wtorek, 19 lipca 2022

Punta Larici — wspaniały taras na szczycie nad jeziorem Garda!

Punktów widokowych nad jeziorem Garda i w okolicach nie brakuje. Najlepsze miejsca do podziwiania widoków znajdują się na szczytach gór. Czasem są ukryte i trzeba się natrudzić, by do nich dotrzeć. Ale widok, który się z nich rozpościera, wynagradza zawsze cały wysiłek.
Najpopularniejsze zdjęcia jeziora Garda na Instagramie? Najprawdopodobniej pochodzą z Punta Larici, niesamowitego naturalnego balkonu z widokiem na zachodni brzeg jeziora.

Punta Larici — wspaniały taras na szczycie jeziora Garda!
Umiejscowienie punktu jest bardzo ciekawe, ponieważ znajduje się na skalnej półce położonej na szczycie skalistego wzgórza— mały klejnot osadzony w błękicie jeziora Garda.
Punta Larici znajduje się na wysokości 907 m n.p.m. i  ok. 840 m nad taflą wody. Przy dobrej pogodzie widać stąd znaczną część miasteczek, takie jak Limone sul Garda, Malcesine, Brenzone, Punta San Vigilio, a w oddali także Sirmione i Peschiera oraz szczyty znajdujące się w ich obrębie. Za naszymi plecami Góra Altissimo, Góra Bestone, Torbole i Monte Stivo. Natomiast w kierunku wschodnim, po przeciwnej stronie jeziora, rozciąga się rozległy łańcuch Monte Baldo.
To, co jednak najbardziej cieszy oko to akwen wodny rozlany między górami. Widok jest naprawdę imponujący — użyję banalnego określenia „zapiera dech w piersiach
. Nie potrzeba żadnych innych słów, aby go opisać.

Opis szlaku

Do miejsca można dotrzeć pieszo lub rowerem. Trasa jest bardzo prosta. Szlak zaczyna się koło kościoła San Giorgio w Pregasina. Stojąc tyłem do kościoła: trzeba skręcić w lewo na ścieżkę w kierunku Bocca Larici, Malga Palaer i Passo Rocchetta (nr 422B), aż do Bocca Larici, nastepnie trzeba kierować się na lewo na Punta Larici. Na pierwszym odcinku możemy podziwiać wspaniały widok na jezioro Garda i Monte Altissimo Nago, następnie szlak wchodzi w las. W sumie w jedną stronę z Pregasiny to 3,5 km i 300 m przewyższenia.

Jak dotrzeć?

Istnieją różne trasy: pierwszy to ten opisany powyżej, czyli w tę i z powrotem z Pregasina. Jeśli zaczniesz od Pregasiny, spacer na szczyt Larici zajmuje około godziny.
Druga opcja polega na dotarciu autobusem do Pregasiny z Riva del Garda, dojściu do Punta Larici i powrót do Riva del Garda szlakiem Strada del Ponale.
Trzecia trasa to spacer bezpośrednio z Riva del Garda szlakiem Strada del Ponale, Pregasina i Punta Larici wracając tą samą trasą. W takim przypadku trzeba liczyć na cały szlak cały dzień, ok. 8 godzin.
Wycieczka jest nie do przecenienia, choć różnica w wysokości nie jest zbyt duża, ok. 850 m, trzeba liczyć się z długością, czyli około 9 km w jedną stronę, czyli łącznie 18 km tam i z powrotem. W tabeli tras jest napisana jako ścieżka alpejska dla ekspertów EE, ale moim zdaniem nie ma nic z alpinizmu ani dla ekspertów, ponieważ zawsze idzie się bardzo szeroką ścieżką bez trudności technicznych.
Pregasina znajduje się ok.11 km samochodem od Riva del Garda.

Informacje

Nawierzchnia szlaku jest różnorodna, przechodzi się od odcinków cementowych do nieutwardzonych o bardzo zwartej nawierzchni. Polecam buty trekkingowe.
Nawet jeśli droga do Punta Larici jest dość łatwa, warto zwrócić uwagę na strome ściany na szczycie i silne podmuchy wiatru. Łatwo jest się pośliznąć i spaść.
Samochód można zaparkować na parkingu pod kościołem Pregasina, w sezonie lepiej wyjechać wcześnie, aby znaleźć miejsce do parkowania.
Punta Larici — wspaniały taras na szczycie jeziora Garda!
Punta Larici — wspaniały taras na szczycie jeziora Garda!
Punta Larici — wspaniały taras na szczycie jeziora Garda!
Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o jeziorze. Już teraz możecie przeczytać:
- 6 miasteczek nad jeziorem Garda, które trzeba zobaczyć
Cassone di Malcesine — śliczne miasteczko, które zainspirowało Gustawa Klimta
- Jezioro Garda — jak dojechać, jak się poruszać?
- Jezioro Garda #1 - region Wenecja Euganejska
- Jezioro Tenno — jedno z najpiękniejszych jezior północnych Włoch
- Monte Baldo - must see nad jeziorem Garda
- Najpiękniejsze widoki z góry na jezioro Garda
- Szlak Busatte - Tempesta nad jeziorem Garda
- Średniowieczna wioska Canale di Tenno

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata

Share:

3 komentarze

ClaudiaMorningstar pisze...

Nigdy nie byłam w takich rejonach.

Anonimowy pisze...

Właśnie wróciłam z nad Gardy, moje spostrzeżenia : północna strona jest bardzo ładna Riva sur Garda, Limone. W Lazise brudna woda w Bardolino trochę lepiej, przejechaliśmy Strada della Forra bardzo fajna trasa. Ogólnie miłe wrażenia napewno jeszcze wrócimy , korzystałam z Pani książki i bloga, super porady. Pozdrawiam

Tomek pisze...

:)

Kalejdoskop Renaty