wtorek, 26 maja 2020

Ogród różany w Padwie

Wizyta w ogrodzie różanym Santa Giustina pozwala odkryć ukrytą Padwę mało znaną większości. Dwa razy do roku, na wiosnę i końcem lata, otwiera swoje podwoje miejski ogród różany, w którym rośnie 100 różnych gatunków królowej wszystkich kwiatów.
Ogród różany w Padwie

Lokalizacja pierwszego miejskiego ogrodu różanego w Padwie jest wspaniała: ze względu na jego wzniesienie i wspaniały widok na kopułę bazyliki Świętej Justyny. Ten kącik piękna i spokoju rozwija się w pobliżu XVI-wiecznych murów Santa Giustina, rzut beretem od Prato della Valle.
Miejsce, prawie że ukryte przed miastem, w którym można upoić się naturalnym zapachem.
Wizyta w ogrodzie różanym Santa Giustina w Padwie przypomina czytanie książki, ale zamiast stron są róże. Otwarty w 2008 roku ogród różany został zaprojektowany w taki sposób, aby zwiedzający odkrył fantastyczny świat królowej wszystkich kwiatów.
Czy naprawdę znasz wszystkie kolory róż? Czy wiesz, że róża jest jadalna i ma dobrą dawkę witaminy C? Czy kiedykolwiek dotknąłeś jej miękkich płatków?
Interesująca jest także historyczna ścieżka, dzięki której można odkryć historię i ewolucję róży, nie tylko we Włoszech, ale także w Europie i poza nią.
Podczas wizyty w ogrodzie różanym znajdziesz gatunki róż podzielone według tras tematycznych.
Niestety panele wyjaśniające są wyłącznie w języku włoskim.Postaram się krótko streścić to, co mówią.
Trasa zaczyna się od przeglądu symbolicznego znaczenia róży.
Następnie została podzielone na przestrzenie:
- przestrzeń sensoryczną przedstawiająca niektóre odmiany róży, które stymulują wzrok, dotyk, zapach, i smak;
- historii róży i ewolucji od starożytnej róży do współczesnej (gdzie można podziwiać różę galijską, przodka wszystkich róż europejskich i dużą liczbę odmian uzyskanych od 1600 roku, w tym róży centifolia i rosatea);
- Róż Świata (z 10 najważniejszymi różami w amerykańskim rankingu: znane odmiany, takie jak Pokój, Królowa Elżbieta, Papa Meilland itp.);
- i wreszcie trasę dedykowanym słynnym ludziom, którzy mieszkali w regionie Wenecja Euganejska (Rosa di Sant'Antonio, Rosa Beatrice d’Este itp.).
Na małych znakach można odczytać imię róży, imię twórcy, rok stworzenia i grupę przynależności. Istnieją stare róże, byliny i róże nowoczesne (utworzone od XX wieku poprzez hybrydyzację róży moschata lub Multiflora z różami botanicznymi). Nie jest to ogromny ogród, w którym można się zgubić, wystarczy pół godziny, aby go zobaczyć.
Warto tu przyjść, kiedy kwiaty są w pełnym rozkwicie. Oczywiście istnieją róże, które kwitną w nieco innym czasie, ale najlepszy czas na ich wizytę to koniec kwietnia, maj, pierwsza połowa czerwca i pierwsza połowa września.
Ogród jest otwarty od kwietnia do lipca i ponownie od września do października. Wstęp jest bezpłatny.
W pobliżu znajduje się również ogród botaniczny i park Treves: idealna trasa na cały dzień poświęcony naturze!

Adres:

Via Michele Sanmicheli 65
Padwa
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Ogród różany w Padwie
Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

RenataShare:

1 komentarz

rocka pisze...

kocham różne w każdym wydaniu <3 z drugiej strony kocham też góry, więc mój ogród jest trochę 50-50, kwiatowo-skalny ;) z jednej strony mam sztuczny strumień w ogrodzie z małym wodospadem i trzciną, a z drugiej mam sekcję rabatkową :)

Kalejdoskop Renaty