wtorek, 19 marca 2019

Dzień Ojca we Włoszech

Święto wyrażające szacunek dla ojców jest obchodzone co roku w wielu krajach na świecie. W zależności od państwa daty mogą się różnić. I tak na przykład we Włoszech Ojcowie świętują 19 marca. 
Dzieje się tak, ponieważ Dzień Ojca we Włoszech zbiega się ze Świętem św. Józefa lub świętem katolickim na cześć św. Józefa. To święto ku czci Józefa i „ziemskiej postaci ojca” Jezusa. We Włoszech Dzień Ojca ma swoje korzenie około tysiąc lat temu. W rzeczywistości pierwszymi, którzy obchodzili tę rocznicę, byli mnisi benedyktyńscy w 1030 roku.

Kult religijny św. Józefa jest bardzo stary i narodził się na Wschodzie we wczesnym średniowieczu, zanim rozprzestrzenił się na Zachód w XIV wieku. Mniej więcej w tym czasie niektóre zakony zaczęły obchodzić jego święto 19 marca, zgodnie z tradycją w dniu jego śmierci. 
Święto św. Józefa zostało włączone do rzymskiego kalendarza przez papieża Sykstusa IV około 1479 roku, a w XIX wieku stał się patronem kilku krajów o silnej tradycji katolickiej, takich jak Meksyk, Kanada i Belgia. 
W 1870 roku Papież Pius X podniósł św. Józefa do rangi świętego patrona Kościoła powszechnego. Natomiast Leon XIII w 1889 roku mianował go świętym patronem ojców rodzin i robotników.

19 marca 1976 roku, w dniu, w którym Kościół obchodzi św. Józefa, uznano we Włoszech święto ojca również jako święto narodowe, ale w następnym roku zostało one wyeliminowane. 
Podobnie jak w przypadku obchodów Dnia Matki, dzieci w szkole tworzą specjalne karty, wiersze i rysunki dla ojców, którym często towarzyszy oryginalna poezja. Szkoły zazwyczaj wspierają te działania, organizując specjalne lekcje na ten temat. Krawaty, portfele, skarpety i perfumy to najczęstsze prezenty. 
Wiele włoskich tradycji związanych jest z tym świętem: np. na Sycylii, w Dzień Ojca, biedni są zapraszani na obiad, ponieważ św. Józef — archetyp ojca — zgodnie z popularną tradycją uważany jest za obrońcę stolarzy, biednych i sierot. 
W innych obszarach Włoch święto Ojca zbiega się z końcem okresu zimowego i charakteryzuje się całym szeregiem obrzędów. W niektórych częściach Włoch odbywa się tradycyjny wyścig osłów.

Mimo że Pappa Festa wypada w ciągu tygodnia, a nie w niedzielę, rodziny mimo to wspólnie spożywają specjalny posiłek. Obfity i smaczny posiłek jest tym, co zawsze zobaczymy na włoskich stołach, jeśli chodzi o obchodzenie specjalnych okazji. 
Na Dzień Taty i dzień Świętego Józefa zgodnie z włoską tradycją nie może zabraknąć na stole słodyczy — zeppole, słynne frittelle di S. Giuseppe, które różni się przepisem w zależności od regionu do regionu. 
Zeppole di San Giuseppe to typowy deser kuchni włoskiej wywodzący się ze starożytnej tradycji sięgającej czasów rzymskich.
Istnieją dwie główne legendy: zgodnie z tradycją epoki rzymskiej, po ucieczce do Egiptu z Maryją i Jezusem, św. Józef musiał sprzedawać naleśniki, żeby utrzymać rodzinę w obcym kraju.
Właśnie z tego powodu w całych Włoszech zeppole stało się typowymi słodyczami Dnia Ojca.
Druga legenda jest powiązana ze
świętem Liberalia,  które było obchodzone w starożytnym Rzymie 17 marca ku czci bóstw wina i pszenicy. Żeby oddać hołd Bachusowi i Silenusowi, wino płynęło w rzekach i smażono naleśniki.
W Rzymie przygotowane są bignè San Giuseppe. W północnych Włoszech Dzień Ojca to dzień jedzenia ravioli — rodzaju ciasta francuskiego wypełnionego dżemem. W Toskanii dzień obchodzony jest z naleśnikami na bazie ryżu. 
 
Niezależnie od tego, gdzie świętujesz, najlepsze życzenia dla wszystkich ojców!

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Pozdrawiam

Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty