piątek, 12 maja 2023

Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli

Pisticci. Tajemnicze, położone za zboczach góry, miejsce, przynoszące radość każdemu, kto zechce je odwiedzić. Pokochałam tę miejscowość, za jej absolutny spokój. Nie sposób pozostać obojętnym na jej piękno.
Tu bez problemu poczujesz smak szczęścia, które płynie z prostego, zwyczajnego życia. To miejsce, które trudno zostawić. I nie sposób o nim zapomnieć. To miasteczko, z którego nie chciało nam się wyjeżdżać.
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli

Pisticci znajduje się zaledwie 45 minut od Matery. Rozciąga się między rzekami Basento i Cavone, aż do wybrzeża Morza Jońskiego, gdzie znajduje się Marina di Pisticci.

Dlaczego warto zatrzymać się w Pisticci?

Bo to miejsce, w którym możesz iść przed siebie z oczami szeroko otwartymi i łowić z otoczenia to, co sercu miłe.
To miejscowość, w której zmieniają się plany. Nagle się okazuje, że jeden dzień nie wystarcza, bo po kilku godzinach masz ochotę zostać na więcej.
Pisticci mnie w sobie rozkochało. W tym miejscu jest inaczej. Tu czujesz się – jak u siebie. I jak swojego Cię tu traktują.
Tu nie spotkasz tłumów turystów jak w sąsiedniej Apulii. Miasteczko jeszcze nie jest zdarte przez masową turystykę.

Pisticci słynie z Lammie, typowo wiejskich domów z jasnymi fasadami, z czerwonymi dachami, ułożonych szeregowo na kilku poziomach w dzielnicy Dirupo, znanej jako jeden ze „100 cudów Włoch ”.

Rione Dirupo i Lammie

9 lutego 1688 r., w noc Sant'Apollonia, osuwisko wypatroszyło część dzisiejszej Rione Terravecchia (dawniej Casalnuovo), zabijając kilkaset osób i zaburzając układ urbanistyczny tego, co do tej pory było ośrodkiem nerwowym Pisticci. Odbudowę miasta rozpoczęto kilka lat później na obszarze znanym obecnie jako Rione Dirupo właśnie na pamiątkę tragedii Nocy Sant'Apollonia.

U podnóża murów dzielnicy Terravecchia można podziwiać uporządkowane rzędy białych domów ze spadzistymi dachami pokrytymi trzciną i dachówką tzw. Lammie. To niewielkie domy jednorodzinne (ok. 30 m2) zbudowane na planie prostokąta, zwrócone bezpośrednio w stronę ulicy.
Są starannie ułożone szeregowo wzdłuż linii i wydają się biec w nieskończoność, gdzie otwiera się widok na księżycowy krajobraz Calanchi; formacje te są wynikiem połączonego działania słońca i wody na gliniastych zboczach. Miejsce o zachwycającej scenerii.

Dzielnica Dirupo jako całość stanowi wyjątkowy przykład spontanicznej śródziemnomorskiej architektury chłopskiej; jest dziedzictwem historycznym i kulturowym o niezwykłym znaczeniu oraz głębokiej wartości tożsamościowej dla Pisticcesi.

Rione Dirupo to autentyczne piękno.

Spacer po centrum to obowiązek: koniecznie musisz zajrzeć do kościoła św. Piotra i Pawła w stylu romańskiego renesansu. Z pewnością zasługuje na uwagę, bo w jego wnętrzu znajdują się kaplice z niezwykłymi ołtarzami i obrazami. Świątynia pochodzi z połowy XVI w.

Równie interesujące są Chiesetta dell'Annunziata, starożytna brama miejska i zamek San Basilio. Ten ostatni został zbudowany jako ufortyfikowany folwark ok.VII w., później, w okresie waśni normańskich, przybrał kształt zamku.

Sercem miasteczka jest Piazza Umberto I, na którym znajdują się pałace o wielkim znaczeniu historycznym: kościół parafialny Sant'Antonio da Padova, Palazzo De Franchi, zbudowany w drugiej połowie XVI w., Palazzocchio, nazwany w ten sposób ze względu na swoje dominujące położenie, siedziba archiwum z XVI w. oraz Palazzo Giannantonio z końca XVII w., obecnie siedziba gminy, który wyróżnia się monumentalnym portalem i wewnętrznym dziedzińcem. W pobliżu, w odległości krótkiego spaceru od Piazza Sant'Antonio Abate, znajduje się wspaniały taras „Terrazzo del melograno”, uroczy mały plac na dwóch poziomach, charakteryzujący się łukami i wspaniałymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi kwiaty i owoce granatu. Idealne miejsce na romantyczny wypoczynek!
Z tego tarasu można również podziwiać wspaniały panoramiczny widok, obejmujący dolinę Cavone aż do Morza Jońskiego i przystani w Marina di Pisticci aż do Pollino. Interesujący jest również kościół San Rocco oraz opactwo Santa Maria del Casale na górze Corno, w stylu romańskim.
Jeśli narobiłam ci apetytu, to koniecznie tam pojedź.

Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli
Pisticci – tam, gdzie życie płynie powoli

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
  • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę
Pozdrawiam


Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty