czwartek, 26 września 2013

Mątwy duszone w sosie pikantnym z pomidorkami i oliwkami

Dziś danie dla wielbicieli owoców morza. Mątwy duszone w sosie pikantnym z pomidorami koktajlowymi i oliwkami. Powiem szczerze, że po polsku słowo mątwa nie brzmi zachęcająco, lepiej po włosku seppia. Seppia jeśli jest duża, seppioline jeśli są małe. Tym razem użyłam małych.
Mątwa (Sepia officinalis) jest to głowonóg owalny z rodziny mięczaków, o wydłużonym kształcie. Ciało mątwy otoczone jest całkowicie przez płetwy, które używa do poruszania się i pływania. Mątwa ma dziesięć macek: dwie z nich są szczególnie długie i wyposażone w liczne odrosty, pomagają one mątwie się bronić i rozmnażać. Mątwa może osiągnąć nawet 35 cm długości, ale średnio nie przekracza 20 cm. Jej kolor jest zmienny i może zostać zmieniony w bardzo krótkim czasie, aby wkomponować w kolor dna morskiego. Mątwy, w naskórku maja pigmenty w różnych kolorach (czerwony, żółty, pomarańczowy, czarny), które są podłączone do mięśni, pozwalając mątwie na zmianę koloru. Na przykład, w okresie rozmnażania samiec jest pokryty liniami jasnoczerwonym, które pozwalają mu w ten sposób przyciągnąć samicę. W basenie Morza Śródziemnego, najbardziej popularne gatunki mątwy to Seppia elegans, które są raczej małe. Na Oceanie Spokojnym znajdziemy Seppia esculenta, jest to najmniejsza seppia i mniejsza od gatunków śródziemnomorskich. Natomiast seppie o dużych wymiarach są w oceanie atlantycznym, powszechnie znany gatunek to Sepia bertheloti.
To tyle o mątwie, zapraszam na pierwsze danie z jej udziałem.


 
Składniki na 4 osoby:
  • 600 g małych mątw
  • 30 pomidorków koktajlowych
  • 4 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 mała szalotka
  • 20 czarnych oliwek
  • 200 ml białego wytrawnego wina
  • chili
  • oliwa z oliwek
  • sól
  • gąłązka świeżego tymianku
Przygotowanie:

Przy zakupie należy sprawdzić, czy mątwa posiada opalizujący kolor, nie ma plam na ciele i pachnie zapachem morza. Trzeba zwrócić uwagę, czy oczy są wciąż błyszczące czarne.
Aby ocenić, czy mątwa jest świeża, można również zobaczyć jaki jest atrament: jeśli jest zakrzepły, oznacza to, że seppia został zamrożona. Innym sposobem, aby upewnić się, czy mątwa jest świeża jest spojrzenie na jej wielkość: od sierpnia do września, seppie nie przekraczają 100 g, natomiast w zimie można znaleźć mątwy, które potrafią nawet ważyć 300 g.
Mątwy dokładnie płuczemy i osuszamy. Od małych mątw, nic nie trzeba odrzucać. Kroimy na mniejsze kawałki. W patelni rozgrzewamy olej i dodajemy posiekana szalotkę, dodajemy pomidory przecięte na pół. Smażymy jeszcze chwilę i dodajemy pokrojone mątwy. Zalewamy całość winem i gotujemy, aż wino prawie odparuje. 


Dodajemy koncentrat pomidorowy, tymianek oraz oliwki. 


Dusimy potrawę jeszcze ok. 10 minut, aż mątwa będzie całkowicie miękka. Doprawiamy solą i chili. Podajemy na ciepło z chlebkiem.

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny  :-)


Share:

2 komentarze

Marta pisze...

Ciekawa jestem, jak smakują mątwy chociaż przyznam, że wygląd trochę przeraża ;)

Kalejdoskop Renaty pisze...

Wyglądem przerażające, ale w smaku są niezłe :-)

Pozdrawiam serdecznie

Kalejdoskop Renaty