środa, 15 kwietnia 2020

12 najpiękniejszych miasteczek nad Wybrzeżem Amalfitańskim

Wybrzeże Amalfitańskie to jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Gdy pierwszy raz zobaczyłam zdjęcia znad wybrzeża to wiedziałam, że kiedyś muszę sprawdzić, czy w rzeczywistości wygląda ono tak pięknie, jak na fotografiach. Dużo słyszałam o wybrzeżu, o zachwycających miasteczkach nad wodą, o wzgórzach, pięknych widokach… Moim ochom i achom nie było końca, kiedy to wszystko zobaczyłam na własne oczy i teraz wcale nie dziwię się, że jest uznawane za najpiękniejsze.
W każdym z tych miejsc znajdziemy powody, żeby wrócić. Ale w moim sercu szczególne miejsce zajmują
zawsze małe miasteczka. Znacie je, prawda? 
Wybrzeże Amalfitańskie to skupisko miasteczek i małych wiosek położonych na klifach wzdłuż jednej z najpiękniejszych dróg przybrzeżnych południowych Włoch. 
Nadal nie wiem, czy jazda tą drogą jest przerażająca, czy ekscytująca… Pozwolę ci samemu zdecydować. 
Z perspektywy turysty zwiedzenie większości z nich nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. W niektórych spędzisz zaledwie pół dnia, a na inne poświęcisz dzień lub więcej.
Wybrzeże
Amalfitańskie rozciąga się od południowej strony Półwyspu Sorrentyńskiego, od słynnej miejscowości Positano, przez Praiano, Amalfi, Ravello, aż do Cetara.
Które miejsca warto zobaczyć? W tym właśnie postaram się Wam pomóc, pokazując najpiękniejsze zakątki.
Oto 12 miasteczek nad Wybrzeżem Amalfitańskim, które moim zdaniem warto zobaczyć.


1. POSITANO

Nic nie może cię przygotować na widok Positano, miasteczko, które bardziej niż jakakolwiek inne, jest kwintesencją wybrzeża.
Nawet jeśli nie byłeś, to na pewno już nie jeden raz o nim słyszałeś. To przepiękne miejsce zawdzięcza swoją popularność malowniczemu położeniu. Kolorowe domki kaskadowo ułożone nad brzegiem wody, wieża kościoła, a nad tym wszystkim góry. Tak właśnie wygląda Positano od strony morza. Dzięki pięknej, piaszczystej plaży, zatłoczonym nadmorskim barom, nocnym klubom i butikom z fantazyjnymi ciuchami, Positano jest miejscem, w którym można zaszaleć i poczuć się wspaniale! 
Ci co lubią dobrą zabawę, znajdą w Positano legendarną, wybudowaną na klifie dyskotekę Music on the rocks – pamiętaj, że zabawa zaczyna się tam dopiero o północy.
W miasteczku warto zwiedzić kościół Santa Maria Assunta zbudowany w latach dwudziestych XX wieku, który ma przepiękną kopułę wyłożoną kafelkami majoliki, a także bizantyjski wizerunek Matki Boskiej z XIII wieku. 
Patronką miasta jest właśnie Czarna Madonna.

2. AMALFI

No cóż, czegokolwiek bym nie napisała o tym miejscu, to i tak będzie za mało. Wypad na wybrzeże nie będzie kompletny bez postoju w Amalfi. Amalfi to miasteczko, od którego pochodzi nazwa tego cudownego odcinka wybrzeża. To, co kiedyś było ważną republiką morską, teraz jest piękną nadmorską miejscowością.
W sercu miasteczka znajduje się spektakularna XI-wieczna katedra Świętego Andrzeja – w krypcie spoczywają szczątki św. Andrzeja Apostoła. Katedra w opinii wielu to najpiękniejszy kościół nad całym wybrzeżem i ja się z tym absolutnie zgadzam!
Zajrzy równiez do Chiostro Del Paradiso z bielonymi łukami i palmami rosnącymi na dziedzińcu, delikatnie nawiązującymi do sztuki i architektury islamu.
W Amalfi możesz się zrelaksować i cieszyć się promieniami słońca na słynnej plaży Marina Grande. Jeśli plaża Marina Grande jest dla Ciebie zbyt zatłoczona, zajrzyj do małej zatoczki Santa Croce. Niestety nie można tam dojść pieszo, można się tam dostać tylko łodzią.
W sezonie letnim są tam połączenia morskie do wieczora ponieważ znajduje się tam restauracja (5€ koszt transportu).
Restauracja z widokiem na morze, w której dania rybne znajdują swój maksymalny wyraz. Na plaży znajduje się również wspaniały naturalny łuk zwany Arco degli Innamorati, czyli Łuk zakochanych : tradycja głosi, że pocałunek złożony w tym miejscu sprawia, że ​​więź miłości jest nierozerwalna.

3. ATRANI

To miasteczko zachwyciło mnie bardziej niż Amalfi. Malutkie miejsce otulone wzgórzami, które oczaruje Cię małymi uliczkami i kolorowymi domkami.
Atrani leży pod stromymi klifami, które sprawiają, że jest miejscem bardzo fotogenicznym.
To jedno z najlepszych miejsc na wybrzeżu, w którym można się zrelaksować. Mimo iż znajduje się bardzo blisko Amalfi, klimat tutaj jest drastycznie inny i znacznie bardziej wyluzowany.
Do atrakcji miasteczka należą XIII-wieczne barokowe kościoły i piękny placy, z centralną fontanną.
Niestety nie mam dla Was żadnych praktycznych wskazówek odnośnie Atrani, bo to co my zrobiliśmy, to zostawiliśmy samochód na parkingu i ruszyliśmy prosto przed siebie, odkrywając miasteczko. I szczerze mówiąc, to chyba najlepszy sposób na poznanie tej małej miejscowości.
Siądź w małej knajpce, napij się kawy i podziwiaj ludzi, najlepiej na Piazza Umberto I.
Piazza Umberto jest popularnym miejscem do siedzenia na świeżym powietrzu. Dojedziecie tutaj pieszo z Amalfi, to bardzo blisko!

4.PRAIANO

Praiano jest często pomijane przez zwiedzających Amalfi i Positano. Co ciekawe w okresie średniowiecza tereny Praiano zabudowane były willami najmajętniejszych osób zamieszkujących Republikę Amalfi. Miasteczko nie jest tak zajęte przez tłumy jak jej niektórzy jej sąsiedzi i to jest jego zaletą.
Praiano słynie z produkcji jedwabiu i letniej rezydencji książąt Amalfi. 
Jeśli znajdziecie czas, zatrzymajcie się tu choć na chwilę, chociażby po to żeby zobaczyć kościół Św. Łukasza Ewangelisty (XII wiek) i klasztor Santa Maria.

5.RAVELLO

Ravello to kolejne miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć. Aby się tam dostać, musisz się trochę namęczyć. Powód jest prosty: w przeciwieństwie do innych miejsc na wybrzeżu, Ravello leży w głębi lądu na wzgórzu. Chociaż większość turystów jadąc na wybrzeże Amalfitańskie jedzie na plaże, najciekawsze miasteczko i perełka kryje się w głębi lądu.
Pierwsze skojarzenie jakie przyszło mi do głowy to ” wielki błękit” . Widok  z góry na całe wybrzeże, na bezgraniczne niebieskie morze i błękitne niebo nie może równać się z niczym innym.
Nie można go przeoczyć, ze względu na fantastyczne widoki z Tarasu Nieskończoności, fascynujące ogrody Willi Cimbrone i fantastyczną atmosferą na Piazza del Vescovado.
Jeśli jesteś tu latem, musisz koniecznie wziąć udział w corocznym festiwalu muzycznym
Ravello w Villa Rufolo, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Widok z panoramicznego tarasu Willi Rufolo jest bez wątpienia jednym z najbardziej sugestywnych krajobrazów na całym wybrzeżu.

6. FURORE

Miasteczko rozdarte na dwie części: z jednej strony Fiord, a z drugiej domki rozrzucone wzdłuż grzbietu, praktycznie niewidoczne dla tych, którzy przemieszczają się wzdłuż wybrzeża. Nie znajdziesz tutaj centralnego placu. Dolna i górna część miasteczka nie jest ze sobą połączona. Mieszkańcy Furore mają nawet rózną tożsamość. Mieszkańcy z górnej części utożsamiają się z górskimi mieszkańcami Ageroli, natomiast z dolnej części są historycznie powiązani z marynarzami z Conca dei Marini.
Furore określane jest często „miasteczkiem, którego nie ma”. Spektakl przyrodniczy przypominający norweskie krajobrazy.
Zawieszony most łączy wysokie klify po obu stronach, dzięki czemu znajdziesz tutaj jedną z najbardziej romantycznych plaż we Włoszech. 
Z pewnością tak sądził Roberto Rossellini. W latach 50 nakręcił tutaj film L'amore z gwiazdą włoskiego kina Anną Magnani, z którą miał burzliwy romans.

7. MAIORI

To już trochę większe miasteczko, ale też nie brakuje mu urody. Turyści przybywali do Maiori już za czasów starożytnego Rzymu. Niektórzy twierdzą, że dotarli tu również starożytni Grecy i Etruskowie.
To historyczne miasteczko o mocnym charakterze, do tego stopnia, że Rossellini wybrał je sobie jako tło do czterech filmów.
Znajdziesz tutaj starożytne wieże, stare zamki i niesamowite kościoły przepełnione sztuką.
Warto odwiedzić kościół Santa Maria a Mare zbudowany w XII wieku oraz Sanktuarium Santa Maria delle Grazie założone w 596 roku . Wart uwagi jest również zamek San Nicola de Thoro-Plano położony na zboczu, wzniesiony w XV wieku.
W Maiori znajduje się także najdłuższa plaża na wybrzeżu Amalfi.
Jeśli chcesz zrobić zakupy, udaj się na Corso Reginna główna ulica miasteczka pełna butików i sklepów.

8. MINORI

Tuż obok Maiori znajduje się miejscowość o bardzo podobnie brzmiącej nazwie – Minori tak zwany „Narcyz Wybrzeża”. Przydomek ten jest hołdem dla żyzności terytorium. Minori jest jednym z obszarów uprawy słynnej cytryny z Amalfi.
Najbardziej okazałym zabytkiem w tym miejscu jest Villa Marittima Romana.
Minori to też dobry przystanek dla łasuchów. Znajduje się tu bowiem słynna Pasticceria Sal De Riso, której specjalnością jest ciasto z ricottą i gruszkami.

9. VIETRI SUL MARE

Wśród wspomnień, jakie przywiozłam z wybrzeża Amalfitańskiego, szczególne miejsce zajmuje –Vietri sul Mare. Niewielka miejscowość mogąca nawet zostać uznana za niepozorną.Spacerując po niej poczujesz się jak w skansenie. 
Miasteczko zawdzięcza swoją sławę dzięki szczególnej rzemieślniczej tradycji: ceramice, która ma swoje początki w odległych latach XIV wieku i wciąż jest najbardziej autentyczną duszą miasta. Majolika – kolorowa i ręcznie malowana – zakrywa ukryte ściany i fasady starożytnych budynków. Gdziekolwiek nie spojrzysz, zauważysz urocze kolorowe domy. Spacerując po Vietri ceramikę spotkasz wszędzie. Tworzy fontanny i fronty domów. Zdobi mury, czy nawet zwykłą kostkę brukową.
Vietri sul Mare jest jednym z tych niesamowitych małych włoskich miasteczek, które sprawią, że będziesz zadowolony z wakacji na wybrzeżu.

10. ERCHIE

Wybrzeże Amalfitańskie to magiczne miejsce, w którym zatoki zmieniają się na przemian ze skałami, wpadającymi do morza i miasteczkami, które wydają się przylegać do wybrzeża. Jedną z najpiękniejszych zatok na wybrzeżu jest mała zatoka Erchie. To właśnie w tej zatoce znajduje się małe urocze miasteczko o tej samej nazwie.
Erchie to przepiękna mała miejscowość z białymi małymi domkami zbudowanymi między skałami, dobrym jedzeniem w wąskich i charakterystycznych zaułkach, plażą i dwoma majestatycznymi XVI-wiecznymi wieżami strażniczymi: Torre Cerniola po lewej i Torre di Tummolo po prawej. Wszystko w odległości kilku kilometrów od Cetara i Maiori.
W Erchie poczujesz zapach smażonej ryby. 
Zgodnie z legendą miasteczko zostało założone przez boga Herkulesa, który zatrzymał się u podnóża Monte Falerzio. 
W średniowieczu, dzięki obecności na swoim terytorium potężnego opactwa benedyktynów Santa Maria de Irchi, Erchie cieszyło się prawem do korzystania z dziesiątej części połowu tego obszaru.

11.SCALA

Kiedy znudzi się Tobie plażowanie, wybierz się na spacer w góry.
Scala to piękne górskie miasteczko, z dala od głównych szlaków wybrzeża — takich jak Amalfi i Positano — to właśnie cisza i spokój sprawia, że miasteczko jest fascynujące. Jest to miejscowość zupełnie oderwana od życia turystycznego, w której można się wyciszyć i w spokoju rozkoszować obłędnymi widokami gór oraz rześkim powietrzem. Tłumy jeszcze tutaj nie dotarły, choć miasteczko oddzielone jest tylko doliną od Ravello.
Scala to najstarsze miasteczko na wybrzeżu, ma długą i fascynującą historię związaną z Republiką Morską. Jeśli uda ci się pochodzić po okolicznych górach, to na pewno uda Ci się zobaczyć średniowieczne mury, które niegdyś chroniły Scalę i Amalfi.
W czasach średniowiecznych Scala była ważną twierdzą Republiki Amalfi, do tego stopnia, że ustanowiona ścisła więź przyniosła z sobą bogactwo kupcom miasteczka.
Ciche uliczki, sklepiki, kawiarnie, restauracje, koty grzejące się na słońcu. Dużo spokoju. Dużo dolce vita oraz kilka ciekawych zabytków, w tym  katedra San Lorenzo znajdująca się w zabytkowym centrum miasta. Ten wspaniały kościół z XII wieku zachował swój centralny portal w stylu romańsko-gotyckim z imponującymi ościeżami przedstawiającymi dwa gryfy strażnicze. Ślady ocalałych fresków nad portalem stanowią ostatni ślad tego, co było kiedyś bogato zdobioną fasadą. Wielkość katedry odzwierciedla wspaniałą przeszłość miasta.
Większość turystów odwiedza Ravello dla jego niesamowitych widoków, ale tylko nieliczni wiedzą, że najlepsze widoki są z miasteczka Scala.

12. CETARA

Ostatni zakątek, który chciałam Wam pokazać to urokliwa Cetara, jedno z najbardziej autentycznych i charakterystycznych miejsc regionu Kampanii. Niesamowicie malownicze miejsce otoczone gajami cytrusowymi. Od średniowiecza po dziś dzień Cetara jest ważnym ośrodkiem rybackim. Miasteczko słynie z połowów tuńczyka i sardeli, z których powstaje charakterystyczna specjalność tego miejsca słynna na całym świecie Colatura. Colatura di Alici to pyszny syrop z sardeli – idealny do spaghetti lub linguine.
Architektura, piękny kościół św. Piotra i zaciszna plaża to na pewno trzy duże powody, dla których warto odwiedzić Cetarę. 

JAK DOJECHAĆ NAD WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE?

Wybrzeże Amalfitańskie położone jest w połdniowych Włoszech, w regionie Kampania.
Najprościej dostać się do Napoli jest Ryanairem lub Wizz Airem , które są dobrze skomunikowane z Polską. Bilety do Neapolu można upolować już za kilkadziesiąt złotych za osobę w jedną stronę, więc opcja ta jest o wiele korzystniejsza niż wielogodzinna, męcząca podróż samochodem.
Z Neapolu nad wybrzeże można dojechać bezpośrednim autobusem. Jazda autokarem Amalfitaną to rzecz tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Siedzi się wysoko, więc przepaść jest widoczna jak na dłoni. Zakręty tak wąskie, że autokar mieścił się w nich jedynie jakimś cudem. Jednak o dziwo, największych atrakcji dostarcza przejazd przez miasteczka.
Zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym sposobem przemieszczania się między miasteczkami położonymi nad wybrzeżem są statki. Dlaczego to lepszy wybór niż przemieszczanie się samochodem? Dlatego, że droga jest wyjątkowo niekorzystna, jeśli chodzi o podróżowanie autem. Wybierając statek przemieścicie się dużo szybciej. Autem zajmie wam to kilka albo kilkanaście razy dłużej. Jeśli nie drogą lądową to wodną, do Postiano dostaniemy się z Sorrento kursującym kilka razy dziennie statkiem/promem – koszt 16 euro, czas podróży 40 minut.
Przystanki na trasie Sorrento-Amalfi:
Sorrento – Priora – Bv S. Agata – Colli Fontanelle – S. Angello – Piano Sorrento – Meta – Colli S. Pietro – Positano – Praiano – Grotta Smeraldo – Amalfi
Przystanki na trasie Salerno-Amalfi:
Salerno – Vietri sul Mare – Cetara – Maiori – Minori – Atrani – Amalfi
Do Sorento dostaniemy się kolejką Circumvesuviana, kursującą na trasie Neapol-Sorrento (3,90 euro).

GDZIE SPAĆ NAD WYBRZEŻEM AMALFITAŃSKIM?

W miejscowościach położonych nad wybrzeżem można znaleźć duży wybór noclegów. Z uwagi na popularność tego miejsca sugeruję jednak dokonać rezerwacji wcześniej, by znaleźć nocleg w przystępnej cenie. W wyborze najlepszego pomoże booking.com.

Zapraszam do lektury pozostałych wpisów z Kampanii:
Amalfi
Atrani - małe cudo
Capri - wyspa pięknych pejzaży
Furore — ukryte piękno
Neapol miasto kontrastów
Positano = Raj
Ravello 
Sentiero degli Dei, czyli Ścieżka Bogów
Wezuwiusz
Widoki wybrzeża Amalfitańskiego
Wycieczka na Capri 

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

Renata
Share:

9 komentarzy

Sykamora pisze...

Witam serdeczne.
Jestem wielka fanka Wloch i bylam na Amalfi aczkolwiek w lipcu jedziemy na wakacje w ten rejon poniewaz bylam za krotko na Amalfi zeby wszystko zwiedzic tylko jeden dzien przejazdem.
Super ze pani opisala wszystkie te miejscowosci.Napewno odwiedze je wszystkie bede miec rower elektryczny i jedziemy tam swoim autem.
Pozdrawiam i ciesze sie ze sa tacy ludzie jak pani ktorzy to wszystko opisuja.

Unknown pisze...

Piękne Pani to opisała... Dziękuję

Kalejdoskop Renaty pisze...

Dziękuję za miłe słowa ;-)

Pozdrawiam

Renata

Kalejdoskop Renaty pisze...

Miło mi to czytać ;-)

Pozdrawiam

Renata

Anonimowy pisze...

Dzień Dobry Pani Renato.
Od dłuższego czasu zaglądam na Pani bloga i muszę przyznać że już wiele razy korzystałam z Pani porad podczas wyjazdów do Włoch.Dziękuję również za ten przepiekny artykuł. Skorzystałam z jego praktycznych porad we wrześniu. Ma Pani rację, to jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech.

Pozdrawiam

Natalia

Kalejdoskop Renaty pisze...

Cieszę się, że artykuł się przydał.

Pozdrawiam serdecznie

Renata

Unknown pisze...

Będąc na Ischii popłynełam statkiem przez Capri Amalfi Positano. Widoki zapieraja dech w piersiach. Ale te małe miasteczka widziane tylko z dala. Koniecznie trzeba tam wrócić, wspaniale opisane zakatki. Ach te Włochy, kiedy tam wrócimy. Dzięki za troche pięknych kolorów.

Anonimowy pisze...

Super

Anonimowy pisze...

Moje marzenie, myślę że się kiedyś spełni

Kalejdoskop Renaty