17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Dzień Kota obchodzony jest od 1990 roku. Na pomysł jego ustanowienia wpadła dziennikarka „Tuttogatto”, Claudia Angeletti. Koty od zarania wieków pełnią fundamentalne, a czasem wręcz historyczną rolę w życiu człowieka, ale nigdy nie dały się całkowicie podporządkować. To niezwykłe zwierzęta, które potrafią zaskakiwać nas nie tylko od święta.
Allorino, czyli likier z liści laurowych to kolejna moja propozycja na domowy likier. Wymaga czasu, ale jest tego wart, bo po kilku miesiącach jego aromat wprost zwala z nóg. Ma jasnozielony kolor i intensywny, ale bardzo przyjemny smak i cudnie pachnie liśćmi laurowymi. Robiąc gojuż teraz, spróbujecie allorino najwcześniej za 2 miesiące, ale warto czekać tyle na ten smak. W tym przypadku jednak nie można iść na skróty i przyspieszać tego procesu, bo czas w przypadku większości alkoholi gra na ich korzyść. Allorino to pyszny likier trawienny typowy dla regionów południowych Włoch, szczególnie Salento, gdzie ten wiecznie zielony krzew rośnie spontanicznie i bujnie na całym terytorium. Jest doskonałym digestifem, działa doskonale na trawienie, dlatego idealnie nadaje się do podania na stole pod koniec posiłku po obfitym obiedzie lub kolacji z przyjaciółmi. Przepis jest banalnie prosty! Jedyny problem to chyba zdobycie świeżych liści laurowych w Polsce, bo do allorino użyłam tylko takich.
Mięciutkie ciasto pomarańczowe. Jego sekretem jest sok z pomarańczy i starta skórka — to wszystko podczas gotowania mięknie i oddaje swoją gorycz. Przede wszystkim ciasto robi się naprawdę samo, bez wysiłku! Konsystencja jest cudownie wilgotna i miękka, tak miękka, że rozpływa się podczas gryzienia nawet po kilku dniach. Dawno nie byłam tak zadowolona z rezultatów moich cukierniczych testów. Po upieczeniu nie mogłam wyjść z podziwu. Smak był obezwładniająco pełny, z całym wymiarem pomarańczowej słodyczy. Zapraszam ;-)
Wenecja to cud, który nigdy nie przestaje mnie zadziwiać. Ma w sobie niezliczoną ilość ciekawych anegdot historycznych, legend i tradycji, związanych zarówno z wielkimi zabytkami, jak i drobnymi szczegółami.