niedziela, 8 kwietnia 2018

Gargano - dlaczego warto tam pojechać ? Praktyczny przewodnik.

To moje pierwsze miejsce, które zobaczyłam w Apulii. Minęło kilkanaście lat, a ja wciąż mam do niego sentyment!
Oniemiałam, gdy zobaczyłam je na własne oczy pierwszy raz.

Gargano znajduje się w południowo-wschodniej części Włoch, w prowincji Foggia w regionie Apulia. To okrągły półwysep przypominający ostrogę, tak zwana „pięta” włoskiego buta.
Ta część Italii była niegdyś głównym miejscem wypoczynku Włochów, ale w ostatnich latach stała się coraz bardziej popularna wśród turystów z całego świata. 
Jeśli zastanawiacie się, czy warto tu przyjechać, to moja odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. 
Gargano ma w sobie wszystko, czego oczekuje się od wyidealizowanego włoskiego miejsca. Półwysep słynie z pięknych lasów i piaszczystych plaż, skalnych cyplów — na które droga albo się wspina, albo omija długimi łukami. Jak zawsze coś za coś — jest dalej, ale jest i piękniej. 
Znaczna część półwyspu jest częścią parku narodowego. Znajdziesz tutaj wpisane na listę UNESCO Sanktuarium Monte Sant'Angelo i las Umbra, w którym znajdują się najstarsze drzewa Italii, niektóre mają ponad 500 lat. 
Do tej pory byłam tam trzy razy i mogę Wam opowiedzieć o tej niezwykłej części Apulii!


Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu praktycznych informacji o Italii, zapraszam Cię do mojej grupy na facebboku: Włochy po mojemu.

CO ZOBACZYĆ ?

1.Wyrusz na malowniczą całodniową przejażdżkę brzegiem półwyspu.
Zatrzymaj się, gdzie masz ochotę! Nasyć oczy, bo warto. Wzdłuż brzegu biegnie droga licząca ok. 160 km.
2. Zajrzyj do nadmorskich miasteczek półwyspu. Niektóre są znane mniej, inne bardziej.
Zajrzyj do:

Vieste

Białe miasteczko, położone na wschodnim skraju półwyspu Gargano. Vieste podbije twoje serce i rozkocha, zechcesz pozostać tu na dłużej.
Drogowskazem do miasteczka jest wyrastająca prosto z morza, skalna iglica - Pizzomuno. Ma ponad 20 metrów wysokości i nie ma chyba turysty, który nie robiłby sobie na jego tle fotografii. 
Najstarsza część miasta wznosi się na wapiennych skałach wynurzających się z Adriatyku i daleko wysuniętym w morze skalistym cyplu. 
Wąskie uliczki z wiszącymi prześcieradłami, stare zabudowy oraz stary kościółek — w tym okazała i ładna katedra Santa Maria Assunta — czego chcieć więcej ? 
W katedrze znajduje się Gorzki Kamień, na którym w 1554 roku najeźdźcy tureccy ścięli 5 tysięcy mieszkańców miasteczka.

Nad miastem góruje stara warownia, która jest zajmowana przez wojsko i przez to niedostępna dla turystów.
Polecam zobaczyć również muzeum archeologiczne (morskie) - wstęp wolny.

Peschici

Peschici to malutka średniowieczna wioska położona na wzgórzu.
Typowa biała zabudowa, labirynty wąskich uliczek, ceramiczne dekoracje i przepiękne, kolorowe doniczki z kwiatami.


W Pescchici znajdziesz resztki zamku, a w nim muzeum tortur (przechodzą ciarki na widok tych urządzeń). Wstęp - ok. 3 euro od osoby dorosłej.

Rodi Garganico

Rodi Garganico to małe miasteczko leżące na północnym wybrzeżu półwyspu. Posiada interesującą starówką położoną na skale, z której rozpościera się fantastyczny widok na Adriatyk.
Historia miasteczka sięga jeszcze czasów greckich. 

Centralnym miejscem w Rodi jest malowniczy plac, który jest wizytówką miasteczka. To tutaj wieczorami przesiadują mieszkańcy i spacerują turyści. 
Wokół Rodi Garganico rosną lasy oraz plantacje cytryn i pomarańczy.

Manfredonia

Nieduże, ale niezwykle urokliwe miasteczko położone we wschodniej części Półwyspu Gargano. Największymi atrakcjami Manfredoni są: średniowieczny zamek należący niegdyś do rodu Hohenstaufów oraz kilka kościołów.
Warta uwagi jest Bazylika w Siponto oraz opactwo św. Leonarda - Abbazia di San Leonardo in Lama
Volara — jeden z klejnotów epoki romańskiej w Apulii. 

Budynek był częścią kompleksu zbudowanego przez Krzyżowców na przełomie XI i XII. 
Nie jest znana dokładna data powstania, ale wiadomo, że w 1127 urzędowali tutaj regularnie kanonicy Świętego Augustyna. 
Opactwo znajduje się niedaleko Manfredoni - 7 km od Bazyliki w Siponto. 
Budynek należy do miejsc świętych leżących na transalpejskim historycznym szlaku Europy Via Francigena zwanym Drogą Lombardzką lub Drogą Frankijską biegnącym od Canterbury w Angli, przez Francję, Alpy, Włochy do Rzymu i dalej przez Apulię do portu w Brindisi, a następnie do Ziemi Świętej. 
Opactwo było dużo większe, ale duża część została zniszczona przez brytyjskie wojska, które stacjonowały tutaj podczas II wojny światowej. 
Zarówno bazylika w Siponto, jak i opactwo św. Leonarda są bardzo chętnie wybierane przez narzeczonych na ceremonie ślubne. 
W dzień przesilenia czerwcowego, gdy promienie słoneczne przebijają Foro Gnomonico umieszczone na dachu kościoła, na posadzce wyświetla się cień z ośmioma promieniami, dokładnie w połowie odległości pomiędzy dwiema kolumnami.

W 2014 roku rozpoczeto odbudowę i poprawę stanu kompleksu w celu udostępnienia go w całości.
3.Vico Garganico
Samo Vico jest malutką górską osadą. Kościółek, kilka wąskich uliczek — ciasno upakowanych na szczycie wzgórza i wszechobecna cisza. To jedna z najładniejszych wiosek, które można znaleźć w okolicy. Z daleka wygląda po prostu czarująco. 
Vico del Gargano nazwany jest Wioską Miłości — ze względu na uliczkę o nazwie Vicolo del bacio, patronem miasteczka jest święty Walenty, a w każde lato obchodzi się tutaj święto miłości — Vico Love Fest
Aleja pocałunku znajduje się kilka metrów od kościoła San Giuseppe, w samym sercu historycznego centrum miasteczka. 
Legenda głosi, że aleja w przeszłości była błogosławionym miejscem kochanków.

4.San Giovanni Rotondo
W San Giovanni Rotondo znajduje się sanktuarium słynnego Ojca Pio.
Najlepiej pojechać tam w tygodniu. Można spokojnie zobaczyć konfesjonał, w którym spowiadał ojciec Pio, jego celę oraz pomodlić się przy trumnie.

5.Monte Sant'Angelo
Monte Sant'Angelo zbudowane jest na wzgórzu, na wysokości 843 m n.p.m. Jest jednym z najstarszych miasteczek na wyspie. 
Dojazd do miasteczka jest ekscytującym przeżyciem, trzeba pokonać liczne zakręty i różnice wysokości, ale widoki są tego warte. 

To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsce w okolicach Gargano. Pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie.
W Monte Sant'Angelo musimy zobaczyć Sanktuarium Św. Michała Archanioła. To tu Michał Anioł miał objawiać się kilkakrotnie, konsekrując tym samym miejsce pod przyszłą bazylikę. Do dziś mówi się, że jest to miejsce nieludzką ręką poświęcone.
Znakiem rozpoznawczym miasteczka są zabytkowe domy pielgrzymie, różniące się ważnym szczegółem – kształtem komina. W zamierzchłych czasach były one znakiem dla przybywających do miasta pielgrzymów, którzy szukali schronienia – właśnie z pomocą komina mieli rozpoznać miejsce przeznaczenia.

6.Foresta Umbra
Foresta Umbra jest ostatnim fragmentem starożytnego lasu Nemus Garganicum, który porastał większość Apulii.  Nazwany jest lasem cieni ze względu na gęstość zadrzewienia.
Miejsce, które nie może być pominięte przez miłośników przyrody i zwierząt, zobaczysz, ile razy będziesz musiał się zatrzymać, aby przepuścić dziki czy krowy ! 
Polecam przeżyć tę przygodę z Gargano Jones — jeden z najbardziej doświadczonych przewodników tego obszaru. Na pokładzie jeepa 4 × 4 poznacie dzikie tereny lasu Cieni!
Las cieni otacza gminy Vico del Gargano, Vieste i Monte Sant'Angelo. Od 2017 r. 

Las Umbra został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

7.Zwiedzanie jaskiń w okolicach Vieste
Linia brzegowa półwyspu Gargano pomiędzy Vieste i Mattinata charakteryzuje się ciekawymi jaskiniami. Znajduje się tam około 20 jaskiń, powstałych w wyniku procesu krasowienia.
Wydaje się, że ściany skał wapiennych zostały ukształtowane przez wykwalifikowane ręce, a to tylko powolna praca wiatru, morza i soli.
Najbardziej znane jaskinie to:

 • Grotta del Serpente – Grota Węża, nazywana tak, od znalezionych tam skamieniałości gadów,
 • Grotta Campana Grande – bardzo wysoka jaskinia, która swoim kształtem przypomina dzwon, 
 • Grotta dei pipistrelli - Jaskinia Nietoperzy bierze swoją nazwę od obecności wielu nietoperzy w tej grocie. 
 • Grotta Sfondata – Grota Przebita, czyli nie posiadająca stropu, 
 • Grotta Calda – Gorąca Grota, nazwana z powodu wysokich temperatur panujących w środku, 
 • Grotta dei Pomodori bierze swoją nazwę od czerwonych narośli obecnych na ścianach przypominających pomidory. W rzeczywistości są to morskie muszelkowce, prawdopodobnie mięczaki i powszechnie znane jako pomidory morskie.
W starożytności w tych jaskiniach łowiono ryby, a w latach 60’ i 70’ były dobrym miejscem postoju dla przemytników.
W okresie letnim są organizowane wycieczki statkami do jaskiń leżących nad morzem tzw. Tour delle Grotte. Na rejs trzeba sobie zarezerwować sobie kilka godzin.
Dodam, że jeśli marzysz o czymś niezwykłym, polecam wybrać się na taką wycieczkę.
Rejs pozwoli zobaczyć Ci piękno wybrzeża, które trudno dostrzec z ziemi.

Wpływa się do kilku grot, przeciskając się przez wąskie wejścia do jaskiń.
Więcej o jaskiniach znajdujących się nad morzem znajdziesz opisane tutaj.

8. Odwiedź piękne plaże
Nic tak nie pociesza oczu, jak przepiękna plaża.
Wybrzeże w okolicach półwyspu Gargano jest wciąż dziewicze, z wieloma malowniczymi plażami, małymi zatoczkami i wspaniałą śródziemnomorską roślinnością.
Polecam Wam dwie, które naprawdę warto zobaczyć: Spiaggia dei Faraglioni i spiaggia Vignanotica.
 

Baia delle Zagare i Baia dei Faraglioni to dwie nazwy tej samej plaży. Plaża kamienista znana z dwóch formacji skalnych zwanych faraglioni. Plaża Baia dei Faraglioni należy do jednego z najbardziej luksusowych hoteli na Gargano.
Na plażę Faraglioni trzeba wiedzieć, gdzie zjechać z drogi (jest zakaz, ale nie trzeba się nim przejmować, trzeba zjechać w prawo stromo w dół pod wiadukt, przed restauracją Monte Barone) i przespacerować się około 1km szutrową drogą.
 

Polecam również plażę Vignanotica - to jedna z najpiękniejszych plaż we Włoszech. Znajduje się 25 kilometrów na południe od Vieste. Można tam dojechać samochodem albo popłynąć statkiem .
Z głównej drogi (SP53) trzeba zjechać w zjazd na plażę Lido di Vignanotica lub Baia di Vignanotica, zaraz obok znajduje się restauracja La Montagna.
W wysokim sezonie na plaże Vignanotica można dostać autobusem odjeżdżającym co 10-15 minut z płatnego parkingu, który kosztuje 7 euro i dowozi na plażę w 5 minut .
Pamiętajcie tylko o butach do
pływania — dno jest skaliste! Mogą boleć trochę stopy. Morze blisko od brzegu jest dosyć głębokie. 

Plaża Vignanotica
Jeśli lubicie serf polecam Spiaggia Lunga w Zatoce Santa Maria. Znajduje się około 5-6 km na północ od Vieste.
9.Łuk San Felice - Łuk św. Feliksa.
Kilka kilometrów od miasteczka Vieste, zwanego perłą Gargano (jakieś 8 km przed Vieste, jadąc od strony Mattinaty) znajduje się wspaniały punkt widokowy położony obok zniszczonej wieży, w oddali widać zatokę ze skalnym łukiem, za nim — kolejną zatokę.
Łuk św. Feliksa jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej fotografowanych miejsc na Gargano. Został odkryty w latach 80 przez turystów po reklamie znanych czekoladek „Bacio”( po polsku Pocałunek) firmy Peruggina.
10. Trabucchi
Kolejnym charakterystycznym elementem wybrzeża półwyspu Gargano jest obecność licznych trabucchi ( trebuszy ), drewnianych konstrukcji wykorzystywanych do łowienia ryb.
Pas wybrzeża pomiędzy Peschici i Vieste jest jednym z najbardziej malowniczych w basenie Morza Śródziemnego. To tutaj od ponad wieku tkwią w białych skałach autentyczne drewniane trebusze - wynik pomysłowości rybaków z Vieste i Peschici. 

Według niektórych miejscowych historyków sięgają one jeszcze czasów Fenicjan.
Trebusze to system połowowy wciąż działający w tych częściach Apulii.

Trabucchi muszą być umieszczone na odpowiednim terenie. Morze musi mieć odpowiednią głębokość - przynajmniej 5 metrów, dno musi być piaszczyste i skierowane w kierunku południowo - wschodnim lub północno - zachodnim w celu pomyślnego wykorzystania prądów morskich.
Wiele z nich zamieniono dziś na dobrze prosperujące restauracje.

11.Wyspy Tremiti
Będąc na Półwyspie Gargano, trzeba też wybrać się na jednodniową wycieczkę statkiem na położone w odległości 21 km Wyspy Tremiti. Nie sposób nie docenić ich piękna i niezwykłości.
Najciekawszą z nich jest San Nicola ze starą twierdzą i dawnym klasztorem z X wieku oraz największa z wysepek – San Domino, której skaliste brzegi kryją wiele ciekawych grot.
Warto zobaczyć statuę Ojca Pio położona 14 metrów pod wodą. Na Półwyspie Gargano Ojciec Pio spędził ponad 50 lat życia.Widziałam i robi niesamowite wrażenie.
W zależności od miejscowości, w której zdecydujemy się wykupić wycieczkę na wyspy, jej koszt to około 35 euro za osobę. Porty oferujące takie wyprawy to Termoli, Ortona, Vieste, Rodi Garganico, Peschici, Vieste oraz Manfredonia. 

12. Margherita di Savoia
Długo zastanawiałam się, czy polecić Wam to miejsce ? Czy zatrzymać tylko dla siebie? 
Miasteczko nie leży na półwyspie, ale warto tam wstąpić.
Margherita di Savoia to małe miasteczko na wybrzeżu Adriatyku, które szczyci się największymi polami solnymi (saline) w Europie i drugimi co do wielkości na świecie, zaraz po Boliwii.

Produkują one 5-6 milionów metrów sześciennych soli rocznie.
Samo miasteczko ma w sobie rustykalny urok, który pojawia się tylko w miejscu, które jeszcze nie zostało nietknięte przez masową komercję. 
Znajdziesz tutaj kilometry dziewiczych pięknych plaż. Większość z nich, w centrum miasteczka jest własnością prywatną i trzeba zapłacić, aby się dostać albo po prostu wynająć leżak.
Dlaczego warto pojechać do Margherita di Savoia ?
Nie można pominąć różowych zbiorników wodnych i flamingów.
Różowe zbiorniki są częścią pól solnych. Zobaczysz sól w kolorze najdoskonalszego pastelowego różu, szczególnie w pochmurny dzień.
Zastanawiacie się na pewno, dlaczego są różowe?
W ostatnim etapie procesu parowania jak się okazuje, pojawiają się maleńkie krewetki bogate w beta-karoten nadając różowy odcień.
Gdy woda jest w większości odparowywana w jeziorze, są one w wyższym stężeniu, a ich kolor jaśnieje bardziej.
Następna rzecz, którą nauczyłam się w Margherita, że ​​te same krewetki są powodem, dla którego różowe flamingi nie tylko gromadzą się w Margherita di Savoia, ale również dlatego, że są różowe - założę się, że o tym nie wiedziałeś!
Różowe upierzenie nie jest wcale darem od natury. Fleming różowy jest tak naprawdę biały, a jego specyficzne upierzenie jest wynikiem pożywienia bogatego w czerwony barwnik - astaksantynę.

Tak bogaty ekosystem w minerały przyciąga wiele dzikich zwierząt, przez to Margherita di Savoia jest doskonałym miejscem do obserwacji ptaków.
Produkowane są tutaj sole morskie, które nie zawierają żadnych substancji antyzbrylających.
Sole po skrystalizowaniu się są dodatkowo suszone. Dzięki temu, że poddawane są procesowi suszenia, możemy z powodzeniem stosować je w młynkach i solniczkach. 

Jeśli chcesz zwiedzić saline musisz zarezerwować wizytę u organizacji ochrony środowiska Legambiente.
13.Alberobello
Do Alberobello pierwszy raz pojechałam jak byłam na półwyspie Gargano. 200 km w jedna stronę ? Zapytacie czy warto było ? Oczywiście, że tak.

14. Pizzica
Pizzica to taniec z Południa Włoch, który mieliśmy okazję wiele razy zobaczyć.
Korzenie Pizzica sięgają dionizyjskich świąt i mitu pogańskiego pająka tarantula. Według powszechnego przekonania, kobieta zostaje ugryziona przez pająka. Pizzicu (ugryzienie) pająka stan głębokiej depresji, który może zostać uzdrowiony jedynie przez muzykę - szybką i hipnotyzującą. Osoba ugryziona przez tarantulle tańczy do rytmu tamburyn, wchodząc w ten sposób w uzdrawiający trans. Tańczy się dopóki umysł ugryzionej osoby zostaje wyzwolony od choroby.

CO ROBIĆ NA GARGANO ?


W Foresta Umbra oraz w Parku Narodowym Gargano zostały utworzone szlaki spacerowe, zachwycające turystów zielenią. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 
Nurkowanie, snorkeling, winsurfing, żeglarstwo, kitesurfing, surfing, kajakarstwo i inne sporty wodne, są dostępne dzięki wspaniałym warunkom naturalnym półwyspu.

GDZIE SPAĆ ?

Gargano ma bardzo bogatą bazę noclegową, oto dwa miejsca w których do tej pory nocowałam:
 

Mattinata: 
Residence San Michele
SP 53 Mattinata-Vieste km. 11 Mattinata
Tutaj link


  Vieste
  Residence Palm Garden
  Località Le Mezzane 1 71019 Vieste
  Tutaj link

   JAK DOJECHAĆ ?

   Na bezpośrednie połączenie z Polski z Gargano musimy jeszcze poczekać. Chyba, że wybierasz się samochodem. Wtedy m.in. do Vieste dotrzemy słynną ADRIATICA– najdłuższą we Włoszech, bo liczącą prawie 800km.
   Spośród wszystkich dostępnych połączeń najłatwiejszym będzie jednak lot do Bari. Z Bari do najpopularniejszej miejscowości na Półwyspie Gargano – Vieste, jeżdżą już autobusy prosto z lotniska. Rozkład dostępny tutaj: http://pugliairbus.aeroportidipuglia.it/default.aspx.

   JAK SIE PORUSZAĆ PO GARGANO?

   Sam Półwysep Gargano jest dość dobrze skomunikowany, do najważniejszych i jednocześnie najładniejszych miejscowości dotrzemy autobusami lub pociągami (http://www.ferroviedelgargano.com/). 
   W mniej dostępne zakątki Apulii potrzebna własna łódka, ewentualnie wynajęta wraz z innymi turystami, dowodzona przez lokalnego przewodnika.

   CO JEŚĆ W GARGANO ?

   Jestem pewna, że jeśli już odwiedziłeś Apulię, na pewno wiesz, jak dobra jest tam kuchnia. Jeśli jeszcze tam nie byłeś, nie możesz dłużej czekać i powinieneś udać się tam jak najszybciej!
   Ale czy wiesz, co jeść w Apulii ?
    

   Podobnie jak wszystkie włoskie regiony, Gargano ma swoje własne wina, sery i wedlinę, które można znaleźć na targach, jak i w sklepach spożywczych. Słynie jednak z cucina povera - kuchnia wiejska. Jak sama nazwa wskazuje, jest to proste jedzenie, które już jest wyjątkowe dzięki świeżości składników: nie ma potrzeby szykowania wyszukanej żywności, gdy masz produkty wysokiej jakości.
   Najsłyniejsze produkty to: oliwa Dauno, typowy makaron Orecchiette, Salicornia (szparagi morskie), fasola Carpino, owczy ser Canestrato Pugliese, słone obwarzanki taralli, mozzarella caciocavallo Carpino i mozzarella Buffalo z Gargano.
    

   Chleb i focaccia w Apulii są znane w całych Włoszech ze względu na ich smak, jak i tradycyjny sposób przyrządzania.
   Do tej pory pamiętam smak focaccii w Monte Sant'Angelo, w piekarni przed wejściem do Zamku.
   Tradycyjna focaccia przygotowywana ze świeżych pomidorów, soli, oliwy i oregano. Spróbuj również focacci z ziemniakami i oregano.
   Polecam tę piekarnię, nie tylko ze względu na smak, ale również ceny i życzliwość właścicieli.
    

   Koniecznie musicie spróbować Raratura i Calzone Pasquale - typowe przysmaki w Rodi Garganico. 
   Raratura to spiralna pizza - jeden z najstarszych przepisów Rodi. Prosty w wykonaniu i bardzo smaczny - pizza z nasionami kopru włoskiego. Wszystko, co musisz zrobić, to zrobić ciasto, posypać nasionami kopru, następnie pokroić ciasto na pasy i ułożyć spiralę.
   Calzone Pasquale trzy składniki: cebula, sardele i rodzynki. Żaden z tych trzech smaków nie przeważa nad pozostałymi, ale zamiast tego łączą się idealnie, tworząc idealny pikantny słodko-słony smak.
    

   Dwa inne typowe produkty to Pizza Rodiana i le pettole, nasączone "vin cotto di fichi", rodzaj syropu stworzonego przez podwójne gotowanie dojrzałych fig, stosowany również w wielu innych przepisach.
    

   Rodi Garganico słynie na całym świecie również z produkcji owoców cytrusowych. Najsłynniejsza jest Femminello Lemons - najstarsza cytryna we Włoszech.
    

   Półwysep słynie również owoców morza. Duża część połowów odbywa się w przybrzeżnych lagunach Varano i Lesina.
   Główną produktem okolicy są małże, ale każda restauracja serwuje również świeżo złowione ryby, kalmary lub mątwy. Polecam zupę rybną, która jest specjalnością tego regionu.

   Śródziemnomorskie smaki, które zadowolą wszystkie podniebienia.


   Półwysep Gargano to zdecydowanie jedno z najwspanialszych miejsc na Półwyspie Apenińskim, wciąż niedoceniane przez zagranicznych turystów. Decydując się na wakacje w tej części Włoch będziecie mogli wczuć się w pełni w klimat tego kraju i naprawdę solidnie wypocząć na łonie natury.
    

   Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich apulijskich opowieści. Już teraz możecie poczytać o:
   - Wyspach Tremiti
   - Alberobello


   Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
   • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
   • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku lub google+. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
   • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.

   Pozdrawiam


   Renata
   Share:

   20 komentarzy

   Twórcze pasje Danki pisze...

   Zdjecia zdecydowanie zachęcaja do odwiedzenia tego rejonu. Będe miała na uwadze jadąc do Włoch nastepnym razem.

   OK pisze...

   Bardzo przyjemnie tam :) Niczym jeden z końców świata.

   Lillemar pisze...

   Zachwyca mnie architektura i kolory tego miejsca. Odcień wody jest po prostu niezwykły.

   Ptacha pisze...

   Włochy są tak piękne ! Za każdym razem ja do Ciebie zaglądam znajduję następne miejsce " do zobaczenia" ;)

   joas pisze...

   Włochy,im bardziej na południe tym bardziej fascynują!Dla rodaków to koniec świata,a tam naprawę atrakcje co krok,praktycznie wszystkie miejsca niezliczone urokliwe miasteczka ,mariny zwisające do morza.A morze im dalej od Wenecji tym piękniejsze i czystsze!Polecam Lecce,stolicę prowincji o każdej porze roku zachwyca!

   Unknown pisze...

   Serdecznie wszystkim polecam Gargano mój ulubiony 'kawałek' to pas wybrzeża od Vieste do Peschci oczywiście las umbryjski tez jest ciekawy . Pozdrawiam

   ina i Sewa pisze...

   Jeśli chodzi o Gsrgano, to byłam tam i bardzo mi się spodobało to co nam pokazano. Eh, niewiele. Bylam w 99 roku.
   Odwiedziliśmy Monte San't Angelo, w San Giovanni Rotondo i na wyspach Tremitti. San Domino i San Nicola.
   Zjawiskowe miejsca... grota pomidorowa, grota dwoje oczu. Ah.

   Unknown pisze...

   Skąd można wybrać się na wycieczkę łodzią po grotach?

   Kalejdoskop Renaty pisze...

   Proszę poszukać w porcie w Vieste, jest pełno firm, które organizują takie wycieczki.:-)

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Anka w drodze pisze...

   Jak zwykle Twoje opowieści mnie inspirują. Być może w tym roku w wakacje będzie płw. Gargano. Dziękuję.

   Kalejdoskop Renaty pisze...

   To się cieszę.

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Anonimowy pisze...

   Hej mam prosbe pamiętasz może nazwę tej piekarni w Monte Sant'Angelo?

   Anonimowy pisze...

   Cześć mam pytanie czy dojazd na plaże Baia delle Zagare to jest szutrową drogą? Tak to wygląda na google maps czy źle popatrzyłem

   Kalejdoskop Renaty pisze...


   Nie pamiętam, ale łatwo znaleźć - przed wejściem do Zamku.

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Kalejdoskop Renaty pisze...

   Tak było kiedyś, nie potrafię potwierdzić, czy obecnie coś się zmieniło.

   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Powrót do natury pisze...

   Wpis bardzo przydatny i zachęcający, w sierpniu lecimy do Bari i wiążemy wiele nadziei z Gargano, pozdrawiam! :)

   majadyn pisze...

   A jak wygląda "obłożenie" plaży Vignanotica w lipcu/sierpniu? Będę tam stacjonował przez 2 tygodnie, a nie lubię nadmiernego tłoku... Czy jest się czego obawiać ?

   Kalejdoskop Renaty pisze...

   Nie wiem, bo nigdy tam nie byłam w tym momencie. A czego można się obawiać, nie rozumiem tego pytania!!!
   Renata

   Anonimowy pisze...

   Właśnie jesteśmy na Gargano,pije kawke na tarasie małego domku i czytam ten tekst,jest bardzo przyjemnie napisany i pomocny,napewno zainspiruje kolejne wycieczki( byłam tu z rodzina rowniez rok temu). Jestem na kameralnym campingu między Vieste i Peschici wiec baza wypadowa jest swietna:),mówię tez trochę po włosku ,nawiązuje znajomosci i gotuje,mamy tez ze siba dwa psy które są tutaj bardzo szczęśliwe. Dla nas to wymarzony wypoczynek,cudowne powietrze,leśne zapachy,przyroda,otwarte przestrzenie,żadnej spiny:))),polecam serdecznie Ola.

   Anonimowy pisze...

   Brzmi zachęcająco. Kolejny kierunek do zwiedzania

   Kalejdoskop Renaty