poniedziałek, 26 lutego 2024

Monterano Antica — miasto duchów

Kto czytał moją książkę Włochy. 111 przygód. Miasteczka, festiwale, szlaki i smaki to z pewnością o miasteczku już wie.
Jeśli lubisz stare, opuszczone miasteczka-widma, musisz zobaczyć Monterano Antica. 

Miasteczko znajduje się na zachód od jeziora Bracciano i ok. 2 km od miasta Canale Monterano, pomiędzy górami Tolfa i Sabatini, w sercu rezerwatu przyrody Monterano; na tufowym wzgórzu, którego zbocza opadają na ok.100 metrów w dół do dwóch leżących poniżej wąwozów utworzonych przez rzekę Mignone na północy i potok Bicione Torrent na południu i wschodzie.

Monterano Antica — miasto duchów

Ponadto wzgórze, na którym znajdują się ruiny miasteczka jest usiane cmentarzyskami etruskimi. Mało tego, znajdują się tu małe jaskinie porośnięte gęstą roślinnością i bulgoczące źródła wody. To dowody starożytnej aktywności wulkanicznej tego obszaru.
Pierwszym cudem architektonicznym, jaki napotkasz, kierując się w stronę miasteczka, jest rzymski akwedukt, który wygląda jak gigantyczna brama do miasta.

Monterano Antica — miasto duchów
Tak gości wita Monterano Antica – zaginione miasteczko widmo. Po kilku minutach spaceru oczom ukazują się pozostałości pałaców i budowli, niegdyś okrytych sławą i pełnych przepychu.

Tajemnicze miejsce, otoczone zewsząd lasem; na tym obszarze rośnie bujna roślinność rzadkich paproci i mchów, które ze względu na wilgotność tego miejsca znajdują tu swoje idealne siedlisko. Po zniszczeniach i ucieczce mieszkańców zapanowała nad tym miejscem przyroda nadając mu fascynujący i niezwykle tajemniczy wygląd.
Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów

Kiedy pojechałam tam po raz pierwszy, nie było łatwo je znaleźć, ale w końcu tam dotarłam i oczarowało mnie. Choć dziś można podziwiać już tylko ruiny, ich wielkość świadczy o ówczesnym wyglądzie miasta.

To bardzo sugestywne miejsce, które przeniesie Cię w czasie! Spotkacie lwa, z którego wypływała woda, akwedukt, wciąż funkcjonującą fontannę! Drzewo wyrosłe w miejscu, w którym nie powinno go być! Krótko mówiąc, miejsce, którego wizyty na pewno nie będziesz żałować!

Obecnie z miasteczka, które osiągnęła swój największy blask w epoce renesansu, kiedy wybudowano Palazzo Altieri ze wspaniałą fontanną Lwa autorstwa Berniniego, pozostały jedynie ruiny.
To w Pałac Orsini-Altierin a skałach wtopionych w fasadę można dostrzec dużego lwa. Lew leży na szczycie oryginalnej fontanny, również autorstwa Berniniego, zwanej Fontanna Capricciosa.

Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów

A kiedy wydaje Ci się, że widziałeś już wszystko, skręcasz za róg i krajobraz otwiera się na równinę z kościołem i klasztorem San Bonaventura oraz ośmiokątną fontanną połóżoną pośrodku, dziełem Berniniego. 

Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów
Z kościoła zachowała się tylko absyda i ołtarz. To najbardziej reprezentacyjny zabytek dawnego Monterano. Kościół został zbudowany w latach 1677-1679 na polecenie rodziny Altieri. Swoją elegancką architekturę zawdzięcza projektowi Gian Lorenzo Berniniego.
Kościół został zbudowany poza wioską. Jest jednonawowy z dwiema bocznymi kaplicami. Kopuła i dwie dzwonnice, które otaczały fasadę, już nie istnieją. Z klasztoru również nie pozostało prawie nic. Za kościołem znajdował się duży trójboczny krużganek górujący nad celami konwentu. Wewnątrz kościoła zwciąż żyje gigantyczne drzewo figowe San Bonaventura o wysokości 9 metrów, które jest jednym z najstarszych drzew w regionie i ma prawdopodobnie ponad 200 lat. Drzewo zostało nawet uwiecznione w filmie Il Marchese del Grillo Mario Monicelliego. 

Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów
Monterano Antica — miasto duchów
Teoretycznie wstęp do kościoła jest zabroniony, jednak w praktyce szlabany prawie zawsze są otwarte i można wejść do środka, spacerując po korytarzach i pustych pomieszczeniach.

Na trawniku przed fasadą od kilku lat znajduje się ośmioboczna kamienna fontanna, kopia oryginalnej zaprojektowanej przez Berniniego.
Oryginały znajdują się w Canale Monterano. Ze starej katedry Santa Maria Assunta, zbudowanej w XII wieku na pozostałościach poprzedniej katedry o tej samej nazwie, zachowała się tylko dzwonnica. Wszystkie ruiny wchodzące w skład miasteczka znajdują się w niedużej odległości od siebie.

Stare miasteczko i otaczające je wzgórza są obecnie objęte Rezerwatem Przyrody Monterano, utworzonym w celu ochrony jego wartości historycznej i przyrodniczej.

Monterano znane jest w wielu filmów, które nakręcono właśnie tutaj. Warto wspomnieć choćby o
filmie „Ben Hur” z Charltonem Hestonem i „Guardie e Ladri” z 1951 Mario Monicelli. Nakręcono tutaj również film „Brancaleone alle Crociate” z Vittorio Gassman i „Il Marchese del Grillo” z legendarnym Alberto Sordi — oba filmy autorstwa Monicelliego.
Pozostałości starego Monterano są absolutnie warte odwiedzenia. 

WARTO WIEDZIEĆ!

Trochę historii:

Obecność człowieka w Monterano sięga czasów etruskich, o czym świadczą odkrycia różnych grobowców z tamtych czasów.
Po raz pierwszy zostało opuszczone w epoce lombardzkiej, ponownie rozkwitło we wczesnym średniowieczu, kiedy stało się siedzibą biskupią noszącą nazwę Manturanum i zostało otoczone murami obronnymi; było najbardziej wpływowym ośrodkiem obszaru Sabatina aż do X wieku, by potem wypaść z łask na rzecz miasta Sutri, które stało się dominującym ośrodkiem regionu Sabatina. Drugi okres upadku nastąpił ok. 1000 r., po czym pod koniec XIV wieku ponownie rozkwitło. W XVI wieku zostało zakupione przez Orsinich, a w XVII wieku zbudowano tu akwedukt, który do dziś wita gości przy wejściu do Monterano. Następnie przeszło w ręce rodziny Altierich, w tym Emilio Bonaventura Altieri, czyli papieża Klemensa. Ostateczne opuszczenie miasteczka datuje się na koniec XVIII w., wraz z przybyciem wojsk francuskich.
Wszystkie te wydarzenia w połączeniu z epidemią malarii doprowadziły do upadku Monterano i masowej migracji ludności do okolicznych miasteczek.
Mieszkańcy schronili się w pobliskim Canale, które rozwinęło się w większy ośrodek, jakim jest obecna gmina Canale di Monterano.

Informacje:

Ze względu na dużą liczbę osób odwiedzających to miejsce w weekend, zalecam odwiedzić Monterano w dzień powszedni. W tygodniu z mężem byliśmy prawie sami. Do miasteczka można dojechać samochodem, który można zaparkować na placu oddalonym o kilkaset metrów, lub bezpośrednio z miasteczka Canale Monterano przespacerować się trasą o długości około 3 km; w tym drugim przypadku możesz zostawić samochód w pobliżu boiska.
Jesli chcesz do niego dojechać samochodem, najpierw musisz jechać drogą krajowaą Braccianese aż do Manziana, a następnie jechać dalej zgodnie ze znakami na Canale Monterano. Miejscem docelowym jest parking wejściowy Antica Monterano, gdzie można zostawić samochód i kontynuować spacer pieszo. Aby dojechać do parkingu, trzeba skręcić w prawo i jechać wzdłuż Via del Secchinetto aż do skrzyżowania ze Strada Antica Monterano. Tutaj trzeba skręcić w lewo i jechać dalej do parkingu. Na tym ostatnim odcinku droga staje się wąska i nieco wyboista, ale każdym standardowym samochodem da się ją przejechać bez problemów. Po zaparkowaniu samochodu możesz kontynuować pieszo i po ok. 10 minutach dotrzesz do starożytnego akweduktu na zboczach opuszczonej wioski Monterano.
Nie jest to muzeum, nie ma ogrodzenia, bilet wstępu nie jest wymagany. Nie ma tu oświetlenia i punktów gastronomicznych: króluje cisza.

Wizyta w opuszczonym Monterano jest naprawdę wyjątkowym przeżyciem. Spacer wśród tych ruin pozwala oddychać atmosferą minionych wieków oraz wyobrazić sobie szczegóły starożytnego życia codziennego.


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter
  • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę

Pozdrawiam 


Renata

Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty