poniedziałek, 11 czerwca 2018

Vaporetto, czyli tramwaj wodny w Wenecji — wszystko co musisz wiedzieć

W Wenecji możesz chodzić albo płynąć. Nie ma samochodów, a rowery są zabronione(oprócz niektórych wysp)!
Można płynąć tramwajem wodnym zwanym vaporetto lub jeśli nie brakuje Ci pieniędzy, możesz wziąć taksówkę wodną lub gondolę.
Tramwaje wodne są odpowiednikiem autobusów i metra na lądzie. 

Tramwaj wodny jest główną formą transportu publicznego oraz najlepszym sposobem na przemieszczanie się po Wenecji. 
Podróżowanie kanałami jest najłatwiejszym sposobem poruszania się po mieście, a vaporetto najbardziej opłacalnym środkiem transportu miasta. 
To super sposób na zwiedzanie Wenecji, kiedy bolą już nogi albo jest tak gorąco, że nie chce się chodzić. Można siąść wygodnie i podziwiać przez okno piękno kanałów. 
A jak się jeszcze Ci się poszczęści i uda Ci się zająć miejsca siedzące na tyle tramwaju poczujesz się prawie jak w gondoli — tyle że wyniesie Cię to znacznie taniej. 

Wenecja to niewielkie miasto, w którym można dojść prawie do niemal dowolnej ulicy, placu, zabytku lub hotelu w zabytkowym centrum. Ale są chwile, kiedy będziesz chciał skorzystać z vaporetto np.:
 • Jeśli przebywasz poza centrum na wyspie takiej jak Lido lub Giudecca; 
 • Jeśli chcesz odwiedzić wyspy Laguny, w tym np. kolorowa Burano;  
 • Jeśli chcesz podziwiać kanał Grande z wody, a nie stać Cię na gondolę;  
 • Kiedy jesteś zmęczony po całym dniu zwiedzania i jesteś gotów zapłacić za podróż powrotną do dzielnicy, w której mieszkasz.
 ACTV, publiczny organ transportu w Wenecji czynny jest codziennie od 6.00 do 21.00, zaś linia nr 1 do godz. 24.00.
Tutaj znajdziesz rozkład jazdy.

TYPY TRANSPORTU

Transporty w Wenecji mają cztery typy łodzi pasażerskich.

Vaporetto

Słowo „vaporetto” jest często używane w znaczeniu jakiegokolwiek autobusu wodnego ACTV, ale oficjalnie termin ten odnosi się do statków jednopoziomowych o płaskim pokładzie, takich jak np. łodzie linii 1 (z Canale Grande do Lido) i linii 2 (Canale Grande i kanał Giudecca). 
Te vaporetti są w pełni dostępne dla wózków inwalidzkich, wózków spacerowych, wózków dziecięcych i bagażu na kółkach, a pomiędzy wejściem i kabiną pasażerską nie ma żadnych schodów. 
Statki mają pośrodku duże otwarte przestrzenie, przy granicy z pokładem, gdzie pasażerowie mogą stać i cieszyć się świeżym powietrzem. Niewielka część wypoczynkowa otwarta znajduje się na rufie, tuż za kabiną. W starszych vaporetti siedzenia są również dostępne na dziobie. Łukowe siedzenia zostały wyeliminowane na nowszych łodziach, ponieważ nieświadomi pasażerowie czasami stają i blokują widok załodze. 
Średnia pojemność vaporetto wynosi 230 pasażerów. 
Nie posiadają one toalet.

ACTV motoscafo

ACTV motoscafo są bardziej usprawnione i chronione przed czynnikami natury niż vaporetti. Mają przednie i tylne kabiny pasażerskie zagłębione w kadłubie.
Są wykorzystywane na trasach takich jak 4.1 / 4.2 i 5.1 / 5.2 - linie, które poruszają się poza osłoniętymi wodami Wielkiego Kanału, Kanału Giudecca i dorzeczem Świętego Marka.
W ostatnich latach, wejścia na pokład na motoscafi zostały przeprojektowane i udoskonalone dla wózków inwalidzkich. 

Schody prowadzą do kabin pasażerskich, gdzie widoki są ograniczone wysokimi i wąskimi oknami. Średnia pojemność motoscafo wynosi 160 pasażerów. 
Motoscafi nie mają toalet.

ACTV Motonave Linea LN (pojedynczy pokład)

Na kilku liniach, takich jak np. Linea 12 na Murano, Burano i bardziej odległe punkty na Lagunie Weneckiej ACTV używa jednopokładowe motonawi, które wyglądają jak szerokie vaporetti. Łodzie są dostępne dla wózków inwalidzkich i mają duże kabiny z podwójnymi korytarzami. Jest też kilka miejsc na świeżym powietrzu na rufie. Średnia pojemność motonave wynosi 600 pasażerów. W przeciwieństwie do konwencjonalnych tramwajów wodnych, te łodzie mają toalety.

ACTV Motonave (podwójny pokład)

Dwupoziomowe motonawi operują między Wenecją S. Zaccaria Pietà (niedaleko Piazza San Marco), Lido i przedmieściami w północnych rejonach Laguny Weneckiej.
Statki przystosowane są dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Mogą pomieścić nawet do 1200 pasażerów.
 

Uwaga: Wszystkie przedstawione powyżej statki pasażerskie są obsługiwane przez ACTV, i wszystkie korzystają z tych samych taryf i biletów. Ntomiast na promy samochodowe ACTV obowiązują inne taryfy.

JAK PODRÓŻOWAĆ ?

Jazda vaporetto, motoscafo lub motonave w Wenecji nie jest bardziej skomplikowana niż jazda metrem, lub autobusem miejskim.
Oto co musisz wiedzieć przed podróżą publicznym autobusem wodnym:

1.Poszukaj przystanku ACTV.

Przystanki autobusów wodnych ACTV są wyświetlane na większości map, a podczas spaceru po mieście często pojawiają się znaki wskazujące przystanki tramwaju wodnego.
Przystanki łatwo rozpoznać po
pływających żółto-białych platformach.
Upewnij się, że zatrzymałeś się na odpwiednim przystanku.
Na większych przystankach, które mają wiele platform, poszukaj znaków, które wskazują numery łodzi i kierunek podróży (np. Nr 1 w kierunku San Marco lub Piazzale Roma).

2. Kup bilet.

Jeśli planujesz przebywać w Wenecji dłużej niż kilka dni i często korzystać z transportu publicznego, kup abonament, który umożliwia tańsze podróżowanie.
Bilet jednorazowy kosztuje 7,50 EUR, w tym bagaż o wadze do 150 cm. Bilet jest ważny przez 75 minut.W tym czasie możesz zmieniać linie vaporetto. Bilet zaczyna działać od momentu pierwszego użycia i korzysta się do woli z wszystkich środków komunikacji na terenie całej Wenecji i nie tylko.
Bilety terminowe są najlepszym ekonomicznym rozwiązaniem dla osób, które chcą podróżować po Wenecji i jej okolicach środkami transportu publicznego ACTV. 

Pozwalają one na nieograniczoną liczbę podróży i mogą być wykorzystywane na wszystkich środkach transportu linii żeglugowych ACTV (z wyłączeniem wycieczek do lub z lotniska Marco Polo i People Mover) oraz autobusów Lido.

Ceny biletów:

7,50 euro – bilet ważny przez 75 minut (można się przesiadać)

5,00 euro - pojedynczy bilet ale tylko na wybranych trasach:

 • Lido S.M. Elisabetta - S.Elena lub Giardini;
 • S.Marco S.Zaccaria - S.Servolo; 
 • S.Marco S.Zaccaria - S.Giorgio; 
 • Zattere -Palanca; 
 • Murano Colonna - Cimitero lub Fondamente Nove 
 • Chioggia - Pellestrina.

10,00 euro - bilet w tą i z powrotem, ale tylko na wybranych trasach:

 • Lido S.M. Elisabetta - S.Elena lub Giardini;
 • S.Marco S.Zaccaria - S.Servolo; 
 • S.Marco S.Zaccaria - S.Giorgio; 
 • Zattere - Palanca; 
 • Murano Colonna - Cimitero lub Fondamente Nove 
 • Chioggia - Pellestrina.

Ceny abonamentów turystycznych:

 • 20 euro – bilet ważny 1 dzień
 • 30 euro – bilet ważny 2 dni 
 • 40 euro – bilet ważny 3 dni 
 • 60 euro – bilet ważny 7 dni  
 • 22,00 euro - bilet dla młodzieży posiadjących kartę Rolling Venice*
Dzieci do lat 6 liniami ACTV pływają za darmo. Dzieci od 6 lat i więcej płacą za bilet pełną cenę, jak dorośli.
Powyższe ceny i bilety całodzienne nie obowiązują na trasach z/na lotnisko Marco Polo w Wenecji. Za dodatkową opłatą w wysokości 6,00 € za podróż w jedną stronę lub 12 € za podróż w obie strony, wszystkie bilety czasowe (1, 2, 3 i 7 dni od pierwszego dnia) mogą być stosowane na przejazdy docelowe na lotnisko Wenecja Marco Polo. 

Transport bagażu, którego suma trzech wymiarów nie przekracza 150 cm, jest wliczona w cenę.
Inne zasady obowiązują także na liniach 16, 19 i 21 oraz na linii do kasyna.


Warto wiedzieć!
*Karta Rolling Venice jest specjalnym przewodnikiem z weneckimi atrakcjami i ze zniżkami w wielu miejscach. Skierowany jest do młodych ludzi w wieku od 6 do 29 lat. Kosztuje 6€. Mając tę kartę, można nabyć 72-godzinny bilet na komunikację za 22€ (nieograniczone korzystanie z transportu publicznego na wszystkich liniach miejskich — z wyjątkiem linii autobusowych do i z lotniska Marco Polo), czyli tyle, co kosztuje bilet na 12 godzin. 
Dopłacając do karty Rolling Venice:
 • 28,00 € będziemy mieć: 72-godzinny bilet na komunikację + 3-dniowy karnet młodzieżowy + transport z lotniska MARCO POLO w jedną stronę;
 • 34,00 € bedziemy mieć: 72-godzinny bilet na komunikację + 3-dniowa przepustka młodzieżowa + transport z lotniska MARCO POLO w tą i z powrotem.
Jeśli więc mieścimy się w przedziale wiekowym i zamierzamy poruszać się dość sporo komunikacją, łatwo policzyć, że zakup karty jest bardzo opłacalny. Więcej informacji tutaj.

3. Skasuj bilet.

Nie zapomnij skasować biletu — zeskanować. Karty należy skanować za każdym razem, gdy chcemy płynąć tramwajem. Mówią nam one, ile jeszcze czasu nam pozostało, jeśli chcemy się przesiąść. 
Skanery znajdują się zawsze przed wejściem do platformy — przystanku. Kary za brak skasowanego biletu są wysokie, a kontrole zdarzają się często. 
Na każdym przystanku ACTV znajdziesz biały elektroniczny czytnik do biletów przy wejściu na platformę pływającą — przystanek. Przytrzymaj bilet naprzeciw czytnika biletów i słuchaj sygnału dźwiękowego lub zaczekaj, aż zaświeci się zielone światło. Uwaga: na większych stacjach ACTV możesz zobaczyć również zielone czytniki biletów — są to urządzenia „tylko do odczytu”, które pozwalają sprawdzić, ile pozostało nam czasu, nie odejmują one opłaty ani nie potwierdzają Twego biletu na aktualną podróż.

4.Przejdź przez pomost na platformę.

Wejdź do poczekalni.

WSKAZÓWKI

Kilka wskazówek, które pomogą Ci w podróży Tramwajem wodnym.

1. Planuj z wyprzedzeniem, a zaoszczędzisz pieniądze. 

Opłaty za przejazdy łodzią ACTV dla zwiedzających są wysokie: jako turysta zapłacisz 5 razy więcej od rezydenta za pojedynczy bilet na tramwaj wodny. 
Na szczęście możesz znacznie zmniejszyć koszty dzięki abonamentom, które oferują nieograniczoną liczbę podróży łodzią na okres od 12 godzin do 7 dni. 
Na przykład dzięki karcie od 12 do 24 godzin możesz sobie zaplanować wycieczkę na wyspy laguny. Płynąc na Burano, możesz zatrzymać się na cmentarzu w San Michele, następnie na Murano, i na samym końcu wyspy Burano i Torcello. 

2. Nie jedź, gdy możesz chodzić. 

Jak wspomniałam już wcześniej w tym artykule, Wenecja jest miastem zwartym, a poruszanie się po mieście jest szybsze niż korzystanie z tramwaju wodnego. Użyj vaporetti, motoscafi i motonavi, kiedy tylko ich potrzebujesz (na przykład, aby dotrzeć do wysp Laguny), ale oszczędzaj czas i pieniądze, chodząc, kiedy tylko możesz. 

3. Walizki 

W tramwajach wodnych możesz przewozić jedną sztukę bagażu o łącznej długości, szerokości i wysokości 150 cm. W przypadku większej ilości bagażu lub większej walizki może być konieczne wniesienie opłaty za przejazd. Zapytaj sprzedawcy w kabinie biletowej lub marynarza na tramwaju wodnym, kiedy wsiadasz na pokład.
Bilet zaczyna działać od momentu pierwszego użycia i korzysta się do woli z wszystkich środków komunikacji na terenie całej Wenecji i nie tylko. 

4.Najważniejsze Linie

  • Linia numer 1 - najwolniejszy z tramwajów, kursuje od Piazzale Roma przez wszystkie (z wyjątkiem jednego) przystanki na Canale Grandę, wzdłuż wybrzeża San Marco do Santa Elena i na Lido. 
  Warto za kilka euro wsiąść właśnie w ten tramwaj wodny na Piazzale Roma — zdążysz wszystko zobaczyć, sfotografować i zapamiętać.
  Nie zważaj na tłok (to w końcu miejski tramwaj), popłyń aż do ostatniej stacji na wyspie Lido. A później z powrotem. Podróż potrwa ok. 1,5 godziny.
  Z tym niewielkim kosztem, nie wstając z miejsca, zwiedzisz całą Wenecję od strony Dużego Kanału.
  Sporo ludzi podróżuje tym tramwajem wodnym, więc warto się ustawić przy burcie, by zrobić dobre zdjęcia.
  • Linia numer 2 - najszybszy sposób przebycia odległości między San Marco a stacją kolejową lub Piazzale Roma. Od Rialto jedzie przez Rio Nuovo i Rio Foscari do końca Canal Grande, a następnie przez San Marco na Lido. Zatrzymuje się na Canal Grandę tylko 6 razy ( Linia 1 aż 14 razy). 
  • Linia numer 12 - łączy wyspy północne z Fondamente Nuove.

   Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie poczytać o:
   Andare per bacari a Venezia - co to znaczy ?
   Burano
   Dlaczego kocham Wenecję ? Jak pokochać Wenecję ?
   Duże ręce w Wenecji
   Giudecca - powiew świeżości
   Gondole w Wenecji za 2 € - możliwe czy nie ?
   Libreria Acqua Alta - może najdziwniejsza księgarnia świata?
   Noclegi w Wenecji
   Nowy punkt widokowy Wenecji - T Fondaco dei Tedeschi
   Pellestrina nieznany zakątek
   Sant' Erasmo - ogród Wenecji
   Scala Contarini del Bovolo - najsłyniejsza klatka schodowa Wenecji
   Torcello - mała perła laguny weneckiej
   Wenecja na talerzu, czyli czego nie można przegapić kulinarnie w Wenecji
   Wenecja. Dzwonnica św. Marka
   Wenecja. Spacer po Ghetto Weneckim
   Wenecja. Spacer po wyspie San Giorgio Maggiore  

   Zimowy spacer w pobliskiej Sottomarina
    Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
   • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
   • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
   • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
   • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
   Pozdrawiam

   Renata

   Share:

   6 komentarzy

   Unknown pisze...

   witaj Renata, Wartościowe informacje które b.mi po mogły 😉
   niestety kożystałam z wodnej publ icznej komunikacji i pech zgubiłam bilet... Uwaga dla wszystkich, 75 euro kary bez dyskusji🤤. niestety brak paragonu w tym wszystkim nie poprawił sytuacji.... Uważajcie!! tylko 5 dni na zapłacenie kary

   Joanna Czogala pisze...

   Pani Reniu, bardzo pomocne informacje . Bede w Wenecji od 11-15 września . Skorzystam z zawartych informacji na pewno. Pozwoli Pani,ze odezwę sie na pw gdybym miała jakieś pytania lub problem . Pozdrawiam serdecznie :-)

   Kalejdoskop Renaty pisze...

   Cieszę się niezmiernie, że się przyda. Jeśli nie będę zajęta w tym czasie, to nie ma problemu.
   Miłego zwiedzania.

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Dziecko Słońca pisze...

   WItam! Przeczytałm wiele blogów, a na ten natrafiam przypadkiem planując swoją wycieczkę do Wenecji ;) Świetne zwięzłe teksty! Czyta się szybko, przyjemnie, a co najważniejsze- z ogromną dawką informacji! Pozdrawiam Panią serdecznie i dziękuję za inspirujące teksty!

   Kalejdoskop Renaty pisze...

   Bardzo dziękuję za ten komentarz!Kiedy ktoś mi pisze takie rzeczy, to serce rośnie!
   Pozdrawiam serdecznie, Renata

   Anonimowy pisze...

   Dziękuję bardzo za przydatne info. Przypadkowo natrafiłam na Pani blog. Wybieram się z 10-letnią córką do Włoch. Jeden dzień zaplanowaliśmy w Wenecji. Marzenie córki wkrótce się spełnieni ☺️
   Serdecznie pozdrawiam,
   Karolina z Zosią

   Kalejdoskop Renaty