wtorek, 16 września 2014

Dlaczego Greenwich różni się od reszty Londynu i dlaczego warto tam się wybrać ?

Trudno sobie wyobrazić będąc parę dni w Londynie co zobaczyć a co nie. W tym mieście jest zbyt wiele atrakcji.
Jak dla mnie na pewno trzeba się wybrać do Greenwich, jedna z ciekawszych dzielnic w Londynie.
Greenwich znajduje się po drugiej stronie rzeki Tamizy w południowo-wschodnim Londynie, z dala od zgiełku miasta.
Administracyjnie jest częścią Londynu ale tak w rzeczywistości jest to mała miejscowość z własną tożsamością, inną niż Londyn.
Znajduje się około pół godziny autobusem od centrum miasta. Dostać tam się można również DLR (przystanek Cutty Sark ).
A jeśli masz ochotę radzę się tam wybrać transportem publicznym na wodzie, polecam statek London River. Tak też ja zrobiłam.Brukowane uliczki, zieleń, wiewiórki, sarny, egzotyczne ptaki, duża przestrzeń - to jest Greenwich.
Wycieczka tutaj jest jakby małą pauzą od hałasu miasta. 

W Greenwich znajduje się budynek należący na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Queen's House - budynek dawnej rezydencji królewskiej.
Architektura tego budynku jest po prostu wspaniała, znana jako pierwszy przykład architektury Palladio w Wielkiej Brytanii. 

Queen's House

Jak wielu z Was pominęło Greenwich będąc w Londynie ?
Pewnie wielu.
Ten Królewski Borough of London jest często pomijany przez turystów.
Jest pomijany, bo uważa się, że znajduje się zbyt daleko od centrum miasta, lub po prostu dlatego, że myśli, że nie jest godny odwiedzenia.
Istnieje wiele powodów, aby odwiedzić Greenwich.
Oto moich pięć powodów, które sprawią, że zmienisz zdanie:

Greenwich Park
Jeśli szukasz miejsca na relaks na świeżym powietrzu, ten park jest doskonałym miejscem. Położony na wzgórzu, oferuje niesamowite widoki na Greenwich i na Tamizę.
To nie tylko duży kawałek trawy, Greenwich Park jest jednym z najlepszych parków w Londynie gdzie można jeszcze przejść przez ogród różany i karmić bardzo przyjazne wiewiórki. 
 Greenwich Park


Greenwich Market 
Chciałabym spędzić tam cały dzień przeczesując każdy sklep. Miejsce zagłady mojego portfela.
Jeśli szukasz niesamowitych i unikalnych dzieł sztuki i rzemiosła, to jest miejsce dla Ciebie.
Artyści małych przedsiębiorstw rzemieślniczych wystawiają tutaj swoje produkty, których często nie można znaleźć nigdzie indziej. I jak każdy szanujący się angielski market można tutaj znaleźć "jedzenie z całego świata".
Market słynny jest również z niesamowicie żywej atmosfery i okazjonalnych koncertów uczniów pobliskiej Trinity College of Music.
Otwarty jest we wtorek, środę, piątek, sobotę i niedzielę.

Greenwich MarketCutty Sark
Cutty Sark jest szalenie popularną atrakcją turystyczną w Londynie i jednym z głównych punktów orientacyjnych w London Marathon.
Jest to obecnie jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie, jeden z najbardziej znanych statków świata.
Warto wybrać się pod i na pokład tego ostatniego klipera, w ten sposób można podziwiać wspaniałą konstrukcje, chodzić śladami dawnych kupców i odkryć jego bogatą historię i ładunków na nim transportowanych.

Cutty Shark widziany z Tamizy 
Royal Observatory
Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich to najsłynniejszy budynek znajdujący się na wzgórzu w Greenwich Park. Rozpościera się stamtąd wspaniały widok na Londyn. To tutaj możesz stać okrakiem na linii południka, jedną nogą na półkuli zachodniej i drugą we wschodniej.
Royal Observatory została założona przez Karola II w 1675 roku i na mocy umowy międzynarodowej, każdy nowy dzień, rok i Millennium jest oficjalnym punktem wyjścia (z wybiciem północy czasu GMT, mierzonej od południka zerowego).
W 1884 przyjęto południk przechodzący przez Greenwich Observatory za południk zerowy.
Samo to powinno wystarczyć, żeby odwiedzić to miejsce.
 Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich
 Widok z Royal Observatory

Red Door
Butik, kawiarnia, sklep i galeria pełen niezwykłych skarbów ukrytych w Turpin Lane. Red Door to malutka kawiarnia sklep z pamiątkami. To miejsce jest naprawdę tak małe, ale wspaniale, no i jakoś zostało mi w pamięci. Mozna tutaj zobaczyć prace lokalnych artystów, a w niektórych przypadkach można tez kupić ich pracę. Miłą niespodzianką jest wspaniała wyluzowana atmosfera i muzyka. Mają wifi, Monmouth kawę, kanapki i szereg pysznych wypieków oraz domowe bułeczki.Share:

4 komentarze

English for Ladies pisze...

Byłam parę razy w Londynie, ale nigdy nie dotarłam do tej dzielnicy, a szkoda. Mam nadzieję, że w przyszłości nadrobię tę zaległość:)

Unknown pisze...

Na pewno, jeśli będę odwiedzać Londyn, zahaczę o Greenwich :) Po tym wpisie - na pewno :D Trzeba w końcu zwiedzić te wszystkie zabytki i zobaczyć niesamowite widoki i atrakcje :) ...No i stanąć jedną nogą na półkuli wschodniej, a drugą- na zachodniej :)
http://odkrywajzalicja.blogspot.com/

Kalejdoskop Renaty pisze...

Mam nadzieję, bo naprawdę warto !!!

Pozdrawiam serdecznie

Kalejdoskop Renaty

Agnieszka pisze...

Południk 0 w Greenwich to było pierwsze miejsce, jakie odwiedziłam w Londynie :)

Kalejdoskop Renaty