Ogrody Majorelle uchodzą za najpiękniejsze w Maroku, nic więc dziwnego, że miejsce to przyciąga co roku tysiące odwiedzających.
Ogród powstał według projektu francuskiego malarza Jacquesa Majorelle. Artysta kupił nieruchomość w 1931 roku i spędził tutaj resztę swojego życia, zmieniając ogród w luksusową oazę. Prawie czterdzieści lat pasji i zaangażowania w tworzenie tego zachwycającego miejsca. La Majorelle zostały otwarte dla publiczności 1947 roku.
Celem malarza, było stworzenie miejsca o spokojnej atmosferze w zdumiewająco żywych kolorach, które w ten sposób miały podkreślać piękno okolicznej przyrody. W parku króluje odcień unikatowego indygo, który obecnie określany jest mianem błękitu Majorelle. Błękit pokrywa krawężniki wzdłuż ścieżki, niebieska jest też rezydencja zlokalizowana na terenie ogrodu.Ogród Majorelle to połączenie bujnej roślinności i wspaniałych mauretańskich budynków z nutą stylu Art Deco. Patrząc na jego dzieło, można z pewnością powiedzieć, że artysta spełnił swój zamiar. Po śmierci Jacquesa Majorelle w 1962 roku, ogród popadł w stan zaniedbania.
Serce Marakeszu ocalił francuski projektant i kolekcjoner sztuki Yves Saint Laurent, który wraz ze swoim partnerem Pierre Berg w 1980 roku nabył posiadłość, tym samym przywracając ją do dawnej świetności.
Kiedy w 2008 roku zmarł YSL, jego prochy zostały rozrzucone w ogrodzie, a ogród został zapisany miastu. Na terenie ogrodu został zbudowany pomnik w jego imieniu. Willa mieszczaca się w ogrodzie pozostała w rękach prywatnych, nie można jej zwiedzać.
Po spędzeniu kilku chwil na terenie ogrodu nie trudno zrozumieć, dlaczego ktoś miałby wybrać to miejsce wiecznego spoczynku. To spokojne i kolorowe miejsce, z dala od zgiełku Marrakeszu.
Zostałam oczarowana harmonią ogrodu, która urzeka delikatnie zmysły, oferując magiczny spacer blisko.
Na terenie ogrodów Majorelle znajduje się także małe muzeum Berberów wyposażone w dzieła sztuki berberyjskiej. Sam ogród przecinają dziesiątki zacienionych alejek wyłożonych zellij, błądzących wokół sadzawek oraz roślin i drzew egzotycznych. Pełno tutaj plantacji drzew bananowych i bambusowych, palm kokosowych, barwnych bugenwilli oraz imponującej kolekcji kaktusów.
Ogród zachwyci z pewnością tych, którzy cenią sobie historię, tradycję i kulturę. Jest on uważany za jeden z najwspanialszych ogrodów botanicznych Afryki.
Oto parę zdjęć z mojej wizyty w Jardin Majorelle ;-)
Warto wiedzieć !
Ogród znajduje się na Avenue Yacoub El Mansour. Otwarty jest codziennie. Wejście kosztuje 50 dirhamów (5 euro).
Z medyny można dojść łatwo spacerkiem w 45 minut. Ewentualnie, jeśli nam się nie chce, możemy dostać się taksówką.
Można również wybrać się do ogrodów na przejażdżkę dorożką z Dżemaa el Fna, głównego placu w Marrakeszu. Ta wyprawa będzie nieco droższa, około 250 dirhamów.
Polecam również:
Co to jest suk? Suk w Maroku.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Maroko ?
Moje Maroko w migawkach
Magiczna Essaouira
Wycieczka w Góry Atlas
Maroko - kraj przypraw
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli
zostaniemy w kontakcie:
- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
- Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
- Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
-
Otrzymuj
‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Pozdrawiam
Renata
2 komentarze
Piękne kolory, a park zupełnie inny niż te które znamy :) dziękuję za kolejny wpis :) Pozdrawiam :)
Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
Prześlij komentarz