poniedziałek, 5 czerwca 2023

Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii

Oprócz Cinque Terre, między Riomaggiore i Portovenere, znajduje się przepiękny odcinek wybrzeża ze ścieżkami otoczonymi kamiennymi ścianami i schodami z widokiem na morze. To Costa di Tramonti ze swoimi maleńkimi wioskami – Campiglia, Schiara, Monesteroli, Fossola – dosłownie przylegającymi do wybrzeża. Tylko trudność dostępu, które jest możliwe tylko drogą morską lub stromymi schodami, powstrzymuje masową turystykę od tego odcinka wybrzeża Ligurii.
Kto czytał moją książkę Włochy. 111 przygód. Miasteczka, festiwale, szlaki i smaki to z pewnością o szlaku już wie.

Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Monesteroli położone jest w prowincji La Spezia, w miejscowości Tramonti, niedaleko miasteczek Cinque Terre.
Jest to mała „prawie” niezamieszkana wioska z widokiem na morze, w której kiedyś mieszkała grupa rolników zajmujących się produkcją wina.
Do wioski można dotrzeć tylko łodzią lub bardzo stromymi schodami, które tworzą tutaj niepowtarzalny naturalny spektakl.
Szlak do miasteczka opisywany jest jako najpiękniejszy w całej Ligurii. Trzeba pokonać ponad tysiąc sto schodów, aby dostać się do zatoczki nad morzem. Schody wiją się na ostrym grzbiecie między pozostałościami winnic a przepaścią. Stopnie wydają się niebezpieczne, ponieważ w niektórych miejscach są bardzo wąskie i momentami osiągają nawet 30-40 cm wysokości. Uczucie jest niesamowite: czasami wydaje się, że schody kończą się w pustce i zanurzają się bezpośrednio w błękicie. Tylko odgłosy wiatru i rozbijające się poniżej fale towarzyszą zejściu w dół. Krajobraz zapiera dech w piersiach.
Potrzeba trochę czasu, żeby dotrzeć do celu. Dlaczego zatem warto podjąć ten trud?

Myślę, że wysiłek będzie więcej niż wynagrodzony przez panoramę, którą zostaniemy obdarowani podczas spaceru. Osobiście dawno nie podziwiałam takich widoków, jak te, które mogłam zobaczyć podczas tego trekkingu. Według mnie to najpiękniejsze zejście do morza ze wszystkich, jakie w życiu widziałam! Męczące, ale absolutnie nie do pominięcia!
Wielkie schody prawie całkowicie zwisają nad morzem i oferują niesamowicie piękne widoki.
Scala Grande, jak głosi szyld Parku Narodowego Cinque Terre, jest pomnikiem ludzkiej pracy na stromym wybrzeżu Tramonti. Ciężko sobie wyobrazić, jaki wysiłek musieli włożyć rolnicy w budowę takiej budowli! Można tylko się domyślić, co oznaczało przetransportowanie kamieni, w palącym słońcu! Naprawdę niesamowite. Te schody to niezwykła pomysłowość i wytrwałość ludzi, którzy bohatersko je zbudowali, a później po nich chodzili.

Szlak najpierw wiedzie przez lasy i winnice, a następnie długimi, wąskimi i stromymi schodami, aż na ich końcu pojawi się przyczepiona do skalnej skały wioska Monesteroli.
Prawie niedostępne położenie Monesteroli sprawiło, że dziś jest odosobnioną wioską, klejnotem, który pozostał niezmieniony przez czas, nieskażonym zakątkiem raju między błękitem morza a zielenią śródziemnomorskich zarośli, miejscem naprawdę wyjątkowym. Po dotarciu do Monesteroli pozostaje tylko cieszyć się surrealistyczną ciszą tego miejsca.

Przejście 1100 schodów nie jest dla wszystkich, ale jeśli masz dobre nogi i oddech, to na pewno jest to jedna z tras, których nie możesz przegapić w Ligurii. Kilometrów nie jest dużo, ale to stopnie wystawiają cię na próbę. Weź pod uwagę, że same schody mają 1100 stopni w jedną stronę przy różnicy wysokości 400 metrów!
Kiedy uda ci się już zejść, wtedy nadchodzi jeszcze coś piękniejszego: będziesz musiał wrócić na górę! I zaufaj mi, 1100 schodów pod górę to nie spacer po parku: upewnij się, że masz ze sobą dużo wody, utrzymuj stałe tempo i rób kilka przerw w zacienionych miejscach. Krok po kroku ponownie dotrzesz na szczyt schodów. Wiem o czym mówię, bo zrobiłam to w sierpniowy dzień.

Jeśli uznałeś, że Cię to nie przeraża, a mimo to chcesz zobaczyć piękną klatkę schodową do Monesteroli i zażyć przyjemnej i regenerującej kąpieli w morzu, polecam zabrać ze sobą:

 • buty trekkingowe,
 • kapelusz przeciwsłoneczny,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym,
 • spray przeciw komarom,
 • butelki wody (więcej niż 1 co najmniej 3),
 • coś do jedzenia,
 • ręczniki plażowe i strój kąpielowy (jeśli zamierzasz pływać, a zalecam to zrobić),
 • maskę, jeśli chcesz,
 • buty do wody.
WARTO WIEDZIEĆ!

Informacje:

Wycieczkę można rozpocząć z dwóch miejsc: w miasteczku Campiglia i na wzgórzu Telegraf. Najpierw trzeba dojechać do La Spezia. W pierwszym przyypadku trzeba dojechać do miasteczka Campiglia. Droga będzie wąska i kręta – po około 10 minutach dotrzesz do Località Tramonti, z której rozpoczynają się różne ścieżki, w tym ścieżka nr 535 (ex 4b) Campiglia – Fossola. Możesz zaparkować tuż przy drodze prowadzącej do kościoła, przy Via della Castellana. Niedaleko znajduje się bar/sklep spożywczy, w którym możesz kupić prowiant (w Monesteroli nic nie ma).

Szlak nr 535 rozpoczyna się w centrum Campiglia. Znajdziesz dobrze oznakowane wejście koło Locanda Tramonti, kilka metrów od kościoła i belwederu. Stąd szlak prowadzi przez winnice. Idąc ścieżką natkniesz się najpierw na krótki odcinek brukowanej drogi, fontannę napoleońską — Fontannę Nozzano i rozwidlenie ścieżki nr 535 (Campiglia - Fossola) od ścieżki nr 536 do Monesteroli (ex 4 / d). Zejście, które otwiera się przed oczami, robi wrażenie. Znajdziesz się przed stromymi schodami, które w niektórych miejscach osiągają nawet 100% nachylenia. Kamienne stopnie są dobrze zachowane, niektóre dość wysokie, co sprawia, że spacer jest jeszcze bardziej męczący, ale niezwykle fascynujący. Szlak nie jest łatwy, dlatego należy podchodzić do niego ostrożnie. Schody zaprowadzą Cię do wioski Monesteroli. Podążając dalej ścieżką, można nawet dotrzeć do morza, na plaży z głazów w pobliżu Scoglio Montonaio.

Natomiast ze wzgórza Telegraf trzeba kontynuować utwardzoną drogą do kościoła św. Antoniego, następnie podążać ścieżką nr 504, która w końcu połączy się ze ścieżką nr 536.

Pierwsza część trasy wiedzie przez las, więc odpoczniesz trochę od słońca, które na tej trasie daje mocno w kość. Możesz sobie skrócić trasę o około 2 km, dojeżdżając do kościoła. Przed kościołem św. Antoniego znajduje się plac, na którym można zaparkować. Koło kościoła znajduje się bar, w którym można kupić zapasy na drogę.

Należy zachować ostrożność, ponieważ trasa nie jest dobrze oznakowana.

Kiedy dotrzesz już do Monesteroli, możesz zejść na plażę. Schody stają się coraz węższe, trzeba bardzo uważać, gdzie stawia się stopy, ale da się zejść. Kolor morza jest cudowny.

Niestety nie ma cienia i parasoli, jeśli chcesz też zostać tam kilka godzin, będziesz musiał poćwiczyć z ręcznikiem i kijkami trekkingowymi, aby zbudować sobie parasol.

Jak można się domyślić, wycieczka do Monesteroli nie jest odpowiednia dla wszystkich: wysiłek wymagany do pokonania schodów wymaga dobrej kondycji fizycznej i pewnego minimum treningu.

Nie polecam spacerowania ścieżką w deszczowe dni, ponieważ śliska nawierzchnia może być niebezpieczna.
Najlepiej pójść wcześnie rano i nie latem, ponieważ wszystkie 1100 stopni (w jedną stronę) znajduje się na słońcu i schody są dość strome. Szlak absolutnie nie dla dzieci.

Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii
Szlak do Monesteroli — najpiękniejszy szlak w Ligurii

Kiedy byłam na tym szlaku w sierpniu w 2021 r. był jeszcze otwarty. W tym momencie jest zamknięty, jest osuwisko i droga do morza jest zablokowana. Mam nadzieję, że uporają się z tym jak najszybciej.

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
 • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
 • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
 • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę
Pozdrawiam


Renata

Share:

2 komentarze

Julia pisze...

o mamo ależ tam pięknie <3 byłam w tym roku pierwszy raz we Włoszech ale na pewno tam wrócę

EximTours pisze...

Ten szlak do Monesteroli wydaje się być niezwykle piękny i malowniczy! Widoki na morze, winnice i strome schody z pewnością tworzą niezapomniane doświadczenie. Chociaż trasa może być wymagająca, niesamowite krajobrazy i możliwość odwiedzenia urokliwej wioski Monesteroli brzmią jak wystarczająca rekompensata włożonego wysiłku. 🚶‍♂️

Kalejdoskop Renaty