wtorek, 20 listopada 2018

Jezioro Barrea — co zobaczyć, gdzie jeść i spać?

Jezioro Barrea to miejsce wyjątkowo urokliwe. Położone na wysokości 973 metrów na terenie Parku Narodowego Abruzzo, Lazio i Molise. Jest jednym z najwyżej położonych jezior Apeninów Środkowych. 

Barrea jest jeziorem sztucznym, utworzonym po spiętrzeniu rzeki Sangro w 1951 roku w pobliżu miasteczka Barrea. Chociaż nie jest to naturalne jezioro, Barrea ma duże znaczenie dla środowiska, jak i dla turystyki. Znajduje się ono na liście Konwencji Ramsar z 1971 roku, która określa i chroni bagniska o znaczeniu międzynarodowym. 
Jest to obszar strategiczny ekologicznie dla żyjących w nim gatunków wodnych oraz środowiska ptaków. 
Jego położenie jest wspaniałe — jezioro otoczone jest zielonymi i spektakularnymi górami.
W okolicy można spacerować wśród licznych tras zanurzonych w dzikiej przyrodzie Parku Narodowego Abruzzo. 
Jezioro nie jest turystyczne, dzięki czemu panuje tu całkowity spokój. Można podziwiać je z naprawdę fascynujących kątów, szczególnie podczas zachodu słońca. 
Częstokroć góry są koloru różowego, który kontrastuje pięknie z intensywnym błękitem jeziora.
Krajobraz górski jest idealnym miejscem do uprawiania przeróżnych zajęć na świeżym powietrzu, zarówno latem, jak i zimą, od kolarstwa górskiego do pieszych wędrówek po oznakowanych szlakach, przez wioślarstwo, jazdę konną i narciarstwo biegowe lub zjazdowe.

CO ZOBACZYĆ NAD JEZIOREM BARREA?

Nad jeziorem Barrea możemy podziwiać trzy miasteczka, bogate w historię i sugestywne widoki. Są to: Barrea, Civitella Alfedena, Villetta Barrea. 

Barrea

Barrea to malutkie miasteczko pełne uroku, ma w sobie wiele czaru, elegancji, prawdziwy klejnot regionu Abruzji. O ile dokładnie wiedziałam, czego się spodziewać nad jeziorem, to niezwykła uroda tego miejsca całkowicie mnie zaskoczyła. Barrea znajduje się na wysokości 1066 m n.p.m i otoczone jest wysokimi szczytami. Leży na grzbiecie skalnym między jeziorem a wąskim ujściem rzeki. 
Charakterystycznym punktem miasteczka jest zamek z okrągłą wieżą otoczony masywnymi murami. 
Warto jest pochodzić i pogubić się w uliczkach starego miasta. Znajdziecie tam mnóstwo malowniczych zaułków. 
Co budynek, to ciekawszy!
Warto również zajrzeć do kościoła św. Tomasza Apostoła nazwany tak na cześć patrona miasta. W jego wnętrzu znajdują się słynne XVIII-wieczne freski autorstwa malarza Paolo Gamba da Ripabottoni. 
Fantastyczna jest też droga wzdłuż jeziora. To tak malownicze miejsce, że od razu poczujecie do niego miętę. 
Po prostu nie można pozostać obojętnym na kaskadowe domki ustawione jeden na drugim i granatową taflę wody. 
No i góry! Dookoła jest ich mnóstwo. Wpływa to na malownicze wschody i zachody słońca. 

Villetta Barrea

Nawet jeśli nie ma tam wielu zabytków, warto odwiedzić miasteczka Villetta Barrea, małe górskie miasteczko na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu jeziora. 
Villetta Barrea to jedna z najpiękniejszych wiosek Abruzji. Znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Abruzzo. 
Rzeczy do zrobienia i zobaczenia nad jeziorem Barrea jest mnóstwo, ale tu przyroda gra pierwsze skrzypce i nikt co do tego nie ma wątpliwości. 
Villetta Barrea słynie z unikalnego wydarzenia: w centrum miasteczka można spotkać jelenie. Mało tego, można je spotkać na ulicy, wystarczy pospacerować wzdłuż rzeki, żeby stanąć z nimi twarzą w twarz. 
Pierwszym jeleniem, który zaczął odwiedzać miasteczko, był Oreste — tak został nazwany przez mieszkańców Villetta Barrea. 
Słynne wizyty Oreste w historycznym centrum rozsławiły miasteczko, przyciągając uwagę gazet i programów telewizyjnych. Oreste porzucił zalesioną rezydencję dla komfortowego życia w mieście. 
Gdzie można spotkać jelenie w Villetta Barrea? 
Miejsca, w których najłatwiej je dostrzec to miejsca bogate w zieleń. Polecam zajrzeć koło Villa Comunale, deptak wzdłuż rzeki Sangro, brzeg jeziora Barrea i kemping Le Quite. 
Inne prawdopodobne miejsca, gdzie można je zauważyć to ogrodzone murem ogrody domów przed hotelem degli Olmi oraz sad położony w pobliżu przystanku autobusowego dzielnicy Casette.

Nie udało mi się uchwycić zwierząt na zdjęciu, ale szukając informacji, trafiłam przypadkiem na Angelina Iannarelli, która mieszka nad jeziorem i fotografuje zwierzęta. Jest ona fotografem naturalistycznym. Dzięki jej uprzejmości udostępniam Wam zdjęcia uchwyconych przez nią zwierząt. Tutaj możecie znaleźć jej fanpage.

Civitella Alfedena

Kolejna miejscowość, którą warto zobaczyć, jest Civitella Alfedena, położona na wschodnich zboczach rezerwatu Camosciara, z których można podziwiać widoki na otaczające góry i jezioro. 
Civitella Alfedena znajduje się na wysokości 1123 metrów n.p.m. w zachodniej części jeziora Barrea. 
Miasteczko z wąskimi alejkami, które spotykają się przy średniowiecznej wieży. W miasteczku warto zobaczyć kościół św. Łucji, wokół którego otwiera się wspaniały widok na jezioro Barrea. 
W Civitelli rozpoczyna się również jedna z najbardziej znanych i sugestywnych tras przyrodniczych: ścieżka Val di Rose. 
Civitella Alfedena to królestwo Wilka Apeninowego. Obszar, na którym żyją wilki, około czterech hektarów, jest całkowicie ogrodzony i przylega do miasteczka.
Zachwycające miasteczko, gdzie stare tradycje nadal żyją w alejkach, dzięki warsztatom rzemieślniczym, w których można znaleźć ręcznie tkane tkaniny, malowaną ceramikę i lokalny miód. 
Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Parku Narodowym Abruzzo i jednym z najbardziej znanych w środkowych Włoszech dzięki zdrowemu powietrzu. 
Polecam odwiedzić Muzeum Wilków Adeninowych poświęcone historii, etologii, biologii i legendom dotyczącym tego fascynującego drapieżnika. Muzeum posiada również przestrzeń poświęconą interpretacji środowiska i wystawę fotograficzną oraz Biuro Informacji, dostępne dla osób poszukujących pomocy i wskazówek dotyczących zwiedzania Parku.
Stare miasto położone jest dodatkowo na pagórkowatym terenie, więc raz się idzie w górę, a raz w dół. Wieża jest najlepszym punktem orientacyjnym i króluje nad tą częścią miasta.

JEZIORO BARREA - CO ZJEŚĆ?

Tutejsza kuchnia opiera się w dużym stopniu na składnikach oferowanych przez naturę. Lokalne potrawy zawierają dużo warzyw.
Koniecznie musisz spróbować orapo — dziki szpinak, który rośnie na ogrodzonych polach, gdzie trzymane są stada. Jest serwowany w zupie wraz z fasolą lub jako przyprawa do gnocchi. Co roku 13 sierpnia na panoramicznym placu Mammarino, odbywa się festyn poświęcony Orapo. 
Elementem obowiązkowym, którego nie można pominąć w Abruzji, są Arrosticini – szaszłyki z baraniny. 
Polecam również Muscischia — suszone mięso owcze. 
Smakowała nam bardzo pizza Ki Sfrijvie — focaccia z kawałkami smalcu pochodzącego z gotowania słoniny.

JEZIORO BARREA  - GDZIE ZJEŚĆ?

Ristorante Borgo Antico
Via Stretta, 31
Barrea
Per i Vicoli
Via Leonardo di Loreto 6,  
67030 Barrea

JEZIORO BARREA - GDZIE SPAĆ?

Adres:
Residence Orto di Venanzio
Via Sarentina,
67030 Barrea
Tutaj link.
Przede wszystkim bardzo dobra lokalizacja, niemal w centrum miasteczka! Mieszkanie jest cudowne i wygodne, właściciel pomocny i uprzejmy, a do tego spektakularny krajobraz.

JEZIORO BARREA - JAK DOJECHAĆ?

Najbliższe lotniska to Pescara i Rzym. Żeby dotrzeć do Barrea, istnieje kilka możliwości.
Osoby podróżujące samochodem i jadące z Rzymu mogą jechać autostradą A1 i zjechać w Frosinone, następnie jechać w stronę Sory i podążać za znakami do Parku Narodowego Abruzzo.
Osoby wybierające się pociągiem muszą wysiąść na przystanku Castel di Sangro lub Alfedena-Scontrone.
 

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Abruzzo. Już teraz możecie poczytać o:  
Abruzja, kraina do odkrycia! Dlaczego warto tam jechać ?
Rocca Calascio — najatrakcyjniejsze miejsce w Abruzji
 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Uściski

Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty