wtorek, 7 sierpnia 2018

20 apulijskich miasteczek, które musisz zobaczyć będąc w Apulii

Kocham Apulię!
Apulia lub Puglia w języku włoskim to jeden z najbardziej magicznych regionów Włoch.
Miejsce stosunkowo nieznane przez zagranicznych turystów. Jest jednym z najpiękniejszych we Włoszech. Region usiany przez małe miasteczka z unikalną architekturą w odcieniach bieli i złota. Bogaty w liczne kościoły i pałace, ukryte place i kręte uliczki.

Nie ma drugiego kraju tak obfitującego w przepięknie położone miasteczka, jak Włochy.
Kiedy jesteś na wakacjach w Apulii, nie możesz przegapić wizyty w jej małych miasteczkach.
Oto moje zestawienie 20 apulijskich miasteczek, których nie możesz pominąć:


1.VIESTE

Vieste jest jedną z najpiękniejszych miejscowości na wschodnim wybrzeżu włoskiego buta, znajduje się w prowincji Foggia. To najbardziej wysunięte na wschód miasteczko na półwyspie Gargano. Położone na cyplu, wydaje się, że wyrasta na lazurowych wodach Morza Adriatyckiego.
Linia brzegowa miasteczka otoczona jest jaskiniami morskimi, zacisznymi i zalanymi słońcem zatoczkami, które tylko czekają na odkrycie.
Wąskie uliczki z wiszącymi prześcieradłami, stare zabudowy oraz stary kościółek — w tym okazała i ładna katedra Santa Maria Assunta — czego chcieć więcej ?
Rzeczywiście trudno oprzeć się urodzie tego niezwykłego miasteczka.

2.PESCHICI

Peschici to malutka średniowieczna wioska wspaniale położona na wysokim klifie. Typowa biała zabudowa, labirynty wąskich uliczek, ceramiczne dekoracje i przepiękne, kolorowe doniczki z kwiatami. Niewielki porcik rybacki i nabrzeżne tawerny kuszą apetycznymi zapachami. Stąd też można odpłynąć w rejs wycieczkowy na urocze wyspy Tremiti.

3.MONTE SANT'ANGELO

Monte Sant'Angelo zbudowane jest na wzgórzu na wysokości 843 m n.p.m. Jest jednym z najstarszych miasteczek Apulii. Dojazd do miasteczka jest ekscytującym przeżyciem trzeba pokonać liczne zakręty i różnice wysokości, ale widoki są tego warte.
To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsce w okolicach Gargano. Pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie.
W Monte Sant'Angelo musimy zobaczyć Sanktuarium Św. Michała Archanioła. To tu Michał Anioł miał objawiać się kilkakrotnie, konsekrując tym samym miejsce pod przyszłą bazylikę. Do dziś mówi się, że jest to miejsce nieludzką ręką poświęcone.
Znakiem rozpoznawczym miasteczka są zabytkowe domy pielgrzymie, różniące się ważnym szczegółem – kształtem komina. W zamierzchłych czasach były one znakiem dla przybywających do miasta pielgrzymów szukajacych  schronienia – właśnie z pomocą komina mieli rozpoznać miejsce przeznaczenia.


4.OSTUNI

Ostuni to kolejna zachwycająca perła włoskiej Apulii. Miasteczko znajduje się zaledwie 8 km od Morza Adriatyckiego.
Nie jestem co prawda zbyt obiektywna w ocenie, ale nie mam żadnych wątpliwości, że słynne Białe Miasto uwiedzie każdego. Położenie i mnóstwo urokliwych, wąskich uliczek Ostuni sprawia, że miejsce jest absolutnie wyjątkowe i zapada w pamięci na długo.

5.TRANI

Nazwa Trani wywodzi się od Tirenum. Legenda głosi że założycielem miasta był Tyrrenus, syn Diomede. 
W zabytkowym centrum miasta możemy podziwiać wspaniałą katedrę pod wezwaniem św. Nicola Pellegrino. Uważana jest za jeden z najważniejszych przykładów architektury romańskiej i jest jednym z najbardziej prestiżowych kościołów we Włoszech z okresu średniowiecza.

6.GIOVINAZZO

W zestawieniu nie może także zabraknąć Giovinazzo, miejscowości, do której można dotrzeć pociagiem z Bari. Giovinazzo jest położone 26 km na północ od Bari. To małe miasteczko z pięknym portem i przepiekną katedrą z przełomu XII i XIII. Warto się zatrzymać na dłużej w tutejszym porcie i wygrzewać w promieniach słońca.
Miasteczko już w starożytności było ważnym portem – w czasach Republiki Weneckiej znajdowało się na mapie najważniejszych szlaków handlowych.

7.POLIGNANO A MARE

Polignano a Mare jest jeszcze ładniejsze w rzeczywistości niż na pocztówce.
Znajduje się w prowincji Bari, wyróżnia się malowniczym położeniem na niewysokim, ale stromym klifie. Sielankowe nadmorskie miasteczko przylega do małej, oznaczonej Błękitną Flagą plaży osłoniętej dwoma klifami, a jego centrum historyczne — to klimatyczny labirynt krętych uliczek, rozświetlonych słońcem budynków i starych kościołów. Dzięki spektakularnej scenerii, otoczonej krystalicznie czystymi wodami i na wpół zanurzonymi jaskiniami morskimi, miejscowość Polignano a Mare jest znana z odbywających się tu każdego lata zawodów Red Bull Cliff Diving World Series.

8.MONOPOLI

Monopoli to miasteczko znajdujące się w pobliżu Alberobello i Ostuni.
Jest uroczym nadmorskim miasteczkiem ze starymi kościołami, krętymi alejkami i białymi fasadami budynków. Zachwyca nie tylko położeniem, ale i klimatycznymi uliczkami, którymi spacer jest czystą przyjemnością
Warto tutaj zobaczyć słynny stary port – najlepiej wejść do niego przez historyczną bramę przy Via Porto.

9.OTRANTO

Otranto ma wspaniałą lokalizację. Położone jest na wschodnim wybrzeżu Salento i jest najbardziej wysuniętym na wschód miasteczkiem.
W pogodny dzień u wybrzeży miasteczka można nawet zobaczyć Albanię. Dwa kraje dzieli niecałe 72 km.
Jego położenie spowodowało wiele najazdów, z których najgorsze to tureckie oblężenie w 1480 roku. Turcy zniszczyli znaczną część miasta. 
To małe nadmorskie miasteczko jest pełne niespodzianek. 
Główną atrakcją Otranto jest katedra z mozaikową posadzką zbudowaną w latach 1163-1165 roku. Przetrwała inwazję turecką, chociaż niektóre części katedry zostały zniszczone. Mozaika w katedrze jest jedną z największych mozaik w Europie — obejmuje całe piętro. Jej centralnym motywem jest Drzewo Życia, wspierane u podstawy przez słonie -symbol czystości, z gałęziami opowiadającymi pogańskie i biblijne historie. Kolejne drzewo przed kościołem przedstawia z jednej strony niebo i sceny piekła z drugiej. W kaplicy można zobaczyć ludzkie szczątki 800 męczenników, którzy przeciwstawili się inwazji tureckiej i odmówili przejścia na islam. Setki czaszek będą spoglądać na ciebie w jaskrawym kontraście z pięknem mozaikowych podłóg. 
Proponuje zgubić się tutaj w wąskich uliczkach  historycznego centrum lub pospacerować wzdłuż nadmorskiej promenady. Otranto jest popularnym miejscem na świętowanie Nowego Roku, ponieważ jest to jedno z pierwszych miejsc we Włoszech, gdzie można zobaczyć pierwszy wschód słońca w roku.

10.ALBEROBELLO

Wyjątkowe i urokliwe miejsce, które trzeba zobaczyć. Charakterystyką Alberobello są trulli.
Trulli to stożkowe kamienne chaty, które znajdują się wśród drzew oliwnych w dolinie Itria, a w Alberobello znajdziesz ich aż 1500.
Możesz spodziewać się, że zaraz hobbit wyłoni się z tych przysadzistych domów o bielonych ścianach i spiczastych dachach ułożonych w szary wapień.
Jedna strona miasta jest pełna turystów i sklepów z pamiątkami, ale Tobie polecam kierować się drogą do Aia Piccola — znajdziesz trulli bez tłumów.

11.LOCOROTONDO

Locorotondo znajduje się na liście „najpiękniejszych wiosek we Włoszech” i nie jest trudno zrozumieć dlaczego! Jest położone z daleka od zgiełku turystów. Spacerując ulicami przyozdobionymi kwiatami, bugenwillami i oleandrami można odetchnąć i poczuć się jak w domu, dzięki wspaniałym mieszkańcom, którzy z życzliwością zwracają się do przejezdnych.

12.CISTERNINO

Widziałam wiele uroczych bielonych miast w Apulii, ale te, które zrobiło na mnie największe wrażenie to Cisternino. Pełno tutaj kwiatów geranium i bugenwilli, które wspaniale kontrastują z białymi budynkami zabytkowego centrum miasta. Miasteczko ma bardzo ładny główny plac z wieżą zegarową.
Labirynt wąskich uliczek, aż zaprasza w głąb miasteczka, aby zobaczyć, co jest za rogiem. Główną atrakcja Cisternino są „Fornelli pronti” (rzeźnie grille). Są to sklepy rzeźnicze połączone z trattorią. W praktyce wybierasz mięso, które chcesz, rzeźnik je waży, a następnie gotuje i przynosi Ci do stołu.
Serwują takie potrawy jak „bombette” (smażone klopsiki wieprzowe), kiełbaski, steki, a niektóre nawet podają mięso osła.

13.MARTINA FRANCA

Martina Franca przepełniona jest elegancką architekturą barokową i przepięknymi trattoriami, specjalizującymi się wykwintnymi wędlinami (capocollo).
Stare miasto to kusząca mieszanka wąskich i krętych uliczek, olśniewających białych domów przeplatanych słonecznymi i otwartymi placami oraz wielowiekowymi pałacami i przepięknie zdobionymi bazylikami.

14.CEGLIE MESSAPICA

Ceglie Messapica to kłębowisko spokojnych, cichych uliczek, po których kręcą się niemal sami miejscowi.
Miasteczko jest uważane za świątynię kuchni apulijskiej, ze względu na renomowane restauracje i międzynarodową szkołę gotowania.

15.SANTA MARIA DI LEUCA

Santa Maria di Leuca, znana również jako Leuca — to najbardziej wysunięty punkt na południe Włoch. Można tutaj zobaczyć miejsce, gdzie spotykają się dwa morza: Adriatyckie i Jońskie. 
Miasteczko było bardzo popularne wśród bogatych włoskich turystów na początku XX wieku. Nadal można podziwiać na linii wybrzeża stare przepiękne wille z tego okresu.
Polecam wspiąć się na imponującą starą latarnię, która została zbudowana w 1864 roku. Można podziwiać tutaj piękny widok na miasto i wybrzeże.

16.GALLIPOLI

Nadmorskie miasteczko położone wzdłuż wybrzeża Salento, którego centrum leży na wapiennej wyspie połączonej z lądem mostem z XVI wieku. W starej części miasta można podziwiać fontannę grecką, pomnik renesansowego pochodzenia, katedrę św. Agaty — jeden z najwspanialszych przykładów epoki baroku w Salento oraz kościół Najświętszej Maryi Panny z piękną podłogą majolikową. Ze względu na swoją pozycję Gallipoli było rządzone przez Rzymian, Gotów, Bizantyjczyków, Normanów, Angevinów i Burbonów.

17.GINOSA

Ginosa jest położona na wschód od Matery i słynie z osiedli jaskiniowych. 
Żyzne równiny otaczające Ginosa to dobre obszary dla rolnictwa. Coś, o czym wiedzieli już Rzymianie i wykorzystali te tereny jako miejsca dla własnych posiadłości. 

18.LATERZA

Laterza to kolejne miasteczko z mojej listy, znajdujace się w regionalnym parku Terre delle Gravine, którego historyczne centrum znajduje się dramatycznie nad jednym z największych wąwozów w Europie.
Laterza to idealne miejsce dla miłośników małych, charakterystycznych miasteczek i nieskażonej przyrody.


19.MASSAFRA

Massafra to niewielka miejscowość, położona w regionie Apulia w prowincji Taranto. Znajduje się w samym centrum Regionalnego Parku Przyrody Terra delle Gravine — miejsce szczególnie bogate w zasoby archeologiczne. 
W tym regionie Apulii dominującą atrakcją są wąwozy — głębokie nacięcia w skalistym terenie podobnym do wielkiego Kanionu. Massafra leży na szczycie skały między dwoma wąwozami: wąwozem Madonna della Scala i wąwozem San Marco, połączona trzema mostami, które łączą stare miasto z jego nowoczesną częścią. 
W tych wąskich skalistych dolinach zrodziły się cywilizacje, które zamieszkiwały jaskinie. Można jedynie próbować wyobrazić sobie, jak olbrzymia siła musiała rozerwać górę i odsunąć te domy od siebie o kilkaset metrów. 

 20.CASTELLANETA

Castellaneta znajduje się ok. 37 km na wschód od Taranto i może pochwalić się przepiekna przyrodą. Miasteczko jest otoczone przez dwie trzecie przez chronioną oazę. Wąwóz otaczający miasteczko jest jednym z największych regionu.
W Castellaneta możemy podziwiać katedrę, kościół San Domenico, Pałac Biskupi i dom narodzin Rudolpha Valentino — ponadczasowego mitu niemych filmów lat dwudziestych zeszłego wieku.
Urok przeszłości wciąż jest zachowany w ponad stu gospodarstwach, które otaczają okoliczne tereny, z których większość znajduje się jeszcze w osadach skalnych.


Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Apulii.
Już teraz możecie poczytać o:
- Bajkowa kraina Alberobello
- Grotta della Poesia w Apulii
- Gargano - dlaczego warto tam pojechać ? Praktyczny przewodnik
- Wyspy Tremiti

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata

Share:

9 komentarzy

Unknown pisze...

Super poczytać ,pomarzyć i kto wie może kiedyś odwiedzć

Unknown pisze...

Wybieram sie latem w to piękne miejsce więc z przyjemnością skorzystam z Twoich rad 🙂

Magi pisze...

Bardzo chciałabym znaleźć się w każdym z tych miejsc..zrobię wszystko aby marzenie się spełniło ...:)

Edyta pisze...

Włochy są cudowne! Może kiedyś spelnie swoje marzenie i tam pojadę, a na razie pozostają mi Pani opowieści o Włoszech 😉

Unknown pisze...

Znalazłem Pani teksty o Apulli. Świetne, pomocne, zachwycające miejsca!!!!
Byłam tam rok temu i zakochałam się jak młoda dziewczyna!!! Serdeczności, pozdrawiam Magda Olczyk

Anonimowy pisze...

Rewelka🤩wiem gdzie planować wyjazd

Ulka pisze...

Piękne miejsca na naszej ziemi

Anonimowy pisze...

Kilka miasteczek juz odwiedziłam, widzę, że dużo przede mną . Bardzo interesujący tekst przyjemnie się czytało

Anonimowy pisze...

Dzięki za tę garść cennych informacji. Nigdy nie byłam w Apulii,która jest na liście moich marzeń. Mam nadzieję jeszcze w tym roku tam dotrzeć🎈

Kalejdoskop Renaty