem jednego z najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech. („I Borghi più belli d’Italia”).

Jezioro Orta nie jest dość popularnym miejscem na włoskie podróże, przynajmniej tak było do tej pory. Polacy wolą jezioro Garda. Czym zachęciłabyś do przyjazdu nad to włoskie jezioro?
Oczywiście w Polsce znane jest Jezioro Garda, bo to największe jezioro w Italii... Tak nakazuje mentalność, jeżeli pojechać do innego kraju to trzeba najpierw zobaczyć coś dużego, wspaniałego, najbardziej znanego... to normalne. Tak funkcjonowały i funkcjonują Biura Podróży, które organizowały wycieczki do Włoch.
Właściwie całkiem niedawno ludzie zaczęli podróżować na własną rękę i szukać ciekawych, mniej znanych miejsc...
Jezioro Orta choć małe, ma wiele do zaoferowania. Można pisać wiele...sporo informacji jest już na moim blogu, ale wielu miejsc jeszcze nie opisałam, jak np. miasteczko Omegna, gdzie urodził się znany również w Polsce pisarz książek dla dzieci Gianni Rodari, gdzie produkuje się słynne na cały świat kawiarki Bialetti i z całą historią kawiarki można zapoznać się w muzeum Fondazione Museo Arti e Industria w Omegni. Cudowne są okolice Omegni i wspaniałe doliny Valle Strona, które odkryłam całkiem niedawno, gdzie produkuje się rękodzielniczo w malutkiej rodzinnej pracowni najbardziej znane i cenione we Włoszech i za granicą figurki Pinokia. Kiedy byłam w Toskanii w Colodi w Muzeum Pinokia, wszystkie sprzedawane tam figurki były właśnie z tej pracowni. Kolejnym punktem wartym uwagi jest wspaniała Madonna del Sasso, Sanktuarium położone na skale zwane „balkonem jeziora Orta” ze spektakularnym widokiem na całe jezioro. Oczywiście masyw Mottarone, z którego rozciągają się nieziemskie widoki na 7 jezior, nie wspominając już o samej Orcie San Giulio, Wyspie San Giulio i Sacro Monte (Świętej Góry) di Orta wpisanego na listę UNESCO.

Mottarone
Co najbardziej podoba się polskim turystom nad jeziorem ?
Największe wrażenie oczywiście robi sama Orta i widok na Wyspę San Giulio. Wspaniała jest wieczorem z podświetloną Bazyliką i Klasztorem Sióstr Benedyktynek.
Nie mniej, moi goście cenili sobie również malutkie miasteczka nad jeziorem, gdzie nie jest tak rozwinięta turystyka, a przyciągają stare mury, kamienice i Kościoły oraz cudowne widoki na jezioro i Alpy...

Wyspa Orta wieczorem

Czy jezioro Orta, można doświadczyć podczas jednej, weekendowej wizyty? Ile czasu najlepiej zarezerwować sobie na odwiedziny?
Samą Ortę, Wyspę i Sacro Monte można moim zdaniem zwiedzić w jeden dzień, nawet z przerwą na obiad... Jeżeli ktoś chciałby bardziej wgryzć się w temat myślę, ze mógłby zarezerwować sobie 3-4 dni tak, aby zjechać całe jezioro, do mnie jednak goście zazwyczaj przyjeżdżają na dłużej, bowiem Jezioro Orta leży bardzo blisko Jeziora Maggiore, drugiego co do wielkości jeziora Italii, a tam czeka ich kolejna porcja cudownych widoków i ciekawych miejsc do zwiedzenia...trzy przepiękne Wyspy, wspaniale miasteczka...Niedaleko jest również inne piękne Jezioro Mergozzo i tam również warto się wybrać. Osobiście polecam tez inne ciekawe miejsca w Górnym Piemoncie, tak jak np piękny Wodospad Cascata del Toce. Miejsc do odwiedzenia jest naprawdę wiele...
Nie zapominajmy ze Piemont to głównie wino!!!
W trakcie pobytu organizuje również degustacje win z „Colline Novaresi”, czyli z tegoż terytorium.

Co jednak w sytuacji, gdy mamy tylko jeden dzień na pobyt?
W ciągu tylko jednego dnia polecam skupić się jedynie na Orcie...
Możesz nam polecić jakieś nieturystyczne miejsce nad jeziorem, które warto zobaczyć?
Tak jak mówiłam nieturystycznych miejsc jest wiele, mam swoje ulubione, gdzie wysyłam gości, wszystko zależy od potrzeby, czy chcą pospacerować, czy chcą widok zapierający dech w piersiach, czy chcą coś dobrego zjeść czy wypić, czy są z dziećmi, czy są sami dorośli...wszystko zależy od potrzeby i upodobań...
Jakich wskazówek udzieliłabyś osobom, które chcą zwiedzić jezioro?
Przede wszystkim, żeby przyjechali autem! Nie ma co liczyć na komunikację, jeżeli chcieliby zwiedzić całe terytorium Jeziora Orta, jeżeli jednak wyskoczyliby na jeden dzień i chcieliby zwiedzić tylko Ortę, to dojeżdża tutaj pociąg do stacji Orta – Miasino, oddalonej od miasteczka o jakieś 2 km, wiec spokojnie można dojść na piechotę.
Czy masz swoje ukochane miejsca, do których często wracasz? Co jest, według Ciebie, najbardziej czarującego nad jeziorem Orta?
Dla mnie cała Orta San Giulio jest super. Przyjeżdżam tam, patrzę na miasteczko, jezioro i wyspę i już się czuję dobrze. Tak jak już wspominałam, dla mnie najpiękniejsze są wieczory, kiedy to można pospacerować, zasiąść w barze i napić się kawy czy lampki dobrego wina, lub w restauracji z widokiem na cudownie podświetlona Wyspę San Giulio i zjeść coś pysznego.
Kiedy warto przyjechać ?
Myślę, że warto przyjechać wiosną, kiedy cała przyroda budzi się do życia, cudownie jest latem, gdy można korzystać ze słońca na plażach nad jeziorem, ale też ciekawie jest jesienią, kiedy zaczynają się sagry i można spróbować wspaniałych produktów i zbiorów lokalnych gospodarzy i producentów.
Może polecisz nam jakąś fajną sagrę nad jeziorem ?
Przychodzi mi do głowy Lago d’Orta Wine Festival organizowany we wrześniu, gdzie promują się producenci lokalnego wina i za 10 euro zdegustować można wina, ale też lokalne sery, salame i desery. 
W miasteczku Omegna pod koniec sierpnia organizowane jest święto patrona - San Vito, również ze stoiskami producentów, oraz z międzynarodowym festiwalem sztucznych ogni. Poza tym w małych miasteczkach okolicznych organizowane są sagre grzybów, czekolady, polenty, gorgonzoli, oraz tak zwane street food festiwal. 


Gdzie można zrobić dobre zdjęcia ?
Moim zdaniem cała Orta jest do fotografowania, ale najpiękniejsze widoki są z Sacro Monte oraz z Sanktuarium Madonna del Sasso...
Sacro Monte di Domodossola - autor zdjęcia Arek Antczak
Czego warto spróbować kiedy jest się nad jeziorem ? Jakie są typowe przysmaki ?
Na pewno warto spróbować wina BOCA DOC oraz GATTINARA DOCG związanych z terytorium. Jeżeli chodzi o dania lokalne to nad Jeziorem Orta jada się Risotto al pesce persico (tl. risotto z okoniem), ponieważ risotto jest ściśle powiązane z uprawianym na tych terenach ryżem a okoń z Jeziorem Orta. 
Risotto z grzybami
Jadąc wyżej w góry jesienią i zimą jada się polentę z cielęciną lub wołowiną (ossobuco lub spezzatino) albo też z serem Gorgonzola, gdyż produkuje się go na terytorium prowincji Novary. Poza tym dania z dodatkiem sera Toma, serów kozich i owczych. Ja osobiście zamawiam zawsze „deskę” (tl. tagliere) z cała gamą lokalnych serów i salami, mortadella di fegato, oraz lampką piemonckiego wina co pozwala na degustacje wielu wspaniałych wyrobów.
Możesz nam polecić jakieś fajne lokale nad jeziorem Orta?
Jest kilka fajnych lokali w samej Orcie... Oczywiście muszę nadmienić te z gwiazdkami Michelin, czyli Villa Crespi z chefem Antonio Cannavacciuolo członkiem jury włoskiego MasterChefa oraz Locanda di Orta z Fabrizio Tesse, który ukończył szkołę w Aronie (lago Maggiore). Przy tej okazji muszę zaznaczyć, że terytorium Lago d’Orta i Lago Maggiore jest miejscem słynącym w ze szkol hotelarskich. To właśnie stąd wychodzi niemalże cały personel hotelarstwa od chefów, kucharzy po kelnerów i obsługi hotelowej. Tradycja ta sięga czasów epidemii dżumy, kiedy to władcy Mediolanu schronili się właśnie tutaj nad Jeziorem Orta przed chorobą. 
Ludność z tutejszych ziem gościła ich czym mogła i jak umiała, za co została bardzo doceniona i sowicie wynagrodzona!
Legendy mówią, że wtedy to właśnie narodziła się idea szkół hotelarskich i restauracji... Powstawać zaczęły szkoły uczące tego zawodu, a ich poziom jest doceniany w całych Włoszech i za granicą.
Na życzenie moich gości tworzę Plany Pobytu, w których uwzględniam miejsca, gdzie warto coś zjeść, oczywiście biorąc pod uwagę moje doświadczenia i indywidualne gusta. Wybór jest bardzo duży. 

Czy jest możliwość uczestnictwa w szkole gotowania ?
Od tego roku jest mozliwość nauki gotowania w Szkole Kucharskiej, która znajduje się przy jednej z Restauracji. Do wyboru są 3 pierwsze dania : pasta, ravioli czy risotto, oraz 2 drugie na bazie mięsa lub ryb. Dodatkowo można nauczyć się przyrządzać lokalne desery. Wszystko to pod okiem wykwalifikowanej Chef Sabiny. Z takiej mozliwości skorzystała ostatnio znana para dziennikarzy z Polski Kasia i Marcin Bosaccy. Pisałam o tym tutaj
Możesz nam polecić jakieś fajne lokum, gdzie się przespać nad jeziorem?
Na mojej stronie mam agroturystykę i B&B z którymi pracuje i mogę je polecić z własnego doświadczenia i rekomendacji gości. Oczywiście miejsc noclegowych jest wiele, a ja dobieram je, jak zawsze, na bazie indywidualnych potrzeb. Gusta są różne i niektórzy wolą ekskluzywne miejsce widokiem na jezioro a inni z daleka od tłumu małą agroturystykę lub B&B. Od tego roku mam również apartamenty nad Jeziorem Orta i Maggiore, kilka z widokiem na jezioro ale też niektóre z własną plażą. Wybór jest dość spory wiec można pytać, choć tez powoli się uszczupla bo sezon już w pełni.

Czy masz jakąś złotą radę dla turystów i podróżników? Czy być może należy na coś uważać, czegoś uniknąć?
Żebyście przygotowali się na wysokie ceny parkingu w Orcie i problemem z parkingiem w soboty i niedzielę. Największy tłum nad jeziorem jest w weekendy, więc lepiej zwiedzać w dni powszednie. Najlepiej jest kupić bilet parkingowy całodniowy, (w 2016r. kosztował 10 euro), wtedy będziecie spokojni, że uda Wam się wszystko zobaczyć, a i tak zapłacicie mniej, niż za ten na godziny.
No i kupujcie lody w Gelateria Arte Del Gelato, bo są najlepsze!!!!

INFORMACJE GEOGRAFICZNE
Jezioro Orta znajduje się w regionie Piemont, nieopodal jeziora Maggiore. Znajduje się 89 kilometrów od Mediolanu 120 kilometrów od Turynu.


Dziękuję Blance za ten inspirujący wywiad, który przybliżył mi jezioro Orta, mam nadzieję, że i Wam.

Blanka Borgo - od 2005 roku mieszka we Włoszech w Piemoncie. Autorka bloga Italia jaka lubisz.
Od 2015 roku zaprasza nad jezioro Orta i Maggiore turystów z Polski wskazując im noclegi (AGROTURYSTYKI, B&B, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA JEZIORO) oraz miejsca, które warto zwiedzić. Podsuwa regionalne i lokalne dania oraz wino.
Inne pasje to rzemiosło artystyczne, terapie naturalne - ajurveda.
Facebook Italia jak Lubisz.
Zdjęcia są autorstwem Blanki.


Spodobało się ? Podaj dalej!

Polecam również:
Jak zwiedzać Ascoli Piceno - wywiad z mieszkanką
Jak zwiedzać Florencję ? Wywiad z mieszkanką
Jak zwiedzać Genuę ? Wywiad z przewodniczką licencjonowaną
Jak zwiedzać jezioro Iseo ? Wywiad z mieszkanką
Jak zwiedzać Mediolan ? Wywiad z mieszkanką
Jak zwiedzać Rawennę ? Wywiad z przewodniczką licencjonowaną

Zapraszam do dołączenia mojej grupy facebookowej - Włochy po mojemu ;-)

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-)


Share:

11 komentarzy

 1. Cudowne widoki aż chce się wszystko rzucić i tam jechać

  OdpowiedzUsuń
 2. rzeczywiście widok iście włoski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie może być inaczej we Włoszech :-)

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń
 3. Nigdy nie słyszałam, o tym jeziorku, a wygląda całkiem ładnie. Myślę, że będąc w okolicy warto wpaść tam na chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno, trzeba koniecznie :-)

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń
 4. Mieszkam od lat w Gravellona Toce, to znaczy bardzo blisko tych miejsc . Jest tu niezwykle pieknie, gory, lasy, jeziora, cudowne stare koscioly, zabytki. Wyspa San Giulio urokliwa a siostry zakonne zyja tam w klauzurze. W miasteczku Orta ceny sa dosc wysokie w restauracjach a samo jezioro Orta prawie wcale nie ma publicznych plaz, wszystkie sa prywatne albo naleza do kampingow. W Polsce wiekszosc jezior ma piekne plaze dla wszystkich i sciezki rowerowe naokolo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cie, co do cen, to mysle ze nie odbiegaja od standardu miast turystycznych. Orta jest mala i zarabia tylko od kwietnia do pazdziernika, natomiast mysle, ze drozej jest mimo wszystko nad Maggiore. Co do plaz to jest troche malych dzikich plazyczek, chociazby po drugiej stronie "Luci di Lago" jest jedna ogromna. W Orcie po stronie bylego Hotelu Orta sa miejsca na plazowanie i po drugiej strone od Hotelu San Rocco. Nie mowiac o Pettenasco. Wiem bo sama tam chodzilam przed tym, jak nie mialam dziecka, teraz moja ulubiona jest Lido di Gozzano. Jest to plaza platna, ale bezpieczna dla dzieci, jest piasek i rowne dno, dlatego ta polecam rodzinom z dziecmi. Poza tym jest wspaniala restauracja na miejscu i mozna kupic cos do jedzenia lub po prostu zostac na kolacji. Jezioro Orta wieczorem jest wspaniale. Co do tematu "W Polsce wiekszosc jezior ma piekne plaze dla wszystkich i sciezki rowerowe naokolo." to raczej sie nie odniose, bo jezeli ktos chce pojechac do Polski nad jezioro to po prostu tam pojedzie, a nie wybierze Italii. pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 5. Przepiękne miejsce, byłam we Włoszech ale o tym jeziorze nigdy nie słyszałam. A to jedzenie - Pycha ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem zachwycona, jezeli zaplanuję na wiosnę Włochy to odwiedzę Orta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak ja zazdroszczę takiego widoku za oknem... U mnie tylko szare bure i ponure miasto i smętni luzie ciągle gdzieś biegnący

  OdpowiedzUsuń

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu (IP oraz jeśli zostały podane: podpis, adres mail, strona www) przez tę stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Kalejdoskop Renaty