piątek, 26 stycznia 2018

Desery, których warto skosztować we Włoszech

Kuchnia włoska to nie tylko pizze i makarony, ale także pyszne desery. Włosi są łasuchami i po obfitym obiedzie lubią skosztować słodyczy.
Italia jest istnym rajem dla łasuchów.
Włoska cukiernictwo może się pochwalić wieloma wspaniałymi deserami, ale do tych najbardziej znanych należą bez wątpienia ...no właśnie jakie ?


1.TIRAMISU 

Prawdopodobnie najbardziej znany ze wszystkich włoskich deserów, dosłownie tłumaczy się jako „podnieś mnie”. Początki deseru nie do końca są jasne, ale większość historyków zgadza się, że pochodzi z miasta Treviso w regionie Wenecja Euganejska. Inni twierdzą, że trzeba cofnąć się do XVII wieku. Tiramisu jest podstawą prawie we wszystkich włoskich restauracjach. Podawany jest jako tort lub w indywidualnych szklankach. Latem możemy również znaleźć tiramisu owocowe. Przepis na moje tiramisu znajdziesz tutaj.

2.GELATO

Nikt nie powie, że lody włoskie nie są najlepsze.
Włoskie lody są znane na całym świecie. Wielu turystów odwiedza Włochy, by ich spróbować.
Ale gelato nie jest włoskim wynalazkiem, pochodzi z Chin. Najprawdopodobniej zostały wprowadzone do Włoch w XIV wieku przez podróżujących kupców.

3.PANNA COTTA

Równie znanym w Polsce deserem jest panna cotta – przysmak pochodzący z północnych Włoch, z Piemontu. Jej delikatny smak to zasługa śmietanki, która jest najważniejszym składnikiem. Wyglądem przypomina galaretkę. Do jej przygotowania używa się śmietanki, mleka, żelatyny oraz cukru. Oprócz nich można użyć różnorodnych dodatków — wanilii, musu owocowego, skórki cytrusowej.

4.CANNOLO SICILIANO

Cannolo to przepyszna rurka z kruchego ciasta nadziewana słodkim, serowym kremem, czasem z dodatkiem owoców lub pistacji. Podobno cannolo były znane już tysiące lat temu. Mówi się, że sam Cyceron, zachwycając się ich smakiem, pisał o słodkich tubus farinarius.

5.CASSATA SICILIANA

Cassata siciliana to tradycyjne sycylijskie ciasto na bazie serka — ricotta di pecora, biszkopta, masy migdałowej, owoców kandyzowanych i cukru. We Włoszech mówi się o niej „królowa sycylijskich deserów”, bo jest jednym z najpopularniejszych ciast rodem z Sycylii. Cassata przygotowuje się albo jako duże ciasto, albo w mniejszych, pojedynczych porcjach (cassatine).

6.GRANITA

Granita to tradycyjny sycylijski mrożony deser, podobny do sorbetu, o bardziej płynnej, w porównaniu z lodami, konsystencji.
Soki owocowe, cukier i lód w postaci drobno skruszonych kryształków są miksowane w blenderze i podawane w szklanych pucharkach, ozdobionych cząstkami owoców niczym egzotyczne drinki. Na Sycylii do granity dostaniesz bułeczkę.

7.TARTUFO

Tartufo to ręcznie formowane lody z płynną czekoladą w środku. Pochodzą z Pizzo Calabro — malownicza miejscowość nad Morzem Tyrreńskim. Składniki nie są wyszukane, ale całość tworzy niesamowitą kompozycję. Możemy spotkać wersję bianco, gdzie zamiast kakaowej posypki występują zmielone orzechy.
Historia tych specyficznych lodów jest stosunkowo krótka i sięga 1943 roku.


8.ZABAIONE 

Znany również jako zabaglione. Ten kremowy przysmak powstał już w XVI wieku. Podstawowe składniki to żółtka, cukier, i słodkie sycylijskie wino Marsala, które niekiedy zastępuje się słodkim likierem. Zabaglione ma postać kremu, więc doskonale komponuje się z różnego rodzaju ciastkami, biszkoptami czy owocami. 

9.BABA AL RUM 

Jednym z najbardziej znanych słodyczy w Neapolu jest Baba al Rum lub Rum Baba. Jest to biszkoptowe ciastko, przygotowane w indywidualnych kształtach cylindrycznych, które po ugotowaniu moczone jest w słodkim syropie z dodatkiem rumu. Na ogół podaje się je ze świeżo ubitą śmietaną, dżemem lub świeżymi owocami. Pomimo tego, że jest synonimem Neapolu, Baba pochodzi z Polski. 

10. LE SEADAS LUB SEBADAS 

Sebadas, zwane też Seadas to jeden z typowych deserów Sardynii. Są duże ravioli, nadziewane serem owczym i skórką z cytryny, następnie smażone w głębokim tłuszczu. Podaje się je na ciepło, skropione miodem. Można je znaleźć na całej wyspie, ale rzadko można je znaleźć na kontynencie włoskim. Szkoda, bo są pyszne. Deser jest popularny na Sardynii wśród pasterzy, którzy traktują sebadas jako pożywne, główne danie.

11.SEMIFREDDO 

Z Włoch pochodzi również popularne semifreddo. To deser podobny do lodów, ale o lżejszej konsystencji i delikatniejszym smaku. Przygotowuje się go na bazie kremówki, jajek, cukru i wody. Chociaż to deser mrożony, jest serwowany, gdy nie jest zbyt twardy.

12. PROFITEROL 

Profiterol - jest uznawany za deser francuski, ale wymyślił go włoski kucharz pracujący na francuskim dworze. Są to malutkie parzone ciasteczka o konsystencji ptysia wypełnione różnego rodzaju kremami najczęściej podawane z czekoladą.

13. SFOGLIATELLE

Sfogliatella to ciasteczko mające kształt stożka lub muszli z ciasta zbliżonego do
filo z nadzieniem z ricotty o aromacie pomarańczowym i ugotowanej kaszki manny, lub semoliny, lekko oprószone cukrem pudrem. To cudo powstało przez przypadek w klasztorze Santa Rosa w prowincji Salerno w XVI wieku.


14.BONET

Bonet to klasyczne piemonckie ciasto o kilkusetletniej tradycji. Jest niezwykle delikatne, kremowe i jedwabiste. Przygotowuje się go na bazie jajek, cukru, mleka, kakao, likierze (zazwyczaj rumu) i
amaretti.

15. ZUPPA INGLESE

Zuppa Inglese to włoski deser na bazie kremu. Jest to biszkoptowe ciasto, zanurzone w likierze Alchermes i pokryte crema pasticciera. 

16. BACIO PANTESCO

Bacio Pantesco to bez wątpienia jeden z najlepszych deserów na wyspie Pantelleria.
Bacio Pantesco to swego rodzaju smażone ciasto na głebokim oleju i nadziewane później ricottą.


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata
Share:

15 komentarzy

Grazyna 1 pisze...

Wspaniale informacje. Dziekuje

Anonimowy pisze...

Wartościowy...bardzo 😉pozdrawiam

Unknown pisze...

Uwielbiam!!! 🤩🤩🤩

Unknown pisze...

Musząa być wspaniałe a ja na diecie:(

Unknown pisze...

Bardzo ciekawy,treściwy👌👏👍

Unknown pisze...

Mniam ...

Dori piecze i gotuje 🙂 pisze...

Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Pozdrawiam 🙂

Unknown pisze...

Rewelacja jak smakuje te słodkości!!Dziękuję za info bo widzę,że jeszcze wielu nie degustowalam.Dziekuje za ciekawe opisy 🤗🤗🤗❤

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawy artykuł 😀

Anonimowy pisze...

Super

słonecznik pisze...

Ojejku, wszystkiego bym spróbowała.Kocham słodycze.

MatkaJuniora pisze...

Po trzech latach wreszcie udało mi się ustalic, co tak pysznego mój mąż jadł w Salerno 😁 to nr 13 ! Dziękuję, teraz będę szukać przepisu.

Unknown pisze...

Super! Dziękuję!

Agis pisze...

Super 😊 Uwielbiam Włochy 😇 Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Uwielbiam włoskie słodkości 😋

Kalejdoskop Renaty