czwartek, 8 kwietnia 2021

Najlepsze włoskie marki makaronów — mój subiektywny przewodnik

Najbardziej zagorzali miłośnicy makaronów powiedzą Ci, że sekret pysznego włoskiego obiadu tak naprawdę nie tkwi w sosie, ale w wyborze makaronu. Z czym osobiście się zgadzam. Niezależnie od tego, jaki sos przygotujesz, wybór makaronu może pomóc podnieść jakość dania.
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz Cacio e pepe, czy też chcesz przygotować Amatrycianę, kluczem do udoskonalenia dania jest wybór makaron. Większość z nas nie ma czasu na robienie makaronu od podstaw i kupuje makaron w sklepie spożywczym. Można kupić świeży makaron w lokalnym Pastificio, ale koszt może nieźle obciążyć domowy budżet. Nie powiem, czasem kupuje makaron w pastificio na niedzielę lub na święta, ale na ogół kupuje w sklepie spożywczym.
Zakup makaronu w lokalnym supermarkecie jest bardzo łatwy, gdy wiesz, które marki są naprawdę dobre.
W tym artykule chciałabym Wam opisać najlepsze włoskie marki makaronów, ponieważ bardzo często mnie o to pytacie.
Postaram się również odpowiedzieć na pytanie, które zadaje mi dużo czytelników: jaki jest najlepszy włoski makaron?
Makaron reprezentuje włoską tradycję, historię i smak oraz jest najczęściej eksportowanym produktem na świecie. Kampania, Emilia-Romagna i Veneto zajmują czołowe miejsca na liście głównych włoskich producentów makaronów.
Marki, o których Wam napiszę, są absolutnie najlepsze na rynku. Są „wyprodukowane we Włoszech”, są znane i cenione przez włoskich i zagranicznych konsumentów. Zapełniają półki supermarketów we Włoszech i są bardzo poszukiwane nawet za granicą.
Najlepsze włoskie marki makaronów w sklepie spozywczym — mój subiektywny przewodnik

Kiedy wybieramy makaron w supermarkecie, jakie informacje powinniśmy przeanalizować, aby zrozumieć, czy mamy przed sobą produkt dobrej jakości?

Na pewno warto wiedzieć, jak powstaje makaron, w tym jaka jest jakość składników i jak sobie radzi z obfitymi sosami. Nie ma nic gorszego niż bogaty sos opadający na dno miski, ponieważ sam makaron nie jest wystarczająco solidny, aby go utrzymać. Czasami chodzi o kształt, który wybierzesz do gotowania — innym razem, może to być wina samego makaronu.

Sekret doskonałego makaronu zaczyna się znacznie wcześniej niż jego zakup w sklepie. Sięga jego surowca, czyli pszenicy z której to zmielono mąkę używaną do ciasta.
Podstawowe odmiany makaronów sprzedawane w sklepach spożywczych są wytwarzane tylko z dwóch składników — mąki i wody — a ich jakość ma zasadnicze znaczenie dla właściwości produktu końcowego. Im drobniejsza mąka i słodsza woda, tym makaron jest smaczniejszy.
Tradycyjnie włoski makaron wytwarzany jest z mąki semoliny, złocistej grubej mąki z 13% zawartością glutenu, wytwarzanej z mielenia pszenicy durum.
Pszenica durum, znana również jako „pszenica makaronowa” jest najtwardszą ze wszystkich odmian pszenicy. Jest siana wiosną i zbierana jesienią, rośnie w czasie upalnego lata na suchych terenach wybrzeża Morza Śródziemnego.
W porównaniu do mąki uniwersalnej ma wyższą zawartość glutenu, dzięki czemu jest bardziej elastyczna. Dzięki złocistemu kolorowi i szorstkiej powierzchni kształty makaronów z semoliny są też atrakcyjniejsze dla oka, ale równiez bardziej aromatyczne.
Chociaż mąka, z której wytwarza się chleb i semolina mają taką samą zawartość glutenu, ciasto z semoliny mniej rośnie, co sprawia, że ​​jest lepszym wyborem do robienia makaronu.
Jak można się spodziewać, tradycje włoskiego wyrobu makaronów na tym się nie kończą.
W przypadku makaronu proces produkcji jest równie ważny. Najlepszy makaron jest ciągniony przez matryce z brązu i suszony powoli do perfekcji.
W procesie zwanym „wytłaczaniem” maszyny te wypychają ciasto przez metalowe płyty z otworami zwanymi „matrycami”. Każda kostka produkuje inną odmianę makaronu.
Te metalowe płytki są pokryte jednym z dwóch materiałów: brązem lub teflonem. Brąz jest bardziej tradycyjną powłoką na matryce do makaronu i ogólnie mówi się, że jest lepszy do makaronu. Jednak jest też droższy w zakupie i konserwacji — dlatego większość fabryk makaronu używa matryc pokrytych teflonem.
Makaron produkowany w handlu jest często nazywany „makaronem wytłaczanym”. Makaron wytwarzany przez matryce z brązu jest znany jako „makaron z brązu” lub „makaron ciągniony z brązu” (a makaron wytwarzany z matryc pokrytych teflonem ma tę samą logikę nazewnictwa).

Sprawdzić czy makaron jest dobry, nie jest trudno. Na początek możesz zrobić mały test w domu. Po prostu wsyp makaron do pojemnika z wodą o temperaturze pokojowej i sprawdź, czy po kilku godzinach makaron pozostał zwarty, bez uwalniania zbyt dużej ilości skrobi do wody. Jeśli tak się stanie, jakość jest doskonała. Innym wiarygodnym wskaźnikiem jest zawartość białka. Jeśli wynosi ona od 12,5% do 15%, oznacza to, że użyta semolina jest dobra. Zwykle ta informacja nie jest umieszczona na etykietach, ale wystarczy sprawdzić wśród wartości odżywczych, ile gramów białka znajduje się w 100 g produktu. Również suszenie w niskich temperaturach (często wymienianych na etykietach) wpływa zarówno na właściwości fizyczne produktu (np. kolor, bardziej zbliżony do pszenicy), jak i na wartości odżywcze i decyduje o lepszej odporności na gotowanie.

Moja klasyfika:

1.LA MOLISANA

Domenico Ferro założył swój pierwszy młyn w 1910 roku. Dzięki pasji właściciela szybko stał się najlepszym i produkował jedną z najlepszych mąk w regionie. Następnie rodzinny biznes przejął syn Guiseppe Ferro. Guiseppe prowadził rodzinną firmę przez okres II wojny światowej.
Młyn Ferro został zniszczony przez bombardowanie w 1943 roku. Guiseppe nie poddawał się i po kilku latach kupił używane maszyny z wycofanego z eksploatacji młyna, aby wznowić produkcję. W 1972 roku jego synowie Domenico i Vincenzo przejęli młyn. Założyli firmę Fratelli Ferro — Semolerie Molisane S.r.l. i przenieśli młyn do gminy Ripalimosani, gdzie zbudowali nowoczesną fabrykę, która była zdolna produkować 220 ton mąki dziennie. W równoległej historii, która wcześniej czy później zbiegnie się z historią rodziny Ferro, rodzina Carlone założyła rzemieślniczy sklep z makaronem w gminie Campobasso w Molise w 1912 roku. Makaron Carlone, zwany La Molisana, co dosłownie tłumaczy się jako „z Molise”, zyskał popularność wśród mieszkańców i wkrótce zyskał uznanie w całym kraju. W 1927 roku La Molisana otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Gran Palma d’Onore i zdobyła złoty medal „za produkcję doskonałego makaronu”. La Molisana zbankrutowała w 2004 roku i przez kilka lat była w rękach powiernika. Stagnacja nastąpiła dopiero w 2011 roku, kiedy to czwarte pokolenie Ferro zdecydowało się rozszerzyć swoją działalność w zakresie młynarstwa i kupić podstawową włoską markę makaronów. Dziś La Molisana jest własnością rodziny Ferro, która jest właścicielem jednego z najlepszych i najdłużej działających młynów we Włoszech. La Molisana wytwarza jedn z najlepszych i najwyższej jakości makaronów sprzedawanych na półkach sklepów na całym świecie.

Na honorowym pierwszym miejscu mojego przewodnika nie mogła się nie znaleźć La Molisana. Makron, który ma ponad stuletnią historię, wykonany jest w 100% z włoskiej pszenicy durum, ma wysoką zawartość białka (14%), jest wytrzymały i elastyczny. La Molisana jest ciągnięta z brązu i charakteryzuje się wyraźną szorstkością, a do ciasta używana jest krystaliczna woda ze źródeł Molise. W 2019 roku marka otrzymał prestiżową nagrodę Leonardo Quality Italy, przyznawaną za doskonałość i jakość. Wśród wielu dostępnych formatów używam: spaghetti kwadratowe, sfizioni trighetti (spaghetti trójkątne) i quadrotti (makaron z podstawą kwadratową).

2.RUMMO

Rummo to mała fabryka makaronów powstała w 1846 roku w Benevento, jedna z nielicznych, która nadal używa starej, powolnej metody produkcji makaronu. Efektem tego wyboru są produkty doskonałej jakości, wyróżniające się smakiem i właściwościami. Obecnie po 170 latach, stara fabryka przy via Dei Mulini stała się fragmentem historii Benevento, reliktem dawnej tradycji. Efektem tego wszystkiego są produkty wysokiej jakości, które wyróżniają się smakiem i właściwościami. Dzięki tej tradycji i doświadczeniu sześciu pokoleń Rummo Lenta Lavorazione (powolna obróbka) jest dziś jedną z najlepszych marek makaronów we Włoszech.
Dziś po 170 latach, stara fabryka makaronów przy Via dei Mulini stała się częścią historii Benevento i świadectwem starożytnej tradycji, która zdołała oprzeć się przeciwnościom losu.

Makron wyprodukowany w Benevento charakteryzuje się wysoką jakością włoskich surowców, wysokią zawartością białka (14,5%) oraz powolną metodą suszenia w niskich temperaturach. Jest również ciągniony z brązu.
Z tej marki najczęściej używam makaron penne.

3.GAROFALO

Historia Garofalo to historia Gragnano. Produkty Garofalo są wynikiem starej sztuki wytwarzania makaronu, a najwyższe standardy jakości są utrzymywane poprzez regularną kontrolę zarówno surowca, jak i produktu końcowego, również przy pomocy najnowocześniejszych technologii. Ten makaron wyróżnia się jakością i smakiem, a nawet specyficznym opakowaniem, które jest przezroczyste. Przejrzystość to ważna wartość dla firmy, która nie ukrywa korzystania z najnowocześniejszych maszyn. Opakowanie jest również przezroczyste po bokach, dzięki czemu widoczne są drobne niedoskonałości i kawałki połamanego makaronu, w przeciwieństwie do większości innych marek.
Pasta Garofalo jest produkowany w Gragnano, miejscu, które ze względu na klimat i warunki jest szczególnie idealne do produkcji makaronów wysokiej jakości. Użyta pszenica jest zarówno europejska, jak i pozaeuropejska. Wysoka zawartość białka: 14%. Niektóre formaty są ciągnione z brązu i charakteryzują się wyraźną szorstkością, a inne teflonem. Ten materiał sprawia, że ​​makaron jest mniej porowaty, dzięki czemu idealnie nadaje się do określonych sosów, takich jak bulion. Nawet czasy schnięcia i temperatury różnią się w zależności od matrycy, aby zagwarantować najlepszą jakość, a przede wszystkim najlepszą wydajność na talerzu!
Z tej marki najczęściej używam makaron Pappardelle.

4.VOIELLO

Przy okazji budowy linii kolejowej Neapol — Portici w 1839 roku Inż. August Vanvitelli przyjechał ze Szwajcarii do Torre Annunziata, gdzie poznał córkę małego producenta makaronu Rosettę Inzerillo. Po ślubie August zaczął pracować w sklepie swojego teścia, aby poznać lokalną sztukę robienia makaronu. W 1879 roku bratanek Augusta założył na cześć swojego ojca Pastificio Giovanni Voiello. Pastificio przeżyło różne perypetie wojenne, pokonane w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Jednak w 1973 roku włoski kryzys gospodarczy zdecydował o konieczności sprzedaży akcji firmie Barilla

Dzisiaj makaron Voiello jest wytwarzany wyłącznie ze 100% włoskiej złotej pszenicy, z wysoką zawartością białka (14%). Wszystkie formaty są ciągnięte z brązu.

5.DE CECCO

Piąte miejsce na mojej liście to De Cecco, założone w 1886 roku przez braci De Cecco w małym miasteczku Fara San Martino w Abruzji.
Nicola De Cecco zanim założył fabrykę, początkowo produkował pszenicę w swoim kamiennym młynie.
W 1908 roku firma przyjęła na swoje logo dziewczynę niosącą kilka stosów pszenicy. Po II wojnie światowej fabryka została odbudowana po zniszczeniach w wyniku bombardowań niemieckich. W 1950 roku wybudowano nową fabrykę, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu w okresie powojennym. W latach 80-tych w Fara San Martino powstał nowy zakład produkcyjny, który podwoił produkcję. W 1986 roku firma rozpoczęła dywersyfikację dostaw, tworząc markę oliwy z oliwek. Obecnie De Cecco sprzedaje sosy, płatki zbożowe i produkty na bazie pomidorów.
Od 2013 roku De Cecco jest trzecim producentem makaronów na świecie.
To jedna z najbardziej cenionych i lubianych marek nie tylko we Włoszech, ale i za granicą. Ten historyczny włoski makaron odznacza się wysoką wartością białka (14%), jest
ciągnięty z brązu i suszony wolno. Jak potwierdza prestiżowa Encyklopedia Treccani, to Filippo De Cecco wynalazł tę metodę już w 1889 roku. Innym charakterystycznym znakiem makaronu De Cecco jest doskonała woda użyta do przygotowania ciasta, pochodząca z gór Majella.
Najczęściej z tej marki używam makaron linguine. Linguine przypomina klasyczny makaron spaghetti pod względem długości i grubości. Jest to jednak spłaszczony rodzaj makaronu.
Makaron Linguine podawany jest najczęściej z dodatkiem owoców morza i sosami, np. pesto.

Na tym kończy się moja lista najlepszych włoskich marek makaronów w sklepie spożywczym. Makaron La Molisana, Rummo, De Cecco, Voiello i Garofalo kosztują nie dużo więcej od innych marek, ale różnica w teksturze, smaku i aromacie makaronu zawsze będzie ogromna.
 

Na pewno ciężko Ci w to uwierzyć, ale nie umieściłam w moim zestawieniu Barilli, ale po prostu jej nie używam. 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata
Share:

4 komentarze

Jak się całować pisze...

Dzięki za twoje cenne info o makaronach, teraz wiadomo co kupić ;)

Anonimowy pisze...

Nie dziwię się, że nie ma Barilli, bo mimo powszechnego przekonania w PL, że to dobry włoski makaron to jest on kiepskiej jakości. Świadczy o tym m.in. żółty kolor, a makaron im bielszy, tym lepszy (wpływa na to rodzaj procesu suszenia). Dodatkowo zapomnijmy w Barilli o matrycach z brązu

Anonimowy pisze...

Dziękuję za te cenne informacje:)Zakupiłam po kilka paczek z każdej z tych firm i będę testować po powrocie do domu.

Anonimowy pisze...

tydzień temu kupiłem przez przypadek paczkę spaghetti La Molisana Bio Organic w Kaufland Prievidza po wpadce z makaronem produkcji słowackiej . Powtórnie przygotowałem kolegom pilotom spaghetti z biłąymi szparagami , ostrą papryczką , czosnkiem i odrobiną Pecorino i Parmezanu na dobrej oliwie . Smakowało bardzo , szczególnie smak i tekstura makaronu był rewelacyjny . Przed wyjazdem do domu kupiłem więc 15 paczek tego makaronu , ponieważ w Polsce nie mogłem go kupić. A teraz przeczytałem Twoją opinię , którą podzielam w całej rozciągłości. Czasami przypadek prowadzi do bardzo dobrych efektów :-)) !!!

Kalejdoskop Renaty