piątek, 15 marca 2024

Najlepsze sery Wenecji-Euganejskiej

Rozpoczynam temat od szybkich przewodników kulinarnych po każdym regionie, aby moi czytelnicy podróżujący do Włoch wiedzieli faktycznie, co kupić na włoskim targowisku. A jeśli wybierasz się do Włoch bez odwiedzenia targu spożywczego, oznacza to, że coś jest nie tak i powinieneś opuścić mój blog. Najlepiej ujął to Oscar Wilde: „Nienawidzę ludzi, którzy nie traktują posiłków poważnie. To takie płytkie z ich strony”.

Wenecja Euganejska to region, w którym mieszkam od ponad 28 lat. Jest to niewielki region położony w północno-wschodnich Włoszech, w którym znajdują się słynne miasta, takie jak Wenecja, Werona, Vicenza, Padwa i Treviso. Region ten jest piątym najbardziej zaludnionym regionem Włoch, a stolicą jest, jak się domyślasz Wenecja.
Region ten jest według mnie trochę niedoceniany przez Polaków pod względem jedzenia i wina. Ale nie tylko pod względem gastronomi, bo nie wiem, czy wiesz, że to jeden z najbardziej zwiedzanych obszarów w Europie (5 w Europie), pierwszy we Włoszech. Prymat mój region ma również w winach, ale o tym opowiem Wam kiedyś indziej.

Czy wiesz, że to właśnie stąd pochodzi Prosecco? De facto niektóre z najlepszych Prosecco pochodzą z Valdobbiadene, które znajduje się na północ od Treviso. Natomiast w okolicach Padwy znajdują się Colli Euganei, gdzie można znaleźć dużo ważnych winnic, które produkują znaczące mieszanki w stylu Bordeaux (np. Cabernet, Merlot) oraz niektóre aromatyczne, jasne białe wina o przeróżnych aromatach. O winie mogłabym napisać cały post – jestem w trakcie szkolenia się na Sommeliera. Czy Veneto mogłoby zastąpić Toskanię i jej gastronomię! Dla mnie tak. Co to ma wspólnego z serem?

Włochy i ser to połączenie stworzone w niebie. Ta uniwersalna prawda ma swoje odbicie w moim regionie, gdzie produkuje się wiele odmian sera, których warto spróbować. Wenecja Euganejska jest usiana bujnymi pastwiskami, setkami małych gospodarstw mlecznych (znanych jako malga) i wielowiekowymi tradycjami serowarstwa. Veneto jest rajem dla miłośników sera. Jakość serów jest tak wysoka, że kilka produkowanych tu rodzajów sera, takich jak Asiago, Grana Padano i Provolone Valpadana, nosi ceniony znak chronionej nazwy pochodzenia (DOP).
W regionie Veneto do produkcji serów wykorzystuje się mleko krowie, owcze i kozie. Wiosną można tu zobaczyć duże stada krów i niekończące się stada owiec wędrujące z równin weneckich w góry Veneto, gdzie spędzają gorące miesiące pasąc się na bujnej trawie. Późnym latem i wczesną jesienią stada sprowadza się z powrotem z gór na równiny. Ten wielowiekowy proces sezonowego przemieszczania się zwierząt jest znany jako transumanza. Ponadto co roku w Veneto odbywają się duże festiwale sera. To tutaj producenci serów z regionu i całych Włoch prezentują wymagającej publiczności setki odmian serów. Jednak nie musisz przyjeżdżać do Veneto specjalnie na festiwal serów, aby spróbować najlepszych serów, jakie ma do zaoferowania mój region. Dobre sery znajdziesz w małych delikatesach, jak i również w dużych supermarketach – jest tu wystarczająco dużo odmian serów, aby zaspokoić wszystkie preferencje serowe. Dlatego w tym poście na blogu chcę wam przedstawić dziewięć najsmaczniejszych i najbardziej znanych serów w moim regionie.

Zastanawiasz się jaki ser kupić na wakacjach w Wenecji Euganejskiej? Oto mój poradnik po serach Veneto.


Najlepsze sery z Wenecji-Euganejskiej

1. Asiago
To chyba najbardzie znany ser w moim regionie. Występuje w wielu odmianach – w zależności od czasu dojrzewania. Bardzo lubię świeży ser Asiago, który dojrzewa zaledwie dwadzieścia dni. Ma smak masła. Wystarczy połóżyć kawałek sera na języku, a ten zacznie topić się powoli, pozostawiając cudowny maślany smak i ochotę na więcej. Ser został tak nazwany na cześć płaskowyżu Asiago, w którym znajduje się centrum jego produkcji. To ser tłusty lub półtłusty, zwykle uzyskiwany z dwóch udojów. Krążki serowe są dość duże i mogą ważyć nawet 15 kg. Jest produkowany przez cały rok; podejmowano wiele prób naśladowania go w innych częściach świata, ale oryginalny ser Asiago jest produkowany tylko na stosunkowo niewielkim obszarze Włoch. Obejmuje on prowincję Vicenza w Veneto, autonomiczną prowincję Trydentu i niektóre części prowincji Padwa i Treviso w Veneto. Ser Asiago posiada ceniony znak chronionej nazwy pochodzenia (DOP).

Produkcja serów na płaskowyżu Asiago to tradycja o wielowiekowych korzeniach. Dokumenty z początków X wieku naszej ery świadczą, że wytwarzano tu ser z mleka owczego zwanego wówczas Pegorinem. Od XIX w. dominuje mleko krowie i obecnie wytwarza się z niego w całości ser Asiago. Istnieją dwa rodzaje sera Asiago: Asiago d'Allevo i Pressato i d’Allevo, które różnią się od siebie. Asiago Pressato ma piękną maślaną lub jasnosłomkową barwę. Jest dość miękki, rozpływa się na języku i ma konsystencję nakrapianą setkami maleńkich dziurek o nieregularnym kształcie. Dojrzewa od 20 do 40 dni. Ten rodzaj sera idealnie nadaje się do tostów i dobrze komponuje się z bardziej aromatycznymi potrawami, ponieważ jest dość mleczny i maślany. Asiago ’allevo dojrzewa od 3 miesięcy do maksymalnie dwóch lat. Ten rodzaj sera Asiago występuje w trzech odmianach, w zależności od czasu dojrzewania: Mezzano (od trzech do ośmiu miesięcy), Vecchio (od dziewięciu do 18 miesięcy) i Stravecchio (ponad 18 miesięcy). Im starszy, tym droższy.

2. Ser Grana Padano DOP
Ser Grana Padano produkowany jest na rozległej równinie Padana – równinach wokół Po, najdłuższej rzeki Włoch. Produkcja tej odmiany sera koncentruje się w kilku prowincjach wchodzących w skład północnowłoskich regionów: Emilia-Romania, Lombardia, Veneto i Trydent-Górna Adyga. Veneto jest jednym z głównych producentów Grana Padano, a ser ten jest wykorzystywany w wielu lokalnych i tradycyjnych przepisach. Grana Padano to dojrzały ser, który można spożywać samodzielnie lub tarty do posiłków. 
Ser ma twardą skórkę i piękną ziarnistą konsystencję, która zainspirowała jego nazwę Grana. Do wyprodukowania jednego kilograma Grana Padano potrzeba około 14 kg mleka krowiego. Dojrzewanie zajmuje dużo czasu, zaczynając od dziewięciu miesięcy. Odmiana Grana Padano Riserva musi dojrzewać ponad dwadzieścia miesięcy. Krążki serowe ważą od 24 do 40 kg i mają piękny słomkowy lub jasnobrązowy kolor na zewnątrz, podczas gdy wewnątrz ser jest białawy lub jasnosłomkowy. W strukturze sera regularnie rozmieszczone są maleńkie dziurki. Ser Grana Padano posiada ceniony znak chronionej nazwy pochodzenia (DOP). Uważa się, że Grana Padano to jeden z najstarszych serów we Włoszech. Jego produkcję rozpoczęto ponad 1000 lat temu w prowincjach Parma i Piacenza w północnowłoskim regionie Emilia-Romania. Następnie rozprzestrzenił się na równinę rzeki Pad, a pierwotna nazwa sera Piacentino została zmieniona na Padano. Grana Padano ma długą historię, w przeszłości często był częścią zapasów żywności, którą zabierali pielgrzymi udający się do Rzymu, Jerozolimy i Santiago de Compostela, podczas długich i żmudnych podróży.

3. Piave ChNP ( europejski znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości)
Jest tak nazwany na cześć rzeki przepływającej przez prowincję Belluno, najbardziej wysuniętą na północ część Veneto. Piave to twardy ser wytwarzany z pasteryzowanego mleka krowiego. Jest dostępny w następujących odmianach: Fresco (świeży), Mezzano (czas dojrzewania 60-80 dni), Vecchio (powyżej 180 dni), Vecchio Selezione Oro (czas dojrzewania do 12 miesięcy) i Vecchio Riserva (czas dojrzewania od 18 miesięcy lub dłużej). Świeży Piave ma słodki, mleczny smak, który w miarę dojrzewania sera staje się bardziej intensywny i lekko pikantny. Piave Mezzano doskonale nadaje się do przygotowania sufletu serowego, natomiast wersje bardziej dojrzałe doskonale nadają się do dodawania smaku różnym risotto i daniom makaronowym. Jeden z moich ulubionych.

4. Monte Veronese ChNP (chroniona nazwa pochodzenia)
Monte Veronese jest produkowany w prowincji Werona. Jest to półtwardy ser wytwarzany z mleka krowiego. To typowy produkt gór Monti Lessini i Monte Baldo, obszaru geograficznego znanego z długiej tradycji hodowli bydła mlecznego. Ser Monte Veronese jest dostępny w dwóch odmianach: Monte Veronese Latte Intero i Monte Veronese d'Allevo. Monte Veronese Latte Intero jest przygotowywany z pełnego mleka i dojrzewa przez ok. 30 dni. Ma bardziej miękką konsystencję i delikatnie słodki smak przypominający świeże mleko i śmietankę. Ten ser smakuje najlepiej jako przekąska, do pizzy lub na kanapkach i doskonale komponuje się z winami różowymi, musującymi i białymi. Monte Veronese d'Allevo jest produkowane z mleka półtłustego i dojrzewa co najmniej 90 dni.

5. Morlacco
Morlacco lub Morlacco di Grappa to włoski ser pochodzący z obszaru Monte Grappa w prowincjach Treviso, Belluno i Vicenza. Jest wytwarzany z mleka krowiego i posiada naturalną, elastyczną skórkę. Jego aromat jest świeży i delikatny, konsystencja jest miękka i kremowa, a smak jest lekko słony, mleczny i maślany z nutami trawy i cytryn, w miarę dalszego dojrzewania 
staje się pikantny.  Dojrzewa zwykle przez 20 dni, ale może dojrzewać nawet 3 miesiące. 

6. L'inbriàgo, czyli Ubriaco
Ubriaco to wyjątkowy włoski ser z Treviso. Ten półtwardy ser jest wytwarzany z pasteryzowanego mleka krowiego według starych chłopskich technik produkcji i dojrzewania.
Podczas ostatnich kilku miesięcy leżakowania ser jest rafinowany moszczem winogron Glera, a następnie zanurzany w winie „Prosecco DOC”, które nadaje mu nuty kwiatowe i aromatyczne. Ser moczy się ostatnie 40-50 dni pod koniec procesu dojrzewania, wszystko trwa łącznie 6-8 miesięcy.
Ser ma miękką i elastyczną konsystencję. Jego smak przypomina kwiaty, a smaki są bogate, pełne i owocowe. W pełni dojrzałe Ubriaco ma miękką konsystencję; w miarę dalszego dojrzewania staje się mocniejszy i bardziej kruchy.
Uważa się, że ser powstał podczas I wojny światowej, kiedy miejscowi rolnicy ukrywali swoje sery przed żołnierzami, umieszczając je w beczkach po winie. Po zakończeniu wojny tradycję podtrzymywało zaledwie kilka rodzin, dopóki nie zdano sobie sprawy, że smak sera zmienił się w dość interesujący sposób. Od tego czasu system został udoskonalony i rozpowszechniony wśród wielu producentów.

7. Provolone Valpadana DOP
To naprawdę wspaniały ser, który podbija zmysły swoim ostrym zapachem! W Veneto Provolone Valpadana DOP jest produkowane w prowincjach Vicenza, Werona, Rovigo i Padwa. Jest również wytwarzany w północnych włoskich regionach Lombardii, Emilii-Romanii i Trydentu-Górnej Adygi. Ten tłusty ser wytwarzany z mleka krowiego ma bladosłomkową lub prawie białą barwę. Występuje w kilku kształtach, a najpopularniejsze to cylinder i kształt łzy. W supermarketach często można go spotkać pokrojonego w grube, pakowane plastry półksiężyca. Cała forma sera Provolone Valpadana może ważyć od pół kilograma do 100 kg. Aby zobaczyć go w całej okazałości, koniecznie odwiedź Sotto il Salone – parter Palazzo della Ragione w Padwie. Tamtejsze delikatesy sprzedają ogromne formy tego sera w kształcie łezki, a widok ich zwisających z sufitów delikatesów jest spektakularny. Ser Provolone Valpadana nosi cenione oznaczenie chronionej nazwy pochodzenia (DOP). Istnieją dwa główne typy: słodki i pikantny. Możesz także znaleźć odmianę wędzoną. Ser dojrzewa co najmniej 30 dni, a odmiana pikantna dojrzewa do 16 miesięcy. Im dłużej dojrzewa, tym intensywniejszy jest jego zapach.

8. Bastardo del Monte
Bastardo del Monte Grappa to doskonały, choć mało znany ser z regionu Veneto. Produkuje się go wyłącznie u podnóża Monte Grappa – góry w Prealpach Weneckich nierozerwalnie związanej z historią Włoch podczas I i II wojny światowej. Istnieje wiele potencjalnych wyjaśnień, w jaki sposób ser ten otrzymał swoją nieco niekomercyjną nazwę – Bastardo –  dosłownie tłumaczy się Bękart. Jedna z głównych teorii głosi, że nazwa wzięła się stąd, że ser wytwarzany jest z mleka krów pasących się na różnych rodzajach traw. Jednak innym popularnym lokalnym przekonaniem jest to, że nazwa sera Bastardo del Monte Grappa wynika z faktu, że pierwotnie był on wytwarzany przez zmieszanie mleka krowiego, owczego lub koziego. Ser ten produkowany jest wyłącznie w sezonie na otwartych pastwiskach od czerwca do września każdego roku. Bastardo del Monte Grappa dojrzewa co najmniej 45 dni. Po ukończeniu roku doskonale nadaje się do tarcia. Jest to ser półtwardy, o ziarnistej konsystencji i białej lub słomkowej barwie, która ciemnieje w miarę dojrzewania krążków serowych. Jest usiany nieregularnymi dziurami o różnych rozmiarach, większość z nich jest dość mała. Ser Bastardo del Monte Grappa nosi ceniony znak PAT – prodotto agroalimentare tradizionale – oficjalny certyfikat dla tradycyjnych włoskich produktów spożywczych. Smak Bastardo del Grappa jest intensywny, przyjemny i nigdy ostry.


9.Tosella
Tosella to świeży ser twarogowy. Sprzedawany jest w prostokątnych kawałkach i nadaje się do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Lubię przygotowywać go w dniu zakupu, bo według mnie najlepiej smakuje, gdy jest świeży. Kiedy żujesz kawałek Toselli, wydajesz dźwięk podobny do gryzienia nowej gumy. Ser jest produkowany wyłącznie w sezonie na otwartych pastwiskach od czerwca do września każdego roku. Produkuje się go z mleka krowiego w prowincji Belluno oraz w siedmiu gminach płaskowyżu Asiago w prowincji Vicenza w Veneto. Podczas produkcji sera nie dodaje się soli, dlatego można go posolić do smaku przed spożyciem. Tosella ma czysto biały kolor i jest pozbawiony skórki. Ja lubię go grillować na patelni z odrobiną oliwy z oliwek. Na poczatku swojego istnienia ser był wytwarzany w alpejskich chatach mlecznych (po włosku malga) przez górskich pasterzy; obecnie Tosella jest bardzo cenionym serem sprzedawanym w całym Veneto.

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter
  • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę

Pozdrawiam 


Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty