piątek, 3 lutego 2017

Ostia Antica - starożytny rzymski port

Niecałe 30 km od Rzymu, z dala od zgiełku miasta, między Morzem Tyrreńskim i rzeką Tyber, leżą bajecznie zachowane ruiny Ostia Antica — jeden z wielu ukrytych skarbów Rzymu.
co zobaczyć koło Rzymu
Jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście o Ostia Antica, z pewnością nie jesteście sami. Większość osób nie wie, że istnieje coś tak pięknego niedaleko wiecznego miasta.
Miejsce pomijane przez większość odwiedzających Rzym, o czym świadczy brak tutaj tłumów.
 
Majestatyczne ruiny dawnego portu Rzymu,
Rozumiem, że Rzym ma wiele do zobaczenia, ale Ostia znajduje się tylko 30 minut pociągiem od miasta i dlatego na pewno warto sobie zrobić jednodniową wycieczkę. 
Ostia Antica jest jednym z najciekawszych parków archeologicznych we Włoszech
Ostia Antica jest jednym z najciekawszych parków archeologicznych we Włoszech. Nie są to Pompeje, ale moim zdaniem ma dużo większy urok.
Jeśli jestem w Rzymie, staram się zawsze wpaść, chociaż na krótki spacer po moich ulubionych ruinach. 

Największą zaletą Ostii jest to, że jest duża i nie jest tak znana, jak Pompeje. Spokojnie można sobie pospacerować i odpocząć. 
To samo zresztą, robiły elity rzymskie, a nawet cesarzowie starożytnego Rzymu. Na terenie parku możemy zapoznać się z jego tysiącletnią historią. 
Spacerując, poznajemy dzieje miasta od momentu, gdy zostało założone. 

Ostia Antica została założona około 620 p.n.e. i została podbita przez Rzym w 400 roku p.n.e. 
Ze względu na położenie przy ujściu Tybru, było początkowo bazą marynarki wojennej, chroniąc wieczne miasto przed inwazją przez rzekę Tyber. 
Wielki rozwój nastąpił za czasów cesarza Klaudiusza i cesarza Trajana, w owym okresie Ostia stała się głównym portem wiecznego miasta. 
Wraz z upadkiem Imperium Rzymskiego w 476 roku n.e, Ostia została opuszczona, co wpłynęło na pogorszenie się stanu budynków. 
Z biegiem czasu, ruiny zostały zatopione błotem i piaskiem rzeki Tyber, co ostatecznie przyczyniło się do ich utrzymania. Na początku XIX wieku, rozpoczęto prace wykopaliskowe, odsłaniając ruiny starożytnego miasta. 
To, co dziś można zobaczyć w Ostii, jest owocem prowadzonych na terenie miasta badań archeologicznych, które z krótkimi przerwami trwają do dziś. 
Amfiteatr, cesarskie łaźnie, publiczne termy, miejskie rezydencje, lokalna kafejka czy portowe magazyny – to budowle, które przetrwały do dzisiaj. 
To wszystko ukazuje nam, jak żyli i pracowali tam ludzie. 

Teatr Ostii został zbudowany pod koniec pierwszego wieku p.n.e. i mógł pomieścić około 4000 mieszkańców. Podobnie jak w większości teatrów, najlepsze miejsca sceny były zarezerwowane dla najważniejszych osób. Teatr był dwukrotnie wyższy niż ten, który widzimy dzisiaj. Tylko dwie trzecie konstrukcji zostało zrekonstruowane.
Teatr starożytny w Ostii Antica
Jedną z najcenniejszych pozostałości architektonicznych Ostii są publiczne łaźnie — termy Neptuna z II wieku n.e. Możemy tam podziwiać imponujące czarno-białe mozaiki. 
Łaźnie zostały zbudowane przez cesarzy Hadriana (117 - 138 r.n.e) i Antonina Piusa (138 - 161 r.n.e). 
Jako ciekawostkę mogę dodać, że mozaiki były wykorzystywane często jak forma informacji dla społeczeństwa, które w większości było analfabetyczne.
Czarno-białe mozaiki w Ostia Antica
Jeden dzień w Ostii Antica to jedynie szansa, żeby zakosztować klimatu i nabrać ochoty na więcej.
Jeśli planujecie spędzić więcej niż 3 dni w Rzymie, Ostia Antica jest zdecydowanie nie do pominięcia!
Pamiętajcie zawsze, że region Lacjum to nie tylko Rzym.

JAK DOJECHAĆ ?

Z Rzymu do Ostii najłatwiej dojechać Metrem. Pociągi odjeżdżają co kilka minut ze stacji Piramida. Trzeba wsiąść w te, które odjeżdżają w stronę Lido. Wysiadamy na stacji Ostia Antica. Po opuszczeniu stacji należy przejść przez kładkę nad drogą ekspresową i pokonać jeszcze około 200 metrów. Po lewej stronie znajdziemy wejście do Parku Archeologicznego Ostia. Z lotniska do Parku można dojechać autobusem jadącym w kierunki Lido di Ostia. 

Godziny otwarcia:

Od wtorku do niedzieli od godziny 8.30 do 19.30.
Zamknięcie kas o godzinie 18.00.


Ceny biletów:

Normalny: € 12.00.
Ulgowy: € 2.00.
Bezpłatne wejście dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, seniorów powyżej 65 roku życia oraz dla studentów historii, historii sztuki i archeologii za okazaniem legitymacji.

Adres:

Via dei Romagnoli 717
Rzym
Strona internetowa: http://www.ostia-antica.org/
Przewodnik po Parku Archeologicznym Ostia: http://www.ostia-antica.org/touristguide.pdf 

GDZIE ZJEŚĆ ?

Allo Sbarco di Enea  
Viale dei Romagnoli 675
00100 Rzym
Telefono:06 565 0034

CO ZOBACZYĆ?

Warto wybrać się na Sagra della Tellina, czyli festiwal Telliny. 
Tellina (Donax trunculus) to gatunek małży z rodziny rogowcowatych (Tellinidae), o trójkątnym kształcie muszli, lekko zaokrąglonej i wypukłej, w białym kolorze z odcieniami koloru czerwono-brązowego. Polecam miłośnikom włoskiego jedzenia, a szczególnie owoców morza. 
Festiwal, który co roku w Borghetto dei Pescatori przyciąga tysiące ludzi, którzy nie mogą się doczekać, aby spróbować tych pysznych owoców morza — Tellina Passoscuro — specjalność Ostii. 
Małża Tellina najlepiej identyfikuje kuchnię znad wybrzeża rzymskiego, a zwłaszcza Ostii. Festiwal zwykle odbywa się w okresie letnim (koniec sierpnia lub początek września), zazwyczaj zostaje ogłoszony kilka miesięcy wcześniej ! 

Jeśli Lacjum Cię zainteresowało, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat tego regionu:  

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Pozdrawiam


Renata


Share:

6 komentarzy

Hanys Pudelek w podróżach pisze...

O tak, Ostia na mnie też wywarła wielkie wrażenie :) Przede wszystkim ten spokój i brak tłumów, zabytki miało się prawie na wyłączność :)

Kalejdoskop Renaty pisze...

Zgadzam się, spokoju tam nie brakuje :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Unknown pisze...

Cudownie ze zaczynasz opisywac o Rzymie,wlasnie wybieram sie pod koniec czerwca i wskazowki beda bardzo cenne.Najbardziej potrzebne mi jak sie gzie dostac,jakimi srodkami lokomocji.Dziekuje ze jestes.

Kalejdoskop Renaty pisze...

Nie zaczynam pisać o Rzymie, ten artykuł ma już dwa lata. Proponuje poszukać, bo na blogu jest dużo artykułów o Wiecznym Mieście.

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Anonimowy pisze...

Dziękuję za świetne artykuły o Włoszech, na pewno będą pomocne przy planowaniu moich podróży do Włoch.

Unknown pisze...

Super, mam nadzieję, że będzie jeszcze możliwość być tam i skorzystać z cudownych rad..., Pani Renaty 😍

Kalejdoskop Renaty