wtorek, 2 czerwca 2020

Ripatransone – miasteczko, w którym ciężko się nie zakochać

Ripatransone to jedno z moich ulubionych miejsc w Marche.
Gdy tutaj przyjechałam pierwszy raz, zachwyciłam się od pierwszych minut. W Ripatransone wszystko jest zadbane, uporządkowane, zabytki są odnowione, wszystko do siebie pasuje, uliczki ozdobione są kwiatami. Starówka zachwyca.
Tu poczujesz smak prawdziwego szczęścia, które płynie z prostego, zwyczajnego życia.
Chcę opowiedzieć Wam dziś o miejscu, w którym mogłabym się zestarzeć. To drugie miejsce po mojej ukochanej Pellestrinie.

Ripatransone – czym może Was zaskoczyć?


Gotowi do startu? 
Zacznijmy wspólnie odkrywać, co można zobaczyć w Ripatransone, spacerując uliczkami miasteczka. W tym pięknym miejscu jest wiele rzeczy do zobaczenia, ale zacznijmy od najciekawszych.
Ripatransone zaskoczy Was panoramą na okoliczne wzgórza. Brzmi nudno? To tylko pozory. To jeden z piękniejszych widoków w Marche! Uprzywilejowane położenie geograficzne umożliwia szeroką panoramę na okolicę, stąd przydomek „Belvedere del Piceno” (tarasu Piceno).
Grunt to spędzić tu nie tylko dzień, ale przede wszystkim wieczór i osobiście się o tym przekonać. Zachody słońca rzucają tutaj na kolana.
Spacerując wzdłuż całej panoramicznej obwodnicy miasteczka, można podziwiać 360-stopniową panoramę,która rozciąga się od Gran Sasso i Majella na południu, gór Sibillini na zachodzie, Conero i Titano na północy i morza Adriatyckiego na wschodzie. W wyjątkowych warunkach można również zobaczyć Gargano i Alpy Dynarskie Dalmacji.
Spacerując okrężną ulicą miasteczka znajdziesz całe mnóstwo zakamarków z widokiem na falujące wzgórza.
Stąd można również podziwiać Calanchi - typowe formacje regionu Marche.
Są częścią geomorfologicznego zjawiska erozji gleby, która występuje w wyniku spłukiwania wody deszczowej na skałach ilastych. Są to w pewien sposób bruzdy ziemi na zboczu wzgórza, które nadają krajobrazowi księżycowy wygląd.
Ripatransone leży na wysokim wzgórzu na wysokości 494 metrów nad poziomem morza, w prowincji Ascoli Piceno w regionie Marche, w niewielkiej odległości od Morza Adriatyckiego (nieco ponad dziesięć kilometrów).
Jest miasteczkiem średniowiecznym — przy wjeździe znajdziemy starożytne pozostałości murów i wież strażniczych, natychmiast daje nam to uczucie wejścia do innej epoki.
Większość okazałych budynków, które znajdziemy na Corso Vittorio Emanuele, to budynki, które pochodzą z XIV i XVIII wieku. Ulice centrum są wyłożone kamieniami, co nadaje miasteczku jeszcze więcej uroku.

Ripatransone zaskoczy Was ilością kościołów

W samym miasteczku natraficie na kilka. Głównym kościołem miejskim w Ripatransone jest Duomo, czyli katedra poświęcona San Gregorio Magno i Santa Margherita. Duomo ma również niewielką bazyliką i potrójne sanktuarium, które zawiera kaplicę Madonny di San Giovanni i kryptę Miłosierdzia oraz Śmierci.
Oprócz tego znajdziecie jeszcze 3 kościoły:
  • Kościół Miejski San Rocco, zbudowany w latach 1528–1530 według projektu architekta Ripano Giovanni Vegeti.
  • Kościół San Pastore został prawdopodobnie wzniesiony w 1245 roku i całkowicie odnowiony w XVIII wieku. Znajdziemy w nim sufit wykonany z lacunarów pomalowany wizerunkiem Madonny i Świętej Katarzyny. Na kontr-fasadzie można zobaczyć przepiękne freski.
  • Kościół Niepokalanego Poczęcia z pojedynczą nawą pod wezwaniem San Filippo Neri. Wewnątrz ma bogatą dekorację architektoniczną ze złota i stiuku, dzieło Milanese Mastro Tobia i Perugiana Lorenzo Vibi.

Ripatransone zaskoczy Was ilością muzeów

Jedną z jego głównych cech jest bogate dziedzictwo historyczne i artystyczne, znajdziecie aż pięć muzeów: Pinacoteca-Gipsoteca, Archeologiczne, Muzeum Episkopatu sztuki sakralnej, Cywilizacji wiejskiej i rzemieślniczej i historyczno-etnograficzne. Ponadto w Ripatransone znajdziesz archiwum, biblioteki, zbiory prywatne, teatr historyczny imienia Luigi Mercantini i teatr na wolnym powietrzu.

Czy wiecie też o tym, że…w Ripatransone znajduje się najwęższy zaułek we Włoszech?

Jest to Wasz obowiązkowy przystanek. Ten słynny zaułek ma tylko 43 cm szerokości i znajduje się przy Via G.Fedeli. Jest jednym z tych miejsc, które warto zobaczyć w Ripatransone.
To nie koniec ma 43 cm szerokości na wysokości ramion przeciętnego mężczyzny, ale nieco wyżej, zwęża się do 38 cm. Zaułek musiał walczyć o tytuł z innymi zaułakami innych włoskich miasteczek, ale wydaje się, że jako jedyny spełnia wszystkie warunki.
Czy wiesz, że aby zostać uznanym za zaułek, musi spełniać określone wymagania?
Nie wiedziałam tego. Odkryłam to w Ripatransone.
Zapis, którego zazdrościło mu wiele wiosek i miasteczek we Włoszech, wśród nich Termoli, z 41-centymetrową wąską alejką. Dlaczego więc pierwszeństwo przyznano Ripatransone, a nie Termoli? Aby zostać uznanym za zaułek, musisz wiedzieć, że musi on być być wybrukowany, przejezdny i musi mieć przynajmniej jedno okno lub drzwi. 
Więc jeśli chcecie zobaczyć najwęższą uliczkę we Włoszech, musicie przyjechać do Ripatransone — nie zapomnijcje się nim przejść. Koniecznie zróbcie sobie zdjęcie na pamiątkę.

Czy wiesz, że Ripatransone jest także częścią projektu Città del Vino, czyli sieci dużych i małych gmin, w których produkcja wina jest ważną tradycją? Ale to nie koniec! Ripatransone jest też częścią projektu Città dell’Olio — miasteczko należy do Krajowego Stowarzyszenia Miasteczek Oliwy, które zajmuje się rozpowszechnianiem kultury oliwek i wysokiej jakości oliwy z oliwek.

I wreszcie to, że tutaj jest tak tak spokojnie. Że wieczory tutaj to jedne z najpiękniejszych moich wspomnień z Marche. Tutaj czuje się jak w domu. Wydaje się, że czas zatrzymał się w Ripatransone.

Po zwiedzaniu tych wszystkich zabytków i ulic, z przeszłości pora na obfity posiłek. Mam dla Ciebie miejscówkę z widokiem i cudnym jedzeniem.Po takim spacerze najlepiej od razu udać się do Barone Rosso. Kiedy tylko jestem w Ripatransone, zawsze tam idę na obiad czy kolację. Miejsce, gdzie można usiąść i zjeść w zachwycającej scenerii.
Co powiesz na zamek, piękny widok i obfity posiłek za super cenę?
Spotkacie tu przeważnie samych lokalsów, a co się z tym wiąże, zajęte stoliki, które warto wcześniej rezerwować telefonicznie.

Typową potrawą Ripatransone jest Ciavarro — smaczna zupa z roślin strączkowych i zbóż z pikantnym dressingiem, smakuje najlepiej ze szklanką wina DOC, takich jak Falerio dei Colli Ascolani i Rosso Piceno Superiore.
Później sprawdź w wąskiej alejce czy nadal się mieścisz.

Jeśli chcesz odwiedzić miasteczko z okazji jednego z jej typowych świąt, są dwa ciekawe wydarzenia: „Cavallo di Fuoco”, historyczne odtworzenie, które odbywa się co roku w dzień Wielkanocy, oraz „Festa della Maddalena”, która obchodzi patronkę miasta i które odbywa się w lipcu.

Dlaczego warto wybrać się w Ripatransone?
Piękno tego miejsca polega na tym, że nie jest ono pełne turystów.
Tutaj przystopujesz. Przystopujesz z bieganiem, natłokiem myśli, miejscami do zwiedzenia i punktami do odhaczenia.
Jeśli choć odrobinę Cię zachęciłam, daj mi znać!


Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie:
  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu. 
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty!
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter.

Pozdrawiam

RenataShare:

3 komentarze

Anonimowy pisze...

Inspirujący blog, cały czas czekam na kolejne posty. Dzięki Pani znalazłem przyszłe cele wakacyjne!!🥰

Agnieszka Zielińska pisze...

Pięknie tam. Tęsknię za podróżami...

Anonimowy pisze...

Wybieram się w tym roku na przełomie czerwca i lipca do Ripatransone. Pani artykuł tylko potwierdził mój wybór. Bardzo dziękuję za cenne wskazówki i bardzo interesujące wiadomości o miejscu.

Kalejdoskop Renaty