czwartek, 28 lipca 2016

12 włoskich zabytków przynoszących szczęście

Jedni szukają szczęścia, grając w totolotka, inni szukają czterolistnej koniczyny. A są też tacy, którzy szukają szczęścia w podróży. Jeśli szczęście Cię opuściło. Jeśli szukasz jego powrotu.
Czemu sobie zatem nie pomóc?
W wielu włoskich miastach możemy znaleźć zabytki, które ponoć przynoszą szczęście.
Jeśli chcecie, by szczęście Wam sprzyjało, będąc we Włoszech, warto wiedzieć, które to zabytki.
Oto lista 12 zabytków przynoszących szczęście:

Statua Julii w Weronie 

Statua Julii pomoże Ci znaleźć prawdziwą miłość. Według przesądu, każdy, kto chce mieć szczęście w miłości, powinien dotknąć prawej piersi posągu. Dotkniecie piersi, pomaga znaleźć nie tylko partnera, ale również pomaga w rozwiązaniu wszelkich problemów miłosnych. Posąg został wykonany w 1972 roku przez rzeźbiarza Nereo Costantini.
Zabytki we Włoszech przynoszące szczęście

Naso di Rioba w Wenecji 

Na Campo dei Mori w Wenecji możemy znaleźć posąg Signor Antonio Rioba, któremu od padnięty nos został zastąpiony kawałkiem żelaza. Miejscowi mówią, że kto dotknie i pogłaska Rioba po żelaznym nosie, to przyniesie mu to szczęście. Więcej znajdziesz tutaj.

Fontana del Porcellino we Florencji 

Na placu Mercato Vecchio znajduje się rzeźba Pietro Tacca z 1612 roku z dzikiem z brązu, zwanym il Porcellino. Według legendy trzeba pogłaskać prosiaczka po nosie, a później rzucić mu monetę do pyska. Jeśli moneta spadnie tuż poza kratę, gdzie spływa woda, możemy liczyć na podwójne szczęście. 

Fontanna di Trevi w Rzymie 

Rzucając monetę do Fontanny di Trevi w Rzymie, upewnisz się, że wrócisz do Wiecznego Miasta. Tradycja mówi, że trzeba zamknąć oczy, odwrócić się i rzucić monetę do fontanny prawą ręką przez lewe ramię. 
Istnieje również inna legenda, która mówi, że jeśli rzucisz drugą monetę, znajdziesz miłość, a trzecią wyjdziesz za mąż. 

Byk turyński w galerii mediolańskiej 

Jedną z ciekawostek, której nie można przegapić, jest umieszczona w posadzce mozaika przedstawiająca byka w galerii mediolańskiej. Związany jest z nią przesąd, każdy, kto na pięcie okręci się wokół własnej osi trzy razy w punkcie wyznaczającym środek mozaiki, powróci jeszcze raz do Mediolanu! Miejsce jest łatwo rozpoznać, zawsze wokół niego sporo turystów. Taki przesąd, stworzyli sobie turyści, w rzeczywistości jest trochę inaczej. We Włoszech wszyscy wiedzą, że Mediolan z Turynem się nie lubią, dlatego też mediolańczycy zaczęli deptać herb Turynu, a dokładniej niszczyć bycze klejnoty. Nieświadomi tego turyści podpatrzyli ten rytuał i stworzyli sobie legendę, jakoby podobny zabieg przynosił szczęście. 

Palce Krzysztofa Kolumba w Turynie 

Na placu Castello w Turynie znajduje się posag Krzysztofa Kolumba, który trzyma kulę ziemską. Studenci uważają, że jeśli potrzesz mały palec posągu, cała jego wiedza spłynie na Ciebie. To jest tradycja, której rzeźbiarz, Dino Soma, chyba sobie nie wyobrażał! 

Byk na placu San Carlo w Turynie 

Innym szczęśliwym zabytkiem w Turynie jest widniejący na posadzce placu San Carlo byk z mosiądzu — symbol miasta. Nadepnięcie na atrybuty seksualne byka ponoć przynosi szczęście. 

Główne drzwi katedry na placu Cudów w Pizie 

Na drzwiach wejściowych w katedrze w Pizie, widnieje mała jaszczurka o dwóch ogonach. Zgodnie z tradycją, podobno przynosi szczęście każdemu, kto je dotknie. Studenci uważają też, że jeśli zrobią tzw. Rito della Lucertola, zdadzą egzaminy. „Rito della Lucertola” to nic innego jak dotyknięcie jaszczurek 100 dni przed egzaminami.  

Cagnolino (piesek) Bobi w Pesaro 

W Pesaro na Piazzale Matteotti możemy znaleźć małą figurkę małego pieska Bobi, przedstawiającego bezdomnego kundelka, tutejszego poety Odoardo Giansanti. Plotki coraz bardziej natarczywe rozszerzające się „pocztą pantoflową” opowiadają, że ten mały piesek przynosi szczęście. Pogłaskaj głowę, a on zajmie się resztą — tak mówią miejscowi. Wystarczy pogłaskać Bobiego po głowie, a szczęście będzie nam darowane. 

Herb Bartolomeo Colleoni w Bergamo 

W centrum Bergamo Alta znajduje się Cappella Colleoni, na której drzwiach widnieje herb Bartolomeo Colleoni. Herb przedstawia trzy jądra. Według legendy ich dotknięcie przynosi szczęście.  

Labbra (usta) di Guidarello 

Legenda głosi, że niezamężne osoby, które pocałują w usta posąg Guidarello Guidarelli, wyjdą za mąż w ciągu roku. Faktem jest, że posąg stał się przedmiotem pielgrzymek pań i panów, kradnących pocałunki.
Mieszkańcy Rawenny zapewniają, że działa nawet pocałunek przesłany z niewielkiej odległości.

Ponte Milvio w Rzymie 

Ponte Milvio w Rzymie zasłynął z powieści Federico Moccia Trzy metry nad niebem. W powieści bohaterowie wieszają kłódkę na moście Milvio, jako symbol ich miłości. Od tego czasu, wiele par umieściło na tym moście kłódki ze swoimi inicjałami. Tradycja stała się tak sławna, że niektóre pary zrobiły to samo na innych mostach Europy. 

Lista jest na pewno dłuższa, ale o tych zabytkach wiem w tym momencie. Te są powszechnie znane we Włoszech. 
A może Wy znacie jakieś inne zabytki przynoszące szczęście we Włoszech?


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata

Share:

2 komentarze

Agnieszka Zielińska pisze...

Z tych 12 miejsc byłam w 4. Może kiedyś będzie mi dane zobaczyć wszystkie? Tyle, że część już nie dla mnie... Nie wybieram się za mąż po raz drugi:)

Anonimowy pisze...

Też zmacałam Julię :) może to po prostu zwykły zbieg okoliczności, ale 2 miesiące później poznałam w pracy mojego Siciliano :D

Kalejdoskop Renaty