wtorek, 3 marca 2020

Filmy, które zabiorą Cię do Wenecji

Wenecja jest jednym z europejskich miast kina. Nie tylko ze względu na słynny Festiwal organizowany co roku na wyspie Lido, ale także z powodu bardzo dużej liczby filmów tam nakręconych. Międzynarodowi reżyserzy od początku XX wieku do dziś wybierali to miasto, aby opowiadać swoje historie i przenosić dzieła pisarzy na duży ekran. To w jej uliczkach lokowali swoich bohaterów, wikłając ich historie w bardziej lub mniej odważny sposób.
Nawet ci, którzy nigdy jej nie odwiedzili, znają wiele jej zakamarków.
Kochacie filmy o Wenecji? Jesteście pewni, że znacie już wszystkie? 

Dziś przed Wami lista filmów nakręconych w Wenecji, które zalecam obejrzeć przed podróżą do Wenecji upewnijcie się, że znacie już wszystkie!
Filmy kręcone w Wenecji.

TURYSTA

Film Turysta jest remakiem francuskiego filmu Anthony'ego Zimmera, wyreżyserowany przez niemieckiego reżysera Henckela von Donnersmarcka z udziałem dwóch najsłyniejszych aktorów z Hollywood: Angeliny Jolie i Johnny'ego Deppa.
Film ten, określony przez jego reżysera jako „podróżniczy romans z elementami thrillera”, jest ekscytującą podróżą po Wenecji. W 2010 roku Turysta był nominowany do Złotego Globu.
Film obraca się wokół amerykańskiego turysty wspaniale przedstawionego przez Johnny Deppa, który spotyka Elise graną przez Angelinę Jolie podczas podróży do Wenecji.
Elise celowo krzyżuje ścieżki z Frankiem. Czego Frank nie wie o Elise: Elise jest kochanką Alexandra Pearce'a, mężczyzny, którego ściga angielska skarbówka oraz okrutny gangster o imieniu Shaw.
Elise dostała list od Pearce'a z wyraźnymi instrukcjami, aby flirtować z nieznajomym w pociągu i pozwolić ścigającym wierzyć, że to Pearce. Pozornie niewinny flirt dla Franka zamienia się w niebezpieczną grę.
Turysta w pełni pokazuje, to co Wenecja ma do zaoferowania.
Akcja filmu rozgrywa się w czasach współczesnych, ale elegancka złożoność fabuły stanowi hołd dla bogatej Wenecji z przeszłości. Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników Wenecji. 

Filmy kręcone w Wenecji.

KUPIEC WENECKI

(film z 2004 roku)
Film ten jest adaptacją sztuki Williama Szekspira. W XVI-wiecznej Wenecji Bassanio (Joseph Fiennes) chce poślubić Portię (Lynn Collins). Ale żeby godnie wypaść przed bogatą panną, musi mieć dużo pieniędzy, których nie posiada. Pomaga mu bogaty przyjaciel Bassanio, Antonio (Jeremy Irons). W tym celu Antonio (Jeremy Irons) tytułowy kupiec, zapożycza się u żydowskiego lichwiarza, Shylocka (w tej roli bardzo interesująco wypadł Al Pacino), którego wcześniej niemiłosiernie poniżał. 
Film pokazuje historyczną dokładność i cudownie retrospektywne spojrzenie na XVI-wieczną Wenecję, która jest bogatą kołdrą tradycji i zwyczajów pochodzenia katolickiego, żydowskiego i wyjątkowo weneckiego.
Prawie cały film został nakręcony w Wenecji.

Filmy o Wenecji

MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ W WENECJI 

( film z 1997 roku)
Film rozgrywa się w Londynie, na początku XX wieku. Uboga Kate Croy (Helena
Bonham Carter), po śmierci matki trafia pod opiekę bogatej ciotki Maude (Charlotte Rampling). Ciotka widzi dla niej tylko jedną przyszłość — małżeństwo z majętnym lordem Markiem. Tymczasem dziewczyna kocha z wzajemnością równie ubogiego, jak ona dziennikarza Mertona Denshera (Linus Roache). Młodzi zaręczają się w sekrecie, ale nie mają widoków na szczęśliwą przyszłość. Przełomem okazuje się poznanie Amerykanki Millie Theale (Alison Elliott), bogatej dziedziczki, która przyjechała do Europy zobaczyć zabytki i zaznać miłości, zanim śmiertelne żniwo zbierze choroba, na którą cierpi. Kate wraz z Mertonem planują intrygę i podążają za nią do Wenecji. 

Czy uda się doprowadzić do tego, by Millie zakochała się w dziennikarzu na tyle, by zostać jego żoną? 
Historia oszustwa, nieprzejednanej miłości i tragicznej choroby jest doskonale osadzona w Wenecji — zepsutego piękna i arystokratycznej pobłażliwości. 
Ten film jest w dużej mierze nakręcony w Wenecji i przedstawia miasto z początku XX wieku, kiedy było ono nadal częścią „Grand Tour” dla brytyjskich i amerykańskich arystokratów. 
Szkoda, że nie zdecydowano się zostawić oryginalnego tytułu. Skrzydła gołębicy brzmią pięknie i poetycko, a zamiast tego mamy łopatologiczne Miłość i śmierć w Wenecji, nasuwające raczej skojarzenia z filmem Viscontiego.
Filmy o Wenecji

ŚMIERĆ W WENECJI

( film z 1971 roku)
W Śmierci w Wenecji Luchino Visconti przenosi powieść Thomasa Manna na duży ekran. Ten film jest jednym z najczęściej nagradzanych filmów Luchino Viscontiego.
Nakręcony w 1971 roku film rozgrywa się w 1911 roku i opowiada dramatyczną historię kompozytora Gustava von Aschenbacha i jego udręczonej miłości.
Film jest nakręcony głównie na Lido w Wenecji, pomiędzy Hotel des Bains
zabytkowym hotelem w mieście laguny, a Alberoni jednym z krańców weneckiego wybrzeża.

CHLEB I TULIPANY

(film z 2000 roku)
To jest po prostu śliczny film, coś dla tych, którzy zapomnieli, o co w życiu chodzi. Film koncentruje się wokół Rosalby (Licia Maglietty), niezadowolonej gospodyni domowej, podróżującej autobusem do Wenecji z mężem i synami. Rosalba zostaje na przystanku przy autostradzie. W miarę upływu dni bez wiadomości od rodziny osiada w pokoju w lokalnym hotelu i podejmuje pracę w kwiaciarni. Rosalba postanawia spełnić swoje marzenie i rozpocząć na nowo swoje życie w Wenecji. Nie chce wracać, jak również nie chce by ją „znaleziono”. Odkrywając miasto, odkrywa siebie na nowo. 
Idealny film dla każdego, kto ma nadzieję odkryć coś nowego w Wenecji. 
Silvio Soldini, doskonale ukazuje, jak romantyczne może być miasto Wenecja. 
Film był wielkim hitem zaraz po jego premierze. W 2000 roku zdobył 9 nagród Davida di Donatello.
Filmy z Wenecją w tle

CASANOVA

(film z 2005 roku)
Casanova jest jednym z najbardziej znanych postaci Wenecji i nieuniknione było, że historia jego życia pojawiła się na dużym ekranie więcej niż raz. Po Federico Fellini w 1976 roku, w 2005 roku przyszła kolej na reżysera Lasse Hallströma, który wybrał aktora Heatha Ledgera do roli znanego uwodziciela. Reżyser w swoim filmie opowiada lata młodzieńcze bohatera. Film z Heath Ledger, Sienną Miller i Jeremy Irons opowiada o zakochanym Casanovie w młodej Francesce, jedynej kobiecie, która potrafi mu się oprzeć, która z czasem nauczy go poczucia oczekiwania i prawdziwej miłości. Opowieść zainspirowana przygodami jednego z najsłynniejszych uwodzicieli i pisarzy, próbująca wiernie oddać klimat Wenecji XVIII wieku.
Filmy z Wenecją w tle

URLOP W WENECJI

(film z 1955 roku)
Film opowiada o Jane Hudson (Katharine Hepburn), atrakcyjnej sekretarce w średnim wieku z Ohio, która po długim okresie oszczędzania wyrusza w podróż swojego życia do „miasta romansu” w poszukiwaniu „czegoś”, czego ona sama nie jest w stanie zdefiniować. Niezamężna Jane jest typem silnej, niezależnej kobiety, która większość czasu spędza w towarzystwie swojej kamery. Z zaskoczeniem odkrywa, że nawet w mieście tak pięknym, romantycznym i fascynującym jak Wenecja, nie potrafi wyzbyć się uczucia samotności. David Lean uchwycił Wenecję, jak żaden inny reżyser tego wcześniej nie zrobił. Ukazuje nam intymny portret miasta oczami oszołomionej panny Hudson. Oglądając film, można poczuć przygniatające ciepło letniego popołudnia w lagunie, usłyszeć echo samotnych kroków rozbrzmiewających w ukrytej uliczce, niemal posmakować słonej bryzy. Jeśli ktoś w Wenecji nie był, po obejrzeniu filmu na pewno bardzo zapragnie...
Filmy z Wenecją w tle

ZMYSŁY

(film z 1954 roku)
W Wenecji, okupowanej przez wojska austriackie, w teatrze La Fenice trwa spektakl Trubadura Verdiego. Przypadek sprawi, że opera połączy ze sobą hrabinę Livię Serpieri i porucznika Franza Mahlera. Ich romans będzie miał burzliwy przebieg i to nie tylko za sprawą toczącego się w tle powstania Garibaldiego. Hrabina, kobieta piękna, choć już nie pierwszej młodości, odrzuca wszelkie konwenanse i skrupuły i stawia wszystko na jedną kartę dla człowieka, który nawet nie ukrywa swego oportunizmu. Siłą rzeczy, ich związek zmierza wprost do fatalnego końca. Zmysły to historia mężczyzny i kobiety, którzy przytłoczeni niepowstrzymanym uczuciem odwracają się od siebie i od wszystkiego, w co zawsze wierzyli: ojczyzny, wolności, honoru i szacunku, szczególnie wobec siebie. Miłość tutaj przedstawia się jako niepodważalna siła, która może skłonić cię do najbardziej złowrogich i haniebnych czynów, jak w przypadku hrabiny Serpieri, lub do utraty własnej miłości, jak w przypadku porucznika Mahlera. Visconti, jak zwykle, nie oszczędza na scenografii i kostiumach, których filmy są prawdopodobnie niepowtarzalnym przykładem w historii kina włoskiego.
Filmy z Wenecją w tle

GIORDANO BRUNO

(film z 1973 roku)
Historia życia i twórczości włoskiego astronoma i matematyka Giordano Bruno, który został uznany za heretyka i 17 lutego 1600 roku spalony na stosie.
Giordano Bruno spędził swoje ostatnie lata życia w Wenecji i właśnie tutaj został zgłoszony Inkwizycji. Według niektórych jego duch wciąż jest żywy i nawiedza jeden z budynków z widokiem na Canal Grande
Palazzo Mocenigo Ca 'Vecchia.
W 1973 roku reżyser Giuliano Montaldo opowiedział historię filozofa. Kilka scen filmu zostało nakreconych w Wenecji.

DZIESIĘĆ RAZY ZIMA

(film z 2009 roku)
Wenecja to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Nic więc dziwnego, że to miasto jest tłem filmu Dziesięć zim z 2009 roku debiutu reżyserskiego Valerio Mieli.
Film z Michele Riondino i Isabellą Ragonese śledzi 10 zim w życiu dwóch osób, które nigdy się nie zgubiły i które w ciągu dziesięciu lat (jak zapowiedziano w tytule) dojrzewają różnymi ścieżkami. Pierwsze spotkanie Silvestro i Camilla odbywa się zimą 1999 roku. Bohaterowie mają zaledwie osiemnaście lat, spotkają się na vaporetto w Wenecji. Obydwoje właśnie przybyli do Wenecji, gdzie rozpoczyna się ich dziesięcioletnia historia, czas, w którym Camilla i Silvestro będą czasem wrogami, czasem kochankami, czasem przyjaciółmi lub zwykłymi znajomymi.
Film nakręcony między Wenecją a Moskwą to historia miłosna między dwojgiem ludzi, którzy nigdy całkowicie się nie zgubili, ale którzy w międzyczasie dorastali, doświadczając trudnego i wspaniałego wejścia w dorosłość.

JAGO 

(film z roku 2009)
Jago to, adaptacja tragedii Williama Szekspira Othello. Jago (Nicolas Vaporidis) jest studentem architektury na uniwersytecie w Wenecji. Dostał się tam, gdyż posiada prawdziwy talent. Nie tak jak większość jego rówieśników — z powodu znajomości i wpływów rodziców, wśród których wyróżnia się Otello (Aurelien Gaya), syn światowej sławy architekta i przyjaciel Rektora. Otello kradnie pomysł projektu Jago, przygotowywany na zbliżające się biennale — międzynarodową imprezę artystyczną. Na domiar złego obaj są zakochani w tej samej dziewczynie, pięknej Desdemonie (Laura Chiatti), o której względy usilnie rywalizują. W przekonaniu, że życie jest komedią niesprawiedliwości i że tylko ci, którzy działają przed innymi, będą mogli wygrać. Jago rozpoczyna walkę bez skrupułów, tworząc sieć oszustw i kłamstw, aby odzyskać to, co słusznie jest jego.

WSZYSCY MÓWIĄ:KOCHAM CIĘ

(film z roku 1996)
Woody Allen zawsze uważał Wenecję za swój dom, tak bardzo przyczyniając się finansowo do odbudowy Gran Teatro La Fenice, po jego zniszczeniu w wyniku pożaru w styczniu 1996 roku. Tutaj też zawarł ślub z Soon-Yi.
Jedyny musical w karierze Woody'ego Allena plejada hollywoodzkich gwiazd, które naprawdę tańczą i śpiewają, a zarazem doprawiona inteligentnym humorem opowieść o perypetiach miłosnych postmodernistycznej rodziny.
Filmy kręcone w Wenecji.

INDIANA JONES I OSTATNIA KRUCJATA

(film z roku 1989)
Kto może zapomnieć o roli Wenecji w Indiana Jones i ostatnia krucjata trzeciej części serii Indiana Jones? Wenecja jest jednym z kilku miejsc, gdzie nakręcono film.

NIE OGLĄDAJ SIĘ TERAZ

(film z roku 1973)
Po nieoczekiwanej śmierci kilkuletniej córki John i Laura Baxterowie wyjeżdżają z deszczowej Anglii do równie ponuro wyglądającej Wenecji. Mężczyzna nadzoruje prace nad renowacją kościoła, towarzysząca mu żona stara się zaś otrząsnąć po tragedii. Przypadkiem spotykają na swej drodze dwie turystki ze Szkocji, siostry, z których jedna, niewidoma, ma zdolności mediumiczne. Zapewnia, że widziała zmarłą dziewczynkę uśmiechniętą i szczęśliwą, czym budzi w Laurze ponowną chęć do życia i nadzieję. John jest mniej przekonany, dopatrując się w tych rewelacjach jakiejś nieczystej gry ze strony kobiet. Tymczasem wkrótce słyszy od nich, że on także ma nadnaturalne umiejętności, i jakby tego było mało, grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo, jeśli pozostanie w Wenecji.
Filmy kręcone w Wenecji.

WŁOSKA ROBOTA

(film z roku 2003)
Grupa złodziei kradnie w Wenecji sejf ze sztabami złota. Jedna z najbardziej spektakularnych scen filmu została nakręcona w Wenecji — ekscytujący pościg kanałami miasta.

CASINO ROYAL

(film z roku 2006)
Wśród wielu postaci, które przeżyły weneckie przygody, jest także James Bond. Casino Royale jest jednym z filmów, w których Daniel Craig, w roli najsłynniejszego tajnego agenta na świecie, przybywa do Wenecji.
Filmy kręcone w Wenecji.

Co byś dodał do poniższej listy? Które z tych filmów już widziałeś? 

Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Na blogu można znaleźć również:
 


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata
Share:

6 komentarzy

Anonimowy pisze...

Kilkanaście lat temu oglądałam chyba angielski lub amerykański film w polkiej telewizji pokazywany pod tytułem "Sekretny romans". Niestety nie udało mi się odszukać tego filmu w sieci

Unknown pisze...

Dziękuję za ciekawe zestawienie, z chęcią obejrzę.

Anonimowy pisze...

A może chodzi o film "Tajemny romans" z 1999 roku? https://www.filmweb.pl/film/Tajemny+romans-1999-31030/descs

Unknown pisze...

Serial na podstawie Donny Leon o weneckim komisarzu Brunettim w całości kręcony w Wenecji przez niemiecką TV.

Kalejdoskop Renaty pisze...

Nie pojawiły się, bo nie widziałam i z tego względu nie poleciłam. Z reguły nie polecam, czegoś, czego nie widziałam i prawdopodobnie nie zobaczę. Donna Leon zabroniła we Włoszech publikacji swoich książek i filmów nakręconych na ich podstawie. Książki niektóre przeczytałam i uważam, że warto przeczytać.

Pozdrawiam

Renata

Ewelina Możejko pisze...

Właśnie takiego wykazu szukałam. Dziękuję, skorzystam.
Pozdrawiam serdecznie Pani Renato.

Kalejdoskop Renaty