środa, 1 grudnia 2021

Nesso — miasteczko dla szukających spokoju nad jeziorem Como

Nesso to jedno z najsłodszych miejsc nad jeziorem Como. To niewielkie miasteczko każdego roku przykuwa uwagę wielu turystów, oferując im niezapomniane romantyczne spacery po schodach wiodących na górę, z których rozciąga się przepiękna panorama miejscowości.
Jest mniejsze niż pobliskie – i bardziej popularne – Bellagio, ale jest prawdziwym rajem dla tych, którzy szukają ciszy, spokoju i wszystkich aspektów powolnego życia. 

Nesso — miasteczko dla szukających spokoju nad jeziorem Como

W Nesso zwalniasz! Tutaj odłączasz się od wszystkiego. To miejsce, w którym odpoczywasz.
Spacerując po tutejszych wąskich, brukowanych uliczkach, można szybko się zauroczyć miasteczkiem.

Nesso — miasteczko dla szukających spokoju nad jeziorem Como

Jego urokliwe, wąskie uliczki zachęcają do tego, by zatracić się w nich na wiele godzin. Ze względu na strome położenie na zboczach wzgórza, poruszanie się po Nesso bez chodzenia po schodach jest niemożliwe. Trzeba pokonać ich naprawdę wiele, by dostać się do najwyżej położonej części miasteczka. Ma to swój urok, ponieważ wąskie, opustoszałe uliczki wyglądają nieco tajemniczo i łatwiej dostrzec charakterystyczne dachy, kominy i pnące się po ścianach budynków rośliny. Nesso — miasteczko dla szukających spokoju nad jeziorem Como

Miejscowość rozwija się w pionie z różnicą wysokości 1218 metrów! Terytorium miasteczka zaczyna się od 199 m npm nad brzegiem jeziora do 1417 m npm ostatnich domów na górze. To wyjaśnia różnorodność krajobrazu i klimatu, ale także stromość schodów, które wiją się od brzegu jeziora do góry. Nie jest przypadkiem, że miejsce jest jednym z ulubionych uwiecznianych krajobrazów jeziora przez wielu fotografów i malarzy.Nesso — miasteczko dla szukających spokoju nad jeziorem Como

Nesso — miasteczko dla szukających spokoju nad jeziorem Como
Nesso znajduje się w miejscu, gdzie dwa strumienie – Tuf i Nosè – łączą się i tworzą wodospad, który przyjmuje nazwę Orrido di Nesso. Najlepszym miejscem do podziwiania tego wspaniałego cudu jest Plac Zamkowy (Piazza Castello). Drugi panoramiczny punkt to most Civera — rzymski most, który słynie również z tego, że rozgrywają się tu niektóre sceny z pierwszego filmu Alfreda Hitchcocka Ogród Rozkoszy na podstawie powieści Olivera Sandysa z Virginią Valli i Carmelitą Gerachty.
Nesso — miasteczko dla szukających spokoju nad jeziorem Como
Orrido di Nesso według historycznych dokumentacji było również podziwiane przez wielkiego Leonarda Da Vinci podczas jego kilkuletniej podróży w Mediolanie. Toskański geniusz cytuje wodospad w kodeksie atlantyckim. Pisze: „Nesso, kraina, w której rzeka spada z całą siłą, tworząc ogromną szczelinę w górze”. Do najciekawszych dzielnic Nesso należy Careno, niegdyś osobna gmina, która obecnie stanowi południową część wioski. W Careno znajduje się kościół San Martino, budynek romańskiego pochodzenia. Główną atrakcją kościółka jest główna nawa z oryginalnymi sklepieniami z freskami szkoły lombardzkiej, wśród nich Zwiastowanie Jezusa Chrystusa i inna przedstawiająca Ukrzyżowanie Jezusa ze świętymi. Budynek przeszedł kilka renowacji. Bardzo ciekawa jest również murowana dzwonnica wzniesiona na planie szerokiego kwadratu. Kolejna obowiązkową atrakcją miasteczka, której nie można przegapić, jest słynna Jaskinia Masera (Grotta Masera). Jest to cudowna jaskinia, która od początku XX wieku stała się ulubionym celem miejscowych i zagranicznych speleologów. Jest uważana za jedno z najpiękniejszych tego rodzaju odkryć nad jeziorem Como.

Orrido di Nesso według historycznych dokumentacji było również podziwiane przez wielkiego Leonarda Da Vinci podczas jego kilkuletniej podróży w Mediolanie. Toskański geniusz cytuje wodospad w kodeksie atlantyckim. Pisze: „Nesso, kraina, w której rzeka spada z całą siłą, tworząc ogromną szczelinę w górze”.  

Do najciekawszych miejsc w Nesso należy dzielnica Careno, niegdyś osobna gmina, obecnie  część miasteczka. Można tam zajrzeć do starego kościółka św. Marcina romańskiego pochodzenia. Jego główną atrakcją jest nawa z oryginalnymi sklepieniami z równie przepięknymi freskami, wśród nich Zwiastowanie i Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa.  

Kolejną obowiązkową atrakcją miasteczka, której nie można przegapić, jest słynna Jaskinia Masera (Grotta Masera), która od początku XX wieku jest ulubionym celem miejscowych i zagranicznych speleologów. Jest uważana za jedno z najpiękniejszych tego rodzaju odkryć nad jeziorem Como.

Trochę historii

Często nawet najmniejsze miasteczko kryją zawiłe historie. Tak jest również w przypadku Nesso, w którym pierwsze siedliska ludzkie sięgają okresu neolitu i którego nazwa wydaje się nawet wywodzić od celtyckiego boga wód Ness. Jednak przed 1000 rokiem miasto było już ośrodkiem chrześcijańskim, o czym świadczy wizyta papieża Urbana II w 1095 r., który konsekrował kościół św. Piotra i Pawła. Opowieść o Nesso, podobnie jak o całym jeziorze, splata się również z historią spalloni, czyli przemytników, którzy z plecakami i ukradkiem wspinali się po górach w kierunku pobliskiej Szwajcarii. Ale także z handlem jedwabiu, bardzo ważnego dla rozwoju Como i jego okolic.

Jak dostać się do Nesso? 

Nesso znajduje się tylko 16 kilometrów od miasta Como, co wymaga co najmniej pół godziny jazdy samochodem, ponieważ droga jest wąska i pełna zakrętów.
Żeby dostać się do Nesso samochodem, możesz dojechać z Como lub Bellagio: obie drogi są bardzo malownicze, ale zakorkowane w weekendy. Jeśli przyjeżdżasz samochodem, pamiętaj, że parkingów jest niewiele i zapełniają się łatwo. Wiele miejscowych domów, zwłaszcza tych najstarszych, nie ma garażu ani miejsca postojowego.

Jeśli nie masz samochodu, możesz dojechać do Nesso autobusem. Linia C30 łączy odcinek Como-Bellagio, podczas gdy linia C32 łączy Como z Pian del Tivano. Również w tym przypadku należy pamiętać, że w weekendy liczba kursów jest ograniczona.

Do Nesso można również dopłynąć. W ten sposób można uniknąć problemów związanych z parkowaniem — to jedno największych zmartwień kierowców we wszystkich  miasteczkach wokół jeziora — a także wąskich i krętych uliczek! Niektóre promy na trasie Como-Colico zatrzymują się w Nesso, więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Navigazione Lago di Como.

 
 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

 

Share:

1 komentarz

Anonimowy pisze...

Jak zawsze świetnie Pani pisze. Pozdrawiam serdecznie.

Kalejdoskop Renaty