czwartek, 23 lutego 2017

Jak zwiedzać Ascoli Piceno? Wywiad z mieszkanką

Dziś kolejny wpis o miejscu w formie wywiadu, tym razem okiem mieszkańca.
Na tym wywiadzie zależało mi w szczególności ze wzgledu na moją miłość do regionu Marche.
Marche to nadal mało znany region w Polsce, chociaż ma wszystko, o czym można marzyć.
Nie brakuje mu niczego, ma wszystko co popularniejsza Toskania.
Urocze wzgórza otoczone przez masyw Apenin, piękne lasy, oliwne gaje, morze, pyszne jedzenie, dobrą kawę i tradycję enologiczną.
Nawet kiedyś czytałam, że Marche to taka Toskania, ale za pół ceny.
"Musimy chyba tylko popracować nad reklamą" - tak mówią mieszkańcy Ascoli Piceno.
Nie ma tutaj tłumów turystów, co jest chyba największą zaletą tego przepięknego regionu.
Dzisiaj chciałabym Wam pokazać Ascoli Piceno.
Kiedyś w Ascoli bywałam często, tym bardziej się cieszę, że mogę pokazać to piękne i mało znane miasto okiem mieszkanki - Małgosi.
Z Małgosią znamy się tylko wirtualnie. Ale myślę, że kiedyś zmienimy ten stan rzeczy.
W końcu kiedyś muszę wrócić w moje ulubione tereny włoskie.
Zaproszenie już dostałam.


Witaj ..... Zaczynamy od krótkiej prezentacji. Powiedz nam coś o sobie ?

Witam serdecznie. Mam na imię Małgorzata, mieszkam od wielu lat w Ascoli Piceno z dziećmi i mężem, który jest rodowitym Askolańczykiem. Bardzo lubię to nasze miasteczko i z przyjemnością pokazuję je moim znajomym, z zamiarem rozbudzenia w nich zainteresowania jego pięknymi widokami i ciekawymi tradycjami. 
Jestem tłumaczem języka włoskiego i na co dzień zajmuję się przekładem tekstów technicznych. Moja praca to również moja pasja - kocham ją, bo dzięki niej mam możliwość poznawania nowych ludzi, nowych maszyn i urządzeń, podejmuję wciąż nowe wyzwania i podróżuję.

Dlaczego polski turysta ma zwiedzić Ascoli Piceno, co stanowi największy atut miasta ?
Ascoli Piceno jest urokliwym miasteczkiem w środkowych Włoszech, z ciekawą tradycją i atrakcyjnymi zabytkami, wspaniałym pejzażem rozciągającym się wokół miasta, niezapomnianymi widokami i niepowtarzalną atmosferą.
Bardzo ciekawa jest już sama pozycja miejscowości sięgającej swoimi dziejami czasów przed-rzymskich, leży bowiem w odległości 25 km od Morza Adriatyckiego i w takiej samej odległości od pasma Apeninów. Oczywiście nie oferuje aż tylu atrakcji, ile można znaleźć w innych słynnych, dużych włoskich miastach, ale i w małych miasteczkach można natrafić na prawdziwe skarby.
Wspaniałym atutem miasta są ciekawe konstrukcje architektoniczne, zabytkowe budowle, piękne kościoły i wieże, kaplice i kapliczki, które można znaleźć nie tylko w głównej części miasta, ale także i na jego obrzeżach. Zabytkowe place i kościoły nadają miastu swoisty i niezapomniany charakter. Przyciągają wielu turystów nie tylko z Włoch, ale także z wielu różnych krajów.
Fragment Placu Arengo
Ile Twoim zdaniem, trzeba poświęcić czasu by dobrze poznać Ascoli Piceno ?
Aby dokładnie zwiedzić Ascoli trzeba pobyć tu kilka dni. W tym czasie można nie tylko poznać uroki samego miasteczka, ale także i jego malowniczych okolic. Po zwiedzeniu najważniejszych miejsc i zabytków można przejść się ponownie tymi samymi ulicami, teraz już na spokojnie, i zajrzeć do każdego ciekawego zaułka, odwiedzić muzea, usiąść w przytulnej kawiarence, po to by odetchnąć panującą tu atmosferą i przyjrzeć się spacerującym przechodniom.
Odwiedzającym Ascoli proponowałabym rozpocząć zwiedzanie od spaceru wąskimi uliczkami w kierunku Piazza dell’Arengo - najstarszego placu w mieście. Tu znajduje się najważniejsza w mieście katedra - dzieło miejscowego artysty Carlo Crivelliego, pod wezwaniem biskupa-męczennika św. EMIDIUSZA, patrona i obrońcy miasta przed trzęsieniami ziemi. W wybudowanej w XI wieku wspaniałej krypcie katedry przechowywane są szczątki świętego.
Tylko kilka kroków od katedry św. Emidiusza znajduje się Baptysterium - Chrzcielnica św. Jana, zbudowane na przełomie V i VI wieku, które zyskało szczególne znaczenie nie tylko przez wzgląd na swoją wartość historyczno-artystyczną, ale także symboliczne znaczenie.
Budynek o charakterystycznym, widocznym z zewnątrz kształcie ośmioboku, zachował swój nienaruszony rzymski charakter. Chrzcielnica, którą można podziwiać wewnątrz budynku została znaleziona w 1829 roku. Pomimo licznych źródeł świata panuje tu półmrok, co sprzyja specyficznej atmosferze i podkreśla wartość tego miejsca kultu. 
 Baptysterium 

Z kultem św. Emidiusza wiąże się również Tempietto di Sant'Emidio Rosso oraz barokowy koścółek Tempietto di Sant'Emidio alle Grotte zbudowany w latach 1717-1721 na polecenie papieża Klemensa XI.
W środkowej części placu dell’Arengo można podziwać dwie wspaniałe fontanny z trawertynu, z 1884 roku, w kształcie koników morskich, których autorem jest Giorgio Paci.
Wędrując dalej docieramy do wspaniałego placu w stylu renesansowym Piazza del Popolo, który ze względu na ważne dla miasta znaczenie określany jest salonem miejskim - jest bowiem najpopularniejszym miejscem spotkań mieszkańców i jego największą atrakcją.
Swój harmonijny i jednolity wygląd plac ten zawdzięcza kolumnom z trawertynu ze wspaniałymi arkadami, pod którymi znajdowały się średniowieczne sklepiki.
W zachodniej części Placu możemy podziwiać budynek Palazzo dei Capitani, o niezwykle bogatej historii i znaczeniu kulturowym, zbudowany w XIII wieku i przebudowany w wieku XVI. Powstały jako siedziba deputowanych klasy rzemieślniczej budynek jest obecnie siedzibą Urzędu ds. Kultury. Tu odbywają się liczne wystawy, a także obrady Rady Miejskiej.
Zabytkiem, którego nie sposób przeoczyć jest znajdujące się w północnej części placu arcydzieło gotyckie - monumentalny kompleks św. Franciszka, w którym oprócz kościoła znajduje Krużganek Maggiore/Duży datowany na XIV w. To miejsce zwane jest przez mieszkańców “Placem warzywnym”, gdyż od czasów Rzymian aż po XVII wiek było największym centrum handlowym w mieście.
Budowę świątyni, której wnętrze zachwyca dekoracją z trawertynu rozpoczęto w 1258 roku. Na uwagę zasługuje portal gotycki oraz uwieńczenie ze statuetkami św. Franciszka i św. Antoniego i monumentalnym pomnikiem papieża Juliusza II oraz główna elewacja kościoła z kolumnami podtrzymującymi lwy. W dolnej jego części widoczne są kolumienki w kształcie piszczałek organowych, w których można zauważyć zniszczone środkowe elementy. Jak twierdzą mieszkańcy charakterystyczne wgłębienia to ślady pozostawione przez wiernych i turystów próbujących na nich zagrać jak na prawdziwych organach ...
Będąc w Ascoli Piceno nie zapomnij spróbować i Ty ;).!
Kolejny ślad historii Ascoli Piceno to zachowana od czasów starożytnych droga konsularna Salaria łącząca Rzym z prowincją. Droga ta prowadziła do Asculum przez bramę miejską, po której prawej stronie można było od razu zauważyć budynek teatru. W znajdującym się niedaleko zabytkowego rynku teatrze rzymskim można obejrzeć zachowane do dzisiaj numerowane siedziska z trawertynu często opatrzone imieniem jego “właściciela”.
Spośród starożytnych zabytków warto wspomnieć także Porta Gemina. 
 Porta Gemina
Jednym z najbardziej fascynujących zakątków w zabytkowym centrum miasta jest niedawno odrestaurowany plac Venditio Basso, usytuowany w otoczeniu kościołów św. Piotra Męczennika i świętych Vincenzo i Anastasio.

Co jednak w sytuacji, gdy mamy tylko jeden dzień na pobyt w mieście?
Poradzimy sobie i w tym przypadku, nie starczy nam co prawda czasu na odwiedzenie muzeów i dokładne obejrzenie zabytkowych kościołów, ale na poznanie Ascoli czasu nam w zupełności wystarczy.
Turystom trafiającym do Ascoli tylko przejazdem i mającym niewiele czasu na zwiedzanie, polecam wycieczkę sympatycznym pociągiem....
Pociąg turystyczny Ascoli Explorer to doskonały i dostępny dla każdego sposób na zwiedzenie starego miasta w krótkim czasie i obejrzenie jego malowniczych zakątków. Ten alternatywny i zabawny rodzaj zwiedzania przyciąga uwagę nie tylko dzieci, ale także i dorosłych. Jazda sympatycznym, kolorowym pociągiem odbywająca się w towarzystwie audio-przewodnika, który w jasny i wyczerpujący sposób opisuje mijane atrakcje to niezapomniana przygoda. Dwie trasy widokowe do wyboru, cała podróż trwa około 45 minut. 
Pociąg Ascoli Explorer

Będąc w w Ascoli Piceno koniecznie należy wybrać się na kawę do zabytkowej kawiarenki Meletti w stylu liberty na Piazza del Popolo, zaklasyfikowanej do rankingu 150 zabytkowych włoskich kawiarni. Przepiękne dekoracje kwiatowe i oryginalny wystrój wnętrz, przepych zdobień, wykwintne malowidła, wszystko to sprawia, że atmosfera tu panująca jest wciąż wyjątkowa. To jedna z głównych atrakcji miasta i od wieków miejsce spotkań ważnych osobistości związanych z życiem kulturowym i społecznym, najczęściej i najchętniej odwiedzanym przez pasjonatów i turystów. Wybitni goście: Król Vittorio Emanuele, kompozytor Pietro Mascagni i Ernest Hemingway.
 Kawiarnia Meletti
Czy mogłabyś nam zdradzić kilka sekretów mniej znanego oblicza Ascoli Piceno?
Ascoli to “Miasto Trawertynu” - obszar otaczający miasto był od zawsze bogaty w trawertyn - białawy kamień, wyraźnie porowaty a jednocześnie nadzwyczaj odporny. Był wykorzystywany nie tylko do budowy zwykłych mieszkań, ale i małych dworków, budynków najwyższych władz kościelnych, nie zapominając o nawierzchniach placów.
Ta skała osadowa ma swoją bogatą historię i wartość gospodarczą, stanowi bowiem na całym terytorium regionu cenny materiał budowlany. Wystarczy przypomnieć, że pomiędzy miejscowościami Ascoli Piceno i Acquasanta w latach powojennych znajdowało się około 60 kopalni, z których aż 13 w okolicach San Marco. Trawertyn askolański był również wywożony do różnych regionów Włoch, a także i zagranicę. Od czasów średniowiecza aż po dzień dzisiejszy trawertyn był zawsze dla regionu Piceno czymś więcej niż zwykłym kamieniem, był autentycznym bogactwem dla miasta. Nie tylko wyposażenie miejskie wykonane jest z trawertynu, ale także rzeźby uliczne i wieże.
Wspaniałym przykładem jest posadzka placu Piazza del Popolo, gdzie odbijające się od płyt trawertynowych promienie słońca tworzą wspaniałe efekty świetlne. Efekt jest jeszcze piękniejszy po deszczu - oceńcie sami J.
Ascoli to także “Miasto Stu Wież" - w średniowieczu było ich ponad 200, obecnie nad miasteczkiem góruje ich około 100. Ponad połowa została zburzona przez Fryderyka II w XIII wieku. 
Jedna z wielu dzwonnic
 Inną mniej znaną charakterystyką Ascoli są wąziutkie uliczki (tzw. rua z j.francuskiego), po których można poruszać się wyłącznie pieszo. 
Niezwykle sugestywna i romantyczna uliczka o nazwie Rua delle Stelle (dosł. uliczka gwiazdowa) w zabytkowym centrum Ascoli Piceno zawiera liczne ślady średniowiecznej historii miasta. Ta malownicza uliczka w Ascoli Piceno to niemalże "wiejska ścieżka". Biegnie wzdłuż rzeki Tronto przez bramę w dzielnicy Borgo Solestà i następnie przez średniowieczną dzielnicę Porta Romana, aż po dawny kościół Santa Maria delle Stelle. To miejsce jest wybierane przez Młode Pary do ślubnych fotografii - coś sama o tym wiem ;).
Ascoli to także miasto o starożytnej tradycji ceramicznej. W 2007 roku założone zostało Muzeum Ceramiki, które mieści się w romańskim kościele św. Tomasza. W salach muzeum można podziwiać przedmioty porcelanowe i fajansowe wypiekane w najbardziej znanych piecach w całej Europie, a także wyroby z XIX wytwarzane w Ascoli Piceno w pracowni Paci Manufaktura, których zdobienia przedstawiały charakterystyczny okoliczny krajobraz lub typową "rozetę Askolańską". 
Kościółek z rozetą askolańską

Jakich wskazówek udzieliłabyś osobom, które chcą zwiedzić Ascoli Piceno? Masz jakieś?
Poza ośrodkami kultowymi, Ascoli Piceno może się pochwalić wieloma zabytkami o charakterze świeckim. Do najokazalszych należy w tym przypadku Pałac Rządowy we wschodniej części placu imienia Fausto Simonetti. Kolejnym ciekawym zabytkowym obiektem, w którym znajduje się obecnie część urzędów Miasta i Gminy oraz Gabinet Burmistrza jest Pałac Arengo z XII wieku, znajduje się niedaleko wspomnianej wcześniej Katedry. 
Pałac Rządowy i Plac Fausto Simonetti
Godne zobaczenia są także liczne muzea, teatry oraz piękne biblioteki.
Po trudach zwiedzania miasta polecam zatrzymanie się w jednej z kilku małych kawiarenek i skosztowanie tradycyjnych nadziewanych oliwek askolańskich, przy lampce białego wina.
Kiedy warto przyjechać do Ascoli Piceno?
Wszystkim moim znajomym proponuję przyjechać do Ascoli w okresie letnim, ponieważ wtedy odbywa się tu wspaniały turniej rycerski o średniowiecznej tradycji - Quintana. Stanowi wielką atrakcję, ponieważ odbywa się w strojach z dawnej epoki.
Quintana odbywa się w dwóch datach: wersja nocna w drugą sobotę lipca – i wersja dzienna w pierwszą niedzielę sierpnia, w godzinach popołudniowych.
Każda dzielnica miasta ma swoją drużynę, w skład której wchodzą rycerze, dama, dwórki, dobosze i chorągwiarze. Quintana rozpoczyna się przemarszem ok.1500 osób w strojach epokowych przez całe miasto, aż do starego stadionu. Kolejność dzielnic uzależniona jest od wyniku zeszłorocznego turnieju. Na początku pochodu kroczą przedstawiciele okolicznych osad, następnie przedstawiciele miasta na czele z aktualnym burmistrzem i po kolei każda dzielnica. Jest ich 6. Ta niecodzienna atmosfera przyciąga liczną publiczność.
Cały orszak dociera do stadionu, gdzie odbywa się turniej rycerski. Bierze w nim udział 6 rycerzy na koniach, którzy stają w szranki, aby dowieść swej sprawności - w centralnym miejscu placu ustawiony jest cel - Maur Saraceński - który zamiast lewego ramienia ma tarczę. Galopujący jeździec musi trafić sztancą w tarczę i zdobyć jak najwięcej punktów w trzech rundach. Ten, który uzyska największą liczbę punktów zdobywa proporzec, z którym następnie będzie kroczyć jego drużyna podczas powrotnego przemarszu dzialnicami miasta.
Ostatni rycerz w turnieju zdobywa symboliczny klucz, którym zamykana jest brama miasta;).

Warto również przyjechać do Ascoli w okresie karnawałowym – a dokładnie w jego ostatnim tygodniu.
Karnawał ascolański to wyjątkowa tradycja, której obchody odbywają się w czwartek, niedzielę i wtorek w godzinach popołudniowych, wtedy po ulicach miasta przechadzają się przebierańcy w fantazyjnych maskach i kostiumach.

Karnawałowi przebierańcy dzielą się na dwie kategorie: Zorganizowane grupy rozlokowane w centralnych punktach miasta, na które składają się postacie w różnych strojach i maskach, na tle różnych scenerii z różnymi pomocniczymi akcesoriami, które są niezbędne do odtworzenia sympatycznych i śmiesznych scenek. 

Druga kategoria to pojedyncze osoby reprezentujące różne ciekawe lub śmieszne osobistości, naśladujące gwiazdy lokalnego środowiska, takie, jak na przykład burmistrz lub radny, albo też osoby znane, wyróżniające się z jakiegoś szczególnego powodu w najbliższej okolicy lub też w całym kraju - typu Prezes Rady Ministrów lub Prezydent Republiki. Scenki karnawałowe są najczęściej recytowane w lokalnym dialekcie, a więc kto nie zna naszego dialektu lub naszej ascolańskiej rzeczywistości, może nie zrozumieć znaczenia niektórych żartów ;).
Pieczę nad całymi obchodami sprawuje specjalne stowarzyszenie, które jest organizatorem corocznego otwartego dla wszystkich chętnych Konkursu Grup Karnawałowych Przebierańców. Rywalizujący ze sobą uczestnicy konkursu mogą również umieszczać swoje zdjęcia na Instagramie i Facebooku.
Możesz nam zdradzić Twoją ulubioną trasę w Ascoli Piceno?
Spacer w kierunku centrum miasta rozpoczynam zwykle od mostu rzymskiego, który można zwiedzić aż do samego dna rzeki. Następnie w dzielnicy św. Piotra Męczennika, przez którą trzeba przejść zmierzając do centrum, lubię się zatrzymać przy niezwykle pięknych, odrestaurowanych niedawno kościołach w stylu gotyckim św. Wincentego i Anastazego na placu Venditio Basso. 
Kościół św. Wincentego i Anastazego
Miejscem, które bardzo lubię jest również Krużganek św. Franciszka i budynek teatru naprzeciwko.
Czasami docieram do Placu św. Augustyna, gdzie znajduje się Palazzo Merli lub kieruję się do rozpościerającego się po lewej w całej swojej okazałości Placu Piazza del Popolo. Wstąpię na chwilę do kościoła św. Franciszka i kontynuuję mój spacer do placu Arengo z Katedrą i Baptysterium. Lubię też przejść przez piękny most do widocznej z daleka Fortecy Malatesta i czarodziejskiego mostu Ponte di Cecco.
Piazza del Popolo

Miejsce, w którym czujesz się najlepiej w Ascoli Piceno?
Moje ulubione miejsca w Ascoli:
- Magiczny mostek Ponte di Cecco, z którym wiążę się legenda jakoby został wybudowany w ciągu jednej nocy z pomocą diabła.
- Plac Piazza del Popolo
- Punkt newralgiczny dla wjeżdżających do zabytkowego miasta - brama rzymska Porta Solestà ze wspaniałym łukiem.
- Forteca Malatesta - jedna z najważniejszych i najbardziej spektakularnych budowli warownych z epoki renesansu, broniąca dostępu do miasta Ascoli Piceno oraz jedno z najbardziej fascynujących zabytkowych miejsc. Niedawno odrestaurowana, została ponownie oddana do użytku w listopadzie 2010 roku. Znajduje się poza zabytkowym centrum miasta; w okresie przedrzymskim i rzymskim stanowiła twierdzę, która broniła dostępu do mostu. Do roku 1978 była wykorzystywana jako więzienie, aktualnie jest miejscem wystawowym.
- Brama Porta Tufilla

Czy masz jakąś złotą radę dla turystów i podróżników? Czy być może należy na coś uważać, czegoś uniknąć?
Ascoli to małe spokojne miasteczko, w którym można przemieszczać się swobodnie bez jakichkolwiek obaw. Można tu dotrzeć autostradą A14 lub pociągiem z nadmorskiego miasteczka San Benedetto del Tronto, a także dojechać autobusem z lotnisk w Peskarze, Rzymie i Bolonii.
Jak w każdym włoskim mieście należy pamiętać o godzinach otwarcia sklepów, restauracji i urzędów - przerwa obiadowa.
W samym centrum miasta trudno o miejsca parkingowe, główne ulice i place są przeznaczone tylko dla ruchu dla pieszych. Dwa duże płatne parkingi, na których można spokojnie zostawić samochód to Ex Gil - skąd dojeżdża się autobusem do centrum i Porta Torricella - w samym centrum, skąd można już dojść pieszo. 
Jacy są Ascolańczycy? Czym różnią się od innych?
Askolańczycy są bardzo dumni ze swoich korzeni i swojego miasta. Niezwykle ważna jest dla nich tradycja i święto Quintana, ale także miejska drużyna piłkarska “Ascoli Picchio”. Przyjaźni i ciepli dla turystów, ale zamknięci dla mieszkających tu dłużej “obcych”, trzeba się dobrze postarać, aby zżyć się z nimi i nawiązać przyjaźnie. 
Czego warto spróbować kiedy jest się w Ascoli Piceno oprócz słynnych oliwek Ascolana? Jakie są typowe przysmaki ?
“ Must” w Ascoli Piceno to rożek smażonych oliwek z lampką białego wina na placu Piazza del Popolo. Koniecznie trzeba też spróbować słynnego likieru anyżowego Anisetta Meletti produkowanego właśnie turaj, uzyskiwanego z biedrzeńca anyżu uprawianego na terenach gliniastych w okolicach Ascoli Piceno, o nadzwyczaj delikatnym smaku i szczególnym aromacie.
 Anisetta Meletti

Inne polecane specjały z Ascoli Piceno:spaghetti all’Ascolana, calzoni, omlet z cebulą, fritto misto all’ascolana, krem smażony i grzane wino, tiramisu.
Omlet z cebulą

 Fritto misto
Ponieważ trwa karnawał wypada wspomnieć o słodkich specjałach karnawałowych: ciasteczka smażone castagnole, słodkie pierożki ravioli z nadzieniem kasztanowym i domieszką alkoholu archemis albo z nadzieniem kremowym lub czekoladowym, posypane cukrem pudrem, słynne faworki frappe znane w całych Włoszech.
Niekwestionowaną królową w tych dniach jest zdecydowanie mięso z kury stosowane jako nadzienie. Karnawał nie odbędzie się bez pierożków "Raviolo Incaciato" z delikatnym nadzieniem mięsnym z kury gotowanej, podawanych zgodnie z tradycją: czyli gotowane i posypywane obficie serem pecorino.

Jeśli ktoś ma ochotę, gdzie Twoim zdaniem może zjeść najlepsze olive all'Ascolana ? Masz jakiegoś zaprzyjaźnionego restauratora ? 
Polecam: Ristorante la Locandiera, Ristorante Vittoria, Osteria Nonna Nina i Ristorante Villa Angelini gdzie podawane są pyszne tradycyjne oliwki.
Turystom spieszącym się polecam mały stragan na placu dell'Arengo.
Możesz nam polecić  jakąś fajną sagrę ?
W okresie letnim wystarczy oddalić się na zaledwie kilka kilometrów od Ascoli w obrębie prowincji, a zawsze można trafić na jakieś ciekawe festyny i dożynki.
Oprócz polecanych już wcześniej dat, kiedy odbywa się Quintana lub w okresie karnawału polecam również Festiwal Ascoliva ( w 2017 roku odbędzie się w dniach 10-20 sierpnia). Na starówce można wtedy spotkać stragany, w których sprzedawane są nadziewane mięsem i rybą oliwki reprezentujące tradycję kulinarną i symbol miasta, chronione znakiem pochodzenia DOP.
Fritto Misto all’Italiana - odbywa się co roku na przełomie miesiąca kwietnia i maja. Serwowane są wtedy potrawy smażone we włoskim stylu, ale i nie tylko, gdzie prym oczywiście wiodą nadziewane oliwki. Można tu także skosztować specjałów pochodzących z innych włoskich regionów: np. Sycylia (arancini, cannoli i panelle) i Apulia (panzerotti).
W pierwszym tygodniu sierpnia w Mieście Stu Wież odbywają się uroczystość ku czci św. Emidiusza, patrona miasta: muzyka, spektakle teatralne, wydarzenia sportowe, wyroby rzemieślnicze, artykuły spożywcze, które kończą się z dniem 5 sierpnia niezwykłym pokazem sztucznych ogni. To prawdziwa wieloletnia już tradycja fascynująca nie tylko samych mieszkańców, tych małych i dużych, ale także licznych turystów przebywających tu w tym okresie.
W październiku zapraszam na Sagra delle Castagne - "święto kasztanów".

Gdzie uciekasz, gdy masz dość Ascoli Piceno ?
W okresie letnim, tuż po rozpoczęciu wakacji wyjeżdżam nad morze do mojej małej oazy ciszy i spokoju w miejscości Porto d’Ascoli k. San Benedetto del Tronto/ tzw. Riwiera Palmowa. To nie tylko piękne plaże i morze, ale także wspaniała promenada z trasą rowerową, port i wiele innych letnich atrakcji. Tu ładuję swoje baterie, cieszę się słońcem i jeżdżę na rowerze. 
 Porto d’Ascoli k. San Benedetto del Tronto/ tzw. Riwiera Palmowa

San Benedetto Del Tronto z lotu ptaka - https://www.youtube.com/watch?v=_K2tHbSsRgE
Park wodny Onda Blue https://www.youtube.com/watch?v=nFYJ04sAB08
Drugim takim miejscem jest wieś w górach, pośród winnic i gajów oliwnych, z niesamowitymi widokami, gdzie mieszkają moi teściowie. 
 Venapiccola
I jeszcze inne cudowne miejsce w paśmie gór Apeninów - zaledwie 20 km od Ascoli Piceno - ze szczytami San Giacomo (1110 m ), Monte Piselli (1427 m) i Monte Vettore (2476 m).
Możesz nam polecić jakieś fajne lokale w Ascoli Piceno ?
W Ascoli każdy może znaleźć coś dla siebie: 
W porze śniadania i aperitifu – polecam Pasticceria Angelo i Caffe Meletti. 
W porze obiadu – Taverna de Cecco, Trattoria Arrengo, Trattoria Vittoria i Picchio d’Oro, a także Ristorante la Locandiera, Ristorante Vittoria, Osteria Nonna Nina oraz Ristorante Villa Angelini, którą wybieram przy każdych ważnych okazjach rodzinnych - smaczne i domowe jedzenie, nie tylko oliwki, ale również tradycyjne potrawy. 
Lubiącym dobrą pizzę polecam pizzerie: La Bella Napoli, la Scaletta, La Buca dei Sabini. 
A na wspaniałe lody zapraszam do Kawiarni Meletti, Lorenz i Gelateria Emiliana.
Możesz nam polecić jakieś fajne lokum, gdzie się przespać w Ascoli Piceno?
Ciekawe miejsca noclegowe w Ascoli: nowy odrestaurowany hotel Palazzo dei Mercanti w samym centrum miasta, B&B L’Usignolo, B&B Solesta z obsługą w języku polskim, B&B Il Tratto di Katia e Giancarlo.
Myślę, że nie możemy inaczej zakończyć tego wywiadu jak przepisem na Olive all'Ascolana. Możesz nam podać ?

Przepis na Olive all’Ascolana
Olive all'Ascolana są to nadziewane mięsem zielone oliwki, panierowane i smażone w głębokim oleju. 

Zgodnie z tradycją do ich przygotowania wykorzystywana jest odmiana oliwki o miękkiej skórce, którą można znaleźć tylko w okolicznych gajach oliwnych. Lekko gorzkawy smak oliwki wspaniale łączy się z mięsnym nadzieniem i delikatną panierką.
Do przygotowania oliwek stosuję miarkę liczbową - czyli np. 100 - 600 zielonych oliwek w zalewie salamoia.

Stosuję różne gatunki mięsa : głównie wieprzowe, z królika i kurczaka oraz odrobinę mięsa wołowego.
Mięso lekko podsmażam z cebulą, marchewką i selerem. Następnie dolewam wody i gotuję do miękkości, czekam , aż wystygnie i mielę. Dodaję pieprz, sól, gałkę muszkatałową - nie za dużo, ok.200 gr startego parmezanu, 3 jajka, trochę oleju i masła do smaku. Można również dodać przecieru pomidorowego, ale ja nie stosuję - alergia na pomidor.
Spiralnie obieram oliwki, dbając o to, by nie zerwać spirali! 

Nadziewam przygotowanym wcześniej farszem nadając oliwkom odpowiedni kształt. Oliwki domowe są podłużne - czyli mają kształt pierwotnej oliwki, natomiast oliwki kupowane są przeważnie okrągłe - nadziewanie maszynowe.
Panieruję oliwki z nadzieniem w mące, jajku i bułce tartej.
Smażę na wrzącym głębokim oleju, wykładam na specjalny papier do odsączania lub papierowy ręcznik, aby usunąć nadmiar tluszczu.
Oliwki można również nadziewać rybą: w tej wersji można stosować ryby, takie, jak np. kurek czerwony, skorpena, bielmik - dorszowate, sola, krewetki, przegrzebek, mięso z kraba.
Procedura jest taka sama jak w przypadku nadzienia mięsnego.
 
Smacznego !

INFORMACJE GEOGRAFICZNE
Ascoli Piceno znajduje sie na wschodzie Półwyspu Apenińskiego. 
Miasteczko położone jest w odległości 25 km od wybrzeża Morza Adriatyckiego. 
Do Ascoli Piceno najprościej dostać się własnym samochodem. Jest także opcja dojazdu autobusem. Najbliższe miasta to Pescara(100 km) i Ancona(123 km), do których można dojechać pociągiem z Mediolanu czy Bolonii. 
Z Polski samolotem możemy się dostać z Krakowa do Pescary lub do Rzymu z prawie wszystkich  polskich lotnisk. Z Rzymu najlepiej dojechać do Ascoli Piceno autobusem - Gaspari line i Start.
Dziękuję Małgosi za ten inspirujący wywiad, który przybliżył mi Ascoli Piceno, mam nadzieję, że i Wam. 
Małgosia pracuje jako profesjonalny tłumacz pisemny i ustny. Jest również Biegłym Konsultantem Technicznym w Sądzie w Ascoli Piceno.
Prowadzi fanpage https://www.facebook.com/MesTraduzioni/ , na którym zamieszcza informacje dotyczące Polski i Włoch, przedstawiając ciekawostki historyczne, turystyczne, kulinarne oraz tradycje obydwu krajów. W relacjach tekstowo - fotograficznych zachęca do odwiedzenia pięknego miasteczka, w którym mieszka.
Strona internetowa: http://www.italianopolacco.eu/index-pl.html
Bardzo chętnie nawiąże współpracę, jest otwarta na wszelkie ciekawe propozycje.
kontakt: info@italianopolacco.eu

Zdjęcia autorstwa Renaty Winnickiej, kilka jest Sandro Maoloni, Vanda de Viti i Attilio Pavoni

Spodobało się ? Podaj dalej!

Polecam również:

Jak zwiedzać Florencję ? Wywiad z mieszkanką
Jak zwiedzać Genuę ? Wywiad z przewodniczką licencjonowaną
Urbino, zapomniany klejnot Marche


Zapraszam do dołączenia mojej grupy facebookowej - Włochy po mojemu ;-)

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-)


Share:

8 komentarzy

Unknown pisze...

Wspaniały wywiad z ciepłą i serdeczną osobą:) Czułam się tak, jakbym zwiedzała to cudowne miejsce. Małgosia wirtualnie poprowadziła mnie po zakątkach jak świetny przewodnik na idealnie zorganizowanej wycieczce. Dawno nie miałam okazji tak bardzo się czymś zachywycić. Dziękuję za przemiłe chwile i wizualne doznania :) Gratuluje Wam obu !!! :)

Margherita pisze...

Dziękuję <3

Goga pisze...

Bardzo szczegółowy wywiad :) Poczułam się trochę tak, jakbym była na wycieczce z doświadczonym przewodnikiem :) Świetny tekst! I te zdjęcia!!!

Kalejdoskop Renaty pisze...

Dziękuję bardzo, cieszę się, że wywiad się podobał :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

Mission accomplished! Cieszę się, że wywiad się spodobał :-)

Pozdrawiam serdecznie


Renata

Margherita pisze...

Dziękuję za pozytywny komentarz:). Cieszę się, że Ascoli się podoba!

Lilia pisze...

Piękne miasto. Trawertyn tworzy niesamowity klimat. Chyba w żadnym mieście we Włoszech nie ma tyle trawertynu co tutaj.

Anonimowy pisze...

Dziękuję za wspaniały spacer po Ascoli i przywołanie milych wspomnień.👍❤😍

Kalejdoskop Renaty