Jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście o Ostia Antica, z pewnością nie jesteście sami. Większość osób nie wie, że istnieje coś tak pięknego niedaleko wiecznego miasta.
Miejsce pomijane przez większość odwiedzających Rzym, o czym świadczy brak tutaj tłumów.
Rozumiem, że Rzym ma wiele do zobaczenia, ale Ostia znajduje się tylko 30 minut pociągiem od miasta i dlatego na pewno warto sobie zrobić jednodniową wycieczkę.
Ostia Antica jest jednym z najciekawszych parków archeologicznych we Włoszech. Nie są to Pompeje, ale moim zdaniem ma dużo większy urok.
Jeśli jestem w Rzymie, staram się zawsze wpaść, chociaż na krótki spacer po moich ulubionych ruinach.
Największą zaletą Ostii jest to, że jest duża i nie jest tak znana, jak Pompeje. Spokojnie można sobie pospacerować i odpocząć.
To samo zresztą, robiły elity rzymskie, a nawet cesarzowie starożytnego Rzymu. Na terenie parku możemy zapoznać się z jego tysiącletnią historią.
Spacerując, poznajemy dzieje miasta od momentu, gdy zostało założone.
Ostia Antica została założona około 620 p.n.e. i została podbita przez Rzym w 400 roku p.n.e.
Ze względu na położenie przy ujściu Tybru, było początkowo bazą marynarki wojennej, chroniąc wieczne miasto przed inwazją przez rzekę Tyber.
Wielki rozwój nastąpił za czasów cesarza Klaudiusza i cesarza Trajana, w owym okresie Ostia stała się głównym portem wiecznego miasta.
Wraz z upadkiem Imperium Rzymskiego w 476 roku n.e, Ostia została opuszczona, co wpłynęło na pogorszenie się stanu budynków.
Z biegiem czasu, ruiny zostały zatopione błotem i piaskiem rzeki Tyber, co ostatecznie przyczyniło się do ich utrzymania. Na początku XIX wieku, rozpoczęto prace wykopaliskowe, odsłaniając ruiny starożytnego miasta.
To, co dziś można zobaczyć w Ostii, jest owocem prowadzonych na terenie miasta badań archeologicznych, które z krótkimi przerwami trwają do dziś.
Amfiteatr, cesarskie łaźnie, publiczne termy, miejskie rezydencje, lokalna kafejka czy portowe magazyny – to budowle, które przetrwały do dzisiaj.
To wszystko ukazuje nam, jak żyli i pracowali tam ludzie.
Teatr Ostii został zbudowany pod koniec pierwszego wieku p.n.e. i mógł pomieścić około 4000 mieszkańców. Podobnie jak w większości teatrów, najlepsze miejsca sceny były zarezerwowane dla najważniejszych osób. Teatr był dwukrotnie wyższy niż ten, który widzimy dzisiaj. Tylko dwie trzecie konstrukcji zostało zrekonstruowane.
Jedną z najcenniejszych pozostałości architektonicznych Ostii są publiczne łaźnie — termy Neptuna z II wieku n.e. Możemy tam podziwiać imponujące czarno-białe mozaiki.
Łaźnie zostały zbudowane przez cesarzy Hadriana (117 - 138 r.n.e) i Antonina Piusa (138 - 161 r.n.e).
Jako ciekawostkę mogę dodać, że mozaiki były wykorzystywane często jak forma informacji dla społeczeństwa, które w większości było analfabetyczne.
Jeden dzień w Ostii Antica to jedynie szansa, żeby zakosztować klimatu i nabrać ochoty na więcej.
Jeśli planujecie spędzić więcej niż 3 dni w Rzymie, Ostia Antica jest zdecydowanie nie do pominięcia!
Pamiętajcie zawsze, że region Lacjum to nie tylko Rzym.
JAK DOJECHAĆ ?
Z Rzymu do Ostii najłatwiej dojechać Metrem. Pociągi odjeżdżają co kilka minut ze stacji Piramida. Trzeba wsiąść w te, które odjeżdżają w stronę Lido. Wysiadamy na stacji Ostia Antica. Po opuszczeniu stacji należy przejść przez kładkę nad drogą ekspresową i pokonać jeszcze około 200 metrów. Po lewej stronie znajdziemy wejście do Parku Archeologicznego Ostia. Z lotniska do Parku można dojechać autobusem jadącym w kierunki Lido di Ostia.
Godziny otwarcia:
Od wtorku do niedzieli od godziny 8.30 do 19.30.
Zamknięcie kas o godzinie 18.00.
Ceny biletów:
Normalny: € 12.00.Ulgowy: € 2.00.
Bezpłatne wejście dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, seniorów powyżej 65 roku życia oraz dla studentów historii, historii sztuki i archeologii za okazaniem legitymacji.
Adres:
Via dei Romagnoli 717Rzym
Strona internetowa: http://www.ostia-antica.org/
Przewodnik po Parku Archeologicznym Ostia: http://www.ostia-antica.org/touristguide.pdf
GDZIE ZJEŚĆ ?
Allo Sbarco di Enea
Viale dei Romagnoli 675
00100 Rzym
Telefono:06 565 0034
CO ZOBACZYĆ?
Warto wybrać się na Sagra della Tellina, czyli festiwal Telliny.Tellina (Donax trunculus) to gatunek małży z rodziny rogowcowatych (Tellinidae), o trójkątnym kształcie muszli, lekko zaokrąglonej i wypukłej, w białym kolorze z odcieniami koloru czerwono-brązowego. Polecam miłośnikom włoskiego jedzenia, a szczególnie owoców morza.
Festiwal, który co roku w Borghetto dei Pescatori przyciąga tysiące ludzi, którzy nie mogą się doczekać, aby spróbować tych pysznych owoców morza — Tellina Passoscuro — specjalność Ostii.
Małża Tellina najlepiej identyfikuje kuchnię znad wybrzeża rzymskiego, a zwłaszcza Ostii. Festiwal zwykle odbywa się w okresie letnim (koniec sierpnia lub początek września), zazwyczaj zostaje ogłoszony kilka miesięcy wcześniej !
Jeśli Lacjum Cię zainteresowało, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat tego regionu:
- Ariccia, fraschetta i porchetta — gdzie jadają Rzymianie ?
- Artena — nieznana perła Lacjum
- Calcata - magiczna dusza włoskich artystów
- Castel San Pietro Romano – miasteczko kina
- Civita di Bagnoregio - umierające miasteczko
- Gaeta — perła Morza Tyrreńskiego
- Infiorata w Genzano di Roma
- Ogród Nimfy — najbardziej magiczny ogród świata
- Orte. Gotowi zobaczyć, co jest poniżej ?
- Vitorchiano - wierny sojusznik Rzymu i strażnik Moai
- Zamek w Santa Severa
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
- Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
- Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
- Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Renata
6 komentarzy
O tak, Ostia na mnie też wywarła wielkie wrażenie :) Przede wszystkim ten spokój i brak tłumów, zabytki miało się prawie na wyłączność :)
Zgadzam się, spokoju tam nie brakuje :-)
Pozdrawiam serdecznie
Renata
Cudownie ze zaczynasz opisywac o Rzymie,wlasnie wybieram sie pod koniec czerwca i wskazowki beda bardzo cenne.Najbardziej potrzebne mi jak sie gzie dostac,jakimi srodkami lokomocji.Dziekuje ze jestes.
Nie zaczynam pisać o Rzymie, ten artykuł ma już dwa lata. Proponuje poszukać, bo na blogu jest dużo artykułów o Wiecznym Mieście.
Pozdrawiam serdecznie
Renata
Dziękuję za świetne artykuły o Włoszech, na pewno będą pomocne przy planowaniu moich podróży do Włoch.
Super, mam nadzieję, że będzie jeszcze możliwość być tam i skorzystać z cudownych rad..., Pani Renaty 😍
Prześlij komentarz