wtorek, 12 lipca 2016

Anatomia włoskiego posiłku

Włosi kochają jedzenie i kochają rozmawiać o jedzeniu. 
Codzienne włoskie życie kręci się wokół jedzenia. 
Jedzenie we Włoszech jest radością. Włosi nie tylko jedzą, aby żyć, żyją, aby jeść i posiłki są jednym z ulubionych części dnia. 
Większość Włochów lubi wracać do domu do swoich rodzin w środku dnia po to, by jeść. Siadając do stołu na tradycyjny włoski posiłek, musisz wiedzieć, że może on zawierać wiele dań, jeśli spędzasz go w towarzystwie przyjaciół lub włoskiej rodziny. 
To samo, gdy jesteś we Włoszech na wakacjach i zamawiasz jedzenie w restauracji. 
Aby zrozumieć porządek i kolejność włoskiego posiłku, jeśli chodzi o zamawianie jedzenia w restauracji, postanowiłam Wam stworzyć małą anatomię włoskiego posiłku.


W ten sposób nie zaliczycie wpadki i będziecie mogli się cieszyć towarzystwem oraz przysmakami włoskiej kuchni.
Dla turysty obiad i kolacja we Włoszech może stać się trudnością, jeśli nie wie kolejności serwowania posiłków.
Nazwy nieznanych potraw pod pozycjami l'antipasto, il primo, il secondo, il contorno i il dolce mogą wprowadzić w zakłopotanie...od czego zacząć?
Zazwyczaj we Włoszech, każde danie serwowane jest osobno.
Ciężko znaleźć mięso, warzywa i ziemniaki na jednym talerzu, a co moim zdaniem pozwala na spokojne delektowanie się potrawą.
Jedyne dwa dania, które mogą zostać Wam podane razem to: il secondo i il contorno, ale zawsze pozostaną one podane na osobnych talerzach.
Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, jadąc do Włoch.

L'Acqua, czyli woda

Do wyboru mamy: naturale (naturalna) lub frizzante (woda gazowana).

Il vino, czyli wino

Włochy to kraj wina i wybór wina jest tutaj nieograniczony.
Zamawiając wino w restauracji mamy zazwyczaj trzy rozwiązania.
Możemy zamówić il vino della casa czyli wino domowe, które zazwyczaj jest serwowane w karafkach lub dzbanku. Możemy również zamówić butelkę wina — wtedy zazwyczaj dostaniemy kartę win (lista di vini). Trzecie rozwiązanie to lampka wina z butelki.
Zazwyczaj restaurację mają otwartych parę butelek win, które są sprzedawane na lampkę. Nie w każdej restauracji znajdziemy il vino della casa.

L'antipasto

L'antipasto oznacza dosłownie danie przed posiłkiem . Są to małe dania startowe, podawane we włoskich restauracjach (i domach) przed pierwszym daniem.
W zależności od rejonu Włoch antipasto może różnić się nieco swoim składem.
L'antipasti podzielone są na dania zimne lub gorące, a często też na dania ziemi lub morza. Wszystko zależy od całej naszej kolacji. Jeśli idziemy na kolacje, gdzie mamy zamiar jeść ryby lub owoce morza, nie zamawiamy deski z wędliną jako antipasto.

Il primo lub il primo piatto to pierwsze danie

Pierwsze danie to zazwyczaj danie cięższe niż przystawka, ale nie aż tak jak danie główne. Pierwszym daniem zazwyczaj jest makaron, gnocchi lub risotto. We włoskich dolomitach możecie też znaleźć orzotto, czyli tzw. polskie pęczotto. Oprócz tego na pierwsze możemy dostać tartę, warzywny flan lub zupę — bardzo rzadko, ale może nam się trafić. Przykładem może być ribollita toskańska — zupa z fasolą i chlebem.

Il secondo to drugie danie

Mogą to być ryby, owoce morza, mięso, drób, dziczyzna lub zając. W święta może to być baranina lub jagnięcina. Il contorno, czyli przystawka Contorno to przystawka do drugiego dania. Danie główne nie obejmuje przystawki, ale zamiast tego jest ona zamawiana osobno i podawana na osobnym talerzu. Mogą to być frytki, insalata mista, czyli różnorodna sałatka lub warzywa surowe, gotowane, z grilla i piekarnika oraz pieczone ziemniaki. Il dolce, czyli deser Na deser oprócz deserów lub ciast niektórzy jedzą świeże owoce, lub macedonię, czyli sałatkę ze świeżych owoców oraz lody. Owoce są zazwyczaj serwowane na półmisku, całe i nieobrane. W restauracji, jak również w większości domów owoce są obierane nożem i widelcem. Możemy zauważyć w eleganckich włoskich restauracjach, mniejszy nóż i widelec, umieszczony poziomo nad talerzem. Niektórzy zamiast deseru po drugim daniu zamawiają sery lub sorbetto.

I formaggi, czyli sery

Sery podawane są na półmisku, talerzu lub desce. Możemy je dostać z gruszkami i orzechami, konfiturą lub winogronem. Mogą być podawane przed deserem lub jak kto woli zamiast deseru. Sery możemy też zamówić jako antipasto.

ll Caffè, czyli kawa

Espresso jest spożywane na koniec posiłku. We Włoszech możemy zamówić po posiłku wszystkie odmiany espresso. Nie wypada zamawiać cappuccino, caffe latte lub latte macchiato. Te odmiany kawy tylko i wyłącznie na śniadanie. Reguła łatwa do zapamiętania — wszystkie kawy z mlekiem tylko do 11 rano i nigdy w czasie głównego posiłku.

Il digestivo

Napój ułatwiający trawienie. Podawane są pod koniec obfitych posiłków. Zwykle są to ziołowe, alkoholowe likiery. Zazwyczaj z kawą możemy zmówić sobie il digestivo. Może to być amaro, limoncello, vin santo lub grappa.

Kilka przykładów kolejności włoskich posiłków:
 • Antipasto + primo + secondo razem z contorno + formaggio + dolce + caffe + digestivo 
 • Antipasto + primo + formaggio + dolce + caffe + digestivo 
 • Antipasto + primo + contorno + dolce + caffe + digestivo 
 • Antipasto + secondo + formaggio + dolce + caffe + digestivo 
 • Antipasto + secondo razem z  contorno + formaggio + dolce + caffe + digestivo 
 • Formaggi + primo + secondo razem z contorno + dolce + caffe + digestivo 
 • Antipasto + contorno + dolce + caffe + digestivo  
Oczywiście jak zawsze, każdy robi, jak uważa. 
Mnie się zdarzało zamawiać np. tylko 2 antipasti. 
Dolce, caffe i digestivo nie jest obowiązkowe. 
Nic w sumie nie jest obowiązkiem. 
Chciałam Wam tylko zademonstrować kolejność włoskiego posiłku. 

Jak posiłki są spożywane w domu ? 

Podczas obiadu lub kolacji w domu, większość Włochów je na początku małą przystawkę. Zazwyczaj może to być plasterek wędliny typu salami lub szynka parmeńska, marynowane warzywa, anchois lub oliwki. 
Po antipasto przechodzi się do pierwszego dania lub drugiego. Zazwyczaj w obiad je się pierwsze danie a na kolacje drugie danie. Nie jest to jednak regułą. Później je się sery, świeże owoce lub prosty deser. Na codzienne posiłki, desery są rzadko spożywane. Desery przygotowywane są w niedziele lub uroczyste posiłki. Deser serwowany jest zazwyczaj po owocach, przed kawą. Na samym końcu serwowana jest kawa i digestivo.
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
Pozdrawiam

RenataShare:

3 komentarze

Onesta pisze...

Moi włoscy znajomi , jak zdarzało mi się, w zaprzyjaźnionej restauracji zamówić bistecca , insalata mista ,patate fritti na jednym talerzu , zaśmiewali się i mówili ….Come tu mangia Teresa , tu sei proprio matta …...

Unknown pisze...

Kocham włoską kuchnię i bardzo mi się podoba artykuł o anatomii posiłku. Uwielbiam gotować, jeść i celebrować jedzenie. Bardzo mi odpowiada włoska kultura jedzenia

Anonimowy pisze...

Bardzo pożyteczny, pojaśniający artykuł 😊

Kalejdoskop Renaty