piątek, 22 stycznia 2021

Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie

Wyspa Lampedusa słynie z przepięknych krajobrazów, przepięknych plaży, ale to tylko kropla w morzu to, co można zobaczyć na wyspie. Ta odizolowana wyspa skrywa jeszcze jeden sekret: na wyspie znajduje się Centrum ratowania żółwi morskich, która pomaga uratować setki rannych zwierząt. To, co może wydawać się kroplą wody, jest w rzeczywistości koniecznością dla przetrwania Morza Śródziemnego.

Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Źródło zdjęcia

Na czele ośrodka stoi Daniela Freggi, włosko-francuska biolog, która poświęciła ostatnie 20 lat swojego życia, pomagając tym spokojnym zwierzętom, które pływają w naszych morzach i oceanach od czasów prehistorycznych. W klinice robi się wszystko od prostego bandaża po złożoną interwencję chirurgiczną. Chociaż gatunek ten jest jednym z najstarszych, jakie znamy, nasza wiedza jest nadal zaskakująco ograniczona. Centrum chroni i leczy około 200 żółwi morskich rocznie. 

Centrum Ratownictwa Żółwi Morskich na Lampedusie zajmuje się relacjami z rybakami, opieką nad pacjentami, gromadzeniem danych do badań naukowych, szkoleniem studentów, uwrażliwieniem ludzi, uwalnianiem żółwi morskich, wzmacnianiem pasji oraz wolontariuszami wspierającym codzienną pracę Centrum Ratownictwa.

Daniela od wielu lat buduje relacje z rybakami. Doucza ich. Teraz przynoszą jej chore lub zranione żółwie, które znajdują na morzu. Jak również te zdrowe, które przez pomyłkę łapią na swoje żyłki. Od otwarcia kliniki uratowano życie na stole operacyjnym
setki żółwi. Daniela wraz z włoskim weterynarzem opracowała najnowocześniejsze techniki chirurgiczne, które od tego czasu są rozpowszechniane na całym świecie. Zdrowe żółwie są wypuszczane na otwarte morze tam, gdzie ich miejsce.

Dzięki centrum można się sporo dowiedzieć o żółwiach. Codziennie w godzinach wieczornych, między 17 a 19:00 wolontariusze oprowadzają po centrum chętnych turystów i opowiadają o życiu żółwi i ich przypadkach. 

Ośrodek żółwi na Lampedusie wykonuje coś, co może wydawać się trywialne. Jednak jego cel zyskuje na znaczeniu, gdy dowiemy się, że żółwie morskie są głównymi, jeśli nie jedynymi drapieżnikami meduz. Jeśli żółwie znikną, morze może zamienić się we wrogie środowisko, najeżdżane przez kłujące galaretowate stworzenia. 

Dla naszego własnego dobra kluczowe jest poszerzanie naszej wiedzy i edukacja społeczeństwa w zakresie zagrożeń, z jakimi obecnie borykają się żółwie. W dniu, w którym żółwie przestaną istnieć w naszych morzach i oceanach, nie będziemy mogli już pływać z powodu inwazji meduz. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak blisko jesteśmy od tego scenariusza… ”– tak mówiła do nas Daniela Freggi.

Rolą centrum jest również uświadomienie społeczeństwa, że nasza przyszłość zależy od lepszego zrozumienia oceanów i ich mieszkańców, takich jak te żółwie.

W centrum dowiedziałam się np., że kiedy żółwica złoży jaja na plaży na Lampedusie, robi to w miejscu, które – po wielu badaniach – uznano za niezbyt dogodne dla odchowu żółwiego potomstwa, gdyż nie jest to miejsce najcieplejsze, dlatego też złożone jaja są bardzo starannie przenoszone w inne miejsce na plaży, które jest oznaczone jako najcieplejsze. Wolontariusze przekładają te jaja w takim samym porządku, jak zostały złożone przez żółwicę. Tak robi się już od lat. 

Centrum żyje dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, Włochów i obcokrajowców, którzy szczególnie w miesiącach letnich pomagają obecnym pracownikom w czynnościach monitoringu, rekonwalescencji, opiece i znakowaniu żółwi morskich oraz w informowaniu i świadomości turystów odwiedzających wyspę.

Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Centrum ratowania żółwi morskich na Lampedusie
Wy również mozecie ratować żółwie morskie. Każdy miłośnik fauny i flory może zgłosić się na wolontariusza projektu WWF na Lampedusie, nie ma żadnych limitów. Wolontariusze mają okazję przeżyć niesamowite doświadczenia, poznają środowisko Morza Śródziemnego, odbywają szkolenia, przy czym sami zajmują się prowadzeniem centrum (w tym gotowanie i sprzątanie).

Tutaj można znaleźć więcej informacji.

Tutaj możecie znaleźć dużo więcej zdjęć z działalności kliniki. 

Jeśli wyspa Cię zainteresowała, zapraszam Cię pozostałych artykułów na temat wyspy:

Spodobał Ci się tekst? Teraz czas na Ciebie. Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie: 

  • Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka.
  • Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją pracę. 
  • Bądźmy w kontakcie, polub mnie na Facebooku. Codziennie nowe zdjęcia, inspiracje, ciekawe informacje. 
  • Dołącz do mojej grupy Włochy po mojemu.
  • Śledź mnie na Instagramie @kalejdoskoprenaty
  • Otrzymuj ‚List z Włoch’ zapisując się na newsletter

Pozdrawiam 


Renata
Share:

Brak komentarzy

Kalejdoskop Renaty