środa, 5 października 2016

Vademecum turysty, czyli wskazówki dla podróżujących po Italii

Wybierasz się na wakacje do Włoch ? Chcesz, aby wszystko poszło jak po przysłowiowym maśle.
Oto kilka typowych rzecz, o których możesz nie wiedzieć wybierając się do Włoch na swoje pierwsze wakacje.
Niektóre rzeczy stały się dla mnie siłą rzeczy oczywiste, mieszkając tutaj ponad 20 lat.
Oto kilka porad dla każdego, który ma nadzieję odwiedzić Włochy w najbliższej przyszłości.
Jeśli zapomniałam o czymś, zostaw proszę swoje spostrzeżenia w komentarzach pomagając w ten sposób innym!


1. Jeśli chcesz zamówić taksówkę we Włoszech, nie przywołuj jej na ulicy. We Włoszech dzwonimy po taksówkę lub udajemy się na postój taksówek.

2. Jeśli bierzesz taksówkę na lotnisku, polecam najpierw
się zapytać o cenę dostania się do centrum miasta. 

3. We Włoszech, gotówka jest królem. Zawsze miej ją przy sobie. Zazwyczaj za mniejsze zakupy płaci się gotówką. Nie można płacić zazwyczaj kartą za kwotę poniżej 10 euro. W małych miasteczkach w większości nie można korzystać z karty debetowej lub kredytowej.
W restauracjach nie płaci się za podzielone rachunki.
Większość Włochów płaci za rzeczy, na co dzień gotówką. Dla tych z nas, którzy przyzwyczaili się do płacenia za mleko czy chleb w sklepie spożywczym kartą, może to być lekkim wstrząsem.


4. W południe sjesta.
To wciąż zaskakuje i wprawia w zakłopotanie turystów. Wiele sklepów czy urzędów we Włoszech jest zamknięte w południe od 13.00 -16.00, szczególnie poza centrum miasta. Włosi idą do domu zjeść obiad z rodziną i odpocząć.
Niektóre sklepy mają jeden dzień w tygodniu wolny - ​​są zamknięte. Włosi nazywają to dniem odpoczynku (giorno di riposo) lub (riposo settimanale), większość sklepów jest również zamknięta w poniedziałek rano, otwierają je w godzinach popołudniowych bezpośrednio. Wszystko zależy to od tego, gdzie jesteś we Włoszech i o jakiej porze roku.


5. "Quando c'era lui treni arrivavano in orrario". Mussolini uczynił to, że pociągi kursują na czas. Wszyscy słyszeliśmy o tym i jest to kompletna bzdura. Jest to legenda, którą starsi Włosi wciąż to powtarzają — nie próbuj dyskutować z nimi!
Dziś pociągi we Włoszech są notorycznie spóźnione lub od czasu do czasu nie działają w ogóle z powodu okresowych strajków pracowniczych — mimo to myślę, że są najlepszym sposobem poruszania się po Italii.
Z pewnością istnieją miejsca, w których będziemy chcieli wynająć samochód lub skorzystać z autobusu, tam, gdzie mogą one służyć naszym potrzebom najlepiej, ale w większości przypadków nadal polecam pociągi — zwłaszcza jeśli poruszasz się między większymi miastami.


6. Strajki transportowe są powszechne we Włoszech, więc zarezerwuj sobie dużo czasu, jeśli chcesz zdążyć na samolot.
Nie będziesz w ten sposób w szoku, jeśli trafisz na jakiś strajk, który może mieć wpływ na Twoje plany. To nie jest rzadkością!  Większość strajków jest ogłaszane z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu można zaplanować sobie wszystko.


7. Korzystaj z pociągów szybkiej prędkości.
Można dostać się szybko np.z Florencji do Rzymu czy z Florencji do Wenecji! Pociągi są wygodne i niezawodne. Mój ulubiony sposób podróżowania po Włoszech. Można kupić bilety online lub za pośrednictwem lokalnego biura podróży we Włoszech. 


8.Kupując bilet na pociąg, pamiętaj, by skasować go na peronie, zanim wsiądziesz do pociągu.


9. Uważaj na torby gdy czekasz
na pociąg. Wystarczy moment, że ktoś nagle wskoczy i ukradnie ci coś w ostatniej chwili.

10. Nie należy kłaść buty lub nogi na krzesła i fotele w pociągu. Jest to uważane za niegrzeczne.


11. Unikaj restauracji ze zdjęciami żywności.


12. Pusta restauracja nie zawsze oznacza, że je się tam źle.
We Włoszech trzeba najpierw spróbować przed dokonaniem osądu. Włosi jedzą późno - nie tak późno jak Hiszpanie, ale godziny kolacji w wielu miastach nie są wcześniej niż przed 20.00. Wiele restauracji w większych miastach (zwłaszcza jeśli są one stosunkowo popularne wśród turystów) będą otwarte stosunkowo wcześniej dla mieszkańców. Są one otwarte dla zwiedzających. Nie pokazuj się na kolacji przed 20.00.
Wiecej tutaj


13. Unikaj lokali z tzw. turystycznym menu. Jedz jeśli to możliwe, daleko od głównych atrakcji turystycznych. Idź tam, gdzie jedzą miejscowi. Nawet jeśli lokal nie będzie elegancki, to prawie zawsze zjesz tam dobrze.

14. Nie wchodź do restauracji, zanim nie przeczytasz menu na zewnątrz. Popatrz najpierw na ceny!

15. Podczas przeglądania menu i podejmowaniu decyzji, co zjeść, należy zwrócić uwagę na tak zwane coperto (wł. nakrycie). To nic innego jak dopłata doliczana do cen potraw i oznacza ona koszty zajęcia miejsca przy stole. Opłata waha się od restauracji do restauracji (zwykle kilka euro). Zazwyczaj jest napisane w dolnej części menu. W ten sposób nie będziesz zaskoczony -a, gdy pojawi się rachunek. W Wenecji oprócz il coperto może ci się też zdarzyć plus 12 -13% za tzw.servizio(serwis).


16. W większych miastach patrz na ceny w barach.
Pijąc kawę siedząc a stojąc przy barze możesz zapłacić inną cenę. Zapałać za kawę w kasie i odbierz u baristy. Cena al banco(przy barze) i cena al tavalo(siedząc przy stole) może różnić się stosunkowo nawet kilkoma euro. Na przykład w Rzymie może to być 1 euro przy barze, a 3.5 euro, a nawet 4.5 euro przy stole.


17.Wiele barów wymaga najpierw rachunek (scontrino) przed złożeniem zamówienia, zwłaszcza jeśli widzisz gdy ktoś siedzi obok na kasie. W razie wątpliwości, najlepiej po prostu zapytaj "Scusi, si paga o si ordina prima?" (Przepraszam płaci się najpierw, czy zamawia ?).

18. Nie posypuj tartym serem spaghetti lub risotto z owocami morza.
Nie używaj sera do dań rybnych. Spowoduje to zmieszanie się intensywnych aromatów, również
przyćmi morski charakter potrawy. Jeśli tak robisz, nie zdziw się, że kelner będzie na Ciebie patrzył dziwnie.

19. Nie pij cappuccino po południu – We Włoszech cappuccino pije się w porze śniadaniowej. Później pija się kawę, czyli espresso.
Cappuccino nie jest zabronione w godzinach popołudniowych, taka jest po prostu włoska kultura.


20.Przed zapłaceniem rachunku w restauracji sprawdź, czy wszystko jest ok. W razie czego grzecznie reklamuj, kelner z uśmiechem potwierdzi, że to ...błąd przez roztargnienie.

21.Bilety do znanych obiektów zawsze zarezerwuj i kupuj w internecie, unikniesz kilometrowych kolejek.


22. Korzystaj z darmowych wejść do muzeów w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.


23. Nie rób sobie pikników w centrum miasta. Włoskie firmy wydają duże pieniądze na odnawianie zabytków ( Fontanna di Trevi czy Schody Hiszpańskie) - mandaty mogą być naprawdę wysokie.W tym roku wiele osób kąpało się w Canale Grande w Wenecji powodując oburzenie mieszkańców, nie wiedząc, że jest to nie tylko karalne ale i nie zdrowe.

24. Jeśli jesteś w turystycznej miejscowości nad morzem, nie wychodź do miasta tylko w stroju kąpielowym. Narzuć coś na siebie. W zależności od gminy, częściej na północy kraju niż na południu możesz dostać za to mandat.

25. Nie zabieraj piasku z plaży na pamiątkę. Można za to dostać mandat. 


26. Jeśli planujesz wyjazd własnym samochodem: zadbaj o dodatkowe ubezpieczenie i pamiętaj, że paliwo we Włoszech należy do najdroższych w Unii. Polecam zatankować do pe
łna w Austrii.

27. Nie zostawiaj zapalonego samochodu czekając np. na żonę, która coś kupuje. Możesz dostać za to mandat, nawet 400 euro. Często niektóre osoby tak robią, po to by mieć włączoną klimatyzacje w lato. Zdaniem państwa włoskiego, zanieczyszczamy w ten sposób środowisko.


28. Miej cierpliwość we włoskich urzędach. 


29. Miej ze sobą dużą chustkę lub pareo w lato, jeśli zwiedzasz kościoły. Jeśli jesteś w bluzce na ramiączkach, krótkich spodenkach czy bardzo krótkiej spódnicy - nie wejdziesz do kościoła! Mając chustkę czy pareo zawsze możesz się przykryć.

30. Pomyśl o wygodnych butach, Italia najpiękniejsza jest spacerkiem.


31. Weź przejściówkę do gniazdka typu włoskiego – bez niej nie naładujesz telefonu, baterii do aparatu czy nie podłączysz suszarki.


32. Weź ze sobą słownik polsko – włoski. Kilka słów wypowiedzianych w języku włoskim może wybawić z opresji i pomóc nawiązać nowe relacje. Nawet jeśli nie mówisz dobrze po włosku, używaj przynajmniej zwroty grzecznościowe. Włosi bardzo pomagają, jeśli widzą, że ktoś stara się mówić w ich języku. Nie licz na to, że włosi mówią w języku angielskim. Większość Włochów powyżej 40 nie mówi po angielsku.

33. Nie zapomnij latem o kapeluszu i ochronie przeciwsłonecznej.


34. Wykonaj kopię paszportu i pozostaw oryginał w bezpiecznym miejscu.

35. Telefony publiczne oficjalnie nie są już dostępne. Musisz posiadać własny telefon komórkowy. Jeśli planujesz dłuższą podróż, spróbuj uzyskać włoską kartę SIM.

36. Banki są otwarte tylko rano i przez godzinę po południu.

37. Pij wodę z fontan, które są tylko do tego przeznaczone. Woda wtedy jest pyszna, czysta i za darmo!

38. Miej ze sobą zawsze parasol. Pożałujesz konieczności zakupu parasola od ulicznych sprzedawców, którzy chętnie podniosą cenę tylko dla tej chwili.


39. Nie daj się skusić ulicznym handlarzom "markowego" sprzętu na zakup po "okazyjnej" cenie. Jeśli jednak nie posłuchasz tej rady to przynajmniej nie spuszczaj sprzedawcy z oka, gdy chce zapakować kupiony przez Ciebie towar. Możesz wrócić do domu z cegłą. Można dostać też za to mandat.


40. Wychodząc z restauracji, baru czy sklepu pamiętaj zabrać ze sobą zawsze rachunek. Może się zdarzyć, że na zewnątrz czeka urząd skarbowy. Można dostać mandat jeśli nie posiada się rachunku. Urząd skarbowy walczy z pracą na czarno. W ciągu 25 lat życia we Włoszech zdarzyła mi się już kontrola trzy razy .

41. Nie spiesz się, nawet kupując coś w sklepie. Nawiązując kontakt możesz dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, np.mogą Ci polecić dobre miejsce na obiad czy kolację. Włosi lubią rozmawiać.


42. Włosi lubią ogladąć się za kobietami. Nie należy się niepokoić, kiedy patrzą na Ciebie. Włosi patrzą na kobiety jak historycy sztuki na sufit kaplicy Sykstyńskiej.

43. Uśmiechnij się - we Włoszech wiele rzeczy możesz załatwić uśmiechem.


Spodobało się ? Podaj dalej!Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata

 
Share:

3 komentarze

alessa pisze...

Fajnie napisane....przejrzyscie i dokladnie.....na pewno przydadza sie te wskazowki turystom z Polski..dla mnie to przypomnienie wloskich zwyczajow ktore na codzien zycia we wloszech/tylko latem/tez sie zapomina.....pozdrawiam.Ola

Zosik | Podróże po kulturze pisze...

11.Unikaj restauracji ze zdjęciami żywności. - dlaczego?

Kalejdoskop Renaty pisze...

Na pewno nie zjesz w nich dobrze. Są robione pod turystów :-)
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj https://www.kalejdoskoprenaty.com/2018/06/jak-znalezc-dobra-restauracje-we-woszech.html

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Kalejdoskop Renaty