poniedziałek, 16 października 2017

Villa Capra zwana La Rotonda

Villa Capra zwana La Rotonda to piękna renesansowa willa położona na wzgórzu na przedmieściach Vicenzy. 

Zaprojektowana przez Palladio, willa jest jedną z najbardziej skomplikowanych budowli architektonicznych. Z biegiem czasu stała się jednym z najbardziej naśladowanych przykładów w historii architektury.

La Rotonda została wzniesiona na rzucie kwadratu.
Jej charakterystyczną cechą jest centralny układ przestrzenny, symetrycznie rozplanowany według matematycznie obliczonych proporcji.
Innowacyjność projektu Palladia polegała na zastosowaniu w willi elementów architektury antycznej, wcześniej zarezerwowanej dla świątyń i budynków publicznych.
Do rezydencji prowadzą z czterech stron cztery równe fasady zwieńczone kopułą (stąd nazwa "La Rotonda"). Każda z tych fasad składa się z kolumn o porządku jońskim ukierunkowanych na północ, południe, wschód i zachód.
Pośrodku willi znajduje się okrągła sala pod płaską kopułą, zainspirowana Panteonem w Rzymie.
Zarówno, gdy patrzysz na nią daleka, czy kiedy jesteś blisko, nie masz poczucia, że jest to prywatne miejsce zamieszkania. Ogólny wygląd willi przypomina świątynię.
Andrea Palladio projektując Villę La Rotonda zaadaptował koncepcję budowli sakralnej na potrzeby obiektu o przeznaczeniu świeckim. Budowla miała pełnić funkcję niewielkiego belwederu z malowniczym widokiem.

Ogród otaczający budynek nie jest zbyt pięknie urządzony. Są tam zielone trawniki z kwiatami, krzaczki różane i nic więcej nadzwyczajnego. Byłam tym lekko zaskoczona.
Z drugiej strony, brak nadzwyczajnych ogrodów pozwala skoncentrować się na samym budynku i docenić jego symetrię.

Po wejściu do willi zwiedzajacego czeka prawdziwa radość dla oczu. Wspaniałe freski i posągi ozdabiające każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Bajecznie malowane sufity. 

Ogromne i bogato zdobione kominki znajdują się prawie w każdym pokoju.
Zdjęcia nie są dozwolone wewnątrz willi, więc musicie sobie wyobrazić lub wierzyć mi na słowo.

Willa została powierzona Palladio przez Paolo Almerico.
Po śmierci Paolo Almerico Villa została sprzedana Odorico Capra. Stąd nazwa Capra. Od 1911 roku jej właścicielem jest Rodzina Valmarana.
Projekt willi powstał w 1550 roku. Prace rozpoczęły się w 1567 roku i trwały do 1582 roku. Po śmierci Palladio w 1580 roku, willa została ukończona w 1585 roku przez Vincenzo Scamozzi.
Scamozzi pozostał wierny projektowi Palladio.
Najnowsze badania dowiodły, iż jego ingerencja w pierwotny projekt była minimalna: zmienił kształt kopuły i podwyższył poddasze.


ADRES
Villa Capra (La Rotonda)
Via della Rotonda, 45
Vicenza, 36100
Italy
Email: info@villarotonda.it


GODZINY OTWARCIA
Godziny otwarcia są bardzo ograniczone.
Zewnętrzną część można zwiedzać cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00(od połowy marca do końca października). Od 28 października do połowy marca w godzinach 10.00 - 12.30 i 14.30 - 17.00.
Wnętrze czynne jest od 15 marca do 29 listopada,tylko w środy i soboty, z tymi samymi godzinami otwarcia.
Opłata za wstęp wynosi 5 € jeśli chcemy zwiedzać tylko na zewnątrz, 10 € jeśli chcemy zwiedzać wnętrze. Wśród willi palladynowych jest to jedyna willa, która ma: kopułowy sufit,okrągły pokój i cztery równe fasady.


DOJAZD
Do wilii kursują autobusy spod dworca w Vicenzie. 8, 13, 108, 132. Wysiada się u podnóża wzgórza.

Zapraszam na migawki z wizyty :-)

Spodobało się ? Podaj dalej!
 
Zapraszam do dołączenia mojej grupy facebookowej - Włochy po mojemu ;-)

Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-) 


Share:

4 komentarze

Wędrująca Ruda pisze...

Willa prezentuje się pięknie. Portyk kolumnowy przywodzi na myśl antyczne świątynie. Zapisuję na mojej liście do odwiedzenia :)

Monika Kilijańska pisze...

Przepiękne miejsce i bardzo niesamowity ogród.

Unknown pisze...

Wow! Ale piękne miejsce :)

Unknown pisze...

Jestem zauroczony tym obiektem.Byłem tam 2 razy i pojade jeszcze.

Kalejdoskop Renaty