wtorek, 12 marca 2019

Gaeta — perła Morza Tyrreńskiego

Gdzie nad morze koło Rzymu, pytasz? Do Gaety, odpowiadam! Będzie idealnym wyborem. Co może być lepszego od miejscowości nad morzem? 
Oczywiście miejscowość, leżąca nad morzem o interesującej historii. Mnie zachwyciła. 
Zdefiniowana jako jedno z najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech. 
Miasteczko średniowiecznych legend i renesansowych arcydzieł.
Jedyne czego tam nie polubiłam, to drogich parkingów i radarów na każdej drodze, która do niej prowadzi. 


Gaeta to jedno z najpiękniejszych miasteczek w południowo-środkowej części Włoch, ale nie znajdziesz jej w wielu przewodnikach. To głównie dlatego, że nie ma ona własnej stacji kolejowej. Nie wpadnij jednak w pułapkę, to bardzo prosta podróż z Rzymu, ale o tym później.
Gaeta leży rzut beretem od Kampanii, ale znajduje się w regionie Lacjum, w prowincji Latina.
Leży na północ od Zatoki Neapolitańskiej, około stu kilometrów od Neapolu i około 120 km na południe od Rzymu. Mieszkańcy Gaety bardzo chętnie określają siebie Gaetani, starannie unikając zjednoczenia z Rzymianami lub Neapolitańczykami.
Miasteczko jest nie tylko cudnie położone, ale ma również piękną architekturę, wspaniałe widoki i cudownie niebieskie morze. Ciągnie się kilka dobrych kilometrów nad brzegiem morza. Zachwyca na każdym kroku i z każdej perspektywy.
Jego historia sięga aż mitologii greckiej. W czasach rzymskich było popularnym celem bogatych Rzymian.
Najprawdopodobniej ze względu na swoje pożądane położenie często
była oblężona.
Była częścią Bizancjum, Królestwo Neapolu, Królestwa Obojga Sycylii, następnie zwolniona przez Francję i zajęta przez wojska hiszpańskie i Sardynii.
Lista jest długa! 
Tak, historia Gaety jest dosyć skomplikowana. Ale ta złożoność sprawia, że ​​odwiedzanie jej jest jeszcze bardziej opłacalne.
Gaeta jest mieszanką wszystkich tych różnych rzeczywistości — od pastelowych domów budowanych w górach, zamków, Lazurowej Groty i portretów króla
Hiszpanii Ferdynanda II.
Dziś jest nadal popularnym letniskowym kurortem. Znajduje się tam aż 7 plaż, z których najpopularniejszą jest plaża Serapo. 

Co więcej, jest to jedno z najbardziej wysuniętych na południe miasteczek w regionie Lacjum.

GAETA - CO ZOBACZYĆ?

W Gaecie jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia. Miasteczko oferuje mnóstwo atrakcji, zarówno turystom, którzy kochają morze, jak i przyrodę, a także miłośnikom starożytnej sztuki i architektury. 
Gaeta charakteryzuje się średniowiecznym wyglądem, którego wielkim symbolem jest zamek stojący na szczycie miasta – Castello Angioino-Aragonese.
Zamek Angioino – Aragonese dominuje nad miastem. Nie jest pewne, kiedy został zbudowany, choć najprawdopodobniej było to w VI lub VII wieku. 
Wśród żołnierzy od zawsze budzi lęk. Dolna część zamku była więzieniem wojskowym do lat 80 - tych XX wieku. Niestety, nie można wejść do środka. 
Zamek jest nadal zajmowany przez włoską armię narodową, jest siedzibą szkoły żeglarskiej finansistów i uniwersytetu. 
Inną charakterystyczną cechą Gaety są liczne kościoły, z których wiele jest dostępnych, podczas gdy inne są zamknięte lub opuszczone. 

Katedra Sant'Erasmo 

Budowa katedry została ukończona w XII wieku. Jej nazwa przypomina nam o obecności ciała Erasmusa Formii, strzeżonego w krypcie katedry — patrona Formii i Gaety. Fasada katedry ma neogotycki styl, natomiast we wewnątrz znajdziemy styl neoklasycystyczny i barokowy. Dzwonnica jest najciekawszym elementem katedry ze względu na swój wygląd Normański. W sumie główny kościół Gaety kontempluje aż 4 różne style.

Tempio di San Francesco 

Budynek znajduje się po jednej stronie wzgórza Orlando naprzeciwko Zatoki Gaetańskiej w starej części miasta. 
W 1222 roku Franciszek z Asyżu nauczał w Gaecie. Podczas swojej wizyty założył klasztor i w 1228 roku go kanonizował.

Monte Orlando

Monte (wzgórze) Orlando oddziela stare miasto od nowego miasta. Jest uważany za „miejski park przyrody” i jest częścią Regionalnego Parku Riwiery Ulissesa. Ten duży park obejmuje również przylądki Torre Capovento i Willę Tyberiusza w Sperlondze. 
Droga na szczyt Monte Orlando nie jest łatwa, ale widoki z niego są niesamowite. Ze szczytu Monte Orlando można podziwiać wspaniały widok na spokojne morze Tyrreńskie rozciągające się aż po horyzont. 
Na wzgórzu znajduje się ponad 13 oznakowanych tras dla miłośników wspinaczki sportowej, dobrze znanych fanom tego sportu, którzy przyjeżdżają zdobywać urwisko z całej Europy.

Mausoleo di Lucio Munazio Planco 

Wzdłuż szlaków Góry Orlando znajduje się mauzoleum Munatiusa Plancusa, utalentowanego rzymskiego generała i konsultanta, który żył w chwalebnej epoce Republiki Rzymskiej, w drugiej połowie I wieku. 

Montagna Spaccata, Grotta del Turco i Santuario della Santissima Trinità 

Najsłynniejszymi atrakcjami Gaety są Montagna Spaccata, Grotta del Turco i Santuario della Santissima Trinità — góra z trzema spektakularnymi, pionowymi pęknięciami, a w nich grota o turkusowej wodzie, ukryta kaplica i spektakularny widok na morze. 
Cały kompleks już w minionych wiekach był znany na całym świecie, nawet Cervantes wspominał o nim Don Kichocie. 
Nazwa Montagna Spaccata wywodzi się z trzech szczelin znajdujących się w górze. 
Według legendy góra została przedzielona przez trzęsienie ziemi, które miało miejsce, gdy Jezus Chrystus umarł na krzyżu. 
Natomiast z naukowego punktu widzenia, są one skutkiem erozji morskiej. 
Najbardziej popularną i chyba najbardziej niezwykłą rzeczą do zobaczenia tutaj jest Grotta del Turco — pierwsze i najszersze pęknięcie. 
Grotta del Turco, czyli Jaskinia Turka jest jedną z najpiękniejszych atrakcji miasta. Jest to naturalna jaskinia, oświetlona kolorowym światłem o różnych porach dnia. 
Nazwa jaskini nawiązuje do statków saraceńskich, które ukrywały się tam w IX wieku, by z zaskoczenia  napaść na przepływające statki transportowe. Dostać się do niej można schodząc 257 schodkami lub dopływając łódką. 
Niestety dolna część schodów została zamknięta z powodu spadających kamieni. Do drugiego pęknięcia dociera się, przechodząc przez Drogę Krzyżową, celebrowaną przez tutejszych wiernych w Wielki Piątek. Sceny drogi krzyżowej zostały namalowane na kafelkach przez Raimondo Bruno, każda opatrzona tekstem włoskiego pisarza Metastasio. Następnie trzeba przejść przez kaplicę aż do sugestywnego zejścia pomiędzy dwoma masami skał. 
Początkowo wydaje się, że pęknięcie jest zbyt wąskie, ale tak nie jest! 
Po paru minutach dociera się do wyżłobionego w skale odcisku ręki Turka - legenda mówi, że gdy pewien Turek głośno wygłaszał swój brak wiary w cudowne powstanie tego miejsca w momencie śmierci Jezusa, ściana, o którą się opierał, stała się plastyczna, zatapiając tam jego rękę. Mężczyzna, doświadczając tego cudu, natychmiast przyjął chrzest.
Tuż za „Mano del Turco” docieramy do trzeciego pęknięcia: w 1434 roku osunął się tam głaz i zaklinował się pomiędzy ścianami szczeliny. Wybudowano w nim Kaplicę Św. Krzyża, na której dach można wejść schodkami i podziwiać przepiękny widok na morze i wyspy.
Tuż przed kaplicą znajduje się kamienne łóżko S. Filippo Neri.
Legenda opowiada historię świętego zamieszkującego górę w drugiej połowie XVI wieku. 

Św. Filip Neri to nie tylko jedyny święty powiązany z Montagnana Spaccata: żyli tam również inni święci, np. Ignacy Loyola i papież Pius IX. 
Jako pierwsi w świątyni osiedlili się Benedektyni. Pozostali tam do końca XVIII wieku. Obecnie całe Sanktuarium jest zarządzane przez mnichów należących do Papieskiego Instytutu PIME - Misji zagranicznych.

GAETA — GDZIE SPAĆ?

Casetta nel Parco

Casetta nel Parco znajduje się w Scauri. Cicha okolica w sam raz na relaks. Bardzo ładny domek wyposażony we wszystko, czego potrzeba do udanego wypoczynku. Ładna plaża znajduje się zaledwie 10 minut jazdy rowerem od domku.
Tutaj link.

GAETA — GDZIE ZJEŚĆ?

La Taverna di Mino - Ristorante, Pub & Birreria
Via G. Garibaldi, 10
Gaeta 


Cellar Door
Via Europa 49
Gaeta


Pizzeria Rustica
Piazza della Libertà, 33
Gaeta

GAETA — CO SPRÓBOWAĆ?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o Tielli?
Wygląda podobnie jak okrągłe calzone (zamknięta i wypełniona pizza).
Są to dwa okrągłe i cienkie warstwy ciasta, umieszczone jedno na drugim, zamknięte wzdłuż krawędzi przez ściśnięcie.
Najczęściej wypełnieniem Tielli są produkty ziemi lub morza, lub obu, zgodnie z wyobraźnią gospodyni domowej.
Tiella powinna być upieczona w piekarniku na tacach (najlepiej) wykonanych z miedzi.
Nie jest łatwa do wykonania, ponieważ dobrze zrobiona tiella musi być cienka, a jej farsz musi być miękki i wilgotny, ale w żadnym wypadku zewnętrzna warstwa ciasta nie może być przesączona farszem. Ponadto jej dolna część musi być dobrze upieczona. 

Smak jest wyjątkowy i natychmiast podbija podniebienie.
Jej najpopularniejszym wypełnieniem są kawałki ośmiornicy, sardynki lub anchois, endywii i dorsza, sardeli i oliwek z Gaety, sera koziego i jajka, cebuli (dla koneserów), szpinaku itp. Tiellę można znaleźć w prawie każdej piekarni i pizzerii w Gaecie. Je się ją
trzymając w rekach na ciepło lub na zimno.
Nie możemy zapomnieć o słynnych oliwkach z Gaety. 

Oliwki z Gaety charakteryzuje owoc o lekko zwężającym się kształcie, fioletowym kolorze, i winnym smaku z lekką nutą octową. Oliwki są produkowana głównie na terytorium obejmującym Gaetę i sąsiednie gminy położone na Monti Aurunci w prowincji Latina. Są używane do produkcji doskonałej oliwy, ale przede wszystkim oliwek w solance ( oliwki w słonej wodzie), które nadają się do najprzeróżniejszych zastosowań w kuchni i należą do najczęściej używanych składników przez kucharzy z całego świata.

GAETA — JAK SIĘ DOSTAĆ?

Najpierw musisz dojechać pociągiem do Formii. Należy wsiąść w pociąg na dworcu Roma Termini w kierunku Formia-Gaeta. Bilety można kupić na dworcu w kiosku. Koszt biletu ok. 8 €. Pociągi kursują dwa razy na godzinę. Podróż trwa 1-1 1/2 godziny. Z Formii można dojechać do Gaety bezpośrednim autobusem. Autobus znajduje się bezpośrednio przed wejściem do dworca kolejowego. Koszt biletu autobusowego 1 €. Autobusy kursują co 15 minut.
Jeśli jesteś w Rzymie i masz ochotę wybrać się nad morze, to zdecydowanie polecam wybrać się do Gaety. Zostawiam Was z kolekcją zdjęć, jakie udało mi się przywieźć z pobytu w tym pięknym miasteczku.


Jeśli Lacjum Cię zainteresowało, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat tego regionu:  

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Pozdrawiam


Renata

Share:

1 komentarz

london.actually pisze...

Bardzo fajny wspi. Dziękuję. Przeprowadzam się niedługo do Włoch właśnie do Gaety i ciekawi mnie ten region.

Kalejdoskop Renaty