piątek, 14 lutego 2014

Skąd pochodzi święto walentynek ?

Czy wiecie skąd pochodzi święto i kim był święty Walenty?

Kim był Święty Walenty ? 

Według legendy, Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania biskupem. Zginął śmiercią męczeńską w III wieku. W 270 roku cesarz Klaudiusz II kazał mu się
przekonwertować z pogaństwa, Walenty odmówił, został uwięziony i ścięty. 

Dlaczego chroni kochanków ? 

Legenda głosi, że podczas pobytu w więzieniu Walenty zakochał się w niewidomej w córce strażnika więzienia. Dzięki modlitwie młodego Walentego ukochana odzyskała wzrok. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. Inna legenda mówi, że Walenty potajemnie udzielał ślubów legionistom rzymskiej armii, którym cesarz Klaudiusz zakazał wiązania się z kimkolwiek. Cesarz uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Jeszcze inna historia opowiada o jego zdolności godzenia kochanków. 

Kiedy Walenty stał się patronem zakochanych ? 

Papież Gelasius w 496 roku 14 lutego zastąpił pogańskie święto Luperkalia Walentynkami na cześć świętego męczennika Walentego. 

Co to są Luperkalia ? 

W dniach od 13 do 15 lutego w Rzymie odbywała się wigilia święta wiosny ku czci Junony — rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa. Podczas świąt mężczyźni losowali w urnie tabliczki z imionami dziewcząt, z którymi dobierali się w pary. 

Jak to się wiąże z Walentynkami ? 

Gdy Romulus był królem, przez długi okres kobiety nie mogły mieć dzieci. Oddawano wówczas cześć bogom. Stąd związek nie tyle z romantyczną miłością ile z płodnością.

Pierwsza wzmianka o Walentynkach 

Pierwsze konkretne powiązanie dnia Walentego z romantyczną miłością sięga średniowiecza, gdy Geoffrey Chaucer pisał w „Sejmie ptasim” o zaangażowaniu Ryszarda II z Anglii i Anny z Czech i o dniu św. Walentego, w którym to ptaki łączą się w pary. 

Co to są Walentynki ? 

Są karty okolicznościowe, którymi wymieniają się kochankowie. Zwyczaj wysyłania kartek-walentynek sięga 1848 roku, gdy panna Ester Howland z Worcester w stanie Massachusetts założyła firmę produkującą specjalne kartki na dzień św. Walentego. Najstarsze znane walentynki to wspomnienia napisane przez Karola Orleanu do żony po przegranej w 1415 podczas jego pobytu w wiezieniu w wieży londyńskiej. 

Terni 

Walenty pochodzi z Terni i jest patronem miasta od 1644 roku. 

Święty Faustyn 

W dniu 15 lutego, dzień po Walentynkach, poświęcony jest św. Faustynowi — patron singli szukających miłości. 

Osobiście, nie obchodzę Walentynek hucznie i z pompą, ale za to w doborowym towarzystwie. Są one dla mnie pretekstem, by spędzić czas z osobą/osobami, które po prostu kocham. 
Na koniec życzę Wam szczęśliwych Walentynek, dużo miłości i miłego dnia ;-) 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Pozdrawiam

Renata
Share:

1 komentarz

IzabelaAB pisze...

A człowiek myśli, że wszystko jest wymysłem Amerykanów ;) Dziękuję za informacje :)

Kalejdoskop Renaty