wtorek, 27 sierpnia 2019

Weneckie ciekawostki

Wenecja to niezwykłe miasto. Każdy z nas kojarzy je z piękną architekturą oraz idealnym miejscem na romantyczną wycieczkę.
To niezwykle ciekawe miasto, które cieszy oko swoim pięknem, jak również zadziwia położeniem.
Większ osób zaglada do Wenecji w najbardziej turystyczne miejsca, ale Wenecja to nie tylko Plac św. Marka czy Canale Grande.
Miasto ma w sobie mnóstwo nieznanych, czasem niecodziennych ciekawostek.
Postanowiłam na blogu przybliżyć Wam ich kilka, ciekawostki które pozwolą Wam poznać kulisy Wenecji mniej oczywistej.

Spacerując po Wenecji, możemy zauważyć rzeźby, niskie i wysokie płaskorzeźby, marmurowe dekoracje, które zdobią ściany domów, pałaców i kościołów. Często są one niezauważane przez turystów lub fotografowane bez znajomości ich znaczenia i historii postaci, które reprezentują.

Zacznijmy od Campo dei Mori w dzielnicy Cannaregio. Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o trzech braciach Mori.

Campo dei Mori znajduje się w dzielnicy Cannaregio. Jest tak nazwany ze względu na obecność posągów. Są to trzej bracia, którzy opuścili Moreę w 1112 roku (Peloponez, stąd nazwa Campo dei Mori) .
Posągi te, umieszczone są w ścianie domu i przedstawiają orientalne postacie, zwane Maurami. Trzy z tych rzeźb znajdują się na tym samym miejscu i reprezentują: Rioba, Santi i Alfano. Wzdłuż kanału znajduje się czwarty posąg: mówi się, że był on ich sługą.
Trzej bracia byli sprzedawcami przypraw i tkanin. Byli znani ze swoich oszustw dlatego, że sprzedawali tandetne towary po wysokich cenach. Nie powstrzymywali się od zwodzenia za pieniądze tych, którzy się do nich zwracali.
Legenda głosi, że oszukali oni biedną wdowę, która przyszła do nich, kupić tkaniny. Rioba i dwaj bracia pokazali jej najgorsze materiały, mówiąc, że są najcenniejsze. Kobieta, która była także magikiem, wiedziała o tkaninach i po zrozumieniu oszustwa ukarała ich w chwili, gdy dotknęli jej monety. Od razu zmienili się w kamień, zostali unieruchomieni na wieczność.
Kiedy uczeń trzech braci poszedł do sklepu, zamiast braci znalazł trzy posągi, więc je wziął i umieścił w ścianie budynku, gdzie do tej pory można je tam zobaczyć.
 

Najsłyniejszym z postaci jest chyba Rioba. Ciemniutka postać z żelaznym nosem, która najpierw przyciągnęła moją uwagę, a potem bezsporną sympatię.
 

Podczas Republiki Weneckiej zabroniona była „ciężka” satyra przeciwko rządowi Republiki oraz niektórym bardzo znanym i ważnym postaciom społeczeństwa weneckiego. Z tej przyczyny w Wenecji, podobnie jak w Rzymie, niektóre posągi stały się „głosem” obywateli. Rioba pełnił tę samą funkcję, co Pasquino w Rzymie tzw. wyrocznie.
Wyrocznie, tak nazywano postacie, które pisały anonimowo wiersze satyryczne, a następnie podpisywały się imieniem posągu, któremu powierzano bilet z satyrą, czekając, aż inni pójdą i je odzyskają, a następnie rozprowadzą w mieście.
Do posągu przepisywano wiersze, listy, notatki satyryczne i protesty. 

Z biegiem lat popularność Sior Rioba wzrosła ogromnie, czyniąc go znaną i lubianą postacią w Wenecji. Jego sława wzrosła tak bardzo, że w 1848 roku ukazała się gazeta „L’ombra de Sior Antonio Rioba”, popularny magazyn, który uczynił tę postać nieśmiertelną.

Statua Rioby była również tematem różnych żartów, które weneccy tragarze robili kolegom z Valtelliny, którzy zawsze narzekali na swoją ciężką pracę. Wenecjanie wysyłali ciężkie paczki adresowane do „Signor Antonio Rioba”, które Valtellińczycy musili później dostarczyć!

W XIX wieku posąg stracił nos, który zastąpiono kawałkiem improwizowanego żelaza. Stąd legenda, że ​​pocieranie nosa Rioby przynosi szczęście. 

Jakby tego było mało, w 2010 roku głowa pana Rioby została ścięta. Wszystkie władze zostały zmobilizowane, gazety o tym głosiły, a nawet narodziły się grupy na Facebooku: cała Wenecja była w rozsypce.
Dwa dni po zniknięciu głowa została znaleziona w Calle della Racchetta i w końcu ponownie przymocowana do posągu.

To była historia Campo dei Mori i pana Rioby, ale to jest nie koniec moich ciekawostek!


Dzielę się z Tobą moimi weneckimi ciekawostkami mając nadzieję, że cię zainspirują do samodzielnego poznawania jednego z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego zachęcam, abyś dołączył także do grupy Wenecja po mojemu - informacje, ciekawostki, porady... jedyna taka grupa w Polsce. Tylko dzięki temu nie przeoczysz niczego, co się pojawiło na blogu, ale przede wszystkim, otrzymasz mnóstwo dodatkowych informacji.

Mam nadzieję, że poczekacie na ciąg dalszy moich opowieści o Wenecji. Już teraz możecie przeczytać:

Weneckie ciekawostki. Koty i Wenecja

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter
Share:

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych podanych w formularzu (IP oraz jeśli zostały podane: podpis, adres mail, strona www) przez tę stronę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce prywatności.

Kalejdoskop Renaty