Jest to bez wątpienia jedno z piękniejszych miejsc, gdzie miałam okazję wypić aperitif. Wyobraź sobie, że siedzisz na szczycie arcydzieła Palladio, popijasz aperitif i podziwiasz widok na miasto, z wieżą zegarową, która czuwa nad tobą.
Co może być lepszego niż aperitif na szczycie renesansowego budynku?
Nie dajcie się jednak zwieść nazwie bazylika. To nie jest kościół ani w aspekcie, ani w funkcji. Bazylika Palladiańska nie została zbudowana jako kościół, lecz jako miejsce spotkań dla Wielkiej Rady, jest to dawna Sala Sprawiedliwości miasta Vicenzy.
Potężna, monumentalna budowla, będąca przez wieki centrum życia politycznego i gospodarczego miasta, wznosi się przy Piazza dei Signori.
Mniej więcej w połowie 1500 roku rada miasta Vicenzy wynajęła młodego miejscowego architekta do odbudowy starego Palazzo della Ragione, który był pierwotnie dużym budynkiem z cegły.
Tym architektem był Andrea Palladio.
Andrea Palladio „owinął” stare ściany gotyckiego budynku dwupiętrowym portykiem charakteryzującym się marmurowymi kolumnami.
Pomysł Palladio opiera się na konstrukcji wykonanej z zachodzących na siebie łuków, w której dominującym elementem jest łuk otoczony dwoma prostokątnymi bocznymi otworami o zmiennej szerokości. Taka struktura ma nawet swoją nazwę w architekturze, nazywa się „Serliana”. Jej nazwa pochodzi od architekta Sebastiano Serlio (1475–1554/1555), który opisał tę typologię architektoniczną, znaną od czasów starożytnych, w „Traktacie o architekturze”.
Dach pokryty miedzią w kształcie odwróconego kadłuba statku inspirowany był dachem Palazzo della Ragione (Pałac Rozumu) w Padwie.
Zrekonstruowany budynek został nazwany przez samego Palladio bazyliką — artysta został natchnięty modelem rzymskiej bazyliki do użytku obywatelskiego.
Budynek jest imponujący, ale tylko w jego wnętrzu można dostrzec ogromne rozmiary loggii.
W hali na pierwszym piętrze odbywają się wystawy czasowe, a na dachu znajduje się ukryty taras. Na tarasie funkcjonuje bar, który oferuje spokojną chwilę wytchnienia od zgiełku miasta na dole. Wspaniały pomysł na luksusowy wieczór, za przystępną cenę.
Żeby tam wejść musisz zapłacić za wejście do bazyliki. 4 € za bilet, ale jeśli zapłacisz 5 €, otrzymasz kartę sezonową i możesz tam chodzić kiedykolwiek chcesz.
Jest to prawdopodobnie najbardziej znany bar dachowy Vicenzy.
Z mężem spędziliśmy tam przyjemną godzinę przed kolacją, sącząc aperitif przy stole na szczycie Bazyliki Palladiańskiej. Na szczęście pogoda była piękna, temperatura idealna, więc mogliśmy się dobrze cieszyć chwilą.
Czytałam też, że można wynająć taras na prywatne imprezy i wesela.
Bazylika Palladiańska została wpisana przez UNESCO na listę dóbr światowego dziedzictwa w 1994 roku, a w 2014 roku stała się pomnikiem narodowym.
W latach 2007–2012 bazylika była przedmiotem ważnej renowacji architektonicznej w celu zachowania struktury i uczynienia budynku funkcjonalnym.
INFORMACJE
Adres:
Piazza dei Signori, Vicenza
Godziny otwarcia:
Bazylika Palladiańska jest otwarta dla publiczności od 19 kwietnia 2019 roku do 6 stycznia 2020 r., od wtorku do niedzieli.
Taras może być zamknięty dla publiczności lub podlegać zmianom otwarcia i zamknięcia w przypadku złej pogody lub ze względu na potrzeby organizacyjne.
Godziny otwarcia (ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem):
- od 19 do 25 kwietnia 2019 r., od godziny 10.00 do 16.00 (otwarta w poniedziałek wielkanocny);
- od 26 kwietnia do 19 maja 2019 r., we wtorek, środę i czwartek od godziny 10.00 do 16.00 oraz w piątek, sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 16.00 i od godziny 18.00 do 22.00;
- od 18 maja do 25 sierpnia 2019 r., z okazji festiwali we wtorek, środę i czwartek od godziny 10.00 rano do 6 po południu (od 16.00 do 18.00 tylko loggia i salon); Piątek, sobota i niedziela od godziny 10.00 do 22.00 godziny (od 16.00 do 18.00 tylko loggia i salon);
- od 21 maja do 30 września 2019 r., od wtorku do niedzieli od godziny 10.00 do godziny 16:00;
- od 1 października 2019 r. do 6 stycznia 2020 r., od wtorku do niedzieli od godziny 10.00 do godziny 15:00.
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
- Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
- Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
- Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
- Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Renata
Brak komentarzy
Prześlij komentarz