piątek, 19 stycznia 2018

Infiorata w Genzano di Roma

Genzano di Roma to miasteczko położone ok. 25 kilometrów od Rzymu. Co roku, w czerwcu, odbywa się tu przepiękne święto — Infiorata.
Infiorata to praktyka układania na ulicach miasta, kolorowych dywanów i obrazów z płatków kwiatów.

Najczęściej infioraty są robione we Włoszech na święto Bożego Ciała. Szczególnie powszechne w środkowych Włoszech. 

Genzano di Roma jest gospodarzem tego szczególnego wydarzenia od 1778 roku. 
Mówi się, że jest to druga najstarsza infiorata Italii. Złoto należy do Gerano, które też znajduje się w okolicach Rzymu.  Na mapie oznaczyłam, gdzie znajduje się Genzano di Roma.

Infiorata w Genzano di Roma jest dumą wszystkich jej mieszkańców. Giuseppe Garibaldi, ponoć odmówił w sierpniu 1875 roku przejścia po kwiecistych dywanach, powiedział „boskie rzeczy się nie depcze”. 

Infiorata w Genzano di Roma odbywa się wzdłuż ulicy Italo Belardi (dawniej była to ulica Livia, na cześć szlachcianki Livii Cesarini — dobroczyńcy miasta), która idzie lekko pod górę. Taki układ obrazów kwiatowych jest szczególnie uderzający. 
Historyczna Via Italo Belardi zostaje pokryta kwietnymi dywanami, podzielonymi na duże obrazy przedstawiającymi głównie motywy religijne lub abstrakcyjne.  Obrazy są wykonane z przeróżnych płatków, ale również z materiałów roślinnych. Mogą to być: nasiona sosny, chryzantemy, kora sosny, winorośl, kukurydza, ryż, szałwia, chili, pszenica, soja, skórki orzechów z sosny, oregano, czarna kawa, otręby itp. Wszystko po to, aby obrazy były jak najbardziej realistyczne. Infiorata ma długość około 249 metrów długości, 7 metrów szerokości i składa się z około 15 obrazów. 
Każdy z tych obrazów ma około 80 metrów kwadratowych. Oszacowano, że na przygotowanie Infioraty zostaje wykorzystane około 450.000 kwiatów.  Od kilku lat impreza rozpoczyna się w sobotnie popołudnie. Ulice miasta zostają zamknięte dla ruchu samochodowego, a artyści zaczynają rysować gipsem szkice obrazów na brukowanej ulicy, podczas gdy na głównym placu odbywają się wydarzenia rozrywkowe. 
Układanie obrazów rozpoczyna się w nocy i trwa do następnego dnia rano. Praca zostaje ukończona późnym rankiem w niedzielę.  Przez cały czas trwania imprezy miasto ożywia się w niesamowity sposób. 
 Ulice centrum są przepełnione straganami, licznymi barami oraz przeróżnymi innymi miejscami, gdzie można zjeść coś lokalnego jak np. panino z porchettą (pieczoną wieprzowiną) z pobliskiej Ariccii z chlebem Genzano — jeden z zaledwie trzech chlebów oznaczonych certyfikatem IGP we Włoszech.  
Najwięcej turystów jest w niedzielę. Wielu z nich staje w kolejce, by spojrzeć na kwiatowy dywan z balkonu gmachu miejskiego, który wychodzi wprost na Via Belardi. Kolejka jest zwykle dość długa, ale wrażenia rekompensują stracony czas.
Innym punktem godnym uwagi jest miejsce, które znajduje się na początku ulicy, tuż za ratuszem, koło małego XVIII-wiecznego kościoła Santa Maria della Cima(dawna katedra).
Wydarzenie z 2017 r. poświęcone było tematyce pokoju i dialogowi między różnymi religiami.


Zniszczenie kwiecistego dywanu następuje w poniedziałek o godzinie 19.00. Ta czynność, powierzona jest tradycyjnie dzieciom, które gromadzą się na szczycie drogi, skąd zaczynają biec z zawrotną prędkością i zaczynają burzyć kwieciste dywany, kończąc ostatecznie uroczystości Infioraty.
Nie ma wątpliwości, że Rzym ma wiele rzeczy do zaoferowania, ale poza granicami wiecznego miasta możemy znaleźć naprawdę wiele niesamowitych miejsc. 

JAK DOJECHAĆ Z RZYMU DO GENZANO DI ROMA ? 

Autobusem: 
Z Rzymu należy podjechać metrem do stacji Anagnina, następnie przesiąść się na autobus pozamiejski komunikacji C.O.T.R.A.L. w kierunku Genzano lub Velletri lub Latina. 

Pociągiem:  Na stacji Roma Termini wsiadamy do lokalnego pociągu Rzym-Velletri. Wysiadamy na stacji Cecchina lub stacji Genzano-San Gennaro i przesiadamy się na autobus do Genzano. 
Na stacji Roma Termini wsiadamy do lokalnego pociągu Roma-Albano Laziale. Wysiadamy na stacji Albano i kontynuujemy autobusem C.O.T.R.A.L. do Genzano.

Jeśli Lacjum Cię zainteresowało, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat tego regionu:  

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
Pozdrawiam


Renata
Share:

5 komentarzy

SzydełkoweCUDAsie pisze...

Nawet nie wiedziałam o takim święcie. Cudowne obrazy malowane płatkami - od razu nasunęło mi się pytanie, skąd oni mają tyle płatków! No i żałuję, że nie jestem dzieckiem ;)

Anna Lena ze Zjem Cię! pisze...

Ale piekne dywany o to cale z platkow �� A dzieciaki musza miec super zabawe na koniec tej kwiatowej imprezy ��

Patrycja pisze...

Przepięknie to wygląda! Marzę żeby kiedyś zwiedzić Rzym i ogólnie Włochy :)

Anna Lena ze Zjem Cię! pisze...

Alez to pieknie wyglada - i calosc tylko z platkow kwiatu. Niesamowite 🙂 Dzieciaki musza miec duza radosc podczas plasow na takim dywanie 🙂

Asia pisze...

Pięknie to wygląda :)

Kalejdoskop Renaty