środa, 3 lutego 2021

Palermitańskie ciekawostki. Komnata Cudów

Są miejsca tak wyjątkowe na świecie, że naprawdę trudno je sobie wyobrazić, nawet gdy opisują je szczegółowo i nawet gdy widzieliście je uwiecznione na dziesiątkach zdjęć. Miejsca, które nie mają sobie równych i które absolutnie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Palermitańskie ciekawostki. Komnata Cudów
Jednym z takich miejsc jest Komnata Cudów (lub Niebieski Pokój) w Palermo, jedno z niesamowitych i sugestywnych odkryć dokonanych w ostatnich latach w stolicy Sycylii. A najbardziej niewiarygodne jest to, że zostało odkryte całkowicie przypadkowo podczas prac konserwatorskich XVIII-wiecznego budynku w Ballarò, kilka kroków od słynnego targu w Palermo. Odkrycie, które było zaskoczeniem dla właścicieli samego budynku. To urokliwe miejsce, zwane również jako Niebieski pokój, ujrzało światło dzienne dopiero w 2003 roku.

W jednym z pomieszczeń pod grubą warstwą tynku, który rozpadał się pod wpływem infiltracji wody, kryły się ciemnoniebieskie ściany pokryte srebrnymi arabskimi napisami i złotymi zdobieniami.
Po dokładnych badaniach stwierdzono, że prawdopodobnie miejsce było poświęcone modlitwie i medytacji lub było wykorzystywane do rytuałów ezoterycznych, bądź masońskich. Liczne symbole nie są całkowicie przypadkowe, ale zostały skrupulatnie umieszczone. Począwszy od pism — czytając od prawej do lewej, pisma są w języku arabskim, ale czytając od lewej do prawej — są w języku łacińskim i w obu językach odnoszą się do religii i Boga.
Kwadratowy plan komnaty charakteryzuje się powtórzeniem liczby 7 — idealnie kwadratowe pomieszczenie ma wymiary 3,5 metra na 3,5 metra. Istnieje siedem linijek pisma, na każdej ścianie jest siedem dekorowanych lamp oraz w sumie siedem otworów: drzwi i okien. Miejsce to jest dowodem dużego wpływu kultury arabskiej i islamu na Palermo.

Na ścianach odkryto również zwrot, który powtarza się jak mantra: „To, czego chce Bóg, się dzieje, a to, czego Bóg nie chce, nie dzieje się”. Zdanie jest zaczerpnięte z maksym przypisywanych Prorokowi Mahometowi, mówi o dużej duchowości i przywołuje rodzaj pojednania z samym sobą i ze Światem.

Sycylia była pod dominację arabską między IX a XI wiekiem naszej ery. Arabowie wybierali często Palermo na centrum swoich interesów. Nie jest więc przypadkiem, że wiele budynków w mieście charakteryzuje się stylem doskonale wpisującym się w świat islamu. Jednak z przeprowadzonych badań wynika, że ​​dekoracje wnętrza Komnaty Cudów pochodzą z XIX wieku.

Ostatniego odkrycia dokonał muzyk, Giuseppe Mazzamuto, który nakładając przezroczystą partyturę na arabskie pismo i wypełniając okrągłe litery, odkrył sekwencję nut — „niebiańską” melodię, którą można przeczytać i zagrać od prawej do lewej i na odwrót.

Początkowo historycy uznali komnatę za meczet, ze względu na kubiczny kształt i balkon zorientowany w kierunku Mekki, ale użycie pigmentu niezwiązanego z muzułmańską świętością i jego pozycja w nieszlachetnym pałacu doprowadziło do nieokreślenia wyłącznie religijnego znaczenia, zakładając, że jest to raczej typ „Tureckiego pokoju” podobnego do tego już w Chińskim Pałacu. W czasach, kiedy prawdopodobnie powstała komnata, modą europejską było urządzanie pokoi o orientalnym klimacie. O ile wyraz dekoracyjny jest zgodny z XIX-wiecznym, o tyle brak płytek ściennych charakteryzujących tego typu pomieszczenia pozostawił otwarte tłumaczenia na dalsze hipotezy.

Komnata powstała prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku i według niektórych uczonych była dekorowana przez miejscowego rzemieślnika, który nie zając języka arabskiego, popełnił błędy w fazach kopiowania.

Komnata Cudów znajduje się na trzecim piętrze, rzut beretem od Palazzo dei Normanni.

Gdy tylko weszłam do środka, pierwszą rzeczą, o której pomyślałam, było „Wow, che meraviglia (Wow, cudownie!)”. Kilka sekund później odkryłam, że nazwa Komnata Cudów została nadana właśnie na podstawie tego okrzyku, który wykonało wielu.
Palermitańskie ciekawostki. Komnata Cudów
Właściciele zdecydowali się przekształcić komnatę w małe domowe muzeum, umawiając się na Facebooku za pośrednictwem strony Camera delle Meraviglie .(Mnie się udało zobaczyć komnatę w grudniu w 2019 roku. Ponoć teraz jest zamknięta). Komnata Cudów to pomieszczenie znajdujące się wewnątrz prywatnego domu. Wizyty  zatem nie zawsze są możliwe, ale są okresowo organizowane przez właścicieli i stowarzyszenie Terradamare. Bilet kosztuje  10 euro i pomaga wnieść wkład w niezbędne i dalsze prace renowacyjne pomieszczenia. 

Oprócz niebieskiej sali można również zwiedzić sąsiednie sale z posadzkami z majoliki oraz oryginalne sklepienia w stylu Liberty, które przypominają dekoracje Salvatore Gregorietti w pobliskim Palazzo dei Normanni.

Adres:

La Camera delle Meraviglie
via Porta di Castro 239, Palermo

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty