poniedziałek, 25 października 2021

20 faktów na temat włoskiego makaronu

Życie jest połączeniem magii i makaronu Federico Fellini.
Lubicie makaron? Ja uwielbiam pod każdą postacią. Nie urodziłam się we Włoszech, ale chyba w genach już miałam, że kiedyś tutaj będę mieszkać.

Makaron to jedno z najchętniej pochłanianych dań na całym świecie i wydaje się, że makaron spożyty we Włoszech smakuje jak sen. Autentyczny włoski makaron to coś więcej niż danie, dla którego smaku przyjeżdża się z zagranicy. To specyficzna konsystencja, której towarzyszą specyficzne, świeże smaki.

W tym artykule postanowiłam opisać najważniejsze fakty o włoskim makaronie. Mam nadzieję, że ci się spodobają!

1. Pierwszym z faktów na temat makaronu jest historia. A historia makaronów we Włoszech jest bogata i wspaniała! Każda kultura na świecie walczy o przypisanie sobie jego powstania. Chińczycy robili makaron już na długo przed naszą nowoczesną kulturą w 3000 roku p.n.e. Wydaje się, że Etruskowie, przodkowie Rzymian, również wytwarzali makaron. Rzeczywiście jeden z grobowców etruskich przedstawia ludzi tworzących całkiem coś podobnego. Popularnie uważa się, że Marco Polo przywiózł przepis na makaron z Dalekiego Wschodu pod koniec XIII wieku, przenosząc zwyczaj do Włoch. Pierwsza wzmianka o makaronie w książce pochodzi z 1154 roku.

2. Makaron był pierwotnie spożywany bez sosu, zanim ktokolwiek pomyślał o dodaniu do niego sosu pomidorowego. Pomidory nie pochodzą z Europy, dopiero hiszpański odkrywca Cortez sprowadził pomidory z Meksyku do Europy w 1519 roku. Raptem około XVIII wieku dodano sos pomidorowy!

3. Tradycyjny włoski przepis na makaron jest bardzo prosty: jedno duże jajko na 100 gramów mąki. Jajka muszą być świeże, a mąka doskonałej jakości. Kiedy robisz makaron, pamiętaj, aby nie dodawać soli do ciasta, ponieważ zostaje ona dodana do wody, w której ugotujesz makaron. Świeży makaron jajeczny i niektóre odmiany makaronu suszonego są robione z jajek, ale standardowe suszone produkty to nic innego jak mąka z pszenicy durum i woda ― to wszystko!

4. Typowa porcja na osobę to tylko 100 gramów.

5. Trzy najpopularniejsze dania z makaronu to: spaghetti al pomodoro, tagliatelle al ragu (NIE SPAGHETTI AL BOLOGNESE!) i lasagne.

6. Mantecare: to jeden z sekretów autentycznego włoskiego makaronu.

Czasownik mantecare w języku włoskim opisuje czynność odcedzenia wody z makaronu na jedną do dwóch minut wcześniej, zanim będzie gotowy. Kończy się gotowanie makaronu w sosie, aż sos się wchłonie. To jest jeden z sekretów ugotowania idealnego makaronu!

7. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Makaronu na całym świecie produkowanych jest ponad 600 różnych kształtów makaronów. Szacuje się, że nazw jest cztery razy więcej niż kształtów.

8. Również według Międzynarodowej Organizacji ds. Makaronu Włosi zjadają średnio 25,3 kg makaronu rocznie!

9. Włochy produkują około 1 432 990 ton makaronu każdego roku.

10. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Makaronu Włosi spożywają średnio 600 milionów kilometrów spaghetti rocznie, a to wystarczyłoby, aby owinąć całą planetę około 15 000 razy!

11. Udowodniono naukowo, że makaron uszczęśliwia. Według naukowców węglowodany zawarte w makaronie zwiększają produkcję serotoniny, która zwiększa uczucie szczęścia!

12. We Włoszech do jedzenia spaghetti używa się wyłącznie widelca, po prostu kręci się widelcem o talerz. Nie tnie się go na kawałki! Kiedyś usłyszałam na moim fanpegu: to, po co we Włoszech podają nóż na stole? To jest typowe coperto włoskiej restauracji, czyli nakrycie. Nie oznacza, że nóż ma być zużyty do makaronu! Broń Boże!

13. Uważa się, że na całym świecie zjada się co roku 13 milionów ton makaronu.

14. Włochy to kraj, w którym spożywa się najwięcej makaronów na świecie, zaraz za nimi plasują się Tunezyjczycy 16 kg na mieszkańca, a następnie Wenezuelczycy 12 kg na mieszkańca!

15. Za połączeniem konkretnego makaronu z konkretnymi sosami kryje się nauka. Nie wszystkie makarony powinny być spożywane ze wszystkimi sosami. Długie, płaskie makarony, takie jak fettuccine i linguine, najlepiej komponują się z kremowymi sosami, które lepiej do niego przylegają.
Krótkie, wydrążone kształty należy łączyć z mięsistymi, masywnymi sosami.

16. Największa na świecie lasagna ma wymiar 25m na 2,5m i powstała w Polsce!
Supermarket w Wieliczce wykonał w czerwcu 2012 roku rekordową lasagne na cześć włoskiej drużyny narodowej piłki nożnej, która przebywała tam przez całe mistrzostwa Euro 2012.

17. Makaron al dente nie tylko sprawia, że ​​makaron smakuje lepiej, ale na dłużej utrzymuje uczucie sytości. Proszę nie szukaj makaronu al dente w sklepie, to nie typ, ale sposób ugotowania!

18. Świeży makaron znany jest we Włoszech jako „pasta fresca”, a makaron suszony znany jest jako „pasta secca”.

19. Słowo makaron zasadniczo w języku włoskim oznacza ciasto.

20. Makaron zawiera sześć z ośmiu niezbędnych aminokwasów, a w połączeniu z mięsem, nabiałem i innymi produktami białkowymi może dać ci wszystkie aminokwasy, których potrzebujesz w jednym daniu!

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam


Renata

Share:

2 komentarze

RNA pisze...

"Typowa porcja na osobę to tylko 100 gramów" - tylko tyle ? To nie może być prawda ! 😉 A serio...wielokrotnie korzystałem z Pani doświadczenia. Serdecznie dziękuję za to czym się Pani z nami dzieli 🙂

Anonimowy pisze...

Wspaniały artykuł o historii makaronu, uwielbiam makarony w każdej postaci, kiedy byłam u znajomych we Włoszech danie makaronowe podawane było na koleje, co zauważyłam, że makaronu nie przecedzano wodą, jak to czynimy powszechnie, nawiązując jeszcze do moich wspomnień z młodości, kiedy byłam w barze i poprosiłam zupę pomidorowa z podwójna porcja makarony pani nie potrafiła wycenić mi tej zupy,,,

Kalejdoskop Renaty