piątek, 16 marca 2018

Włoskie sposoby picia kawy w barze

Włoska kultura kawowa jest tak mocna, jak espresso.
W Italii cappuccino jest fantastycznie spienione, a espresso zawsze powstaje z wysokiej jakości ziaren kawy.
Jeden łyk włoskiego espresso i trudno będzie wrócić Ci do innej kawy :-)
Mimo, że kawowiec nie rośnie we Włoszech, to wielu uważa Italię za wyznacznik w dziedzinie kawy. Dzieje się tak może dlatego, że Włosi robią naprawdę świetną kawę.
We Włoszech każdy ma swoje preferencje.
Myślisz, że Włosi w barze (w kawiarni) zamawiają tylko zwykłe, proste, tradycyjne espresso. Najczęściej tak jest, ale są też inne sposoby serwowania kawy. Może być: espresso, caffè lungo, coretto, macchiato....
Twój pierwszy raz we włoskim barze może być naprawdę ciężki, jeśli nie jesteś odpowiednio przygotowywany. Bez obaw!
Przygotowałam mój przewodnik o sposobach picia kawy we Włoszech, który pozwoli Ci się poczuć jak prawdziwy profesjonalista.

Włoskie sposoby picia kawy w barze.

Caffè

Jeśli poprosisz o un caffé w barze, dostaniesz espresso. Często, aby uniknąć pomyłki z innymi rodzajami kawy, gdy zamawiasz właśnie un caffè, kelner może Cię zapytać: Normale?
Espresso to kawa podawana w malutkiej filiżance. Mocna w smaku, z charakterystyczną pianką na powierzchni, zwaną kremą.

Caffè decaffeinato

Caffè decaffeinato to kawa pozbawiona kofeiny. We Włoszech zwykle pija się je wieczorem i po kolacji, aby uniknąć bezsennej nocy. Często pijają taką kawę osoby, które mają problem z ciśnieniem. Kiedy zamawiasz, możesz po prostu powiedzieć un decaffeinato lub un deca.

Caffè Doppio

Caffe doppio to po prostu podwójna dawka espresso.

Caffè Ristretto

Caffè ristretto to bardzo skoncentrowane espresso. Smakuje bardzo mocno, ale zawartość kofeiny jest taka sama jak w esperesso. Kawa jest zaparzana tylko z mniejszą ilością wody.

Caffè Lungo

Lungo to przeciwieństwo Ristretto, kawa zaparzana z większą ilością wody niż typowe espresso, zawiera tyle samo kofeiny co w espresso.

Caffè Macchiato

Macchiato to espresso z mleczną pianką na powierzchni. Są dwa typy kawy macchiato: macchiato caldo, czyli normalne espresso z dodatkiem odrobiny ciepłego mleka (pianką) i macchiato freddo, czyli kawa z odrobiną zimnego mleka. Macchiato freddo zazwyczaj podaje się w filiżance do espresso, do którego podaje się zimne mleko w osobnym malutkim dzbanku dostarczonym przez kelnera.
Jak sama nazwa mówi macchiato (po polsku plama) - nie zalewamy espresso mlekiem.

Caffè Corretto

Caffè corretto to espresso z niewielką ilością alkoholu. Przy zamawianiu można określić rodzaj napoju alkoholowego. Może to być grappa, koniak czy sambuka.
W Veneto istnieje też rasentin. Pijesz normalne espresso. Gdy w filiżance pozostaje bardzo mało kawy, z pretekstem do wyczyszczenia filiżanki, dodajemy odrobinę alkoholu (zazwyczaj grappa), mieszamy z kawą i pijemy.

Cappuccino

Najsłynniejszy włoski napój kawowy! Cappuccino to kawa espresso z dodatkiem spienionego mleka (spienionego do perfekcji), podawana w dużej filiżance (w większej od cappuccino), czasem z posypką kakao. Jeden łyk i zrozumiesz, że cappuccino we Włoszech jest zupełnie inne, do którego przywykłeś. Mam jednak zastrzeżenie — nie zamawiaj go po południu, chyba że chcesz zaryzykować pogardą. Włosi piją cappuccino tylko na śniadanie, same lub w towarzystwie słodkich pokarmów — patrzą zabawnie na tych, co robią to inaczej. Przez cały czas spędzony we Włoszech możesz zauważyć, że Włosi mają surowe zasady żywieniowe i ta jest jedną z nich. Uważają cappuccino za zbyt ciężkie na popołudniową przerwę na kawę. Po kolacji nigdy nie zobaczysz włoskiego zamówienia na cappuccino. Jeden z tych rytuałów, których nigdy nie zrozumiemy, ale tak czy siak, jeśli chcesz się dopasować, trzymaj się zamawiania go tylko na śniadanie.

Cappuccino scuro

Cappuccino podane z mniejszą ilością mleka, tym samym jest ciemniejsze niż typowe cappuccino.

Cappuccino chiaro

Cappuccino podane z większą ilością mleka (jednakże mniejszą niż w typowym caffe latte), tym samym jest jaśniejsze niż typowe cappuccino.

Caffe' latte

Espresso podane z większą ilością mleka (200 ml) niż w cappuccino i tylko z odrobiną mlecznej pianki. We Włoszech jest tradycyjnie serwowana do śniadania. 
Zazwyczaj Włosi piją je w domu, zanurzając w nim ciastka podczas śniadania.

Latte macchiato

Latte macchiato to spienione ciepłe mleko podane w wysokiej szklance z dodatkiem espresso nalewanego na wierzch.

Caffe' schiumato

Spieniona kawa. Podobnie jak macchiato, składa się z wlania odrobiny spienionej mlecznej piany do kubka.

Mocaccino

Mocaccino to cappuccino z dodatkiem odrobiny gorącej czekolady i śmietanki, podawane w przezroczystej filiżance.

Marocchino

Marocchino to połączenie espresso, syropu czekoladowego i spienionego mleka. Czasem posypane kakao w proszku, a czasem podane z bitą śmietaną.

Caffé shakerato

Caffè shakerato to świeże espresso wymieszane z cukrem i lodem, wytrząsane energicznie przez baristę jak martini, aż się spieni, następnie wlane do schłodzonej szklanki. Niektórzy dodają syrop czekoladowy, co czyni ten napój boskim.
Caffé shakerato jest idealne na gorące letnie dni.

Caffè al ginseng

Caffè al ginseng to espresso z mlekiem śmietankowym i ekstraktem z żeń-szenia.

Caffé d'orzo

Caffé d'orzo to kawa jęczmienna. Nawet jeśli ludzie nazywają to caffé,  nie jest to prawdziwa kawa. Nie zawiera kofeiny, a jej smak nie ma nic wspólnego z kawą. Jeśli musisz unikać kawy, możesz zamówić sobie caffè d'orzo.

Caffè Pedrocchi

Caffè Pedrocchi to specjalność Café Pedrocchi w Padwie. Jest to kawa wzbogacona o krem o smaku mięty i posypana kakao.

Caffè Polignano

Gdy jesteś w Polignano a Mare, zalecam zatrzymać się i wypić lokalną kawę, która została wynaleziona w Polignano przez Mario Campanella.
Kawa, cukier, skórka cytrynowa, bita śmietana i amaretto (sekretny składnik to posiekane słodkie migdały) 
 to 5 magicznych składników, które nadają smaku kawie w Polignano.
Połączenie kawy i cytryny jest ciekawe, a posmak jest bardzo harmonijny.

Warto wiedzieć!

Włosi piją kawę szybko i w barze.
Espresso jest niezbędne, więc nie marnują czasu na popijanie. Wręcz odwrotnie, spożywają je w dwóch, najwyżej trzech łykach.
Zamiast tego wpadają do barów na szybkie espresso pięć lub sześć razy dziennie, łykają espresso przy konwersacji z baristą.
Aby wypić kawę w typowo włoskim stylu, dołącz do mas stojących w barze.
Brzęk kubków ceramicznych, rutyna wstrząsania i mieszania torebek z cukrem są naprawdę ujmujące, tego nie usłyszysz przy stole.
Jeśli masz ochotę usiąść, przygotuj się na nieco większy rachunek.
Ile zapłacisz, wszystko zależy od miejsca i sposobu zamówienia. Jeśli siedzisz, zazwyczaj możesz zamawiać i płacić przy stole, ale jeśli stoisz, zasady mogą być różne. W większości przypadków zamawiasz i płacisz w kasie, a następnie pokazujesz rachunek osobie przygotowującej kawę.
W innym przypadku zamawiasz w barze, pijesz kawę, a następnie powiadamiasz osobę w kasie, co zamówiłeś.
Polecam poświęcić chwilę, zobaczyć, co robią inni.
W większości lokali najpierw musisz zapłacić za kawę, a następnie okazać dowód zakupu osobie przygotowującej kawę.
Może taka praktyka wydawać się komuś dziwna, jednak jest to dobry sposób, aby upewnić się, że każdy jednak płaci za zamówioną kawę. Jeśli nie znasz języka włoskiego, oto formuła łatwa do opanowania: „Un ......... (nazwa kawy), per favore!”, per favore! ....... (nazwa kawy) poproszę! 


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata

 
Share:

19 komentarzy

Agnieszka Zielińska pisze...

Dużo cennych informacji. Dziękuję:)

Kalejdoskop Renaty pisze...

Cieszę, że się podoba :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Margeta pisze...

Prowadzi Pani cudowny blog. Dzięki Pani każdy mój wyjazd do Italii jest pełniejszy i ciekawszy. Ten artykuł o kawie jest świetny. 20 lat temu połknęłam bakcyla jakim jest Italia, więc i moje picie kawy obecnie jest typowo włoskie :). Drugim wspaniałym włoskim specjałem są ich lody.

Kalejdoskop Renaty pisze...

Cieszę się niezmiernie, że mój blog się podoba 😉 Dziękuję bardzo za komplement.
Pozdrawiam serdecznie 😉

Renata

Unknown pisze...

Kawa we Włoszech to mistrzostwo świata.

Kalejdoskop Renaty pisze...

Zgadzam się ;-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

ula pisze...

Coś wspaniałego Pani robi..dla mnie , te zapachy czuję w każdym słowie, w kazdym zdjęciu.....kocham Italię, tam mam córki i wnusie malusie <3

Unknown pisze...

Uwielbiam kawę, a jeszcze z opowiescami o Włoszech smakuje wybornie. Pozdrawiam

Madzia pisze...

Byłam ostatnio pierwszy raz we Włoszech, a dokładnie w Mediolanie i się zakochałam. Dwa smaki które kojarzą mi się z Włochami do wyjątkowe Caffè Doppio z kawiarni, którą mieliśmy przed hotelem i aperol wypity na placu z widokiem na katedrę Duomo.

AdvancedFood pisze...

Zdecydowanie nie wyobrażam sobie życia bez kawy :) Mieszkałam we Włoszech i w Turcji i pod względem picia kawy w obu krajach czułam się jak ryba w wodzie :)

Kalejdoskop Renaty pisze...

Miło mi to czytać :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Anonimowy pisze...

na lotnisku, dla pokonania stresu przed lotem zamówiłam caffe corretto. Con? Sambuca, per favore. Barman łapał wielką butelkę (większą niż 750 ml), przechylił i chlusnął do filiżanki - do pełna. Lot minął bez problemu :-)

Kalejdoskop Renaty pisze...

W takim razie dobrze zrobił😉

Pozdrawiam serdecznie


Renata

Anonimowy pisze...

To u nich normalne;) W Lodziarni Giolitti w boskim Rzymie, na pytanie przystojnego sprzedawcy nakładającego lody: Con panna? Si,per favore, dostaję olbrzymią! czapę bitej śmietany, wprost spadającą z mojego rożka. I zawsze i wszędzie uśmiech. Innym razem, gdy zaciekawiona spoglądałam na półmisek na sąsiednim stoliku w trattorii Tre Scalini na Zatybrzu, mili sąsiedzi natychmiast przysiedli się do nas z tym pólmiskiem, częstując i opowiadając o rzymskiej kuchni. Za to też kocham ten kraj! Mam teraz nadzieję, że ta straszna pandemia. która tak mocno dotknęła ten piękny kraj i jego wspaniałych mieszkańców, skończy się i znów wróci życie. Proszę się trzymać, pani Renato. Pozdrawiam znad zatoki gdańskiej.

Elwira pisze...

Super przewodnik o rodzajach i sposobach parzenia kawy... Kawa od wielu lat jest moim ulubionym napojem, którym rozpoczynam każdy dzień... Preferuję espresso połączone z małą kawą..., gdyż daje i moc i trochę większą ilość tego boskiego napoju.
Ale warto zapoznać się z pozostałymi, żeby wiedzieć co się zamawia... Dziękuję!

Kasia pisze...

Nie znałam wszystkich rodzajów, moja ulubiona kawa to macciato

Kalejdoskop Renaty pisze...

Też nie wyobrażam sobie życia bez kawy ;-)

Pozdrawiam

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

Nie istnieje kawa macciato, a macchiato (czyta się makiato).Chociaż niektórzy z upodobaniem czytają „macziato”

Pozdrawiam

Renata

Anonimowy pisze...

Świetny tekst. Brawo!

Kalejdoskop Renaty