środa, 24 kwietnia 2019

Jezioro Garda — jak dojechać, jak się poruszać?

Jezioro Garda jest jednym z najpiękniejszych jezior we Włoszech. Szczyci się malowniczymi miasteczkami, bogatą historią i imponującym pięknem. To także największe jezioro Włoch. Jezioro położone jest w trzech regionach: Lombardia na zachodzie, Wenecja Euganejska na wschodzie i Trentino-AltoAdige na północy.

Jeśli interesuje Was Jezioro Garda to zapraszam do lektury: Jezioro Garda. 158 km tras, przysmaków i ciekawostek. To moja najnowsza książka.

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, czy można zwiedzić okolice jeziora transportem publicznym to odpowiedź jest oczywiście twierdząca.

Jak dojechać transportem publicznym nad jezioro Garda? Sprawdź jak najlepiej przemieszczać się pomiędzy miasteczkami. Poznaj dostępne środki transportu publicznego. Co trzeba wiedzieć ? Ile kosztują bilety ?

JEZIORO GARDA — JAK DOTRZEĆ?

Najszybszą i najtańszą opcją, by tu dotrzeć, jest samolot. O ile bliżej jeziora znajduje się lotnisko w Weronie, to znacznie taniej można dolecieć do Bergamo. 
Tani przewoźnicy tacy jak Wizzair i Ryanair oferują bilety do Bergamo nawet za 50-70 złotych w jedną stronę. 
Nad jezioro możemy dotrzeć pociągiem, jak i autobusem. Zobacz niżej.

JEZIORO GARDA — JAK SIĘ PORUSZAĆ?

POCIĄGI

Nad jeziorem mamy jedynie dwie miejscowości posiadające połączenia kolejowe. Stacje, o jakich mowa to: Desenzano Del Garda-Sirmione i Peschiera del Garda. Obie znajdują się w południowej części jeziora. 
Podróż pociągiem z dworca Porta Nuova w Weronie do Peschiera del Garda zajmuje 15 minut, a do Desenzano Del Garda-Sirmione 20 minut. 
Podróż pociągiem z dworca Milano Centrale do Desenzano Del Garda-Sirmione zajmuje 1 godzinę i 22 minuty (koszt biletu 9,20 €), a do Peschiera del Garda zajmuje 1 godzinę i 32 minuty (koszt biletu 10,50 €)
Podróż pociągiem z dworca Bergamo do Desenzano Del Garda-Sirmione zajmuje 1 godzinę i 25 lub 34 lub 47  minuty (koszt biletu 6,70 €) — przesiadki w Brescii lub Rovato, a do Peschiera del Garda zajmuje 1 godzinę i 27 minuty lub 1 godzinę i 35 minuty (koszt biletu 7,90 €) — przesiadki w Brescii lub Rovato.
Pociągi do obu miasteczek kursują prawie co godzinę. Pomiędzy tymi dworcami kursuje kilkadziesiąt pociągów dziennie. Cena za taki przejazd wynosi 2,20 €, chyba że trafimy na szybki pociąg Frecciarossa — wtedy będziemy musieli zapłacić dużo więcej.
Bilety możemy kupić przez Internet lub w specjalnych automatach umieszczonych na dworcach.

Jak dostać się pociągiem do północnej części jeziora?

Z Werony musimy wziąć pociąg jadący w kierunku Rovereto (około 40 minut do godziny). 
Z Mediolanu najpierw trzeba się dostać do Verona Porta Nova, następnie przesiąść na pociąg do Rovereto. W zależności od pociągu podróż może trwać od 2,5 do 3,5 godzin. 
W Rovereto musimy przesiąść się na autobus w kierunku Riva del Garda. 
Pamiętaj, że przed wejściem do wagonu trzeba skasować bilet w kasowniku umieszczonym na terenie dworca (zazwyczaj obok wejścia na perony). 
O ile nad jeziorem pociągiem raczej nie pojeździmy, o tyle dojazd do niektórych miejscowości koleją to prawdopodobnie najszybsza możliwość dotarcia nad Gardę.
Na jaki dworzec dojechać?
Jeśli:
 • wybieramy dworzec kolejowy w Peschiera del Garda, naszym miejscem docelowym prawdopodobnie jest: Brenzone, Torri del Benaco, Garda, Bardolino, Affi, Lazise, Castelnuovo, Peschiera del Garda, Valeggio sul Mincio.
 • wybieramy dworzec kolejowy w Desenzano, naszym miejscem docelowym prawdopodobnie jest: Pozzolengo, Sirmione, Desenzano, Lonato, Padenghe, Moniga, Manerba, Polpenazze, Soiano del Lago, Puegnago, San Felice del Benaco, Salò, Gardone Riviera, Toscolano Maderno, Gargnano.
 • wybieramy dworzec kolejowy w Rovereto, naszym miejscem docelowym prawdopodobnie jest: Valvestino, Magasa, Tignale, Tremosine, Limone, Riva del Garda, Nago-Torbole, Arco, Dro, Drena, Malcesine.
Stacje są połączone z głównymi miejscowościami nad jeziorem regularnymi autobusami.

AUTOBUSEM:

Jeśli podróżujesz na wschodnią stronę jeziora Garda, możesz wziąć autobus z Werony do
Riva del Garda. Autobus zatrzymuje się w Lasize, Bardolino, Garda i Torre del Benaco.
Jeśli idziesz na stronę zachodnią, najlepiej jest pojechać pociągiem z Werony do Desenzano stamtąd autobusy łączą Desenzano z miasteczkami na północy, aż do Riva del Garda. 
Z dworca kolejowego Desenzano można także dojechać autobusem do Sirmione, który zajmuje około 30 minut. Uwaga: autobusy kursują częściej w lecie.
Wszystkie miejsca nad jeziorem Garda są połączone siecią transportu publicznego ze stacjami kolejowymi w Rovereto, Peschiera del Garda, Desenzano i Verona Porta Nuova, a także lotniskiem w Weronie.
Rozkłady jazdy autobusów najważniejszych linii autobusowych:
 • Autobus 470 (VR) - Garda-Costermano-S.Zeno rozkład jazdy
 • Autobus 173 (VR) - Verona-Calmasino-Cavaion-Caprino rozkład jazdy 
 • Autobus 476 (VR) - Garda-Calmasino-Affi-Rivoli-Caprino-Ferrara MB (Ważne! Nie kursuje w okresie zimowym, kursy rozpoczynają się w czerwcu 2019 roku)rozkład jazdy
 • Autobus 483 (VR) - Malcesine-Garda-Peschiera-S.Benedetto rozkład jazdy 
 • Autobus 484 (VR) - Garda - Malcesine - Riva rozkład jazdy 
 • Autobus 162 (VR) - Garda - Pastrengo - Bussolengo - Verona rozkład jazdy 
 • Autobus 163 (VR) - Garda - Lazise - Colà - Bussolengo - Verona rozkład jazdy 
 • Autobus 164 (VR) - Garda - Peschiera - Verona rozkład jazdy 
 • Autobus 165 (VR) - Garda - Costermano - Cavaion - Calmasino - Verona rozkład jazdy 
 • Autobus 185 (VR) - Garda - Lazise - Verona (Ważne! Nie kursuje w okresie zimowym, kursy rozpoczynają się w czerwcu 2019 roku)
 • Autobus X05 (VR) - Caprino - Costermano - Albarè - Affi - Verona rozkład jazdy 
 • Autobus X06 (VR) - Caprino - Costermano - Albarè - Affi - Verona rozkład jazdy 
 • Autobus 027 (VR) - Desenzano-Riva rozkład jazdy 
 • Autobus 007 (BS) - Salò - Portese - San Felice - Desenzano rozkład jazdy 
 • Autobus 009 (BS) - Brescia-Bedizzole-Padenghe-Moniga-Manerba-S.Felice-Portese rozkład jazdy 
 • Autobus 26 (BS) - Verona-Peschiera-Sirmione-Desenzano-Brescia rozkład jazdy 
 • Autobus 12 (BS) - Gargnano-Tremosine-Limone rozkład jazdy 
 • Autobus 202 (BS) - Brescia-Salò-Gardone-Toscolano-Gargnano rozkład jazdy 
 • Autobus 204 (TN) - Trento-Arco-Riva del Garda rozkład jazdy powrót 
 • Autobus 332 (TN) - Rovereto-Torbole-Riva-Arco rozkład jazdy powrót
Rozkłady jazdy autobusów, trasy i opłaty można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej firm autobusowych: www.atv.verona.it, www.trasportibrescia.it, www.ttesercizio.it (tylko w języku włoskim) oraz na GARDA TRENTINO

FLIXBUS

Z Bergamo możemy również dotrzeć do Peschiera del Garda autobusem Flixbus. Autobus odjeżdża ze stanowiska numer 7, tuż przy wyjściu z lotniska z Bergamo.
Flixbusy z Bergamo Aeroporto do Peschiera del Garda kosztują od 59-189 złotych w jedną stronę.

PROMY, STATKI I WODOLOTY

Jako alternatywę dla tradycyjnych środków transportu, możemy wybrać drogę morską - relaksujący i przyjemny sposób poruszania się po jeziorze. Przepłynięcie się po jeziorze jest atrakcją samą w sobie.
Firma Navigazione Lago di Garda obejmuje wszystkie miasteczka nad jeziorem Garda.
Wycieczka statkiem z pewnością będzie okazją do podziwiania pięknych widoczków i zwiedzania miejsc nad jeziorem bez ryzyka stania w korku.
Kursy łaczą miasteczka wzdłuż obu brzegów, przecinając jezioro w kluczowych punktach.
Na południu wiele szlaków zbiega w miejscowości wypoczynkowej Sirmione.
Jedynym minusem jest to, że trasa jaką pokonują statki ustalona jest w taki sposób, że prom poruszając się np. z południa na północ przepływa z jednego brzegu na drugi wpływając do wszystkich większych portów.
Niestety nie jest to szybki środek transportu: przepłynięcie z Peschiera del Garda do Riva del Garda trwa prawie pięć godzin!
Możesz wybierać między standardowymi promami, historycznymi parowcami, szybkimi katamaranami lub wodolotami.

Promy mają jednak swoje atuty: widok z poziomu wody jest zupełnie inny niż z brzegu, a poza tym na pokład możemy zabrać rowery (należy sprawdzić oznaczenia na rozkładach). Najwięcej statków pływa na odcinkach: Desenzano - Garda i Malcesine - Riva del Garda.
Czysto teoretycznie możemy przepłynąć z południowego brzegu do Gardy, następnie przejechać autobusem do Malcesine i tam wsiąść na kolejny prom do Riva del Garda. 
Mimo to statki są ciekawą odmianą jeśli planujemy zatrzymać się w jednym miejscu nieco dłużej. Wyjątkiem jest podróż z Desenzano do Sirmione — rejs promem zajmuje nieco mniej niż jazda autobusem, zatrzymującym się na poszczególnych przystankach. 
Statki okazują się również niezwykle przydatne jeżeli wszystkie noclegi spędzamy np. Salo czy Malcesine - podróż na drugi brzeg będzie w tym przypadku znacznie łatwiejsza.
Taryfy wahają się od 3 € za krótki rejs (taki jak z Salò do Gardone Riviera) do 15,10 € za pięciogodzinną rundę Riva – Desenzano.
Ceny  kursów uzależnione są od strefy jaką przepływamy. Na każdym rozkładzie mamy specjalną tabelkę, której dwie strony ułożone są z nazw miejscowości. Musimy zatem odnaleźć punkt startu i port docelowy. Cyfra jaką zobaczymy w miejscu przecięcia się kolumny i wiersza to strefa za jaką musimy zapłacić (koszt poszczególnych stref z reguły podany jest obok).
Przykładowe opłaty za najpopularniejsze rejsy:
 • Desenzano del Garda - Sirmione - 3€ (czas rejsu 20 minut)
 • Desenzano del Garda - Bardolino - 9,80€ (czas rejsu 1 godzina i 16 minut) 
 • Desenzano del Garda - Riva del Garda - 15,10€ (czas rejsu 5 godzin) 
 • Salo - Malcesine - 5€ (czas rejsu 2 godziny) 
 • Malcesine - Limone sul Garda - 6,50€ (czas rejsu 20 minut) 
 • Riva del Garda - Salo - 12€ (czas rejsu niecałe 3 godziny) 
 • Riva del Garda - Malcesine - 9,80€ (czas rejsu godzina) 
 • Peschiera del Garda - Lazise - 5€ (czas rejsu pół godziny)
Bilety ulgowe przysługują dzieciom pomiędzy 4 a 12 rokiem życia oraz osobom, które ukończyły 65 rok życia. Dzieci młodsze podróżują za darmo. Bilety kupujemy w specjalnych kasach umieszczonych obok portów. [aktualizacja kwiecień 2019]
Bilety są dostępne na pojedyncze podróże, ale jeśli chcesz swobodnie pływać, rozważ zakup biletu na prom. Są trzy rodzaje:
 • bilet obejmujący całe jezioro - koszt 34,30€;  
 • bilet dla dolnego jeziora (Od Desenzano lub Peschiery do Gargnano) - koszt 23,40€; 
 • bilet dla górnego jeziora (Riva w dół do Bogliaco) - koszt 20,50€.
We wszystkich nabrzeżach dostępne są taryfy dla dorosłych i dzieci.
Większość statków przewozi tylko pasażerów, ale kursują również promy samochodowe między zachodnim brzegiem Toscolano-Maderno a wschodnim brzegiem Torri del Benaco i sezonowo między Limone sul Garda a Malcesine. Liczba usług gwałtownie spada w zimie (od października do marca).
Mały samochód kosztuje 10,70 € w jedną stronę.

Warto wiedzieć!

Zimą promy nie kursują! Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest połączenie Maderno - Tori działające cały czas. Pływające na tym odcinku okręty mogą przewozić samochody. Ceny przewozu środków transportu prezentują się następująco (kurs w jedną stronę):
 • Rower (razem z właścicielem) - 8€
 • Samochód do 3,5 metrów długości (razem z właścicielem) - 10,70€ 
 • Samochód do 4,5 metrów długości (razem z właścicielem) - 12,90€ 
 • Samochód ponad 4,5 metrów długości (razem z właścicielem) - 16€ 
 • Kamper - 21,30€ 
 • Każdy pasażer poza kierowcą - 6,50€ 
 • Dzieci od 4 do 12 lat - 3,6€
Dokładniejsze informacje na temat kursów, godzin czy opłat znajdziemy na oficjalnej stronie firmy promowej: tutaj.

TAXI

Radiotaxi Brescia: tel.030 35111
Radiotaxi Verona: tel.045 532666
Radiotaxi Desenzano: tel.030 914 1527
Radiotaxi Peschiera del Garda: tel.045 755 23 48
Riva del Garda – Arco – Torbole – Val di Ledo – Pergine - Trento: tel.02 4000

Moje uwagi

Jeśli wybierzesz komunikację autobusową, to niezależnie od tego, czy autobus, czy samochód — kluczową rolę odgrywa pora podróżowania! Do ok. 9 rano ruch jest płynny i korków brak, niestety później zaczynają się utrudnienia, Gardesana wiedzie głównie miasteczkami wzdłuż jeziora, standardowo ograniczenia do 50 km/h, w miasteczkach większy ruch i znacznają się korki.
Ruch samochodowy nad Gardą jest spory, do tego dochodzą koszty parkingu — 1 do 3 euro za godzinę, co gorsze — zdarza się ze po prostu tych wolnych miejsc nie ma! Nawet płatnych.
Jeśli jest możliwość poruszania się busem, warto skorzystać. 
Polecam poruszać się pociągiem — tam gdzie tylko jest to możliwe — to najlepsze, najszybsze i najtańsze rozwiązanie (zwłaszcza regionalne).

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o jeziorze. Już teraz możecie przeczytać:
- 6 miasteczek nad jeziorem Garda, które trzeba zobaczyć
- Jezioro Garda #1 - region Wenecja Euganejska
- Jezioro Tenno — jedno z najpiękniejszych jezior północnych Włoch
- Monte Baldo - must see nad jeziorem Garda

- Najpiękniejsze widoki z góry na jezioro Garda
- Szlak Busatte - Tempesta nad jeziorem Garda
- Średniowieczna wioska Canale di Tenno


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:

 • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
 • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę.
 • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje.
 • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
 • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
 • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.
 • A jeśli lubisz jak opisuje Włochy, to kup moją książkę
Pozdrawiam


Renata


Share:

14 komentarzy

alessa pisze...

Wspaniałe informacje w jednym miejscu...widac profesjonalizm i duże serce w tej pracy..jest pani najlepszym przewodnikiem po ziemi włoskiej dla Polaków..uznanie dla pani pracy na blogu..który jest pasjonujący i jakże wielce pomocny w podróżach po Italii .. dzięki.

Unknown pisze...

Pozdrawiam!!!Jest Pani wspaniała, tak pięknie opracowane,aż chce się tam pojechać.Już wczoraj zapoznałam Syna z był zachwycony pięknymi widokami.Uwielbia podróże, dużo już zwiedzł.Ja też kocham poznawać Swiat.Pierwszy raz byłam we Włoszech 31 lat temu.Byłam w Wenecji, Rzymie , Neapolu.Chciałabym jeszcze po jechać,tyle jest do zobaczenia.Dziękuję Pani za trud

Magda pisze...

Super przydatny poradnik, dziękuję!
Akurat za 3 tygodnie wybieramy się nad Gardę, a po przeczytaniu wpisu, wszystkie moje wątpliwości względem transportu zostały rozwiane :)

Unknown pisze...

Pani Renato jest Pani wspaniała, dziękuję za wszystkie artykuły, wskazówki, zdjęcia i porady.😁

Michał pisze...

Dziękuję za praktyczne porady, nawet nie rozpatrywałem pociągu jako środka transportu :)

Hanna pisze...

Bardzo przydatne informacje. Super przewodnik. Wszystkie informacje w jednym miejscu, tylko kupować bilety i lecieć - a marzy mi się bardzo

Anonimowy pisze...

Juz za 3 miesiace tam bede! Dziekuje za przydatne informacje i pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

super artykuł! dziękuję

Anonimowy pisze...

Bardzo cenne informacje, MEGA konkret i wszystko w jednym miejscu

Anonimowy pisze...

Life saviour! Dziękuję...:)

Anonimowy pisze...

Właśnie jesteśmy razem z pani książką nad Gardą w Padenghe😊. Informacje i sposób ich przekazania bardzo fajne, rodzinka bardzo zadowolona z wycieczek. Dziękuję

Kalejdoskop Renaty pisze...

Bardzo mi miło. To najlepsze docenienie.

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Anonimowy pisze...

Właśnie trafiłam na Pani wpis. Jest niezwykle drobiazgowy, dzięki czemu już tak się nie boję, że jadę do Padenghe bez samochodu i z małym dzieckiem. Zapisuję stronę w ulubionych. Pozdrawiam serdecznie

Anonimowy pisze...

Strona właśnie trafiła do ulubionych. Ostatnio chodzi mi po głowie wyjazd nad Gardę a samochodem to jednak kawał drogi. Dziękuję za podzielenie się tak przydatnymi informacjami. Pozdrawiam! Magda

Kalejdoskop Renaty