poniedziałek, 30 marca 2020

Włoska Piazza — serce i dusza Włoch. Najpiękniejsze place we Włoszech — mój subiektywny ranking

Plac po włosku to piazza. Piazza jest ogólnodostępną otwartą przestrzenią zamkniętą w zamieszkanym centrum. Prawdopodobnie każde miasto we Włoszech ma co najmniej jeden plac, centralny punkt, do którego zbiegają się ulice miasta.
Główny plac miasta obejmuje różnorodne funkcje — gromadzi główne budynki gminy i najważniejsze kościoły w mieście, jest przestrzenią, w której odbywają się najważniejsze wydarzenia, i stanowi miejsce spotkań mieszkańców miasta.
Włoski plac jest fizycznym i duchowym sercem miasta we Włoszech. To miejsce, gdzie skupia się życie towarzyskie i kulturalne. To coś więcej niż tylko krajobraz lub dzieła architektoniczne. To element życia codziennego. Większość mieszkańców miasta mieszka w mieszkaniach, w których przestrzeń na zewnątrz jest niewielka lub nie ma jej wcale, przez co plac pełni również funkcję podwórka. To miejsce spotkań z przyjaciółmi, pogawędek i uczestnictwa w wydarzeniach obywatelskich. Na placach odbywają się cotygodniowe targi lokalne, obchody, festiwale. Place są miejscem koncertów muzycznych, wieców politycznych i wielu innych znaczących wydarzeń. 
Na terenie Włoch znajduje się ponad milion placów. Jeśli odwiedzisz Włochy, od razu się przekonasz, jak ważnym miejscem jest Piazza, gdy tylko znajdziesz się na niej. Tylko wtedy, kiedy osobiście doświadczysz przyjemności spędzania tam czasu, zrozumiesz, jak ważne są te miejsca dla jego mieszkańców. W kilku słowach dla Włochów to drugi dom i jest najlepszym miejscem spotkań, w którym możesz rozkoszować się wolnym czasem. Miejsce, w którym prawdopodobnie znajdziesz grupę ludzi, którzy dobrze się bawią. Wszyscy, bez względu na płeć, wiek, czy klasę społeczną, są mile widziani — również turyści. Piazza jest zawsze miejscem na spędzenie niezapomnianych chwil we Włoszech.
Dlatego właśnie stworzyłam listę najpiękniejszych placów we Włoszech, które warto odwiedzić. Wszystkie są autentycznymi skarbami o niesamowitym pięknie artystycznym i historycznym.

PIAZZA SAN MARCO W WENECJI

Piazza San Marco w Wenecji to chyba najbardziej romantyczny plac we Włoszech. Ogromna przestrzeń wypełniana przez eleganckie arkady i zamieszkana przez setki gołębi. Z jednej strony ogromna i ozdobna bazylika San Marco z majestatycznie z bizantyjskimi kopułami i mozaikami, obok charakterystycznej dzwonnicy. Tu znajdują się skarby artystyczne miasta.
Napoleon pisał, że ten ponadczasowy plac to „najpiękniejszy salon w Europie”.
Plac, który ożywa najlepiej podczas karnawału, gdy jest przepełniony ludźmi w ozdobnych maskach i kostiumach.


PIAZZA DEL CAMPO W SIENIE

W samym sercu Sieny znajduje się Piazza del Campo. Il Campo to sieneński rynek z potężnym amfiteatralnym placem w kształcie muszli. To na tym placu dwa razy w roku odbywają się słynne zawody dzielnic – Palio. Konie reprezentują różne contrady miasta i ścigają się na przygotowanym specjalnie torze, który biegnie na zewnątrz placu. Obserwowanie grzmotu koni w pełnym galopie to jedno z najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych do zobaczenia we Włoszech. 
Wyłożony kamieniem plac  jest podzielony na dziewięć części. W ten sposób chciano upamiętnić rządy Rady Dziewięciu, które przyczyniły się w XII – XIV wieku do rozkwitu miasta, kiedy to powstały potężne budowle i panował dobrobyt. Plac jest również miejscem, gdzie znajdują się jedne z najważniejszych miejsc i atrakcji miasta: Palazzo Comunale, Torre del Mangia i Fonte del Gaia.

PRATO DELLA VALLE W PADWIE

Jest to największy plac we Włoszech — mierzy prawie 90 000 metrów kwadratowych. Różni się kształtem od innych włoskich placów. Nie jest to typowy włoski plac o kształcie kwadratu, ma kształt elipsy. Jest swego rodzaju parkiem, otoczonym małym kanałem otoczonym przez 78 posągów zasłużonych mieszkańców miasta, z fontanną pośrodku. Kiedy zawitasz na Prato della Valle, poświęć chwilę, na co najmniej kilka z tych posągów. Znajdziesz tam posągi Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego podarowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1789 roku. Każdy z tych posągów reprezentuje słynnego mieszkańca Padwy. Legenda mówi, że każdy mógł postawić taki pomnik członkowi swojej rodziny, jeśli był w stanie udowodnić jego zasługi oraz wkład w życie i rozwój miasta. Mieszkańcy Padwy są niezmiernie dumni ze swojego centralnego placu. Nazywają go Il Prato, czyli „trawnik” w języku polskim. 

PIAZZA DELL'ANFITEATRO W LUKKA

Piazza dell’Anfiteatro, to okrągły plac, najbardziej charakterystyczny plac Lukki. 
Plac znajduje się  w miejscu dawnego amfiteatru rzymskiego.
Za czasów Longobardów, gdy Lukka była stolicą Toskanii, na placu odbywały się ważne wydarzenia społeczno-polityczne. W średniowieczu kwitł tu handel jedwabiem. Również dziś spora część mieszkańców Lukki zajmuje się produkcją i sprzedażą jedwabiu.

PIAZZA DEL PLEBISCITO W NEAPOLU

Piazza del Plebiscito, czyli Plac Plebiscytu znajduje się w Neapolu. 
Przedmiotowym plebiscytem było głosowanie, które doprowadziło Neapol do zjednoczonego Królestwa Włoch w 1860 r. (Do tego czasu było częścią odrębnego królestwa). Ten piękny plac pochodzi z wczesnych lat XIX wieku. Leży w pobliżu Zatoki Neapolitańskiej, jednego z najbardziej charakterystycznych obszarów miasta i jest ulubionym miejscem wśród mieszkańców, którzy są znani w całych Włoszech ze swojego hałaśliwego życia na ulicy. Otoczony pięknymi budynkami rządowymi i starymi monarchicznymi rezydencjami, nie wspominając o wspaniałej Bazylice San Francesco da Paola. 
Plac Plebiscytu jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w mieście. 

PIAZZA NAVONA W RZYMIE

Piazza Navona to jeden z najpopularniejszych rzymskich placów. Jedno z ulubionych miejsc zarówno Rzymian, jak i turystów. Jest to barokowy, przepiękny eliptyczny plac, ukryty w sercu miasta. Centralną ozdobą placu jest Fontanna Czterech Rzek. To arcydzieło Baroku zostało stworzone przez Berniniego i było swego rodzaju jego powrotem po tym, jak artysta popadł w niełaskę u papieża. Centrum fontanny stanowi egipski obelisk, wokół którego znajdują się cztery postacie, symbolizujące cztery rzeki z czterech (znanych w XVII wieku) kontynentów: Rio de la Plata z Ameryki, Dunaj z Europy, Nil z Afryki i Ganges z Azji. Na placu znajdziemy również dwie mniejsze fontanny: fontannę del Moro, zaprojektowaną przez Berniniego, oraz fontannę Neptuna z grupą morskich nimf, zaprojektowaną przez Giacomo della Porta. Egipski obelisk, który wieńczy fontannę, jest w rzeczywistości zawieszony na cienkiej podstawie, wydaje się to całkowicie niemożliwe, biorąc pod uwagę jego ciężar. 

PIAZZA DEL POPOLO W RZYMIE

Piazza del Popolo jest jednym z najpiękniejszych placów w Rzymie, ze względu na zgromadzoną tam kolekcję zabytków - trzy kościoły (Bazylika Santa Maria del Popolo i bliźniacze kościoły Santa Maria w Montesanto i Santa Maria dei Miracoli), dużą bramę (Porta del Popolo), dwie fontanny i egipski obelisk (Obelisco Flaminio).
Za obecny kształt Piazza del Popolo i wiele jego zabytków odpowiedzialny jest architekt Giuseppe Valadier, który w czasie okupacji napoleońskiej przeprojektował plac. Dzięki jego interwencji kwadrat przybrał dzisiejszy kształt eliptyczny. 


PIAZZA DEI MIRACOLI W PIZIE

Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny w Pizie często określany też Piazza dei Miracoli (Plac Cudów), jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych placów publicznych we Włoszech. Miejsce zdominowane przez cztery obiekty architektoniczne: Duomo (katedra), Campanile (wolnostojąca dzwonnica), baptysterium i Camposanto. Wszystkie budynki robią niemałe wrażenie. Chyba mało kto spodziewa się, że są jeszcze ładniejsze niż na fotografiach. W 1987 roku cała piazza i jej budynki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Piazza dei Miracoli jest prawdopodobnie najmniej tradycyjnym włoskim placem na mojej liście.

PIAZZA DEL POPOLO W ASCOLI PICENO

Ascoli to „Miasto Trawertynu”. Trawertyn jest swego rodzaju wapnem wydobywanym w okolicznych górach i wykorzystywanym w wielu innych słynnych pracach architektonicznych we Włoszech, najbardziej znanym z nich jest Koloseum. Piazza del Popolo lub Plac Ludowy to centralny plac Ascoli Piceno. Piazza del Popolo znany jest we Włoszech ze względu na swój specyficzny styl renesansowy. Nazwa pochodzi od starego budynku Palazzo dei Capitani del Popolo.

PIAZZA DEL DUOMO W MEDIOLANIE

Kolejnym placem katedralnym, słynnym na całym świecie jest Piazza del Duomo w Mediolanie. Znany na całym świecie, przez katedrę, która jest piątą co do wielkości na świecie. Budowa katedry w stylu gotyckim trwała blisko sześć wieków. Pierwszy kamień został położony w 1386 roku, natomiast ostatnia brama została otwarta dopiero w 1965 roku. Obecny wygląd placu pochodzi z 1860 roku. 
W ciągu wieków plac został kilkakrotnie przeprojektowany. 
Od ponad siedmiu wieków Piazza del Duomo jest centrum życia miasta, zarówno w sensie geograficznym, jak i ze względu na jego znaczenie artystyczne, kulturowe i społeczne. Na powierzchni 17.000 m 2 plac obejmuje niektóre z najważniejszych budynków Mediolanu (i ogólnie Włoch), a także niektóre z najbardziej prestiżowych działalności handlowych. Po jednej stronie stoi Galleria Vittorio Emanuele II, najstarsza na świecie aktywna galeria handlowa, a po przeciwnej stronie placu stoi pomnik jeździecki samego króla Wiktora Emmnuela II, pierwszego króla zjednoczonych Włoch.

PIAZZA DELLA SIGNORIA WE FLORENCJI

W średniowiecznych miastach każdy plac pełnił swoją funkcję:  służył jako centrum polityczne miasta,  jako baza religijna albo jako centrum  gospodarki. Piazza della Signoria we Florencji była politycznym centrum nie tylko miasta, ale całego włoskiego renesansu. Jest domem Palazzo Vecchio, jednego z miejsc władzy Medyceuszy, którzy byli patronami wielu najlepszych umysłów renesansu, takich jak Michelangelo, Vasari, Leonardo, Brunelleschi i Donatello. Prawdopodobnie żadna inna przestrzeń publiczna we Włoszech nie odzwierciedla lepiej siłę i wizję jednej rodziny i ich projektu politycznego. Stojąc na nim nie można nie czuć podziwu dla ambicji i potęgi dynastii Medyceuszy. Znajdziesz tutaj jedną z najbardziej bajecznych galerii rzeźby publicznych na świecie — Loggia dei Lanzi. 

PIAZZA SAN PIETRO W WATYKANIE

Bazyliki Świętego Piotra nie trzeba przedstawiać, ale wielu odwiedzających jest tak zajętych wejściem do środka, że ​​prawie wszyscy ignorują plac, który jest epicentrum globalnego katolicyzmu, jak i kwintesencją architektury barokowej — potężny Plac Świętego Piotra. W XVII wieku architekt Gian Lorenzo Bernini dodał wspaniałą kolumnadę — projekt, który historyk sztuki Robert Hughes nazwał „największym gestem antropomorficznym w historii architektury”. Kolumnada obejmuje oszałamiającą kolumnadę toskańską o głębokości czterech kolumn - 248 i 140 posągów świętych, które sprawiają wrażenie obejmujących gości „w macierzyńskich ramionach Matki Kościoła”. Słowa takie jak „inspirujące” i „monumentalne” zostały stworzone, aby opisać takie przestrzenie. Proponuję wdrapać się na kopułę, by popatrzeć na plac z góry!

PIAZZA DELL’UNITÀ W TRIESTE

Piazza Unità d’Italia (Plac Zjednoczenia Włoch) jest sercem Triestu i ma jedną z najbardziej unikalnych lokalizacji w kraju. Jego klasyczny prostokątny kształt otwiera się bezpośrednio na morze. Na placu zlokalizowane są najlepsze kawiarnie i restauracje, w których zapoznać można się z dziełami ówczesnych artystów literackich. Najbardziej popularnymi są m.in. Caffè Tommaseo i Caffè S. Marco. Na placu znajduje się również wiele najbardziej malowniczych atrakcji Triestu, takich jak Palazzo Comunale, Fontanna Czterech Kontynentów i inne ważne budynki polityczne. Położenie Triestu na północno-wschodniej granicy Włoch nadaje placowi zdecydowanie austriacki charakter ze wzgledu na rządy austro-węgierskie podczas XIX wieku. 

PIAZZA PRETORIA W PALERMO

Piazza Pretoria to piękny plac w Palermo, na którym znajduje się piękna fontanna z ciekawą historią, która jest jedną z unikalnych publicznych kontrowersji we włoskiej historii. Kiedy została zainstalowana w 1575 roku, Palermo było pod wpływem hiszpańskiej inkwizycji.
Fontanna jest dziełem florenckiego rzeźbiarza Francesco Camilliani, który z wielką dokładnością oddał szczegóły intymnych części ciała, co miało siać zgorszenie wśród ówczesnej społeczności.
Mieszkańcy ochrzcili plac przydomkiem Piazza della Vergogna, czyli „plac wstydu”. To jest prawdopodobnie jedyny odnotowany przypadek, kiedy Włosi protestowali przeciwko nagim posągom. 
Według legendy zgorszone fontanną siostry zakonne nie miały jednak śmiałości, aby „rozprawić się” z gorszącymi elementami rzeźb, dlatego pozbawiły postaci nosów.

Plac jest jednym z najładniejszych w Palermo.
Na placu znajdują się także inne wspaniałe budynki na przykład Palazzo Pretorio – dzisiejszy Ratusz, którego fasada ozdobiona jest rzeźbami orłów i patronki Palermo – św. Rozalii.


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

RenataShare:

2 komentarze

Anonimowy pisze...

Ja bym jeszcze dorzuciła do kompletu Piazza Ducale w Vigevano - może mniej znany, ale przepiękny.

Kalejdoskop Renaty pisze...

Opisuje tylko miejsca w których byłam. Nie byłam jeszcze w Vigevano ;-)
Słyszałam, że plac jest piękny :-)
Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty