wtorek, 26 stycznia 2021

Weneckie ciekawostki. Labirynt Borgesa

Czy wiecie, że w Wenecji można znaleźć labirynt z bukszpanu?
Czy słyszeliście o labiryncie Borgesa?
Weneckie ciekawostki. Labrirynt Borgesa
Labirynt znajduje się na wyspie San Giorgio Maggiore z dala od zgiełku placu św. Marka i jest jednym z najbardziej ustronnych miejsc Wenecji. Zajmuje ok. 2.300 metry kwadratowe i składa się z 3.250 drzew bukszpanu o wysokości ok. 90 cm.
Weneckie ciekawostki. Labrirynt Borgesa
Labirynt został zainaugurowany w 2011 r. dzięki współpracy Fundacji Cini i Fundación Internacional Jorge Luis Borges*. Znany argentyński pisarz, autor m.in. opowiadania „Ogród o rozwidlających się ścieżkach”, był bardzo zakochany w Wenecji, w jej labiryncie ulic i kanałów, jej historii i wszechstronności.
Dwadzieścia pięć lat po jego śmierci miasto zapamiętało i złożyło mu hołd budując rekonstrukcję pierwszego labiryntu ogrodu zbudowanego w 2003 r. w Mendozie przez architekta Randolla Coate'a.
To „zielone arcydzieło” jest pełne duchowych znaczeń. Spacerując w nim, wkraczasz do intymnego świata. Na ścieżce o długości nieco ponad kilometra można zobaczyć symboliczne przedmioty, drogie argentyńskiemu pisarzowi, obecne w wielu jego pracach, takie jak lustra, dwie klepsydry, kij, tygrys, ogromny znak zapytania oraz odczytać nazwisko Borgesa uformowane w dwóch przeciwnych kierunkach.
Borgesa fascynowały labirynty i w jednym ze swoich opowiadań „
Ogród o rozwidlających się ścieżkach” pojawia się postać — Ts'ui Pên — która chce wykonać dwa zadania w swoim życiu — napisać zawiłą powieść i zbudować zawiły labirynt, „w którym zgubiliby się wszyscy ludzie”. Jednak labirynt Borgesa na San Giorgio nie ma na celu zgubienia się, ale jest przestrzenią kontemplacyjną, która pozwala tym, którzy wędrują po jego krętych ścieżkach, zastanowić się nad życiem, odzyskać wewnętrzny spokój i ostatecznie odnaleźć siebie.
Miejsce, które zostało udostępnione również osobom niewidzącym. Na pamiątkę utraty wzroku, które uderzyło również pisarza — w kierunku wyjścia prowadzi poręcz ze znakami Braille'a.
Labirynt można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, który zna wyjście. Pomimo złożoności struktury, zagubienie się tutaj jest prawie niemożliwe. Labirynt jest głównie artystycznym symbolem tego, jak ludzie czuli się zgubieni i opuszczeni w XX wieku, ponieważ stracili centrum, na którym mogliby polegać i byli zahipnotyzowani, ponieważ postrzegali rzeczywistość jako nieczytelną plątaninę. Jeśli kiedykolwiek czułeś się w ten sposób w swoim życiu, spacer po tym tajemniczym labiryncie — może po prostu pokazać ci wyjście.
Możesz się tam dostać z Piazza San Marco tramwajem wodnym w kilka minut.
 
Jorge Luis Borges urodzony 24 sierpnia 1899 roku w Buenos Aires jest jednym z najbardziej renomowanych reprezentantów literatury łacińskiej. Poeta, eseista i autor opowiadań tworzył w wielu językach, ale nasłynniejsze dzieła, które na stałe weszły do kanonu literatury światowej, tworzył w swoim macierzystym języku hiszpańskim.Jorge Luis Borges jest jednym z czołowych autorów XX wieku. Tak ważnym, że w środowiskach niezwiązanych z literaturą zaczęto stosować termin borgesowski- rywalizujący z terminem kafkowski - na określenie postrzegania egzystencji jako niekończącego się labiryntu bez wyjścia.

Venezia, Fondazione Giorgio Cini
Isola di San Giorgio Maggiore
+39 041 2710229
+39 041 5223563
fondazionegiorgiocini@pec.it
www.cini.it

Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata
Share:

1 komentarz

Jak się całować pisze...

Wygląda przepięknie ;)

Kalejdoskop Renaty