Risotto jest delikatne — smak gorgonzoli doskonale równoważy słodko-kremowy smak kaki. Palce lizać! Smak risotta zdecydowanie spełnił moje oczekiwania.
Robienie risotta to według mnie jedna z przyjemniejszych rzeczy w kuchni. Potrzebna jest do tego cierpliwość. Nie można sobie gdzieś pójść i robić coś innego. Danie wymaga bycia tu i teraz.
Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak przygotować risotto postępuj zgodnie z moim przepisem.
Zapraszam ;-)
Składniki dla 2 osób:
- 200 g ryżu do risotto (arborio albo carnaroli albo vialone nano)
- 250 g miękkiego kaki (persymony)
- 85 g sera gorgonzola
- 1 l bulionu warzywnego lub drobiowego
- 1 szalotka
- 100 ml wytrawnego białego wina
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 30 g startego Parmiggiano Reggiano
- 3 orzechy włoskie
- sól do smaku
Przygotowanie:
Robimy wywar z bulion, przez cały czas przygotowania risotta trzymamy wywar na małym ogniu, żeby mieć gorący na podorędziu. Myjemy kaki pod bieżącą wodą, osuszamy ręcznikiem i obieramy. Następnie rozgniatamy widelcem na talerzyku. Szalotkę obieramy i drobno siekamy. W rondlu rozgrzewamy łyżkę oliwy z oliwek. Wrzucamy szalotkę i smażymy na średnim ogniu przez 3 minuty, aż będzie szklista. Smażymy 3 minuty i wsypujemy ryż. Mieszamy. Smażymy ryż przez kilka chwil, aż zbieleje, ale nie zacznie się przypiekać, wlewamy wino i smażymy przez około 1 - 2 minuty aż cały płyn wyparuje. Teraz zaczynamy dolewać gorący wywar z bulionu, po łyżce wazowej na raz, przed każdym dolaniem czekając, aż wywar zostanie wchłonięty przez ryż. I mieszamy, gotując na wolnym ogniu do momentu, gdy ryż wchłonie płyn, wtedy dolewamy kolejną porcję, potem następną, wchłonęło ? No to jeszcze jedną. W ten sposób rozklejamy ryż. I tak do dopóki ryż nie stanie się miękki, gdy już jest miękki, dodajemy ostatnią porcję i patrzymy czy ją wchłonie, nie powinien całej wchłonąć. Podczas dodawania płynów, powinniśmy cały czas mieszać i gotować ryż na małym ogniu. Potrwa to od 25 nawet do 30 minut. Risotto doprawiamy do smaku solą. Kiedy ryż będzie ugotowany, ale wciąż al dente, a konsystencja risotta kremowa, przestajemy dolewać wywar. Dodajemy kaki. Mieszamy jeszcze chwilkę na ogniu. Zdejmujemy risotto z ognia, dodajemy ser Gorgonzola. Mieszamy. Kiedy ser się rozpuści, dodajemy starty Parmigiano Reggiano. Posypujemy orzechami włoskimi rozdrobnionymi w moździerzu i podajemy natychmiast.
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
- Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
- Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
- Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
- A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę
Pozdrawiam
Renata
Brak komentarzy
Prześlij komentarz