środa, 15 marca 2017

Jak zwiedzać Rawennę ? Wywiad z przewodniczką licencjonowaną

Dziś kolejny wpis o miejscu w formie wywiadu, tym razem okiem przewodniczki licencjonowanej.
Barbara jest mieszkanką Rawenny i licencjowaną przewodniczką na terenie regionu Emilia Romania(Rawenna, Bolonia, Modena, Ferrara, Rimini) i San Marino.
Oprowadza turystów w języku włoskim, angielskim i polskim.
Dziś zabieram Was do Rawenny.
Zapraszam :-)


Witaj .... Zaczynamy od krótkiej prezentacji. Powiedz nam coś o sobie ?
Nazywam się Barbara Stolecka, jestem absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ze specjalizacją w filmoznawstwie. Zaraz po studiach przeprowadziłam się do Włoch z miłości do sztuki i oczywiście do Włocha! ;) Już od 20 lat mieszkam na stałe w Rawennie, położonej blisko Adriatyku i słynnej z bizantyjskich mozaik. Od zawsze pracowałam w branży turystycznej: w biurach informacji turystycznej (IAT), w biurze podróży, w miejskim biurze do spraw statystyki turystycznej, jak również jako tłumacz przysięgły języka polskiego i angielskiego w Sądzie Rejonowym w Rawennie. 
W 2000 roku rozpoczęła się moja przygoda jako licencjonowany przewodnik po regionie Emilii-Romanii. W ciągu lat nawiązałam aktywną współpracę z agencją regionalną do spraw rozwoju turystyki APT, wieloma biurami podróży w kraju i za granicą.
Dlaczego polski turysta ma wybrać Rawennę, co stanowi największy atut miasta ?
Rawenna jest małym sennym miasteczkiem, położonym blisko morza (ok.10 km) o niesamowitym bogactwie artystycznym. Miasto jest znane na całym świecie jako stolica mozaiki. W czasach Cesarstwa Rzymskiego szczególne położenie miasta pomiędzy olbrzymią naturalną laguną, zadecydowało o losach Rawenny. W V wieku miasto urosło do rangi stolicy zachodniej części Cesarstwa, kilkadziesiąt lat później król Ostrogotów Teodoryk Wielki wybrał sobie właśnie to miasto jako swoją siedzibę, a w VI wieku cesarz bizantyjski Justynian sfinansował budowę najsłynniejszej bazyliki Św. Witalisa ozdobionej do tej pory autentycznymi mozaikami. 
Mozaiki bazyliki Św. Witalisa
W przeciągu wieków wiele się zmieniło: miejsce kanałów i rzek, które przepływały przez Rawennę, zajęły ścieżki rowerowe. Dzięki temu tutaj można jeszcze po delektować się spokojem - samochody muszą zaparkować na obrzeżach starówki, a turyści spacerując bez problemu uliczkami, zwiedzić zabytki UNESCO, uczestniczyć w kursie mozaiki i po prostu odpocząć od zgiełku na plażach Riwiery. 
 Bazylika Św. Witalisa
Czy Rawenna to miasto, którego można doświadczyć podczas jednej, weekendowej wizyty? Ile czasu najlepiej zarezerwować sobie na odwiedziny?
Wystarczy jeden dzień na zobaczenie bizantyjskich mozaik z V i VI wieku ośmiu obiektów UNESCO utytułowanych w większości w obrębie niewielkiej starówki.
 Z bazyliki Św.Witalisa i mauzoleum Galli Placydii, dwóch najsłynniejszych zabytków jest tylko 15 minut spaceru, żeby znaleźć się w okolicach dworca i bazyliki Św. Apollinarego Nuovo. 
Krótka przechadzka zaprowadzi was również w stronę Katedry, Baptysterium Neona i Muzeum Arcybiskupiego. Natomiast należy podjechać samochodem lub miejskim autobusem do bazyliki Św. Apollinarego w Classe (ok. 4km od centrum miasta w kierunku Rimini) i jak ktoś jest wygodny, pod mauzoleum Teodoryka. 
 Bazylika Św. Apollinarego w Classe
Ile Twoim zdaniem, trzeba poświęcić czasu by dobrze poznać dobrze Rawennę?
Według mnie należałoby poświęcić jeszcze jeden dzień na kurs mozaiki organizowany w wielu pracowniach dla turystów i profesjonistów np. Anna Fietta przy via Argentario w okolicach bazyliki Św. Witalisa (http://www.annafietta.it) lub Koko mosaico przy via di Roma (www.kokomosaico.com). 
Spis wszystkich pracowni możecie znaleźć tutaj. Być w Rawennie i nie zaznajomić się dogłębnie z tą antyczną sztuką, to tak jak być w Bolonii i nie zobaczyć siedziby uniwersytetu Pałacu Archiginnasio!!!
Nie zapomnijcie zwiedzić Domus Kamiennych Dywanów (Domus dei Tappeti di Pietra) oraz wystawę poświęconą historii mozaiki TAMO. 
Kurs mozaiki

Co jednak w sytuacji, gdy mamy tylko jeden dzień na pobyt w mieście?
W ciągu jednego dnia można wykorzystać kumulatywny bilet wstępu do bazylik Św. Witalisa, Sant’Apollinare Nuovo, mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Neona i muzeum Arcybiskupiego. 
W pobliżu rynku (Piazza del Popolo) znajduje się grób najsłynniejszego włoskiego poety Dantego Alighieri, który umiera w Rawennie w 1321 roku, możecie wejść na krużganek klasztoru Franciszkanów i do tzw. „strefy ciszy” Quadrarco di Braccioforte, gdzie spoczywają rodziny szlacheckie. Po drodze znajdziecie liczne bary oferujące piadinę, lokalny pszenny placek podgrzewany na rozgrzanej płycie i faszerowany czym dusza rada.
Bilet zabytków UNESCO Opera di Religione kosztuje 9,50 euro na osobę. Od 1 marca do 15 czerwca dodatkowe 2 euro na mauzoleum Galli Placydii, ze względu na niewielki rozmiar zabytku i długie kolejki w tym okresie. 
Piazza del Popolo
Nieturystyczne "must see"?
Polecam wizytę niewielkiego ogrodzonego wysokimi murami ogrodu Giardino delle Erbe Dimenticate w okolicach Katedry. 
Wchodząc od strony Piazzetta Paolo Serra znajdziecie się w relaksującym otoczeniu, gdzie można zobaczyć setki mniej lub wiecej znanych roślin klimatu śródziemnomorskiego. http://www.turismo.ra.it/ita/Scopri-il-territorio/Ambiente-e-natura/Parchi-urbani_-orti-botanici/Giardino-delle-Erbe-Dimenticate
Natomiast wielką atrakcją dla rodzin z dziećmi są złote rybki pływające w zalanej wodą średniowiecznej krypcie kościoła Św. Franciszka, oczywiście ozdobionej starymi mozaikami! Nie zapomnijcie wrzucić monetę, żeby ją oświetlić. 
Pieniądze są przeznaczone na pokarm dla tych żarłoków.
Jakich wskazówek udzieliłabyś osobom, które chcą zwiedzić Rawennę? Masz jakieś ?
Żeby najbardziej po delektować się spokojną atmosferą miasta, najlepiej zaparkować samochód na parkingu Largo Giustiniano w okolicach bazyliki Św. Witalisa i stamtąd rozpocząć spacer po starówce (opłata całodniowa ok. 4,50 euro, w niedziele gratis). 
Autokary turystyczne mogą podjechać na Piazza della Resitenza lub na Plac Aldo Moro przy dworcu autobusowym. 
Wygodnym połączeniem jest również przyjazd koleją z Rimini lub Bolonii na dworzec usytuowany w samym centrum. W biurze informacji turystycznej przy Piazza San Francesco możecie wynająć za darmo żółte rowery turystyczne i pojeździć sobie po mieście wraz z setkami mieszkańców. Wystarczy wypełnić formularz i skserować paszport lub dowód osobisty.
Czy masz swoje ukochane miejsca, do których często wracasz?
Dla mnie najbardziej sugestywnym miejscem jest niezwykła atmosfera w mauzoleum Galli Placydii. Jest to zabytek wzniesiony na zlecenie siostry przyrodniej cesarza Horiusza i Arkadiusza, która rządziła Rawenną jako regentka przez 25 lat w pierwszej połowie V wieku. Z zewnątrz wygląda na prostą ceglaną budowlę. Wnętrze, zatopione w tajemniczym półmroku dzięki oknom zakrytym płytami prawdziwego alabastru, jest całkowicie pokryte barwnymi mozaikami. 
Natomiast widok rozświetlonego złotymi gwiazdami nieba zachwycił nie tylko mnie, ale również poetów (Dante, Lord Byron), artystów (Gustaw Klimt) i .....psychoanalistów rangi Carla Gustava Junga! 
Magiczna atmosfera porywa najskrytsze zakamarki duszy. 
Galla Placidia

Co jest, według Ciebie, najbardziej czarującego w tym mieście?
Spokojna atmosfera starej stolicy cesarstwa rzymskiego. Uważnym okiem możecie rozpoznać wijące się stare kanały, dzisiaj pełne sklepów. Mała ciekawostka dla amatorek shoppingu uwielbiających sztukę. Dzisiejszy ekskluzywny butik Max Mara przy Piazza Andrea Costa, to w rzeczywistości stara bazylika z VI wieku poświęcona Św. Michałowi (San Michele in Africisco). W absydzie dzisiaj są rozwieszone ubrania, a w bocznych kaplicach można się poprzebierać. Gdyby ktoś z was pojechał do Berlina, w Bode Museum można podziwiać całkowitą dekorację mozaikową pochodzącą właśnie z tego miejsca. Tuż przy skonsakrowanym kościele Św. Dominika, w starej kaplicy ozdobionej freskami o tematyce religijnej, dzisiaj sprzedają cenne kaszmirowe sweterki Falconieri.
Kiedy warto przyjechać do Rawenny?
Rawennę można zwiedzić o każdej porze roku. 
Odradzałabym jedynie okres wiosenny, kiedy jest bardzo dużo wycieczek szkolnych, a w okresie Świąt Wielkanocnych tradycyjnie przyjeżdża dużo hałaśliwych włoskich rodzin. Musicie też się liczyć z kolejką do kasy biletowej i przede wszystkim do bardzo popularnego mauzoleum Galli Placydii, gdzie można zostać jedynie przez 5 minut ze względu na tłumy i specyficzny mikroklimat.
Z czego Rawenna może być najbardziej dumna?

Z wielotysięcznej historii jako stolica mozaiki, która w dalszym ciągu jest aktywnie podtrzymywana. Miasto jest nią całkowicie ozdobione: tablice z nazwami ulic, kwietniki, przepiękna fontanna Ardea Purpurea na Piazza della Resistenza. 
Co dwa lata są organizowane konkursy mozaiki nowoczesnej, podczas których artyści z całego świata starają się wykazać w nowej odsłonie. 
W tutejszym Museum Sztuki MAR jest aktualizowana baza danych o artystach i dziełach sztuki związanych z mozaiką nowoczesną, gdzie również można je podziwiać. 

 Na zdjęciu fontanna Ardea Purpurea na Piazza della Resistenza
Może polecisz nam jakąś fajną sagrę ?
Włochy ogólnie są znane z tradycyjnych festiwali enogastronomicznych zwanymi sagrami. 
W Rawennie co roku w ostatnią niedzielę miesiąca, wiosną i jesienią odbywa się MADRA: na ulicach miasta lokalni producenci wystawiają swoje produkty żywnościowe, z których kucharze przygotowują wyśmienite dania Madra 2018.
Obecnie czekamy na sagrę trufli z lasów sosnowych (Sagra del Tartufo di Pineta, 25.03-2.04), orzeszków pinoli (Sagra del pinolo, 29.04-1.05) i mątwy w Pinarella di Cervia (Sagra della Seppia, 15-19.03).
Polecam również największą imprezę czerwonego wina Sangiovese w Romanii – festa Giovinbacco. Odbywa się w drugiej połowie października oraz listopadowy festyn czekolady.
Zaktualizowany kalendarz wydarzeń i festynów znajdziecie tutaj.
Od 1990 roku przełom czerwca i lipca to okres Festiwalu w Ravennie bogaty we wszelkiego rodzaju koncerty muzyki i w spektakle organizowane przez Cristina Mazzavillani Muti, żonę słynnego dyrygenta La Scali mediolańskiej. 
Co roku zmienia się temat przewodni festiwalu i co roku zjeżdżają tutaj artyści z całego świata. http://www.ravennafestival.org/events/
Natomiast amatorów jazzu zapraszam na Ravenna Jazz Festival i regionalne koncerty Cross roads od marca do maja.
Czego warto spróbować kiedy jest się w Rawennie ? Jakie są typowe przysmaki ?
W każdym najmniejszym barze serwują piadinę. Ten pszenny prosty placek to tutejszy „Fast Food”! 
Piadina 
Najlepsze piadiny serwują w barze Mosaico tuż przy kasie biletowej bazyliki Św. Witalisa (via Argentario), w małym kiosku na wynos „Profumo di Piadina” na Via Cairoli 24 i w jednym z najpopularniejszych lokali w Rawennie “Ca’ de Ven” (Dom Wina) przy Via Corrado Ricci. Tam można również zakosztować raweńskich uszek, nazywanych „cappelletti”, nadziewanych serem i podawanych najczęściej w rosole czy z sosem bolońskim. 
Pasta

Ponadto polecam owoce morza w Corte Cabiria Ristorante, via Filippo Mordani 8 lub L’Acciuga Osteria, lokal stylizowany na wnętrze łodzi gdzie serwują doskonałe dania rybne. W końcu Rawenna jest położona blisko morza!
Owoce morza
Możesz nam polecić jakieś fajne lokale w Rawennie?
Szereg różnych lokalików i restauracji powstało tuż przy raweńskiej krzywej wieży na via Ponte Marino. 
Wieczorem może być tam tłoczno! 
Ciekawym miejscem jest Corte Cavour, gdzie na relaksującym dziedzińcu z urokliwą fontanną i drzewkami Ginko Biloba można napić się orzeźwiającego drinka.
Możesz nam polecić jakieś fajne lokum gdzie się przespać w Rawennie?
W Rawennie nie ma wielu dużych hoteli. Grupom zorganizowanym proponuję pobyt na pobliskich miejscowościach nadmorskich. Natomiast turyści indiwidualni mogą skorzystać z usług w bardziej kameralnych miejscach, jak na przykład Santa Maria in Foris via Pasolini, 61 czy hotel Sant’Andrea, via C. Cattaneo, 33. 
Dobrym rozwiązaniem jest też Ostello Galletti-Abbiosi, via di Roma 140, który absolutnie nie przypomina hostelu, ponieważ w rzeczywistości jest wyrafinowanym pałacem z XVIII wieku. 
Polecam również prywatne kwatery takie jak B&B Sant’Apollinare przy via Francesco Negri, 16, czy B&B Al Teatro via G. Guaccimanni, 38. 
Tylko nie spodziewajcie się prostych pokoi z łóżkiem i łazienką. Prawie wszystkie znajdują sie w wypełnionych historią domach.
Czy masz jakąś złotą radę dla turystów i podróżników? Czy być może należy na coś uważać, czegoś uniknąć?
Tak jak już wspomniałam, Rawenna jest spokojnym sennym miasteczkiem. Najlepiej zostawić samochód na parkingu i po prostu delektować się takim klimatem. Nie śpieszcie się! 
Miasto należy po prostu odkryć, a na to jest potrzebny czas. 
Podczas spaceru uważajcie jedynie na rowerowiczów. Wielu z nich jeździ po środku uliczek, na specjalnie wyznaczonym gładszym szlaku rowerowym. A jeśli macie jakiekolwiek pytania, możecie śmiało się ze mną skontaktować. 
Chętnie będę służyć pomocą!  

INFORMACJE GEOGRAFICZNE
Rawenna znajduje się w regionie Emilia-Romania. 87 kilometrów od Bolonii.
Miasto leży na równinie u zbiegu rzek Ronco i Montone, w odległości 10 km od Morza Adriatyckiego, z którym połączone jest żeglownym kanałem.

Do Rawenny najprościej dostać się własnym samochodem. Jest także opcja dojazdu pociągiem. Najbliższe miasto to Bolonia.
Z Polski samolotem możemy się dostać
do Bolonii z Krakowa, Wrocławia i Warszawy Modlin. Z Bolonii najlepiej dojechać do Rawenny pociągiem.

Dziękuję Barbarze za ten inspirujący wywiad, który przybliżył mi Rawennę, mam nadzieję, że i Wam.
Wywiadu udzieliła mi Barbara Stolecka.
Barbara z wykształcenia jest kulturoznawcą. W Rawennie zapuściła swoje korzenie już 20 lat temu. Od 2000 roku pracuje jako licenjonowany przewodnik wycieczek po regionie Emilia-Romagna, Republice San Marino, jako pilot i tłumacz przysięgły w sądzie rejonowym. Od wielu lat współpracuje aktywnie z biurem promocji regionalnej, mając na koncie wywiady telewizyjne i prasowe dotyczące turystyki kulturowej i enogastronomicznej regionu Emilia-Romagnia w różnych krajach swiata. Uwielbia podróżować, a przede wszystkim kocha swoją pracę, dobre jedzenie i wino.
Email: ravennaguide@hotmail.it i barbarastolecka@msn.com

Strona FB Licencjonowany przewodnik region Emilia-Romagna
Kom. +39 347.0052.785
Zdjęcia autorstwa Barbary i Tomasza Jungowskiego.Spodobało się ? Podaj dalej!

Polecam również:
Jak zwiedzać Ascoli Piceno - wywiad z mieszkanką
Jak zwiedzać Florencję ? Wywiad z mieszkanką
Jak zwiedzać Genuę ? Wywiad z przewodniczką licencjonowaną
Jak zwiedzać jezioro Iseo ? Wywiad z mieszkanką


Zapraszam do dołączenia mojej grupy facebookowej - Włochy po mojemu ;-)

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-)


 
Share:

2 komentarze

Unknown pisze...

Byłam w Rawennie przejazdem i widzę, że sporo mnie ominęło. Na szczęście nie zając nie ucieknie:)

Unknown pisze...

super! teraz wiem ,ze muszę oprócz Bolonii zobaczyć Rawennę!!!!

Kalejdoskop Renaty