wtorek, 24 kwietnia 2018

Średniowieczna wioska Canale di Tenno

Zwiedzanie Canale di Tenno oznacza cofanie się w czasie.
Kilka kilometrów od jeziora Garda można znaleźć chwile spokoju i relaksu w małym miasteczku ze średniowieczną duszą, w którym wydaje się, że czas się zatrzymał.
Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na Facebooku: Włochy po mojemu. 
Aby cieszyć się lepiej tą zaczarowaną wioską, proponuję przyjechać wcześnie rano, lub o zachodzie słońca, kiedy kolory są tak silne, że tworzą mistyczną atmosferę. Kiedy tam byliśmy, nie spotykaliśmy żywej duszy. Miło było zgubić się w uliczkach, słuchając tylko dźwięku własnych kroków. 
Canale di Tenno – to jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miasteczek we Włoszech, znajduje się niedaleko jeziora Garda w regionie Trydent Górna-Adyga. Obowiązkowy przystanek dla tych, którzy chcą zanurzyć się w miejscu, którym można pooddychać historią, sztuką i kulturą. Miejscowość położona jest na wzgórzu — z punktu widokowego można dostrzec początek jeziora Garda.
Historia mieściny sięga najprawdopodobniej 1211, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki na jej temat. Do tej pory miasteczko zachowało pierwotny plan urbanistyczny, składający się z czterech ulic, które zbiegają się na głównym placu, łącząc ze sobą wszystkie domy. Canale di Tenno to plątanina wąskich uliczek, szare domy z balkonami, podziemne przejścia, niskie i szerokie sklepienia, widoki na otaczające góry i jezioro Garda.
Dominują szare kamienie, prawie wszędzie, z wyjątkiem gór, gdzie dominuje zieleń gór Callino.
Ciemne drewniane balkony zdobią kwiaty, suche kolby, flagi, a uliczki są oznaczone znakami ze średniowiecznymi wersetami.
Wąskie brukowane uliczki, arkady — wszystko jak w średniowiecznych osadach z XIII wieku. Uwielbiam stare budynki, są strażnikami naszej przeszłości.
Po I wojnie światowej miejscowość została częściowo opuszczona. Miasteczko odrodziło się powoli po II wojnie światowej dzięki aktywnym działaniom artystycznym i kulturalnym.
Malarz Giacomo Vittone, który zakochał się w tej wiosce, spędził kilka lat swego życia nad jeziorem Garda i uwiecznił go w kilku swoich pracach.
Ma tu swoją siedzibę Casa degli Artisti (Dom Artystów) dedykowany Giacomo Vittone, który można zwiedzać bezpłatnie.
Rozkwita tu życie kulturalne, szczególnie dzięki inicjatywom Domu Artystów, a także dzięki wielu innym twórcom, którzy wybrali Canale na swoją letnią siedzibę.
W domu artysty dość często organizowane są kursy, wystawy, koncerty to także miejsce, gdzie spotykają się artyści.
Raz w roku, w drugim tygodniu sierpnia organizowane jest wydarzenie „Rustico medioevo”, w którym uczestnicy przebrani w stylu średniowiecznym przedstawiają przebieg dnia i typowe zajęcia sprzed setek lat.
Atutem miasteczka jest piękno otaczającego krajobrazu: na wysokości 428 metrów można podziwiać wspaniałe jezioro Garda, a także dotrzeć do jeziora Tenno, jednego z najczystszych odcinków wody w regionie Trentino, charakteryzującego się intensywnym turkusowym kolorem.
Canale di Tenno jest niczym wymarłe, nie ma tutaj dużo barów, hoteli i sklepów. Nie ma też tłumu turystów.
Obecnie liczba mieszkańców wynosi 50 osób, ludzie ci żyją poniekąd z turystyki.
W samym centrum miasteczka znajduje się niewielki sklepik z pamiątkami, a także maleńka piwniczka, która zmienia często wystrój.
W Canale odbywają się imprezy artystyczne organizowane z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie w Regionie Tenno (Natale nel Tennese) to imprezy dedykowane osobom, które wciąż zachowują w sercu żywą tradycję świąt i pragną je uczcić w duchu sztuki.
Od końca listopada w Canale odbywa się jarmark świąteczny — dokładne daty znajdziesz na stronie agencji Garda Trentino.
Zapraszam Was na porcję fotografii z tej „ perły Trydentu”.

JAK DOJECHAĆ ?

Do Canale di Tenno najlepiej dojechać samochodem. Miasteczko znajduje się tylko 11 km od Riva del Garda.
Najpierw musisz się dostać do miasteczka Riva del Garda.
Stamtąd z pętli autobusowej autobusem 211 do miejscowości Villa del Monte. Z Villa del Monte (numer przystanku 0960) pieszo 1,3 km do Canale di Tenno.

 
Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o jeziorze. Już teraz możecie poczytać o: - 6 miasteczek nad jeziorem Garda, które trzeba zobaczyć - Jezioro Garda #1 - region Wenecja Euganejska  - Monte Baldo - must see nad jeziorem Garda - Szlak Busatte - Tempesta nad jeziorem Garda

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata

Share:

11 komentarzy

Agnieszka Wleciał pisze...

Wow, ale cudowne miejsce

Tomasz Łysakowski pisze...

Świetne zdjęcia, bardzo inspirujący post, mam nadzieję, że uda mi się w tym roku odwiedzić Italię :)

Agnieszka Zielińska pisze...

Lubię Włochy, ale że względu na pracę, mogę je zwiedzać tylko w wakacje, a wtedy jest za drogo i za gorąco...

Kalejdoskop Renaty pisze...

Jeżdżę na wakacje (głównie Włochy) na początku lipca i uważam, że nie są droższe od innych krajów Europy. Czasami wystarczy po prostu dobrze poszukać i pokombinować.

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

Życzę w takim razie wyjazdu do Włoch i dziękuje bardzo za miłe słowa.

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Opolanka Asia pisze...

Cudo❤może kiedyś,wkońcu się uda tam dotrzeć!A tymczasem czekam na więcej😆

Unknown pisze...

Po raz kolejny przeczytałam ten artykuł. Mam nadzieję, że już niedługo zobaczę te cudowne miejsce. Dziękuję za piękne zdjęcia i opis. Nocleg zarezerwowany. Oby było lepiej.

Unknown pisze...

Wybieram się w tym roku nad jezioro.. Iszukam takich właśnie perełek do zwiedzania... Czekam na więcej i pozdrawiam serdecznie

Anonimowy pisze...

Coś pięknego! Dziękuję za polecenie!

Anonimowy pisze...

Dziękuje za polecenie tego pięknego miejsca.

Anonimowy pisze...

Piękne i inspirujące miejsce..Marzę o nadmiarze czasu😄I przeznaczeniu go na szwędanie po Twoich szlakach..Na razie czytam i zapisuję..Como od dawna jest na mojej liście...już niedługo😄

Kalejdoskop Renaty