czwartek, 14 stycznia 2016

10 ciekawostek o włoskim winie

Dobre wino to podstawa kuchni włoskiej. Włosi piją do posiłków wino.
A czy wiecie wszystko o włoskim winie ?  
W tym artykule zebrałam kilka interesujących faktów na temat tego starożytnego napoju.
Zapraszam ;-)
kilka faktów o włoskim winie


1. Włochy są jednym z najstarszych krajów uprawy winorośli na świecie. Wino we Włoszech produkowane jest od 1000 roku p.n.e. 

2. Od zeszłego roku Włochy są największym producentem wina. 16% produkowanego wina na świecie jest produkowane we Włoszech. 

3. Krajem o największej liczbie Vitis vinifera (winorośli) w świecie są Włochy - 350 odmian rodzimych winorośli. Montepulciano, Sangiovese i białe Cataratto to najczęściej uprawiane winorośle we Włoszech. 

4. Tak jak nie ma właściwie jednej włoskiej kuchni, tak też jest z winem. Wino włoskie jest zregionalizowane. Każdy z dwudziestu włoskich regionu oferuje innego rodzaju wina. Jest to jeden z niewielu krajów na świecie, który ma tak zróżnicowany rynek i produkcje. 

5. Włochy produkują 48,9 mln hektolitrów wina rocznie. Wyobraźcie sobie prawie 2000 basenów olimpijskich wypełnionych winem. 

6. Włoskie wino musujące Franciacorta i Trento DOC to szampany. Co z tego? Nie możemy ich tak nazwać, bo szampan jest francuskim znakiem towarowym. 

7. Winogrona używane do wina Chianti lub Chianti Classico nazywają się Sangiovese i stanowią 75% składu wina. Winogrona Sangiovese możemy znaleźć w całych Włoszech, nie tylko w Toskanii, wykorzystywane są jednak głównie do produkcji Chianti. 

8. Co robi kogut na butelce Chianti? Na szyjkach niektórych butelek znajdziecie znaczek czarnego koguta (Gallo Nero), to znak stowarzyszenia producentów z Chianti Classico. 
Wszystkie wina DOCG Chianti Classico mają na butelce czarnego koguta. Symbol pochodzi z wyścigów konnych odbywających się na terenach między Florencją a Sieną w 1400 roku. 

9. Vino Nobile di Montepulciano i Montepulciano d'Abruzzo to dwa różne wina. Pierwsze pochodzi z Toskanii, drugie z regionu Abruzja. 

10. Najwyższa winnic w Europie znajduje się we Włoszech, a dokładnie w Cortina d'Ampezzo, na wysokości 1350 m n.p.m.

Polecam również:
Amarone - wino stworzone przez pomyłkę
Prosecco


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Uściski

Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty