niedziela, 3 lipca 2022

Balbido-Rango – nieznane Trentino

Przyznaję, że mam słabość do górskich wiosek. Jeśli lubisz je tak jak ja, to będąc nad jeziorem Garda, nie możesz pominąć Balbido i Rango. 

Wiejski urok tych miejsc sprawi, że zakochasz się w ich każdym zakątku i z tego powodu będzie ci trudno powstrzymać się przed zrobieniem jakiegokolwiek zdjęcia. 

Werandy, zachwycające rzeźby z drewna, kolorowe kwiaty na oknach i drewniane stojaki pokryte kolbami.
Wiedziałam, że te dwa miasteczka są piękne, ale nie sądziłam, że aż tak. Są magiczne i ogromnie się cieszę, że odkryłam takie perełki. 

Zaledwie 25 kilometrów na północ od Riva del Garda klimat śródziemnomorski łączy się z alpejską przyrodą. To właśnie tam czekają na ciebie dwa piękne miejsca: Balbido i Rango. Dwie piękne miejscowości, do których warto przyjechać, by odpocząć na łonie natury i delektować się górskim klimatem. 

Balbido to typowa górska wioska, która zachowała ślady swojej tradycji chłopskiej. Znajduje się w zacisznej okolicy w mało uczęszczanej przez masową turystykę, przez co udało jej się zachować swoją tożsamość.

Balbido leży na wysokości 760 m n.p.m. Uważa się, że było schronieniem dla czarownic odpowiedzialnych za klęski żywiołowe, które często nawiedzały ten obszar. Do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku miało typowy charakter wiejskiego górskiego miasteczka, ale zostało ożywione przez liczne malowidła ścienne na zewnętrznych ścianach domów. Są to obrazy wykonane przez różnych artystów regionalnych przedstawiające urywki scen z życia codziennego, które przypominają historię i tradycję miasteczek zachodniego Trydentu. Malowidła ukazują zarówno stare rzemiosła, jak i freski, które opowiadają legendę o czarownicach z Val Marcia i świętej Justynie, patronki Balbido.

Rozglądaj się na wszystkie strony, żeby żadnego nie przegapić! Jest ich naprrawdę sporo, ponad 220!

Drugie miasteczko, do którego warto wstąpić to Rango, które znajduje się na wysokości 799 m n.p.m., przez co jest najwyższym i najstarszym zamieszkałym ośrodkiem w obszarze Bleggio.

Największym jego walorem krajoznawczym jest jego zwarta, rustykalna struktura miejska, charakteryzująca się wewnętrznymi dziedzińcami, arkadami i mostami. Jego początków można doszukiwać się w toponimie, który prawdopodobnie wywodzi się od celtyckiego „Randa”, czyli miejscowości położonej na granicy. W rzeczywistości znajduje się na skraju obszaru Bleggio, niedaleko  drogi do Passo Duron, która niegdyś łączyła zachodny Trydent z portem w Riva del Garda. Rango słynie także z jarmarków bożonarodzeniowych.

Aby poczuć atmosferę miasteczka, najlepiej po prostu pobłądzić jego uliczkami. Przy wejściu do miasteczka, koniecznie zwróć uwagę na budynek z eleganckim i wieloskrzydłowym oknem. Jest to pozostałość epoki renesansu, kiedy to przez Rango przechodził szlak handlowy łączący Val Giudicarie z portem w Riva del Garda, a później z Republiką Wenecką. W miasteczku szybko rzuci ci się w oczy czarny kolor wokół wielu okien. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wielu domach nie było kominka i to właśnie z okien wydobywał się dym domowego paleniska. Nie można powiedzieć, że wizyta w wiosce byłaby kompletna bez zatrzymania się przy kwadratowej fontannie na placu, gdzie kiedyś piły trzody lub gdzie czerpano wodę, aby ugasić ogień. Koniecznie zajrzyj do kościoła Santa Lucia i Muzeum Szkolnego, gdzie są zachowane obiekty i materiały dydaktyczne z pierwszej połowy XX wieku. Zatrzymaj się również, aby podziwiać dwa malowidła ścienne wykonane w całości z kawałków drewna, które przedstawiają młynek i kobietę niosącą na ramionach miedziane wiadra z wodą (craziadèi).

Jak dojechać do Balbido-Rango? 

Najlepszym sposobem dotarcia do miasteczek jest samochód.
Na poniższej mapie zaznaczyłam trasę z Riva di Garda do Balbido-Rango. 

Najlepiej przyjechać tu z samego rana, szczególnie jeśli pogoda jest dobra.
W drodze powrotnej polecam zatrzymać się nad jeziorem Tenno i w miasteczku Canale di Tenno

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata

Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty