7 sierpnia 2018

20 apulijskich miasteczek, które musisz zobaczyć będąc w Apulii

Kocham Apulię!
Apulia lub Puglia w języku włoskim to jeden z najbardziej magicznych regionów Włoch znajdujący się na obcasie włoskiego buta.
Region stosunkowo nieznany przez zagranicznych turystów jest jednym z najpiękniejszych w kraju. Apulia usiana jest przez małe miasteczka z unikalną architekturą w odcieniach bieli i złota. Bogate w liczne kościoły i pałace, ukryte place, kręte uliczki oraz rynki.
To jeden z najlepszych regionów na wakacje we Włoszech.
Ma naprawdę wiele powodów, aby się w niej zakochać.
Nie wiadomo jednak od czego zacząć zwiedzanie ?
Kiedy jesteś na wakacjach w Apulii, nie możesz przegapić wizyty w jej małych miasteczkach.
Oto moje zestawienie 20 apulijskich miasteczek, których nie możesz pominąć:1.VIESTE

Vieste jest najbardziej wysuniętym na wschód miasteczkiem na półwyspie Gargano. Położone na cyplu, wydaje się, że wyrasta na lazurowych wodach Morza Adriatyckiego.
Linia brzegowa Vieste otoczona jest jaskiniami morskimi, zacisznymi i zalanymi słońcem zatoczkami, które czekają na odkrycie.
Wąskie uliczki z wiszącymi prześcieradłami, stare zabudowy oraz stary kościółek — w tym okazała i ładna katedra Santa Maria Assunta — czego chcieć więcej ?

2.PESCHICI

Peschici to malutka średniowieczna wioska położona na wzgórzu nad Morzem Adriatyckim.
Typowa biała zabudowa, labirynty wąskich uliczek, ceramiczne dekoracje i przepiękne, kolorowe doniczki z kwiatami.

3.MONTE SANT'ANGELO

Monte Sant'Angelo zbudowane jest na wzgórzu, na wysokości 843 m n.p.m. Jest jednym z najstarszych miasteczek na wyspie.
Dojazd do miasteczka jest ekscytującym przeżyciem, trzeba pokonać liczne zakręty i różnice wysokości, ale widoki są tego warte.
To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsce w okolicach Gargano. Pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie.
W Monte Sant'Angelo musimy zobaczyć Sanktuarium Św. Michała Archanioła. To tu Michał Anioł miał objawiać się kilkakrotnie, konsekrując tym samym miejsce pod przyszłą bazylikę. Do dziś mówi się, że jest to miejsce nieludzką ręką poświęcone.
Znakiem rozpoznawczym miasteczka są zabytkowe domy pielgrzymie, różniące się ważnym szczegółem – kształtem komina. W zamierzchłych czasach były one znakiem dla przybywających do miasta pielgrzymów, którzy szukali schronienia – właśnie z pomocą komina mieli rozpoznać miejsce przeznaczenia.

4.OSTUNI

Ostuni to białe (citta biancha) miasto na wzgórzu, znajdujące się zaledwie 8 km od Morza Adriatyckiego. 
Klimat miasteczka charakteryzuje niekończącą się grupa białych domów. 
To wspaniałe miasteczko gdzie można się zgubić, wędrując alejkami lub przeglądać stragany lokalnych owoców i warzyw na targu w sobotę.
Ostuni jest doskonałym dowodem obecności greckiej w południowych Włoszech.

5.TRANI

Nazwa Trani wywodzi się od Tirenum. Jak mówi legenda, Tyrrenus, syn Diomede był założycielem miasta. 
Zabytkowe centrum miasta oferuje wspaniałą katedrę pod wezwaniem św. Nicola Pellegrino.
Katedra dominuje swoim położenie nad morzem. Uważana jest za jeden z najważniejszych przykładów architektury romańskiej apulijskiej i jest jednym z najbardziej prestiżowych kościołów we Włoszech w okresie średniowiecza.

6.GIOVINAZZO

Giovinazzo jest absolutnie warte, by do niego przyjechać. Małe miasteczko z pięknym portem położone 26 km na północ od Bari.
Najważniejszym zabytkiem w samym miasteczku jest pochodząca z przełomu XII i XIII wieku katedra.
Giovinazzo już w starożytności było ważnym portem. W czasach Republiki Weneckiej znajdowało się ono na mapie najważniejszych szlaków handlowych. 

7.POLIGNANO A MARE

Usytuowane na skraju skalistego wąwozu na adriatyckim wybrzeżu Apulii, Polignano a Mare jest ładniejsze w rzeczywistości niż pocztówce.
Sielankowe nadmorskie miasteczko przylega do małej, oznaczonej Błękitną Flagą plaży osłoniętej dwoma klifami, a jego centrum historyczne — to klimatyczny labirynt krętych uliczek, rozświetlonych słońcem budynków i starych kościołów. Dzięki spektakularnej scenerii, otoczonej krystalicznie czystymi wodami i na wpół zanurzonymi jaskiniami morskimi, miejscowość Polignano a Mare jest znana z odbywających się tu każdego lata z zawodów Red Bull Cliff Diving World Series.

8.MONOPOLI

Monopoli to mniej znane miasteczko w pobliżu Alberobello i Ostuni.
Jest uroczym nadmorskim miasteczkiem ze starymi kościołami, krętymi alejami i białymi fasadami budynków. Zachwyca nie tylko położeniem i swoją historią, ale i klimatycznymi uliczkami, którymi spacer jest czystą przyjemnością
Warto tutaj zobaczyć słynny stary port – najlepiej wejść do niego przez historyczną bramę przy Via Porto.
Nic dziwnego, że plaża Monopoli jest jedną z najpopularniejszych na wybrzeżu Apulii.

9.OTRANTO

Otranto ma wspaniałą lokalizację na wybrzeżu. Położone na wschodnim wybrzeżu Salento, jest najbardziej wysuniętym miasteczkiem na wschód półwyspu włoskiego.
W pogodny dzień u wybrzeży miasteczka można nawet zobaczyć Albanię. Dwa kraje dzieli tutaj niecałe 72 km.
Jego położenie spowodowało wiele najazdów, z których najgorsze to tureckie oblężenie w 1480 r. Turcy zniszczyli znaczną część miasta, torturowali i zabijali jego mieszkańców. 
To małe nadmorskie miasteczko jest pełne niespodzianek. 
Główną atrakcją Otranto jest katedra z mozaikową posadzką zbudowaną w latach 1163-1165 - przetrwała inwazję turecką, chociaż niektóre części katedry zostały zniszczone. Jest to jedna z największych mozaik w Europie — obejmuje całe piętro. Jej centralnym motywem jest Drzewo Życia, wspierane u podstawy przez słonie, symbol czystości, z gałęziami opowiadającymi pogańskie i biblijne historie. Kolejne drzewo przed kościołem przedstawia niebo z jednej strony i sceny grizzly z piekła z drugiej. W kaplicy można zobaczyć ludzkie szczątki 800 męczenników, którzy oparli się inwazji tureckiej i odmówili przejścia na islam. Puste oczodoły setek czaszek spoglądają na ciebie w jaskrawym kontraście z pięknem mozaikowych podłóg. 
Proponuje zgubić się tutaj w wąskich uliczkach jego historycznego centrum lub pospacerować wzdłuż nadmorskiej promenady. Otranto jest popularnym miejscem na świętowanie Nowego Roku, ponieważ jest to jedno z pierwszych miejsc we Włoszech, gdzie można zobaczyć pierwszy wschód słońca w roku.

10.ALBEROBELLO

Wyjątkowe i urokliwe miejsce, które trzeba zobaczyć. Charakterystyką Alberobello są trulli.
Trulli to stożkowe kamienne chaty, które znajdują się wśród drzew oliwnych na całej wsi w dolinie Itria, a w Alberobello jest jedynym miasteczkiem trulli -znajdziesz tam aż 1500.
Możesz spodziewać się, że zaraz hobbit wyłoni się z tych przysadzistych domów o bielonych ścianach i spiczastych dachach ułożonych w szary wapień.
Jedna strona miasta jest pełna turystów i sklepów z pamiątkami Trulli, ale kieruj się drogą do Aia Piccola — znajdziesz trulli, które są prawdziwymi domami bez tłumów.

11.LOCOROTONDO

Wąskie uliczki pełne atmosfery i prawdziwej duszy. Locorotondo znajduje się na liście "najpiękniejszych wiosek we Włoszech" i nie jest trudno zrozumieć, dlaczego!

12.CISTERNINO

Widziałam wiele uroczych bielonych miast w Apulii, ale te, który zrobiło na mnie największe wrażenie to Cisternino. Pełno tutaj kwiatów geranium i bugenwilli, które wspaniale kontrastują z białymi budynkami zabytkowego centrum miasta. Wszystkie budynki w miasteczku pomalowane są na biało, przez to widać je z dużej odległości.
Miasteczko ma bardzo ładny główny plac z wieżą zegarową.
Labirynt wąskich uliczek miasteczka aż zaprasza w głąb miasteczka, aby zobaczyć, co jest za rogiem. Główną atrakcja Cisternino są „Fornelli pronti” (rzeźnie grille). Są to sklepy rzeźnicze połączone z trattorią. W praktyce wybierasz mięso, które chcesz, rzeźnik je waży, a następnie gotuje i przynosi Ci do stołu.
Serwują takie potrawy jak „bombette” (smażone klopsiki wieprzowe), kiełbaski, steki, a niektóre nawet podają mięso osła.

13.MARTINA FRANCA

Martina Franca przepełniona jest elegancką architekturą barokową i przepięknymi trattoriami, specjalizującymi się w wykwintnych wędlinach (capocollo).
Stare miasto to kusząca mieszanka wąskich i krętych uliczek, olśniewających białych domów przeplatanych słonecznymi, otwartymi placami, wielowiekowymi pałacami i przepięknie zdobionymi bazylikami.

14.CEGLIE MESSAPICA

Ceglie Messapica to kłębowisko spokojnych, cichych uliczek, po których kręcą się niemal sami miejscowi.
Miasteczko jest uważane za świątynię Apulii, ze względu na renomowane restauracje i międzynarodową szkołę gotowania.

15.SANTA MARIA DI LEUCA

Santa Maria di Leuca, znana również jako Leuca — to najbardziej wysunięty punkt na południe Włoch. Można tutaj zobaczyć miejsce, gdzie spotykają się dwa morza: Adriatyckie i Jońskie. 
Miasteczko było bardzo popularne wśród bogatych włoskich turystów na początku XX wieku. Nadal można podziwiać na linii wybrzeża stare przepiękne wille z tego okresu.
Polecam wspiąć się na imponującą starą latarnię miasteczka, która została zbudowana w 1864 roku. Można podziwiać tutaj piękny widok na miasto i wybrzeże.

16.GALLIPOLI

Nadmorskie miasteczko położone wzdłuż wybrzeża Salento, którego centrum leży na wapiennej wyspie połączonej z lądem mostem z XVI wieku. W starej części miasta można podziwiać fontannę grecką, pomnik renesansowego pochodzenia, katedrę św. Agaty — jeden z najwspanialszych przykładów epoki baroku w Salento oraz kościół Najświętszej Maryi Panny z piękną podłogą majolikową. Ze względu na swoją pozycję Gallipoli było rządzone przez Rzymian, Wandalów, Gotów, Bizantyjczyków, Normanów, Angevinów i Burbonów.

17.GINOSA

Ginosa, położona na wschód od Matery, słynie z osiedli jaskiniowych. 
Żyzne równiny otaczające Ginosa to dobre obszary dla rolnictwa. Coś, o czym wiedzieli już Rzymianie i wykorzystali te tereny jako miejsca dla własnych posiadłości. Ale wraz z konfliktem z Cesarstwem Rzymskim cała społeczność przeniosła się do bezpiecznych wąwozów. Tutaj możemy spotkać przestrzenie domowe, jak i religijne.

18.LATERZA

Laterza to kolejne miasteczko z mojej listy, znajdujace się w regionalnym parku Terre delle Gravine, którego historyczne centrum znajduje się dramatycznie nad jednym z największych wąwozów w Europie.
Późnorenesansowa rezydencja dominuje nad panoramą pomalowanych białych domów.
Laterza to idealne miejsce dla miłośników małych, charakterystycznych miasteczek i nieskażonej przyrody.
Tutaj znajdziesz jeden z najgłębszych i najbardziej spektakularnych wąwozów w Europie.

19.MASSAFRA

Massafra to niewielka miejscowość, położona w regionie Apulia w prowincji Taranto. Znajduje się w samym centrum Regionalnego Parku Przyrody Terra delle Gravine — miejsce szczególnie bogate w zasoby archeologiczne. 
W tym regionie Apulii dominującą atrakcją są wąwozy — głębokie nacięcia w skalistym terenie podobnym do wielkiego Kanionu. Massafra leży na szczycie skały między dwoma wąwozami: wąwóz Madonna della Scala i wąwóz San Marco, połączona trzema mostami, które łączą stare miasto z jego nowoczesną częścią. 
W tych wąskich skalistych dolinach zrodziły się cywilizacje, które zamieszkiwały jaskinie skalne. Można jedynie próbować wyobrazić sobie, jak olbrzymia siła musiała rozerwać górę i odsunąć od siebie o kilkaset metrów te domy. 
Massafra jest przecięta przez jeden z tych wąwozów, który dzieli starą część od nowego miasta. Obie części miasta są połączone przez most.

 20.CASTELLANETA

Castellaneta znajduje się 37 km od Taranto i jest otoczona przez dwie trzecie przez chronioną oazę. Wąwóz otaczający Castellaneta jest jednym z największych tego regionu. W miasteczka możemy podziwiać katedrę, kościół San Domenico, Pałac Biskupi i dom narodzin Rudolpha Valentino — ponadczasowego mitu niemych filmów lat dwudziestych zeszłego wieku. 
Urok przeszłości wciąż jest wdychany w ponad stu gospodarstwach, które otaczają okoliczne tereny, z których większość znajduje się jeszcze w osadach skalnych.


Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Apulii.
Już teraz możecie poczytać o:
- Bajkowa kraina Alberobello
- Grotta della Poesia w Apulii
- Gargano - dlaczego warto tam pojechać ? Praktyczny przewodnik
- Wyspy Tremiti

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.

Pozdrawiam

Renata

Share:

7 komentarzy

 1. Super poczytać ,pomarzyć i kto wie może kiedyś odwiedzć

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybieram sie latem w to piękne miejsce więc z przyjemnością skorzystam z Twoich rad 🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym znaleźć się w każdym z tych miejsc..zrobię wszystko aby marzenie się spełniło ...:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Włochy są cudowne! Może kiedyś spelnie swoje marzenie i tam pojadę, a na razie pozostają mi Pani opowieści o Włoszech 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Znalazłem Pani teksty o Apulli. Świetne, pomocne, zachwycające miejsca!!!!
  Byłam tam rok temu i zakochałam się jak młoda dziewczyna!!! Serdeczności, pozdrawiam Magda Olczyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Rewelka🤩wiem gdzie planować wyjazd

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne miejsca na naszej ziemi

  OdpowiedzUsuń

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu (IP oraz jeśli zostały podane: podpis, adres mail, strona www) przez tę stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Kalejdoskop Renaty