niedziela, 22 września 2013

East Side Gallery


W ostatnie wakacje będąc w Polsce wybrałam się do Berlina.
Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Berlina jest East Side Gallery.
East Side Gallery to najdłuższy pozostały odcinek oryginalnego muru berlińskiego, nieco ponad 1 km długości. Mur, który wcześniej dzielił Berlin na wschód i na zachód. Dziś tysiące turystów odwiedza chodnik wzdłuż Mühlenstraße.Wkrótce po upadku muru w 1990 roku, artyści z całego świata zostali zaproszeni do malowania grafitów na resztkach muru - utworzona została w ten sposób największa galeria na otwartym powietrzu. Galeria składa się z około 106 obrazów.
To ważne miejsce w historii Berlina w przeszłości, jak i teraz.
Te malowidła stały się symbolem wolności i pokoju. Galeria stoi jako świadectwo na niezbywalny płomień suwerenności, która istnieje wiecznie we wnętrzu każdego człowieka. Ludzkie pragnienie, aby być wolne wypala się nim. Nie ważne jak bardzo rządy będą próbować zgasić ten płomień - ten płomień nigdy nie zostanie zgaszony.

Oto niektóre sfotografowane przez ze mnie.


 Widok na zachodnią część muru

  Kolejne grafitii


Fragment graffiti przedstawiający Leonida Breżniewa oraz Ericha Honeckera
 Gerhard Lahr „Berlyn“


Widok na zachodnią część muru
   Kolejne grafitiiTrabant, słynny samochód z Niemieckiej Republiki Demokratycznej

Mimo, że to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Berlina, wydaje się, że nikt nie jest w stanie odpowiedzialnie dbać o to, co zostało nazwane największą na świecie galerią na świeżym powietrzu. To niesamowite, że tak ważna pamiątka historii Berlina - piekło Niemiec, nawet nasz historia, została tak zniszczona. Ciężko bylo znaleźć jeden mural, który nie został zniszczony.
Podczas zwiedzania atrakcji turystycznych, takich jak te, ważne jest pamiętać o przeszłości i myśleć o przyszłości. Na miejscu turystycznym tak ważnym, jak to nie możemy zapominać, naszą przeszłość. East Side Gallery, powinna otrzymać większy szacunek niż ten obecnie dany.Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny:)


Share:

4 komentarze

Agnieszka F. pisze...

Niesamowite te obrazy! Sztuka ulicy.

Anonimowy pisze...

Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

Kalejdoskop Renaty pisze...

Dziękuję bardzo :-)

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Anonimowy pisze...

Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

Kalejdoskop Renaty