Risotto z szampanem przekroczyło moje wszystkie oczekiwania. Zaskakuje smakiem i aromatem.
Inspiracją przepisu był festyn wina w Bardolino.
Kilka prób za mną, nie powiem, nie było łatwo, tak jak mogło się wydawać.Ważne są proporcje i doby szampan (nie oszczędzaj na butelce!).
Bardzo łatwo przygotować (gdy wiesz, jakie są proporcje!), wystarczy kilka składników: wino musujące (najlepiej szampan), ryż, cebula, masło, rosół i Parmigiano Reggiano.
Doskonałe danie, które na pewno zachwyci Waszych gości.
Można je przygotować o każdej porze roku.
Spróbuj risotto z szampanem, a zgodzisz się ze mną, że jest po prostu wspaniałe!
Zapraszam :-)
Składniki dla 2 osób:
- 200 g ryżu do risotto (arborio albo carnaroli albo vialone nano)
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1/2 małej cebuli
- 1/2 l bulionu domowego
- 400 ml vina spumante*
- 25 g Parmigiano Reggiano
- 10 g masła
- sól do smaku
Próbowałam przygotować risotto z prosecco, ale nie ten smak, który poczułam na festynie wina w Bardolino. Prosecco nadaje specyficzny smak. Ważne są również proporcje.
Smak również się zmienia, w zależności jaki płyn dodamy ostatni. Jeśli chcemy silny posmak wina, ostatnio dolewką będzie szampan, jeśli chcemy mieć mniejszy posmak, dodajemy na początku szampan, a później używamy tylko bulion do zalewania.
Przygotowanie:
Robimy wywar z bulion, przez cały czas przygotowania risotta trzymamy wywar na małym ogniu, żeby mieć gorący na podorędziu. W rondlu o grubym dnie rozgrzewamy 2 łyżki oliwy z oliwek. Wrzucamy cebulę i smażymy na średnim ogniu przez 3 minut, aż cebula stanie się szklista.
Wsypujemy ryż i dokładnie mieszamy. Smażymy ryż przez kilka chwil, aż zbieleje, ale nie zacznie się przypiekać.
Wlewamy trochę szampana i smażymy przez około 1 - 2 minuty aż cały płyn wyparuje. Teraz zaczynamy dolewać gorący wywar z bulionu na przemian z szampanem, po łyżce wazowej na raz, przed każdym dolaniem czekając, aż wywar zostanie wchłonięty przez ryż.
I mieszamy, gotując na wolnym ogniu do momentu, gdy ryż wchłonie płyn, wtedy dolewamy kolejną porcję, potem następną, wchłonęło ? No to jeszcze jedną. W ten sposób rozklejamy ryż. I tak do dopóki ryż nie stanie się miękki, gdy już jest miękki, dodajemy ostatnią porcję i patrzymy czy ją wchłonie, nie powinien całej wchłonąć. Podczas dodawania płynów, powinniśmy cały czas mieszać i gotować ryż na małym ogniu.
Kiedy ryż będzie ugotowany, ale wciąż al dente, zaś konsystencja risotta kremowa, przestajemy dolewać wywar. Doprawiamy risotto do smaku solą.
W tym momencie zdejmujemy risotto z palnika, ser i masło. Mieszamy i odstawiamy na bok na 1-2 minuty. Mieszamy i podajemy natychmiast.
Smacznego!
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
- Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Renata
1 komentarz
Moja mama robi takie samo risotto.....przepyszne!!!
Prześlij komentarz