wtorek, 21 kwietnia 2020

Rzymskie ciekawostki. Kościół klasztorny San Cosimato

Nie ma wątpliwości, że Rzym słynie z całego mnóstwa zabytków i miejsc, które zna każdy, nawet ten, kto w nim nigdy nie był. 
Ale dziś chciałabym Wam zaproponować kolejne miejsce poza turystycznymi ścieżkami — mało znany kościół. Powiesz, kolejny kościół, jakich w Rzymie znajdziemy setki? 
Ale ten jest inny, mało znany, w sumie niepozorny, ale przepiękny. 
Naprawdę mało kto tam zagląda. 
Kościół jest jednym z najstarszych w mieście: wejście do niego, to jak powrót do średniowiecza, a zwłaszcza do X wieku. 
Znany Rzymianom szpital Nuovo Regina Margherita kryje w sobie jeden z najciekawszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zabytków stolicy.
San Cosimato to fascynujące miejsce, które przetrwało ponad tysiąc lat.
Klasztor został zbudowany w połowie XI wieku, natomiast kościół został konsekrowany w 1069 roku. Dwa wieki później zbudowano pierwszy krużganek. 
Klasztor najpierw powierzono benedyktynom kamedułom, następnie kilka lat później przekazano go klaryskom. Po kolejnych dwóch stuleciach — podczas rządów Sykstusa IV — nastąpiła nowa renowacja, w której dodano refektarz i drugi krużganek. 

Cały układ architektoniczny rozwija się wokół tych dwóch spektakularnych krużganków. Krużganki można zwiedzić — są otwarte przez cały dzień. Natomiast kościół otwierany jest podczas specjalnych okazji organizowanych przez FAI. 

Wejście do dwóch krużganków to wejście do szpitala od strony Via Morosini.
Pierwszy krużganek, romański, ma czworokątny plan z łukami na filarach wspartych na sparowanych kolumnach, jest lekki i przestronny. Na ścianie znajduje się interesująca wystawa fragmentów marmuru (płyty i pozostałości płaskorzeźb). Ten niesamowity krużganek z XIII wieku jest tylko częścią fascynującego, większego kompleksu.


Drugi krużganek zwany Sykstyńskim pochodzi z XV wieku i ma wygląd bardziej masywny.

Kościół znajduje się na trzecim dziedzińcu. Ma prostą ceglaną dwuspadową fasadę i piękny portal bogato rzeźbiony z XV wieku autorstwa Andrei Bregno. Wnętrze jest proste o prostokątnym planie i godnym uwagi drewnianym suficie. Znajdziemy w nim XV-wieczny obraz „Madonna z Dzieciątkiem ze św. Franciszkiem i św. Klarą” — Antonio del Massaro, znany jako „Il Pastura” — uczeń Pinturicchio. W bocznej kaplicy dedykowanej Santa Severa znajdziemy ołtarz utworzony z fragmentów pomnika pogrzebowego kardynała Lorenza Cybo z kościoła Santa Maria del Popolo.
Pod koniec dziewiętnastego wieku obszar został zarekwirowany na potrzeby gminy, która stworzyła w nim hospicjum.
Obecnie znaczna część kompleksu mieści niektóre oddziały szpitala Nuovo Regina Margherita.

Nazwa kompleksu nie odnosi się do jednej osoby, ale pochodzi od połączenia dwóch imion świętych: Cosma i Damiano. Byli to dwaj bracia lekarze, którzy po długich torturach zostali ścięci za czasów Dioklecjana.

Kościół jest praktycznie niewidoczny z zewnątrz. Żeby się dostać do niego trzeba przejść przez wspaniały średniowieczny portal na placu o tej samej nazwie.
Jego wygląd jest romantyczny i dekadencki, co świadczy o potrzebie starannej renowacji. Cały monumentalny kompleks znajduje się w przeciętnych warunkach ochrony, podobnie jak wiele innych mało znanych dóbr kultury Rzymu.  Szkoda, bo to naprawdę skarb, który należy uratować. Obiekt jest niestety nieznany większości turystom, a także mieszkańcom miasta.
Jednak ci, którzy będą mieli okazję go zobaczyć, znajdą tam zakątek Rzymu z pewnością mniej krzykliwy niż w innych bardziej znanych i odwiedzanych miejscach, ale pełen uroku, ponieważ opowiada on o ponad tysiącletniej historii. 

Na placu San Cosimato znajduje się bardzo stare targowisko, które otwarte jest już od początku XX wieku. Wielu obecnych do dziś sprzedawców szanuje starożytne tradycje rodzinne, przekazując rzemiosło z pokolenia na pokolenie. 
Targ na Piazza San Cosimato to idealny przekrój życia Zatybrza i wydaje się, że czas się tu zatrzymał. Możesz tutaj kupić jedzenie lub posłuchać historii niektórych sprzedawcówprawie wszysycy są mieszkańcami dzielnicy.

Adres:

Kosciół klasztorny znajduje się na placu San Cosimato 75.

Polecam również:
10 filmów do obejrzenia przed wizytą w Rzymie
10 zabytków w Rzymie, których nie można pominąć
Gianicolo czyli 180 stopni widoku na wieczne miasto
Jak zwiedzać Rzym ? Wywiad z przewodniczką licencjonowaną
Malownicze Campo de' Fiori
Najpiękniejsze widoki z góry na Rzym
Najsłynniejsza dziurka od klucza w Rzymie
Noclegi w Rzymie
Quartiere Coppedè - bajkowa dzielnica w Rzymie
Rzym na talerzu czyli czego nie można przegapić kulinarnie w Rzymie
Rzym śladami Caravaggia
Rzymski wykrywacz kłamstw - z wizytą w Bocca della Verità
Termy Karakalli
Via dei Coronari — jedna z najpiękniejszych uliczek w Rzymie
 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata

 
Share:

1 komentarz

Anonimowy pisze...

Śliczne miejsce! Podobne trochę do kościoła Santa Sabina w którym kiedyś byłam. Dzięki!

Kalejdoskop Renaty