poniedziałek, 30 marca 2020

Włoska Piazza — serce i dusza Włoch. Najpiękniejsze place we Włoszech — mój subiektywny ranking

Plac po włosku nosi nazwę piazza. Piazza jest zwykle ogólnodostępną otwartą przestrzenią zamkniętą w zamieszkanym centrum. Prawdopodobnie każde miasto we Włoszech ma co najmniej jeden plac, centralny punkt, do którego zbiegają się ulice miasta.
Główny plac miasta obejmuje różnorodne funkcje — gromadzi główne budynki gminy i najważniejsze kościoły w mieście, jest przestrzenią, w której odbywają się najważniejsze wydarzenia, i stanowi miejsce spotkań mieszkańców miasta.
Włoski plac jest fizycznym i duchowym sercem miasta we Włoszech. To miejsce, gdzie skupia się życie towarzyskie i kulturalne. To coś więcej niż tylko krajobraz lub dzieła architektoniczne. To element życia codziennego. Większość mieszkańców miasta mieszka w mieszkaniach, w których przestrzeń na zewnątrz jest niewielka lub nie ma jej wcale, przez to plac pełni również funkcję podwórka. To miejsce spotkań z przyjaciółmi, pogawędek i uczestnictwa w wydarzeniach społecznościowych. Na placach odbywają się tygodniowe targi lokalne, obchody, festiwale. Place są miejscem koncertów muzycznych, wieców politycznych i wielu innych znaczących wydarzeń. Na terenie Włoch znajduje się ponad milion placów. Jeśli odwiedzisz Włochy, od razu się przekonasz, jak ważnym miejscem jest Piazza, gdy tylko się na niej znajdziesz. Tylko wtedy, kiedy osobiście doświadczysz przyjemności spędzania tam czasu, zrozumiesz, jak ważne są te miejsca dla jego mieszkańców. W kilku słowach dla Włochów to drugi dom i jest najlepszym miejscem spotkań, w którym możesz rozkoszować się czasem. Miejsce, w którym prawdopodobnie znajdziesz grupę ludzi, którzy dobrze się bawią. Wszyscy, bez względu na płeć, wiek, czy klasę społeczną, są mile widziani — też turyści. Piazza jest zawsze miejscem na spędzenie niezapomnianych chwil we Włoszech.
Właśnie dlatego stworzyłam listę najpiękniejszych placów we Włoszech, które proponuje odwiedzić. Wszystkie są autentycznymi skarbami o niesamowitym pięknie artystycznym i historycznym.

PIAZZA SAN MARCO W WENECJI

Piazza San Marco w Wenecji to chyba najbardziej romantyczny plac miejski we Włoszech. Ogromna przestrzeń Placu Świętego Marka wypełniana przez eleganckie arkady i zamieszkana przez setki gołębi. Z jednej strony ogromna i ozdobna bazylika San Marco wznosi się majestatycznie z bizantyjskimi kopułami i mozaikami, obok charakterystycznej weneckiej dzwonnicy. To tutaj rezydują artystyczne skarby miasta — prawdziwe połączenie architektury historycznej i uroku na jednym niesamowitym placu.
Napoleon pisał, że ten ponadczasowy plac to „najlepszy salon w Europie”.
Plac najlepiej ożywa podczas karnawału, gdy jest wypełniony ludźmi w ozdobnych maskach i kostiumach.


PIAZZA DEL CAMPO W SIENIE

W samym sercu znajduje się wspaniała Piazza del Campo, symbol Sieny. Il Campo to sieneński rynek z potężnym amfiteatralnym placem w kształcie muszli. Odbywają się na nim dwa razy w roku słynne zawody dzielnic – Palio. Konie reprezentują różne dzielnice Sieny i ścigają się na specjalnie przygotowanym torze, który biegnie na zewnątrz placu. Obserwowanie grzmotu koni na włoskim placu w pełnym galopie to jedno z najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych do zobaczenia we Włoszech. Wyłożony kamieniem plac podzielono na dziewięć części. Upamiętniono w ten sposób rządy Rady Dziewięciu, która przyczyniła się w wiekach XII – XIV do rozkwitu miasta, w którym powstawały potężne budowle i panował dobrobyt. Plac jest również miejscem, gdzie znajdują się jedne z najważniejszych miejsc i atrakcji miasta: Warto odwiedzić Palazzo Comunale, Torre del Mangia, Fonte del Gaia oraz szlachetne pałace.

PRATO DELLA VALLE W PADWIE

Jest to największy plac we Włoszech — mierzy prawie 90 000 metrów kwadratowych. Różni się kształtem od innych włoskich placów. Nie jest typowy plac o kształcie kwadratu, ma kształt elipsy. Jest swego rodzaju parkiem, otoczonym małym kanałem otoczonym pierścieniem 78 posągów zasłużonych mieszkańców miasta, z fontanną pośrodku. Kiedy zawitasz na Prato della Valle, poświęć chwilę, na co najmniej kilka z 78 posągów. Znajdziemy tutaj posągi Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego podarowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1789 roku. Każdy z tych posągów reprezentuje słynnego mieszkańca Padwy. Legenda mówi, że każdy mógł postawić taki pomnik członkowi swojej rodziny, jeśli był w stanie udowodnić jego zasługi oraz wkład w życie i rozwój miasta. Mieszkańcy Padwy są niezmiernie dumni ze swojego centralnego placu. Nazywają go Il Prato, czyli „trawnik” w języku polskim. 

PIAZZA DELL'ANFITEATRO W LUKKA

Piazza dell’Anfiteatro, to okrągły plac, najbardziej charakterystyczny plac Lukki. Otaczają go przepiękne, toskańskie kamienice. Dziś dokoła placu mieszczą się restauracje i kawiarnie.
Powstał w miejscu dawnego amfiteatru rzymskiego.
Za czasów Longobardów, gdy Lukka była stolicą Toskanii, na placu odbywały się ważne wydarzenia społeczno-polityczne. W średniowieczu kwitł tu handel jedwabiem. Także dzisiaj spora część mieszkańców Lukki zajmuje się produkcją i sprzedażą jedwabiu.

PIAZZA DEL PLEBISCITO W NEAPOLU

Piazza del Plebiscito, czyli Plac Plebiscytu znajduje się w Neapolu. Przedmiotowym plebiscytem było głosowanie, które doprowadziło Neapol do zjednoczonego Królestwa Włoch w 1860 r. (Do tego czasu było częścią odrębnego królestwa). Piękny plac pochodzi z wczesnych lat XIX wieku. Leży w pobliżu Zatoki Neapolitańskiej, jednego z najbardziej charakterystycznych obszarów Neapolu i jest ulubionym miejscem wśród mieszkańców, którzy są znani w całych Włoszech ze swojego hałaśliwego życia na ulicy. Otoczony pięknymi budynkami rządowymi i starymi monarchicznymi rezydencjami, nie wspominając o wspaniałej Bazylice San Francesco da Paola. Plac Plebiscytu jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w mieście. Neapolitańczycy też to wiedzą. Organizują na placu koncerty, pokazy, plenery wystaw sztuki i jeden ze wspaniałych pokazów sztucznych ogni na sylwestra. Nie ma lepszego miejsca na poznanie legendarnego życia na ulicy w Neapolu niż ten żywy, włoski plac.

PIAZZA NAVONA W RZYMIE

Piazza Navona to jeden z najpopularniejszych rzymskich placów. Jedno z ulubionych miejsc zarówno Rzymian, jak i turystów. Barokowy, przepiękny eliptyczny plac, ukryty w sercu miasta. Centralną ozdobą placu jest Fontanna Czterech Rzek. Barokowe arcydzieło zostało stworzone przez nikogo innego niż Berniniego i faktycznie było swego rodzaju powrotem po tym, jak artysta popadł w niełaskę u papieża. Centrum fontanny stanowi egipski obelisk, a wokół niego znajdują się cztery postacie, symbolizujące cztery rzeki z czterech (znanych w XVII wieku) kontynentów: Rio de la Plata z Ameryki, Dunaj z Europy, Nil z Afryki i Ganges z Azji. Na placu znajdziemy również dwie mniejsze fontanny: fontannę del Moro, zaprojektowaną przez Berniniego, oraz fontannę Neptuna z grupą morskich nimf, zaprojektowaną przez
Giacomo della Porta. Egipski obelisk, który wieńczy fontannę, jest w rzeczywistości zawieszony na cienkiej podstawie, wydaje się to całkowicie niemożliwe, biorąc pod uwagę ciężar obelisku z litego kamienia. Wszyscy myśleli, że projekt się zawali, gdy tylko zostanie zbudowany. Owalny kształt placu jest jedynym przypomnieniem jego początków jako rzymskiego szlaku rydwanów.

PIAZZA DEL POPOLO W RZYMIE

Piazza del Popolo jest jednym z najpiękniejszych placów w Rzymie, ze względu na zgromadzoną tam kolekcję zabytków - trzy kościoły (Bazylika Santa Maria del Popolo i bliźniacze kościoły Santa Maria w Montesanto i Santa Maria dei Miracoli), dużą bramę (Porta del Popolo), dwie fontanny i egipski obelisk (Obelisco Flaminio).
Za obecny kształt Piazza del Popolo i wiele jego zabytków odpowiedzialny jest architekt Giuseppe Valadier, który w czasie okupacji napoleońskiej przeprojektował plac. Dzięki jego interwencji kwadrat przybrał dzisiejszy eliptyczny kształt. 


PIAZZA DEI MIRACOLI W PIZIE

Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny w Pizie często określany też Piazza dei Miracoli (Plac Cudów), jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych placów publicznych we Włoszech przez zabytki tam znajdujące się. Miejsce zdominowane przez cztery obiekty architektoniczne: Duomo (katedra), Campanile (wolnostojąca dzwonnica), baptysterium i Camposanto. Wszystkie budynki robią niemałe wrażenie. Chyba mało kto spodziewa się, że są jeszcze ładniejsze niż na fotografiach. W 1987 roku cała piazza i jej budynki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piazza dei Miracoli jest prawdopodobnie najmniej tradycyjnym włoskim placem na tej liście.

PIAZZA DEL POPOLO W ASCOLI PICENO

Ascoli to „Miasto Trawertynu”. Trawertyn jest swego rodzaju wapnem wydobywanym w okolicznych górach i wykorzystywanym w wielu innych słynnych pracach architektonicznych we Włoszech, najbardziej znanym z nich jest Koloseum. Piazza del Popolo lub Plac Ludowy to centralny plac Ascoli Piceno. Piazza del Popolo znany jest we Włoszech ze względu na swój specyficzny styl renesansowy. Nazwa pochodzi od starego budynku Palazzo dei Capitani del Popolo.

PIAZZA DEL DUOMO W MEDIOLANIE

Kolejnym placem katedralnym, słynnym na całym świecie, jest Piazza del Duomo w Mediolanie. Znany na całym świecie, przez katedrę, która jest piątą co do wielkości na świecie. Budowa katedry w stylu gotyckim trwała blisko sześć wieków. Pierwszy kamień został położony w 1386 roku, natomiast ostatnia brama została otwarta dopiero w 1965 roku. Obecny wygląd placu pochodzi z 1860 roku. To od 1330 roku przestrzeń jest otwarta, kiedy pan Azzur Visconti, Mediolan, nakazał utworzenie rynku, który po raz pierwszy został nazwany Piazza dell'Arengo. W ciągu wieków plac został kilkakrotnie przeprojektowany. Plac od ponad siedmiu wieków jest kwadratowym centrum życia mediolańskiego. Stanowi centrum miasta, zarówno w sensie geograficznym, jak i ze względu na jego znaczenie artystyczne, kulturowe i społeczne. Na powierzchni 17.000 m 2 plac obejmuje niektóre z najważniejszych budynków Mediolanu (i ogólnie Włoch), a także niektóre z najbardziej prestiżowych działalności handlowych. Po jednej stronie stoi łukowate wejście do Galleria Vittorio Emanuele II, najstarszej na świecie aktywnej galerii handlowej, a po przeciwnej stronie placu stoi pomnik jeździecki samego króla Wiktora Emmnuela II, pierwszego króla zjednoczonych Włoch.

PIAZZA DELLA SIGNORIA WE FLORENCJI

W średniowiecznych miastach każdy plac pełnił swoją funkcję:  służył jako centrum polityczne miasta,  jako baza religijna albo jako jądro jego gospodarki. Piazza della Signoria we Florencji była politycznym centrum nie tylko miasta, ale całego włoskiego renesansu. Jest domem olbrzymiego Palazzo Vecchio, jednego z miejsc władzy Medyceuszy, która była patronami wielu najlepszych umysłów renesansu, takich jak Michelangelo, Vasari, Leonardo, Brunelleschi i Donatello. Dziwnie ukształtowana i imponująco duży, być może żadna inna przestrzeń publiczna we Włoszech nie lepiej odzwierciedla siłę i wizję jednej rodziny i ich projektu politycznego. Stojąc w nim, prawie nie można nie czuć podziwu dla ambicji i potęgi dynastii Medyceuszy. Znajdziesz tutaj jedną z najbardziej bajecznych galerii rzeźby publicznych na świecie — Loggia dei Lanzi. Ta galeria w dużym portyku zawiera replikę Dawida Michała Anioła, brąz Benvenuto Cellini oraz starożytną rzeźbę lwa, której pochodzenie pozostaje tajemnicze.

PIAZZA SAN PIETRO W WATYKANIE

Bazyliki Świętego Piotra nie trzeba przedstawiać, ale wielu odwiedzających jest tak zajętych wejściem do środka, że ​​wszyscy ignorują plac, który jest epicentrum globalnego katolicyzmu, jak i kwintesencją architektury barokowej — potężny Plac Świętego Piotra. W XVII wieku architekt
Gian Lorenzo Bernini dodał wspaniałą kolumnadę sięgającą od Bazyliki, aby objąć zbliżających się wiernych — projekt, który historyk sztuki Robert Hughes nazwał „największym gestem antropomorficznym w historii architektury”. Kolumnada obejmuje oszałamiającą kolumnadę toskańską o głębokości czterech kolumn - 248 i 140 posągów świętych, które sprawiały wrażenie obejmujących gości „w macierzyńskich ramionach Matki Kościoła”. W specjalne okazje mogą zmieścić się na placu dziesiątki tysięcy ludzi, aby przywitać się i zostać pobłogosławionym przez Papieża, który również organizuje tu cotygodniowe audiencje. Słowa takie jak „inspirujące” i „monumentalne” zostały stworzone, aby opisać takie przestrzenie. Proponuje się wdrapać na kopułę, żeby popatrzeć plac z góry!


PIAZZA DELL’UNITÀ W TRIESTE

Sercem Triestu jest Piazza Unità d’Italia (Plac Zjednoczenia Włoch) i ma jedną z najbardziej unikalnych lokalizacji w kraju. Jego klasyczny prostokątny kształt otwiera się bezpośrednio na morze. Na placu zlokalizowane są najlepsze kawiarnie i restauracje, w których zapoznać można się z dziełami ówczesnych artystów literackich. Najbardziej popularnymi są m.in. Caffè Tommaseo i Caffè S. Marco. Na placu znajduje się również wiele najbardziej malowniczych atrakcji Triestu, takich jak Palazzo Comunale, Fontanna Czterech Kontynentów i inne ważne budynki polityczne. Położenie Triestu na północno-wschodniej granicy Włoch nadaje placowi zdecydowanie austriacki charakter ze wzgledu panowania rzadów austro-węgierskich w XIX wieku. 

PIAZZA PRETORIA W PALERMO

Piazza Pretoria to piękny plac w Palermo, na którym znajduje się piękna fontanna z ciekawą historią. Fontanna jest jedną z unikalnych publicznych kontrowersji we włoskiej historii obywatelskiej. Kiedy została zainstalowana w 1575 roku, Hiszpania rządziła Sycylią i Palermo było mocno pod wpływem hiszpańskiej inkwizycji.
Fontanna jest dziełem florenckiego rzeźbiarza Francesco Camilliani, który z wielką dokładnością oddał szczegóły intymnych części ciała postaci, co według opowieści miało siać zgorszenie wśród ówczesnej społeczności.
Mieszkańcy ochrzcili plac przydomkiem Piazza della Vergogna, czyli „plac wstydu”. To jest prawdopodobnie jedyny odnotowany przypadek, kiedy Włosi protestowali przeciwko nagim posągom. Na szczęście rada miasta zapłaciła za wszystkie haniebnie nagie posągi, nie została pochylona, a fontanna jest teraz uważana za lokalny skarb.
Według legendy zgorszone fontanną siostry zakonne nie miały jednak śmiałości, aby „rozprawić się” z gorszącymi elementami rzeźb, dlatego pozbawiły postaci nosów.
Plac jest jednym z najładniejszych w Palermo, a kiedy fontanna jest oświetlona w nocy, jest jednym z najładniejszych we Włoszech.
Na placu znajdują się także inne wspaniałe budynki na przykład Palazzo Pretorio – dzisiejszy Ratusz, którego fasada ozdobiona jest rzeźbami orłów i patronki Palermo – św. Rozalii.


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
 • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
 • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

RenataShare:

2 komentarze

 1. Ja bym jeszcze dorzuciła do kompletu Piazza Ducale w Vigevano - może mniej znany, ale przepiękny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opisuje tylko miejsca w których byłam. Nie byłam jeszcze w Vigevano ;-)
   Słyszałam, że plac jest piękny :-)
   Pozdrawiam serdecznie

   Renata

   Usuń

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu (IP oraz jeśli zostały podane: podpis, adres mail, strona www) przez tę stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Kalejdoskop Renaty